Šta je novo?

Tim 011

U TIM je danas ugrađen Gotek drajv umesto flopija (sve je urađeno tako da se mašina lako može vratiti u originalno stanje). Goteku je dodat OLED displej i rotacioni enkoder. Pritisak na rotacioni enkoder resetuje mašinu (imidža za TIM ionako nema puno, pa se time neće puno izgubiti na funkcionalnosti, a ne mora se zavlačiti ruka skroz pozadi kada se mašina zaglavi).

timgotek.JPG

Pošto je front goteka niži od originalnog drajva, parče crnog kartona je popunilo rupu. Evo kako sve izgleda u akciji:

 
Ako pod svi misliš na onaj jedan koji svi imaju, onda da :)
(OK, ima ga u 2 varijante, za originalnu i za PC tastaturu, ali su fajlovi isti, samo je konfiguracija drugačinja)

Doduše, ovaj sa kojeg se podigao je nastao tako što sam raspakovao taj jedan što ima, pa ga ponovo izgenerisao sa mojim skriptom, kao test da li skript radi kako treba. Samo da stvari još malo istestiram, pa će sve to da postavim negde.
 
Da li je za tim uopste bilo jos nekih programa dostupnih sem te diskete uz racunar?
 
Da li je za tim uopste bilo jos nekih programa dostupnih sem te diskete uz racunar?
Koliko mi je poznato, svašta se koristilo na TIM-u, mislijm da je neko napravio i tetris za njega, ali sve što je sačuvano je ta jedna disketa (hvala onome ko je to sačuvao!) i nažalost ništa više... Možda ispliva nešto, ko zna. U međuvremenu, planiram da ovo što sam napravio iskoristim i vidim šta je od postojećeg z80 CP/M softvera kompatibilno sa TIM-om, pa da napravim još disketa za njega.
 
Danas sam isprobao i gomilu PCW tekstualnih avantura na TIM-u i generalno nije loše. Svega dve rade 100% kako treba (Planetfall i Ballyhoo), a gomila uglavnom radi, ali ispisuje neke brljotine po tekstu tu i tamo (Hithhikers Guide To The Galaxy, Plundered Hearts, Hollywood Hijinx, Infidel, Leather Goddesses Of Phobos, Lurking Horror, Spellbreaker, Stationfall, Suspended, Wishbringer i Witness):

witness.JPG

Kad stignem, probaću da potražim taj string u fajlovima, pa da ga izbacim, možda reši stvar, možda ne...
 
Meni se ovo baš sviđa, ako ništa drugo sad niko više ne može da kaže, da nema igara za Tim. :)
Vidim da si pokrenuo Colossal Cave, ima li šanse da prorade čuvene Zork 1-3 tekst avanture recimo?
Ovaj link si sigurno već pogledao ima tu i Sargon chess, ali pitanje je da li bi radio.
http://www.retroarchive.org/cpm/games/games.htm
Meni cp/m nikako da dođe na red da ga malo detaljnije prostudiram, probao sam par igara na Amstradu i TI99/4a, ima tu potencijala, vidim da su i na c128 prebačene neke igre...
 
ima li šanse da prorade čuvene Zork 1-3 tekst avanture recimo?
Zaboravio sam da napišem, sva 3 Zork-a rade kako treba. Probao sam i Sargon, ona varijanta sa tekstualnim ispisom radi, jedino što ja i šah nismo baš najbolji drugari, pa nemam pojma kako se igra... :)

Kad sve što mogu budem istestirao, okačiću sređene kompilacije igara i softvera za TIM...
 
Da, Sargon je baš taj sa tekstualnim ispisom, ali je baš super što Zork igre rade, to je bio pojam za avanturu, bar dok se nije pojavio Hobit na Spektrumu, koji i danas impersionira svojim endžinom.
Nego, ima li kakvog upotrebljivog emulatora za Tim?
Vidim da se među MAME romovima nalazi pod oznakom "Not Working", ja sam skinuo taj rom u kome je dump dva fajla, keyb_tim011.bin (4Kb) i sys_tim011.u16 (8Kb).
Testirao sam ga i stvarno ne radi, osim ako ne postoji neki drugi rom set, koji nisam video.
 
