Šta je novo?

Tim 011

Ta sarolikost racunarske opreme je bila rezultat nepostojanja bilo kakve jasne ideje sta treba da se uci na casovima Informatike i cemu to uopste sluzi.

tja...

u osnovnoj skoli smo imali par komada Tim 011 i zaboravio sam sta smo ucili (najverovatnije kako da kopiramo diskete :D)

u srednjoj, do pojave 95tice ucilo se iskljucivo programiranje (Pascal).


sa druge strane, kod kuce sam se jos '88 igrao u CAD 3Du (buduci 3D Studio / Max) i CyberPaintu... i ucio GFA Basic.
 
Poslednja izmena:
a koliko tvojih drugova iz razreda je tad imalo kuci bilo kakav kompjuter?

mislim da je opste znanje o programiranju, algoritmima itd dragocenije od toga kako se koristi nekakav program za crtanje ili 'Vord' i slicno.
to je otprilike kao kad bi ih ucili kako se koristi digitron umesto tablice mnozenja.
 
^

hocu da kazem da se do 1995. kod nas u skoli ucilo samo programiranje; sto je ok ako zanemaris da to interesuje mozda 3-4 ucenika (od ~30).

preostalih 25-26 ucenika bi sigurno vise od programiranja zainteresovao 3D Studio, DeluxPaint, Protracker, CuBase ili neki deseti korisnicki program.


btw
od mojih drugova iz osnovne skole (pocetak 90tih)... bas dosta! bar jedno 5-6 od ~30. (Atari 800, C64, ZX Spectrum...)
 
Ma masina je za jedan 8 bitni kompjuter bila super vec u osnovnoj konfiguraciji je imala brz procesor, grafiku visoke rezolucije, disk jedinicu, monitor i cak 256 kB memorije cime se malo koji 8-bitni kompjuter mogao pohvaliti.
 
Poslednja izmena:
Kod mene u skoli se ucio BASIC, tacnije QuickBASIC. I tacno je to sto je kovacm rekao. Od toliko ucenika jako mali broj se zaista interesovao za neke "ozbiljnije" stvari.

Ja sam jedno vreme bio aktivni reverse engineer i jako sam dosta naucio kako radi CPU/RAM, kako debagovati, naucio assembler zbog toga.

I niko mi ne moze reci da se bolje razume u racunare, pogotovo sto ovi nasi likovi sto idu u elektro skole pa nesto kao kuckaju u .netu (jezik za *****e, zao sto moram tako reci, cak i moja baba moze da pise programe u .netu). Ja kad sam pisao low level kod, oni su svi pikali Galaxian na aparatima :)
 
kako sam ga ja shvatio, bolje da su igrali Galaxian u skoli, jer eto za to su se vise interesovali. danas bi valjda bili odlicni beta-testeri igrica, 'farmeri' ili pisci clanaka za SK... :)
 
Ali iz drgog posta si shvatio :)

Konkretno: bolje da su 1986. pored pc kanturina kupili i atarije i amige i pokazali deci da racunari nisu

C:\ i PRINT "hello"
 
Ja ne znam jesam li ja lud ili sta je u pitanju, citam ovaj forum stalno i tek se javim kad imam nesto konstruktivno da kazem. Nesto sto sam uradio, cuo, procitao. Ne valjam gluposti, bar mislim, i za ovih 7 godina koliko pisem na ovom forumu "nakupio" sam samo 190 postova vezanih u glavnom za tehnologiju. Stavra brate prestani se ponasati kao da si ti jedini koji je sjeo za racunar i prestani pisati gluposti i mene napadati na skoro svakom postu koji napisem. Oladi malo ima ovde pametnijih ljudi i od mene i od tebe 5 puta koji ovo citaju i rijetko se javljaju upravo zbog toga sto svaku temu sasijecas na pola. Nikad nisam napisao neku neistinu i nesto sto nisam provjerio.

Kad neko nema argumente kao Ti, ili elementarno znanje kao Osipaonic, onda mu je najlakse da vredja sagovornika. Bilo bi smesno da nije tuzno.
 
Niko nije rekao da je tim 011 bio losa masina vec da je relativno kasno dosao na trzista kao i cena koja nije bas bila adekvatna za osmobitni racunar. U to isto vreme Rusijom se sirio talas spektrumovih klonova zbog prrevisoke cene PC kompatibilaca i to je bila odlicna stvar za racunarsko opismenjavanje "mladih" .
Inace i u mom razredu je bilo slicno 89/90 od 30 ucenika 5-6 imalo racunar ,od celog razreda 8-9 zainteresovano iz nekog razloga za isti.

