Šta je novo?

Raspberry Pi - gde ima da se kupi u Srbiji?

I ja imam RPi2, ali je brzina preko mreze po meni prilicno losa. Nije preterano upotrebljiv kao low-cost nas (za po kuci) jer USB i LAN dele isti protok pa su brzine jako stpore. Banana ima gigabitnu mrezu i poseban cip za usb a poseban za lan pa sve radi mnogo bolje po onome sto citam...
http://www.htpcguides.com/raspberry-vs-banana-pi-benchmarks-sata-gigabit-matter/
Posebno procitajte deo USB SAMBA Throughput.
 
Svaki rPi2 koji sam do sada poručivao je stizao bez naplaćenog PDVa.

I meni, ali samo oni iz PRC (5/5). Ali dva puta sam narucio direkt iz UK, prvi put bez carine, ali drugi put je ocarinjen, tj, carina 0% jer je made in UK (EU) ali zato je isao PDV 20% na egzaktno tacu cenu... cca 10 evara je ispalo jos to xD
 
Tako i treba da bude, englezi ti naplate bez njihovog poreza jer ide u srbiju i onda ovde platiš PDV.
 
Treba - po slovu Zakona - da, ali moj problem sa tim je parcijalna primena. Ili primenjujes ista pravila za SVE bez izuzetaka, ili nista...
 
Ja sam moj rPi pretvorio u WiFi ruter na koji je u svakom momentu zakaceno izmedju 15 i 20 klijenata, izuzetno velika kolicina saobracaja prodje u toku dana. Do sada nisam imao nikakvih problema, cak su neki problemi koje smo pre imali (pucanje SSH sesija) nestali. Opterecenje blizu 0, memory usage mozda 15%. Planiram da napisem web interfejs za potrebne servise cim uhvatim malo vremena :)
 
Divlje nego kako. Sam sam podigao servise (isc-dhcp, hostapd....) i iskonfigurisao ih. Za one koji nisu vicni prckanju po konzoli: https://ronnyvdbr.github.io/
 
ALFA AWUS036NH 2000mw Wifi USB Adapter 5db Antenna Ralink3070 Chipset. Na sistemu je instaliran OpenVPN klijent koji je permanentno zakacen i rutira sav saobracaj kroz firmine VPN servere.

U medjuvremenu sam instalirao Munin za pracenje opterecenja po razlicitim parametrima pa cu podeliti grafikone sa vama za par dana.
 
Super use case. Svaka cast. Lepo je cuti da RPi radi produkciju samo tako :)
 
Да ли може да се користи као појачавач сигнала за wifi? Тј да ми премости из једне куће у другу стабилан домет? И уз већу sd као мини кућни cloud за брата и мене..
Где рекосте у срб најјефтиније да се набави..
 
Pa mozes da uradis slicnu stvar kao kud. Nakacis high power dongle kao sto je ALFA i koristis kao AP. Ako abs hoces da se igras, mozes da stavis i usmerenu antenu.
Slicnu stvar sam hteo da uradim za gajbu, samo uz rpi zero, ali to nece biti moguce zbog nepostojanja etherneta. obican rpi+alfa su mi preskupi za to.

Za cloud je bolje da nakacis hdd preko usb nego preko kartice. Pitanje je i da li podrzava bilo sta preko 64gb.
 
Ako naručim sa ModMyPi Pi2 sa kućištem i karticom, koji sa poštarinom košta 50,10 eura, da li ću morati platiti i carinu i pdv ili poštarinu ne računaju, pa će svakako biti ispod 50eura?
 
Nećeš, ne računaju. Da je samo roba bila preko 50 evra, onda bi dodali poštarinu, pa obračunali carinu, pa PDV na taj iznos. Ovako samo PDV na <50 evra.
 
Nećeš, ne računaju. Da je samo roba bila preko 50 evra, onda bi dodali poštarinu, pa obračunali carinu, pa PDV na taj iznos. Ovako samo PDV na <50 evra.
Ali pazi, pošto su carinici polucoravi i u gužvi, meni se desilo, i to baš čini mi se sa modmypi, da gledaju samo krajnju cifru ne obraćajući pažnju šta je sta i naplate oba i carinu i pdv iako ne bi trebali... A tu žalbe nema jer se ne isplati... Ne bi trebalo da se desi, ali eto nikad se ne zna...
 
I da dodam, da mislim da ti se vise isplati da uzimaš sa alija, ukoliko uzimaš samo ta dva, sa onog linka što je neko postavio, čini mi se da je sa kućištem oko 32e, plus izgleda da prolazi bez carinjenja...
 
A da li je isti kvalitet sa alija i ModMyPi? vidim da se ovi na MMPi hvale da se delovi proizvode negde kod njih u VB
 
Potejto, potato, isto je. Ja imam par komada sa aliexpressa i sve je ok.

Ostao sam dužan odgovor za BananaPi pre koju stranu, potrudiću se da ga istestiram detaljno i napišem brzine prenosa.
 
Ako naručim sa ModMyPi Pi2 sa kućištem i karticom, koji sa poštarinom košta 50,10 eura, da li ću morati platiti i carinu i pdv ili poštarinu ne računaju, pa će svakako biti ispod 50eura?