Nego, ima li kakvog upotrebljivog emulatora za Tim?
Vidim da se među MAME romovima nalazi pod oznakom "Not Working", ja sam skinuo taj rom u kome je dump dva fajla, keyb_tim011.bin (4Kb) i sys_tim011.u16 (8Kb).
Testirao sam ga i stvarno ne radi, osim ako ne postoji neki drugi rom set, koji nisam video.
Nažalost nema i nema veze sa ROM-ovima. Taj emulator u MAME-u (jedini za koga znam) je započet još davno ali se stalo jer emulacija za njegov Hitačijev CPU nije kompletna. Iz istog razloga i druge mašine zasnovane na tom CPU-u nisu emulirane (npr. i SB180, TIM-ov tata).
 
Danas sam se malo igrao sa HEX editorom i izvršnim fajlom jedne od avantura koje su radile bez problema... Rezultat je mnogo Infocom avantura koje rade na TIM-u:

TIM-Infocom1:
Kod:
HEARTS      Plundered Hearts
HITCHHIK    Hitchhiker's Guide to the Galaxy
HOLLYWOO    Hollywood Hijinx
INFIDEL     Infidel
LEATHER     Leather Goddesses of Phobos
PLANETFA    Planetfall
TIM-Infocom2:
Kod:
BALLYHOO    Ballyhoo
LURKINGH    The Lurking Horror
SPELLBRE    Spellbreaker
STARCROS    Starcross
SUSPENDE    Suspended
WITNESS     Witness
TIM-Infocom3:
Kod:
CUTTHROT    Cutthroats
STATIONF    Stationfall
WISHBRIN    Wishbringer
ZORK1       Zork 1 - The Great Underground Empire
ZORK2       Zork 2 - The Wizard of Frobozz
ZORK3       Zork 3 - The Dungeon Master

Uživajte! :)
 

Prilozi

  • TIM-Infocom1.7z
    428.2 KB · Pregleda: 25
  • TIM-Infocom2.7z
    423 KB · Pregleda: 16
  • TIM-Infocom3.7z
    386.4 KB · Pregleda: 17
Marko mi je juče poslao ovo:

http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/magshow.php?page=13&all=SK_85_01

Vest je iz 1985, 2 godine pre TIM-011 i iste godine kada je u BYTE-u objavljen projekat za SB180. Kako se ispostavilo, šema TIM-a 011 je direktna kopija šeme SB180, uz dodatak serijske tastature i grafike koji nisu bili deo originalnih planova za SB180.

Kada se pogleda slika na stranici sa linka, može se videti da je kućište terminala izgleda identično kućištu TIM-a 011. Tastatura takođe izgleda identično, a u tekstu se pominje da je zasnovana na CDP1802 (isto kao za TIM 011). Rezolucija terminala je identična sa TIM 011, 512x256. Sve to navodi na pomisao da čak ni grafika i tastatura nisu napravljeni specifično za TIM 011, nego da su preuzeti sa ovog terminala. Ako je to tačno, šta je onda od hardvera TIM 011 originalno?
 
Ipak je grafika (po svemu sudeći) jedini originalni deo hardvera TIM-a...
 
Sa jednog drugog mesta, čak i ko se ne razume u elektroniku, lako će videti sličnosti :)

SB180-TIM.jpg
 
Pozdrav, Timdžije!

Nekada sam prilično mnogo programirao Timove, i ovaj računar mi je u baš prijatnoj uspomeni.