Inace ovo sto je kovac pomenuo je jako bitna stavka pokazati ljudima,deci, sta kompjuter moze da to nije samo skupa racunaljka.
Secam se situacije kada je mladji brat od tetke usao prvi put u moju sobu i video sta radim s amigom:
" A ti to ne moras da kucas na tastaturi da bi on nesto radio..? Cime ga to muvas tamo? "
Tuzno ,zalosno ,smesno nisam znao sta da mislim . Jednostavno za njega je komp bilo pretezno nesto s zelenim slovima na ekranu , mozda nekad belim , i to je to.
Srecom je ranije kod mene igrao igre na C64 par puta pa je nzao da slika moze da bude i u boji ,a zvuk ne mora da bude samo bip,bip.....
Otkrovenje kao kada iznenada saznas da auto moze da ide i u rikverc..

U vezi tog plana i programa za skolu meni je odgovaralo da uceim osnove programiranja. Pogotovo posto sam vec ranije kupio kompjuter da tamanim igrice ,a ostala zanimanja su dosla naknadno
 
Pa ja mislim da je problem bio bas u tome sto su se racunari 90% kupovali zbog igara. Onih 10% (obicnih korisnika, ne govorim o poslovnoj primeni) je koristilo za sve ostalo. Ja sam prve programe pisao na C64 i mrzeo sam snimanje na kasete :) Amiga je isto tako bila interesantna jedno vreme, ali sve masine su failovale jer nisu pratili ubrzan rast PC-a.

BASIC, Pascal, DBase, Novell-ove mreze... ah kad se samo setim. jbt al sam mator hahahaha
 
a koliko tvojih drugova iz razreda je tad imalo kuci bilo kakav kompjuter?

mislim da je opste znanje o programiranju, algoritmima itd dragocenije od toga kako se koristi nekakav program za crtanje ili 'Vord' i slicno.
to je otprilike kao kad bi ih ucili kako se koristi digitron umesto tablice mnozenja.

Opste znanje o programiranju je korisna stvar, ali nije korisnije od znanja "upotrebe racunara" i softverskih alata. Malo koji ce buduci kasapin, poslasticar, frizer, limar, parketar, vodoinstalater, itd. imati zelju i potrebu da programira u zivotu. A u to doba su svi ucili prakticno samo programiranje.
 
Pošto sam i sam bio obuhvaćen "usmerenim" obrazovanjem a u diplomi srednje škole mi piše "programer" samo bih podsetio da su oni bolji profesori u to vreme posvećivali pažnju ne samom pisanju programa već algoritamskom pristupu rešavanja problema, a to je uvek korisno.
Na moje iznenadjenje, kasnije sam shvatio da dosta ljudi uopšte ne ume na taj način da rešava probleme, što tehničke, što životne...
 
ja bi da se vratimo na temu

@demerzel
ne vredi, nece ni da pocne ucitavanje sa flopija :( (snimio sam onim tvojim programom)
od cipova, jedino se fdc ugreje mozda i previse.
nemam nista nakaceno na 40pin konektor.
 
Posle uključenja računara trebalo bi da prođe oko 3 sekunde pre nego se upali lampica na disku, i to bi verovatno značili da je ploča ispravna. Ispravnost drajva možeš proveriti na A500, juče sam probao i radi bez problema, a model je matsushita ju-363.
 
ja bi da se vratimo na temu

@demerzel
ne vredi, nece ni da pocne ucitavanje sa flopija :( (snimio sam onim tvojim programom)
od cipova, jedino se fdc ugreje mozda i previse.
nemam nista nakaceno na 40pin konektor.

A zasto ne pokusas zvanicno da trazis seme preko vojske? Mozda ti i daju.
 
Prvobitno je TIM 011 imao hard disk i jacu grafiku ali ih je u serijskoj proizvodnji izgubio zbog nize cene. Steta sto se od toga odustalo posto bi sa njima bio nepobediva 8-bitna masina sa kojom drugi 8-bitni kompjuteri ne bi mogli da se takmice.
 
pozdrav

pozdrav

novi sam na forumu i na internetu tražim dosta dugo podatke o TIM-u

inače imam dva komada kod kuće jedan je ispravan a drugi naravno neisp....

moja iskustva sa TIM-om

na početku teme je bilo pitanje dal se TIM može spojiti na commodore,apple ... monitore odgovor je da nemože jer je on direktno kopjia dumb terminala iz 70-80 koji imaju zakrenutu vertikalnu i horizontalnu sinhronizaciju(ja mislim uts-320 i slični terminali) ali ima i za to riješenje pomoću dva 74ls121 i par tranzistora narednih dana ću pustiti shemu onda se može spojiti na običan video ulaz

kad upališ nakon par sekundi treba se očistiti slika s ljeva na desno(reset) i onda kreće boot

možeš koristiti bilo koji floppy koji ima podešavanje na ds0(zato odgovara od amige njihovi su inicijalno ds0 a sa pc su podešeni na ds1 i onim okretanjem kabla rješavaju pozicije ds0 ili ds1 to vrijedi i za amige tako da se može zamjeniti neispravan uređaj sa pc-a )

primjetio sam da se fdc9266 dosta grije kada radi (čita sa floppy-a) inače ako je sve ok podigne se TIM i iza toga ako ostane upaljen duže vremena čip je hladan

