Šta je novo?

Tim 011

Ni ja nisam ekspert. Ono što sam ti predložio sam negde našao kad sam ja imao problem sa kompajliranjem i "iskopao" sam iz shell history.
Probaj da izguglaš o čemu se radi. Malo je zeznuto što sve radiš na VM pa verovatno ti linux distribucija nije ažurna.
Probaj da updejtuješ kompajler i prateći alat. Možda bi dobro došao i komletni apdejt distribucije.
Svakako, nemoj odustajati.
 
Nove arhive dokumentacije:

Z-System (ZRDOS + ZCPR3):

Micromint SB180 + članci iz Byte-a (1985-1988):

Nadam se da će linkovi raditi.

Byte 1985-09 je imao Micromint SB180 na naslovnoj strani. Članak se nastavlja i u 1985-10. Tu su i članci o dodatnim komponentama za SB180 kao što je GT180 grafička karta u boji (1986-11 i 1986-12), SCSI implementacija, multitasking kontroler (1988-01 i 1988-02) i RTC sat.

byte8509.jpg

GT180:
gt180.png

Ima i nekoliko članaka u "The Computer Journal", ali to još nisam stigao da pročešljam. Oni su imali i stalnu rubriku za "Z-System".


Što se tiče literature specifično za TIM-a, postojao je priručnik za Basic: "Priručnik za TIM-011 Bejzik", autor: Institut "Mihajlo Pupin" - radna jedinica, izdavač: Građevinska knjiga, godina izdavanja: 1988.

Reklama iz Računara 1988-04:

Racunari_Magazine_1988_04S_0079.jpg

Ovo ne bi bilo loše naći. :)

Sad vidim da se u reklami pominje i "Priručnik za TIM-011 DOS". On je već kačen ranije u temi.
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li će nekome koristiti to što sam postavio danas. Ali isčitavao sam temu ispočetka i video da je TIM baziran na SB180, pa sam malo pročačkao Archive.org za dokumentacijom. ZCPR3 je interesantan jer je znatno proširen u odnosu na podrazumevani CP/M komandi procesor. Možda nikome nije potrebna dodatna literatura, ali meni kao nekome ko gotivi rad iz komandne linije je sve to jako interesantno.

Samo kad bi postojao neki projekat samogradnje i danas. Kad bismo mogli da izvučemo gerbere i šemu u Kicadu ili nekom sličnom softveru. Još kad bi se neki mag elektronike (s)našao i smanjio dizajn pomoću SMD komponenti, gde bi nam bio kraj. Ovako možemo da se igramo samo preko emulatora. Ali i to je super i zahvaljući trudu Žarka i Marka. Bez njih bi TIM-011 ostao samo u sećanju kao moj prvi (srednjo-)školski kompjuter. Vrlo zanimljive i čudne mašine. Bar u kontrastu sa 286/386 mašinama sa DOS-om i Windowsom 3.1 koji su tadda dominirali. Mislim da je samo jedan računar u PC učionici imao Windows 95. I to je bila 1996/1997 školska godina. :)

Kompajlirao sam MAME iz git-a i malo testirao, ali još uvek nisam stigao da se poigram sa čačkanjem i razvojem. Ovo sve što su postavili Žarko, istameni i ttalicni je vrlo interesantno, ali nisam stigao. A i ternutno se "igram" sa 8086 asemblerom (i HP 200 LX dok čekam i da stigne Book8088). 8080/z80 asembler je još uvek van mojih mogućnosti.
 
GBASIC Tima-011 bio je vrrrlo sličan Microsoftovom GWBASIC-u, koji je pristizao zajedno sa DOS-om 3.30 (a verovatno i sa prethodnim verzijama). Sve konstrukcije Microsoftovog čeda, koliko se sećam, postojale su i u GBASIC-u (izuzimajući naravno naredbe za grafiku i zvuk). Zbog toga, za prvu pomoć može poslužiti i uputstvo za GW-a.

E, sad... Ne želim da obećavam, ali ja negde imam fotokopiju "Pupinovog" uputstva, ali nemam baš i vremena da se pozabavim skeniranjem. Jedino mogu da kažem -- ako bude, biće.
 
Ako misliš na "Priručnik za TIM-011 DOS". Već je postavljen ranije u temi. Ili postoji neko drugo uputstvo?
 
Ne, mislim na uputstvo za Timov basic-interpreter GBASIC.
Bio sam previše implicitan u svojoj poruci :(
 
Hvala u svakom slučaju.

Koristim priliku da se javno zahvalim kolegi @demerzel -u koji mi je poslao originalnu tastaturu.