Vidim kroz ovu diskusiju da imam odgovore na neka vaša pitanja, pa ću vam drage volje svoje "ogromno" ;) znanje :)

Koliko mi je poznato, svašta se koristilo na TIM-u, mislijm da je neko napravio i tetris za njega,

Tetris je delo Ivana Gerenčira. Ovaj autor napravio je i logičku igricu Gomoku. Obe igrice nisu bile na "sistemskoj disketi", ali sam ih na neki volešbni ;) način nabavio i isprobao. I dalje se sećam da, kada posle više sati Tetrisa legnem da spavam, i u polusnu još "ređam kockice" :)
 
Da li postoji neki razlog za to što mi otkucane poruke nestanu? Iskusan sam ja forumdžija da bih samo tako pravio probleme koji bi zahtevali brisanje.

Dva puta sam pisao o autoru Tetrisa za TIM-a, a porukama ni traga.

Inače, imam prilično mnogo programerskog iskustva sa ovim računarom, i rado bih ga podelio sa vama.
 
Da li postoji neki razlog za to što mi otkucane poruke nestanu? Iskusan sam ja forumdžija da bih samo tako pravio probleme koji bi zahtevali brisanje.

Dobrodošao na forum. Poruke su tu, sve tri. Verovatno ima veze s time što si novi član, ne znam da li je možda potrebno moderator da odobri tvoje poruke pre nego što se pojave.

Kada bi se te dve igre našle, to bi bilo super... Žarko je uspeo da namesti neke Infocom avanture da rade, a ovo bi bio prvi "ozbiljan" domaći softver za TIM-a.

Ja sam, zahvaljujući Žarku, dobio praznu ploču od TIMa i krenuo u avanturu sklapanja. Avanturu, zato što su pojedine komponente iz Kine putovale i 4 - 5 meseci. Dosta toga sam nabavio NOS, a jedan deo komponenti je recikliran sa starih štampanih ploča nabavljenih ko zna kuda. Juče je sprava proradila (tj. dala prve znake života), sad treba da se pozabavim sa adapterom za C= 1084 monitor pošto je slika pokrivljena u gornjem delu.
 

Prilozi

  • IMG_20190905_091019.jpg
    IMG_20190905_091019.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 133
Pozdrav, Timdžije!
...
Tetris je delo Ivana Gerenčira. Ovaj autor napravio je i logičku igricu Gomoku.
Pozdrav! Ne znam kako su se poruke "zagubile", no sada su definitivno tu... Bilo bi mi drago da čujem iskustva nekoga ko je TIM stvarno i koristio u ono vreme. Ako slučajno dolaziš na BalCCon, javi, možemo staviti i TIM 011 kao deo postavke (mada trenutno nije planiran, bio je prošli put). Rad sam da čujem šta imaš da kažeš o mašini, a ako još imaš kakve literature, diskete, bilo šta, bilo bi odlično! Šta god imaš, treba iskenirati, napraviti imidže...
 
Poslednja izmena:
Ja sam u školi pravio batch fajl kako profa ne bi provalio da imamo tetris na sistemskoj disketi.. Pa kad se pokrene preimenuje fajlove kojima sam dao imena da liče na sistemske. Čak se profa i potrudio da pronađe (postojala je datoteka zlink.com a ja sam skriveni tetris nazvao zlinks). Posle sam izeditovao tetris da kad se pokrene napiše 'igrajte zlinks', sve u duhu šale..
 
Pozdrav, timdžije :)

Ovu poruku pišem drugi put. Prvi put mi je nekako nestala tokom samog slanja na forumu, a nije mi se tada ponovo kucao sličan tekst, pa je moralo da prođe neko vreme dok mi opet nije "došlo" :) Inače Timove sam nekada prilično mnogo programirao, pa imam iskustva, i vidim da mogu odgovoriti na neka od pitanja postavljenih u ovom topicu.

Video sam da vas zanima kako fukncioniše grafika u Turbo Pascalu, pa ću pisati o tome.

(BTW, da li na Benchmarku postoje code tagovi? Bilo bi dobro da znam, jer ću po svoj prilici kačiti ovde i programe.)