ako je čip vruč traži grešku oko upravljanja s floppyem shema je na internetu pa ono oko kontrolera mjenjaj možda je i neki ttl vruć

na mom neispravnom uređaju imao sam probleme sa FDC9266 čip se pokvario našao sam na ebay-u i kupio bili su isti simtomi jako vruć
i samo upali led na floppy-u i stane

ispravan TIM upali led pa ugasi,puza,upali led i krene čitati
ako nije disketa unutra ostane ugašena led i kada se ubaci disketa nastavi dalje

kada se ima pc-tastatura koja mora biti XT(ne AT jer neradi probano) ona kod pajenja mora biti iskopčana sa TIM-a jer se pojavljuju isti simptomi upali se led na floppy-u i sve stane (a onda krene grijanje FDC i onda rikne....)

tako se ponaša onaj ispravan


pokušat ću na forumu opisivati što sam napravio na neispravnom TIM-u jer i poslje zamjene fdc-a još uvijek neradi
imam original tastaturu i napravio sam si dvije diskete jednu za pc-tastaturu a drugu za original

i za sada ako netko ima elektroniku ili samo ploču ili cijelog TIM-a želi ga se riješti neka se javi
može bilo kakva zamjena ili pomoć oko sastavljanja

pošto imam jedan ispravan TIM-mogu napraviti diskete


hvala na strpjenju nastavit ću priču(za sada traje oko 2 godine) čim budem priredio nešto slika
 
Pozdrav i dobro dosao na forum bas ovde u retro sekciji. Uvek je lepo da se pojavi novi clan koga zanimaju ove generacije racunara.

@Maestro ova tvrdnja je jako diskutabilna posto stvarno jakih osmobitnih konfiguracija ima poprilicno ,a cesto su bolji u grafickom i audio podsistemu. MSX2 modela ima na 8mhz prosirivo do 512mb odlican zvuk i grafika,zatim sam coupe koji se dugo razvijao inace spectrum kompatibilan isto prosiriv do 512mb ,i philipsov zvucni cip koji je kasnije ugradjivan u soundblaster zvucne. Svima im je problem relativno kasno izlazenje na trziste da bi ostvarili ikakav uticaj u vreme kada su standarde postavljali amiga i atariST kao predstavnici novije generacije 16-bit racunara.
 
Pozdrav i dobro dosao na forum bas ovde u retro sekciji. Uvek je lepo da se pojavi novi clan koga zanimaju ove generacije racunara.

@Maestro ova tvrdnja je jako diskutabilna posto stvarno jakih osmobitnih konfiguracija ima poprilicno ,a cesto su bolji u grafickom i audio podsistemu. MSX2 modela ima na 8mhz prosirivo do 512mb odlican zvuk i grafika,zatim sam coupe koji se dugo razvijao inace spectrum kompatibilan isto prosiriv do 512mb ,i philipsov zvucni cip koji je kasnije ugradjivan u soundblaster zvucne. Svima im je problem relativno kasno izlazenje na trziste da bi ostvarili ikakav uticaj u vreme kada su standarde postavljali amiga i atariST kao predstavnici novije generacije 16-bit racunara.

Mislim da se ipak railo o Kb a ne MB :) I zar Sam Coupe nije klon QL?
 
Ne sam coupe je klon zx spectruma i ima 3 moda rada : nativni svoj , zx48,zx128.
Da mislio sam na 512KB a pisao MB ionako i ovo drugo polako odlazi u retro .
A i lepo je s tvoje strane videti konstruktivni post :)
 
tim.JPG
Dobih danas na poklon (zahvaljajuci Orangeovoj zelji da popravi svoj primerak).
 
Cek ? Ovo nova ploca za TIM-a ?

Opa krece kloniranje ......
 
Ne, ne... Moj drugar iz osnovne škole je to kupio pre 26 godina i nikad nije sklopio (inace je carobnjak koji moze da popravi skoro sve). Kada sam ga pitao da li moze da popravi Orangeov TIM, setio se da to ima negde, iskopao sa dna podruma i dao mi. TIM 011 je, kao i Galaksija, prodavan u kitu preko "Racunara".
 
Poslednja izmena:
Da mi to prvo kloniramo, pa ti onda lemi do mile volje... :D
 
A ja znam gde imate kućište :d
 

Prilozi

  • Image(286).jpg
    Image(286).jpg
    275.4 KB · Pregleda: 200
  • Image(287).jpg
    Image(287).jpg
    217.1 KB · Pregleda: 201
Mogla bi ploca relativno lako da se kopira. Izmeriti tacne dimenzije ploce ,uraditi fotografije obe strane ploce pod sto pravijim uglom .Ucitati sliku u sprint layout i nahvatati meru na osnovu nekog ic-a sa sto vise nozica. Bilo bi dobro da se ima i sema radi provere vodova koji prelaze na drugu stranu.
Eto joc ima kuciste samo treba da mu nabavimo drugi cipelarnik :)
 
Nazad
Vrh Dno