Inače, napravio sam i funkcionalan ps/2 ineterfejs sa arduinom. I za to treba da se zahvalim @demerzel -u, koji mi je ustupio svoj kod za Mega8.
Ako se on slaže i ako je kome potrbno, mogu to okčiti ovde.
@ttalicni - molim te ako je taj Arduino projekt negdje dokumentiran, rado bih bacio pogled ako je moguce. Radim sa nekim PCB majstorima oko replike TIM-011, mozda bi cak mogli integrirati PS/2 sa Arduinom na moderniziranu repliku?
 
Dok čekamo rezultate video adaptera podelio bih projekat interfejsa za ps/2 tastaturu. Sklop je testiran i radi, možda ima bagova ali niko nije savršen... :d
Postovani @demerzel - dali postoji negdje source code - u zipu vidim samo .hex... Ako je moguce bio bih vrlo zahvalan, skupljam po raznim sajtovima i forumima sve informacije za TIM-011 za (jos jednu) rekreaciju maticne ploce, mozda sa modernizacijom kao sto je PS/2 tastatura vec ukljucenom. Hvala!!!
 
TimTris (moj tetris za TIM-011) je osvojio peto (od šest) mesta na Revision 2024 gamedev takmičenju. Zvuči kao ništa posebno, ali sam ja iskreno zadovoljan što sam uopšte i upao u takmičenje 🙂 I moja igra je bila prikazana tamo na velikom ekranu 🙂
Download je na pouet linku.
 
FFD0-FFFF48 bspoljni stog (external stack)
FF00-FFCF200 bkomandni bafer (command line buffer)
FE00-FEFF456 bkonfiguraciona tabela (ENV)
FE0FF2 bbajt zaštite (wheel byte)
FDF4-FDFE11 btabela područja za pretraživanje (search path)
FDD0-FDF336 bspoljni bafer za opis teke (file control block)
F0B0-FDCF80 bZCPR3: bafer za poruke (message buffer)
FD00-FD7F128 bZCPR: stog školjke (shell stack)
FC00-FCFF256 bmodul imenovanih kataloga (NDR)
FA00-FBFF512 bmodul za kontrolu toka (FCP)
F200-F9FF2048 bmodul rezidentnih komandi (RCP)
EC00-F1FF1536 bmodul za upravljanje ulazom/izlazom (IOP)
E400-EBFF2048 bmodul za prilagođenje i generator znakova
B200-E3FF4608 bBIOS
C400-D1FF3564 bZRDOS
BC00-C3FF2048 bZCPR3
0100-BBFF47872 b46K TPA
0000-D0FF256 bstandardni CP/M baferi

Tabela 1: Memorijska mapa računara TIM-011

Računari #34, 01-1988.
Ovo je, očigledno, memorijska mapa neke ranije verzije operativnog sistema. U novoj tabeli je realno stanje, provereno u MAME debageru.

FFD0-FFFF48 bspoljni stog (external stack)
FF00-FFCF200 bkomandni bafer (command line buffer)
FE00-FEFF456 bkonfiguraciona tabela (ENV)
FDFF1 bbajt zaštite (wheel byte)
FDF4-FDFE11 btabela područja za pretraživanje (search path)
FDD0-FDF336 bspoljni bafer za opis teke (file control block)
FD80-FDCF80 bZCPR3: bafer za poruke (message buffer)
FD00-FD7F128 bZCPR3: stog školjke (shell stack)
FC00-FCFF256 bmodul imenovanih kataloga (NDR)
FA00-FBFF512 bmodul za kontrolu toka (FCP)
F200-F9FF2048 bmodul rezidentnih komandi (RCP)
F000-F1FF512 bmodul za upravljanje ulazom/izlazom (IOP)
E800-EFFF2048 bmodul za prilagođenje i generator znakova (EMU)
E300-E7FF1280 bdisk bafer
DF00-E2FF1024 bslobodno???
CF00-DEFF4096 bBIOS (realno do DE30)
C100-CEFF3584 bZRDOS
B900-C0FF2048 bZCPR3
0100-C0FF49152 b48K TPA
0000-00FF256 bstandardni CP/M baferi

Interesantno je da ima jedan slobodan 1k blok od DF00 do E300, verovatno ostavljen za neko buduće proširivanje.
Inače, TPA se preklapa sa ZCPR3 komandnim procesorom, pa nije ni čudo što RAM disk mora biti inicijalizovan i u njega prekopiran ZCPR3, velika većina programa će ga prebrisati i iskoristiti za svoje potrebe.
 
Nazad
Vrh Dno