Elem, pre nego što pređem na sam TP, objasniću kakva je situacija sa formiranjem batch datoteka na Timu-011.

Svakako se sećate da su u doba DOS-a postojala tri tipa izvršnih programa, COM, EXE i BAT, koji funkcionišu i u današnjim Windowsima. Od njih prva dva su binarne datoteke, a treća je tekstualna "batch" datoteka, u kojoj su red po red poređane interne i eksterne naredbe, koje se manje-više izršavaju red po red.

Kod Tima-011 kao izvršne datoteke postoje samo COM datoteke; to su, naravno, binarne datoteke -- izvršni programi napisani asemblerom ili kompajlerom. Međutim, kod Tima postoji i mogućnost formiranja izvršnih (binarnih) datoteka koje se mogu editovati posebnim editorom, i to manje-više kao da su tekstuelne (a nisu).

Program za kreiranje "izvršnih, a tekstuelnih" datoteka zvao se VALIAS.COM . Samim navođenjem ove komande dobija se "prazan" editorski ekran, sa svojevrsnim linijskim editorom. Programer, tj. "kreator" tekstualne datoteke, pritiska "redni broj" linije, čime se startuje sam editor u kome je moguće izmeniti postojeća ili dodati nova naredba. Ovako kreirana datoteka zatim se snima, očigledno sa nešto mašinskog programa kome se dodaje "tekstuelni" deo, i cela datoteka postaje izvršna.

Program se može startovati i navođenjem imena postojeće datoteke, npr. poput:
VALIAS PROG.COM
čime se u "editoru" otvara PROG.COM, ili se kreira potpuno nova datoteka navedenog imena.

Pod MS DOS-om je postojala i tekstuelna datoteka AUTOEXEC.BAT, koja se automatski startovala prilikom učitavanja operativnog sistema. Kod Tima postojao je ekvivalent, koji se zvao START.COM . Jedno
VALIAS START.COM
će u editoru otvoriti ovu datoteku u kojoj je moguće dodavati nove i menjati i brisati postojeće naredbe.

Nekada je u odeljenju pravi "haker" ;) bio onaj ko je u datoteku START.COM umeo da doda red tipa:
ECHO Pera Perić suvi genije ;)

E, sada o glavnoj stvari, tj. o Turbo Pascalu, običnom i grafičkom. Turbo Pascal se startovao navođenjem svog imena (tj. samo otkucaš TURBO i pritisneš enter). Reč je o potpuno binarnoj datoteci, nečitljivoj VALIAS-u. Međutim, GTURBO je tzv. alias: batch datoteka za prikazivanje programom VALIAS! Uopšte nije komplikovan, valjda nema više od dva-tri reda. Prvi red je jednostavno učitavanje grafičkih rutina na jednu fiksnu, apsolutnu memorijsku lokaciju. Drugi red je pozivanjem samog programa TURBO.COM . E, sad, ako neko ima radećeg Tima, molio bih da pogleda da nema slučajno još neke naredbe u ovom aliasu. Logika kaže da nema, ali...

Dakle, kada startujete TURBO.COM , startujete Turbo Pascal. Kada startujete GTURBO.COM , učitavate grafički modul na neku apsolutnu lokaciju, a zatim startujete sam Turbo Pascal.

(Ne mogu da se setim, ali mislim da bi u izvornom kodu programa pisanih TP-om morala da se includeuje neka bibiloteka za grafiku, direktivom poput:
{$I PASGR.INC}
Molio bih da neko ovo proveri...)

