Šta je novo?

Tim 011

Ni ja nisam ekspert. Ono što sam ti predložio sam negde našao kad sam ja imao problem sa kompajliranjem i "iskopao" sam iz shell history.
Probaj da izguglaš o čemu se radi. Malo je zeznuto što sve radiš na VM pa verovatno ti linux distribucija nije ažurna.
Probaj da updejtuješ kompajler i prateći alat. Možda bi dobro došao i komletni apdejt distribucije.
Svakako, nemoj odustajati.
 
Nove arhive dokumentacije:

Z-System (ZRDOS + ZCPR3):

Micromint SB180 + članci iz Byte-a (1985-1988):

Nadam se da će linkovi raditi.

Byte 1985-09 je imao Micromint SB180 na naslovnoj strani. Članak se nastavlja i u 1985-10. Tu su i članci o dodatnim komponentama za SB180 kao što je GT180 grafička karta u boji (1986-11 i 1986-12), SCSI implementacija, multitasking kontroler (1988-01 i 1988-02) i RTC sat.

byte8509.jpg

GT180:
gt180.png

Ima i nekoliko članaka u "The Computer Journal", ali to još nisam stigao da pročešljam. Oni su imali i stalnu rubriku za "Z-System".


Što se tiče literature specifično za TIM-a, postojao je priručnik za Basic: "Priručnik za TIM-011 Bejzik", autor: Institut "Mihajlo Pupin" - radna jedinica, izdavač: Građevinska knjiga, godina izdavanja: 1988.

Reklama iz Računara 1988-04:

Racunari_Magazine_1988_04S_0079.jpg

Ovo ne bi bilo loše naći. :)

Sad vidim da se u reklami pominje i "Priručnik za TIM-011 DOS". On je već kačen ranije u temi.
 
Poslednja izmena:
I naravno: Linkovi nisu radili. Sad je popravljeno. Možete ući bez logovanja na Google bez obzira šta piše u linku.
 
Ne znam da li će nekome koristiti to što sam postavio danas. Ali isčitavao sam temu ispočetka i video da je TIM baziran na SB180, pa sam malo pročačkao Archive.org za dokumentacijom. ZCPR3 je interesantan jer je znatno proširen u odnosu na podrazumevani CP/M komandi procesor. Možda nikome nije potrebna dodatna literatura, ali meni kao nekome ko gotivi rad iz komandne linije je sve to jako interesantno.

Samo kad bi postojao neki projekat samogradnje i danas. Kad bismo mogli da izvučemo gerbere i šemu u Kicadu ili nekom sličnom softveru. Još kad bi se neki mag elektronike (s)našao i smanjio dizajn pomoću SMD komponenti, gde bi nam bio kraj. Ovako možemo da se igramo samo preko emulatora. Ali i to je super i zahvaljući trudu Žarka i Marka. Bez njih bi TIM-011 ostao samo u sećanju kao moj prvi (srednjo-)školski kompjuter. Vrlo zanimljive i čudne mašine. Bar u kontrastu sa 286/386 mašinama sa DOS-om i Windowsom 3.1 koji su tadda dominirali. Mislim da je samo jedan računar u PC učionici imao Windows 95. I to je bila 1996/1997 školska godina. :)

Kompajlirao sam MAME iz git-a i malo testirao, ali još uvek nisam stigao da se poigram sa čačkanjem i razvojem. Ovo sve što su postavili Žarko, istameni i ttalicni je vrlo interesantno, ali nisam stigao. A i ternutno se "igram" sa 8086 asemblerom (i HP 200 LX dok čekam i da stigne Book8088). 8080/z80 asembler je još uvek van mojih mogućnosti.
 
GBASIC Tima-011 bio je vrrrlo sličan Microsoftovom GWBASIC-u, koji je pristizao zajedno sa DOS-om 3.30 (a verovatno i sa prethodnim verzijama). Sve konstrukcije Microsoftovog čeda, koliko se sećam, postojale su i u GBASIC-u (izuzimajući naravno naredbe za grafiku i zvuk). Zbog toga, za prvu pomoć može poslužiti i uputstvo za GW-a.

E, sad... Ne želim da obećavam, ali ja negde imam fotokopiju "Pupinovog" uputstva, ali nemam baš i vremena da se pozabavim skeniranjem. Jedino mogu da kažem -- ako bude, biće.
 
Ako misliš na "Priručnik za TIM-011 DOS". Već je postavljen ranije u temi. Ili postoji neko drugo uputstvo?
 
Ne, mislim na uputstvo za Timov basic-interpreter GBASIC.
Bio sam previše implicitan u svojoj poruci :(
 
Hvala u svakom slučaju.

Koristim priliku da se javno zahvalim kolegi @demerzel -u koji mi je poslao originalnu tastaturu.

Inače, napravio sam i funkcionalan ps/2 ineterfejs sa arduinom. I za to treba da se zahvalim @demerzel -u, koji mi je ustupio svoj kod za Mega8.
Ako se on slaže i ako je kome potrbno, mogu to okčiti ovde.
@ttalicni - molim te ako je taj Arduino projekt negdje dokumentiran, rado bih bacio pogled ako je moguce. Radim sa nekim PCB majstorima oko replike TIM-011, mozda bi cak mogli integrirati PS/2 sa Arduinom na moderniziranu repliku?
 
Dok čekamo rezultate video adaptera podelio bih projekat interfejsa za ps/2 tastaturu. Sklop je testiran i radi, možda ima bagova ali niko nije savršen... :d
Postovani @demerzel - dali postoji negdje source code - u zipu vidim samo .hex... Ako je moguce bio bih vrlo zahvalan, skupljam po raznim sajtovima i forumima sve informacije za TIM-011 za (jos jednu) rekreaciju maticne ploce, mozda sa modernizacijom kao sto je PS/2 tastatura vec ukljucenom. Hvala!!!
 
Nazad
Vrh Dno