Ako biste npr. probali da startujete TURBO.COM , pa includeujete pomenuti PASGR.INC i probate da nacrtate bilo šta na ekran, sva je prilika da to neće proći. Ali ako prethodno startujete GTURBO.COM (ili njegove naredbe jednu po jednu), grafika odjednom ima da radi ;)

Na kraju ove poruke, još jedan hakerski tip of the trade; nisam ga doduše isprobao, ali mora da je tako ;) Da biste izbegli automatsko startovanje datoteke START.COM prilikom butovanja sistema, jer npr. želite da se učitava neka druga datoteka, potrebno je da disk editorom DU3 (ima ga na sistemskoj disketi) nađete u boot sektoru string START, i promenite ga po svojoj volji. Naravno, morate povesti računa da vaš string ne bude duži od pet karaktera, a nije poželjno da bude ni kraći od toga. Nakon izmene, butovaće se vaš program, a ne START.COM ;) Živelo hakerisanje...!

E, sad, moram da navedem jedan disclaimer. Prošlo je mnogo godina od kako sam radio stvari napisane u ovoj poruci. Verovatno sam mnogo toga pogrešio, zaboravio ili prevideo. Koliko se prisećam, stvari pomenute u ovoj poruci bi "trebalo" da su ispravne. Zato bih molio ako neko ima ispravan Tim-011 da isproba gorepomenuta pisanija.

A, bogami, dobro bi došao i feedback s vaše strane...

Stameni
 
Ohoho, koliko saveta nekoga koj stvarno i radio na mašini! Svaka čast što se svaga ovoga sećaš! Kada sam konačno uspeo da povežem Gotek drajv na TIM-a, trebalo mi je nešto da pravim disk imidže za njega, pa sam napravio ovo:

https://bitbucket.org/zzarko/tim011-tools/

Sa tim možeš raspakovati i ponovo sklopiti imidž diskete za TIM, pa tako i sam pogledati sadržaje pojedinih fajlova na PC-u (meni je odlično došlo kada sam isprobavao koje Infocom avanture hoće da tade na TIM-u). Da li ti je možda ostalo nešto od tvojih TIM disketa?

Znaš li nešto o EMU.COM programu? To bi trebalo da je emulacija terminala, ali ne znam da li podržava samo tekst ili i grafiku... Ako je ovo drugo, možda bi se mogao podesiti da emulira Amstrad PCW. To bi moglo da donese igre sa grafikom...

U prilogu je raspakovan imidž jedine TIM diskete iz onog vremena za koju znam.
 

Prilozi

  • tim011ok.zip
    357.9 KB · Pregleda: 35
Ostalo mi je nekoliko disketa, ali na nekima imam relativno poverljive dokumente (dnevnik), pa ih ne bih stavljao u javni promet ;) Situaciju komplikuje činjenica da više nemam 3.5" floppy...

Inače, svoje sourceove sam još u doba DOS-a ;) izvukao i prekopirao, ali se nisam dosetio da iskopiram sve (ostale) fajlove.

EMU.COM sam koristio "implicitno", automarski. Nemam iskustva sa njim.

Inače, TIM-011 mi je ostao u prijatnom sećanju, i rado ću još pisati o njemu.

Pozdrav svima!

P. S. Isprobaću u okviru ove poruke da li na Benchmarku funkcionišu code tagovi:

Kod:
Proba
 
Ostalo mi je nekoliko disketa, ali na nekima imam relativno poverljive dokumente (dnevnik), pa ih ne bih stavljao u javni promet ;)
Naravno da to ne treba da radiš! Ali, kada napraviš imidž, možeš ga raspakovati, pobrisati sve što ne treba da ide u javnost i ostaviti ono što može :) Veoma bi me interesovalo da rekonstruišem sve fajlove sa originalne diskete, ako je ikako moguće.
 
Naravno, čim dođem do računara sa malim flopyyjem :)

Elem, imam nešto slobodnog vremena i dobre volje istovremeno, pa ću u ovom tekstu pisati o organizaciji Timove video memorije.

Dakle, kao što sigurno znate, rezolucija Timove grafike je 512 tačaka po horizontali i 256 po vertikali, u četiri boje (crna i tri nijanse zelene). Postojanje četiri boje znači da je svaki piksel predstavljen kombinacijom od dva bita, tj. svakom pikselu dodeljena su tačno dva bita. (Tim, za razliku od npr. Spektruma, ili mog prvog računara MSX-a, nema nikakve grafičke atribute, tako da su svi pikseli potpuno ravnopravni u pogledu toga kojom će bojom "sijati" ;) i ne zavise od stanja ostalih piksela.

Ti pikseli su "gusto pakovani" u okviru jednog bajta: budući da svakom pikselu odgovaraju dva bita, a u jednom bajtu ima osam bitova, to znači da jedan bajt čuva informaciju o četiri piksela. Kada se to izrazi u broju bajtova, dobija se da je video-memorija veličine 32 kilobajta: (512 * 256) / 4 == 32768 bajta, tj. 32 kilobajta.

Kada bi se tih 32 kilobajta nalazilo u okviru memorijskog adresnog prostora, a Z80 po definiciji adresira maksimalno 64 kilobajta, vidimo da bi video-memorija potrošila pola memorije ;) U stvarnosti, ovo je zakomplikovano činjenicom da Timov procesor HD64180 ima MMU (Memory Management Unit), koji mu omogućuje da adresira onoliko koliko ima linija na adresnoj magistrali, ali u "kriškama", tako da u jednom trenutku adresira 64 kilobajta od maksimalno mogućih 512 kilobajta, čime ipak ostaje Z80 kompatibilan.

Dakle, koncept da se video-memorija stavi u memorijski adresni prostor nije baš dobra, pa je primenjeno drugo rešenje -- da se video-memorija postavi u I/O adresnom prostoru :) Zaista, video-memorija jeste postavljena u I/O adresnom prostoru (ako zanemarimo stanja adresnih linija A16, A17, i A18) i to u gornjih 32 kilobajta I/O adresnog prostora. Time je ušteđeno na memorijskom prostoru, ali je broj naredbi kojim se može pristupati I/O prostoru redukovan na IN i OUT naredbe, pa se pristup video-memoriji ne može vršiti npr. naredbama za prenos podataka. Pokazalo se da je ovaj koncept dobar...

E, sada, kada analizirate tabele instrukcija mikroprocesora Z80, videćete da on ima samo naredbe poput:
Kod:
in a,(c)
out (c),a
gde je A osmobitni akumulator, a C osmobitni registar opšte memorije. Kako se, dakle, jednim osmobitnim registrom može adresirati 32 kilobajta video-RAM-a? Tako što te naredbe nisu to na šta ukazuju njihovi mnemonici: piše se:
Kod:
in a,(c)
out (c),a
a funkcioniše kao:
Kod:
in a,(BC)
out (BC),a
Dakle, ove naredbe imaju šesnaestobitnu izvorišnu / odredišnu adresu -- šesnaestobitni registar BC -- čime se video-memorija može kako treba adresirati.

Zašto "piše C", a "čita se BC"? Asembler će sigurno prihvatiti adresiranje registrom C, čime se na nižih 8 bita adrese šalje sadržaj ovog registra, a na viših 8 bita sadržaj registra BC. Verovatno su u Zilogu pretpostavili da niko neće koristiti ništa osim najnižih 8 bitova I/O prostora (256 bajtova), i u svoje tabele instrukcija uneli samo adresiranje registrom C (a ne i BC). Bez obzira na to što piše po tabelama, adresa se određuje šesnaestobitnim registrom BC, a ne samo osmobitnim registrom C.

Dakle, jedan bajt u video-RAM-u sadrži informacije o četiri piksela. Pri tome, prvi bajt video RAM-a (lokacija &8000) nalazi se u gornjem levom ekranu monitora. Sledeći bajt nalazi se na I/O lokaciji &8001, i to su četiri piksela ispod prva četiri. Sledeći bajt je na lokaciji &8002 i nalazi se ispod prethodnih. Kada se izadresira prva kolona od po četiri piksela (&8000-&80FF), prelazi se na sledeću, koja je odmah desno od prethodne, i nalazi se u prostoru &8100-&81FF. Itd.

Poslednja četiri piksela, u desnom donjem uglu monitora, smeštena su u poslednjem bajtu I/O prostora, tj. na adresi &FFFF.

Znači, adresiranje video-memorije je vrlo jednostavno i intuitivno, ni nalik na npr. adresiranje Spectrumove video memorije ;)

E, ali kako je organizovan raspored tačaka u okviru jednog bajta, tj. kojim redom je poređano četiri piksela u okviru jednog bajta? Na žalost, ne mogu da se setim!!! Bilo je suviše davno, ali se sećam da nije bilo nekih velikih iznenađenja. Sasvim sam siguran da su bitovi za jedan određen piksel "jedan pored drugog", i da je sve delovalo logiučno. Dakle, verovatno se piksel u samom levom gornjem uglu monitora nalazi na bitskim pozicijama b0-b1, sledeći piksel (desno od prvog) na b1-b2 itd. Ovo čovek mora da proba i da utvrdi, baš kao što sam i ja tada bio probao i utvrdio ;)

Bio sam napisao u assembleru rutinu PutPixel koja je radila to što joj ime kaže, i mogu da je analiziram da bih utvrdio raspored bitova u video-RAM-u, ali je lakše to odrediti eksperimentalno ;)

To je otprilike sve.

Nadam se da vam je bilo zanimljivo ;)

Da li neko ima funkcionalnog Tima, da mu pošaljem neke programe da isproba? Da li bi se neko prihvatio posla da piše emulator?

Da li neko želi o nečem posebnom da pišem?

Da li ovo ikome išta znači? :)

Čitamo se...
 
Poslednja izmena:
Nikada nisam imao Tim, niti znam puno o njemu, osim ovoga što je Žarko pisao do sada, ali kad sam video ovaj tvoj stil pisanja, prvo što sam pomislio - Ovo mora da je neki bivši Sezamovac. :)
Možda grešim ali nick mi izgleda poznato, a i sećam se da se nekad ovako pisalo, temeljno, sa entuzijazmom, što bi se reklo iz duše.
Ne zameri na offtopic-u, ponekad me uhvati nostalgija za tim vremenima, a Sezam svakako zauzima jedno od bitnijih mesta.
Što se Tim-a tiče, samo napred, ex-yu računari su mi uvek među favoritima, možeš i da pogledaš starije poruke, pisali smo štošta o njima, tako da ćeš biti u dobrom društvu.
 
Nadam se da vam je bilo zanimljivo ;)
Meni definitivno jeste!
Da li neko ima funkcionalnog Tima, da mu pošaljem neke programe da isproba?
Marko i ja imamo TIM-a sa ugrađenim Gotekom umesto flopija, pa se programi mogu veoma lako isprobavati, slobodno šalji!
Da li bi se neko prihvatio posla da piše emulator?
Što se emulatora tiče, još odavno je pokrenuto pravljenje emulatira u okviru MESS projekta (relativno nedavno je integrisan u MAME), gde se SB180 i TIM-011 vode pod manje-više istom odrednicom. Međutim, problem je Hitačijev procesor, za njega izgleda da još uvek nema potpune emulacije, te ni emulacija TIM-a još uvek ne radi. Dok to ne bude rešeno, izgleda da je mrka kapa...
Da li neko želi o nečem posebnom da pišem?
Mene lično bi veoma interesovalo da pokušam da prebacim neke grafičke igre na TIM. Znam da ima nekih u obliku source koda, pa bi trebalo videti kako bi se mogle prilagoditi. Možda bi zanimljivije bilo praviti nove? Ako je tetris koji je svojevremenoi za njega napisan zauvek izgubljen, to bi mogla biti jedna od prvih stvari, relativno jednostavna. Da li se možda sećaš da li se zvuk može puštati bez da se cela mašina zaustavi dok zvuk ne prestane?
Da li ovo ikome išta znači? :)
DA! :)
 
Nazad
Vrh Dno