Moje iskustvo - bas preko MM PI UK sajta, od tri puta koliko sam tamo porucivao jednom su me rebnuli za PDV. Zato sto je proizvod made in UK (jos uvek EU :d) pa nisu mogli da racunaju u 10% carine. Iako su ovi englezi napisali da je vrednost tipa 10 funti, nasi su tacno u dinar izracunali po kursu na taj dan koliko je 20% u dinarima od PRAVE cene. Uopste nisam imao ideju kako su potrefili u dinar pravu cenu koju sam platio, sem da su isli na sam sajt?!
I toliko sam morao da platim, 20% od recimo 5700 din u to vreme koliko je bila procenjena vrednost. Naravno da je u tu osnovu za racunanje bila ukljucena i postarina 10 evra, to je za njih sastavni deo proizvoda...


Nećeš, ne računaju. Da je samo roba bila preko 50 evra, onda bi dodali poštarinu, pa obračunali carinu, pa PDV na taj iznos. Ovako samo PDV na <50 evra.
Nemoj da siris laznu nadu ljudima ako nisi upucen u rad carine. Naravno da racunaju sve djuture, postarina ulazi u sastavni deo cene kostanja proizvoda!
Tako da prvo obracunaju 10% carine na total (sa postarinom). Zatim na sve to djuture jos 20% za PDV. I mozda jos nesto sitno za carinski pregled tipa 100 din.
Zakljucak: ako je roba iz EU, onda nema carine (znaci MADE IN EU). A ako je iz PRC.... onda ide naravno prvo carina. Ali PDV u svakom slucaju racunaju. Samo je razlika da li ce paket da ide na carinski pregled (otvarace ga) ili ne. Na nasu srecu za vecinu malih paketa sa ALI-ja i sl. ne otvaraju nego samo prosledjuju na otpremu.
 
Poslednja izmena:
Mislim da ipak ti nisi upućen.
Ako je vrednost robe:
-do 50€ plaća se PDV na vrednost robe bez poštarine.
-preko 50€ plaća se carina na zbir vrednosti robe i poštarine i na taj iznos ide PDV
u oba slučaja otvaranje paketa i troškovi provizije za uplatu.

I nema veze da li je EU ili PRC
 
Poslednja izmena:
Mislim da ipak ti nisi upućen.
Ako je vrednost robe:
-do 50€ plaća se PDV na vrednost robe bez poštarine.
-preko 50€ plaća se carina na zbir vrednosti robe i poštarine i na taj iznos ide PDV
u oba slučaja otvaranje paketa i troškovi provizije za uplatu.

I nema veze da li je EU ili PRC

+1 za proceduru.
To da li je roba iz EU je bitno za firme. Fizička lica plaćaju isto uvek.
 
Nemoj da siris laznu nadu ljudima ako nisi upucen u rad carine. Naravno da racunaju sve djuture, postarina ulazi u sastavni deo cene kostanja proizvoda!
Tako da prvo obracunaju 10% carine na total (sa postarinom). Zatim na sve to djuture jos 20% za PDV. I mozda jos nesto sitno za carinski pregled tipa 100 din.
Zakljucak: ako je roba iz EU, onda nema carine (znaci MADE IN EU). A ako je iz PRC.... onda ide naravno prvo carina. Ali PDV u svakom slucaju racunaju. Samo je razlika da li ce paket da ide na carinski pregled (otvarace ga) ili ne. Na nasu srecu za vecinu malih paketa sa ALI-ja i sl. ne otvaraju nego samo prosledjuju na otpremu.
Evo, samo za tebe

[YOUTUBE]PnckTqtwuBQ[/YOUTUBE]

Ja nisam platio carinu nikad, bilo da sam narucio iz UK, NL ili PRC (uvek roba <50e). Maksimalno +20% PDV na cenu robe, bez poštarine. Da su mi naplatili nešto još, podneo bih žalbu.

Ako i kada naplate nešto što ne treba, ne znači da je ispravno i da treba da mirno sediš.
 
@Love hunter
Naplatili su ti u dinar jer MMPi šalje račun, koji ovi sa carine zadržavaju...
Pri tome MMPi kad računa cene nama ne naplaćuje VAT, dakle ne plaćamo njihov porez, dok se u nekim drugim evropskim radnjama često dešava da platimo dupli porez, i njima i carini...
 
Evo, samo za tebe

Ja nisam platio carinu nikad, bilo da sam narucio iz UK, NL ili PRC (uvek roba <50e). Maksimalno +20% PDV na cenu robe, bez poštarine. Da su mi naplatili nešto još, podneo bih žalbu.

Ako i kada naplate nešto što ne treba, ne znači da je ispravno i da treba da mirno sediš.

Ne znam vise sta da mislim, cela poJenta oko potpisivanja sporazuma sa EU je bila kako bi 'gradjani i privreda' osteli boljitak da mogu da kupuju robu iz EU bez carine. I onda su ljudi natrcali na zid - jeste ti si kupio tablet u Parizu, ali je on made in PRC i onda si dobio PRC :d 10% carina prvo pa PDV na sve djuture. I sve je po Zakonu - lepo pise da roba proizvedena u zemljama EU ne potpada pod obavezu placanja carine.

U mom slucaju sa MMPI - u dinar su procenili vrednost robe, sto je naravno ukljucivalo i onih 10 evara postarine. Pa su na sve to obracunali 20% PDV + carinski pregled, ali bez carine jer je roba zaista MADE IN UK/EU i nisu mogli da naplate i carinu 10%. A da li gledaju iznose preko i ispod 50evra, ne bih rekao jer je moj paket bio ISPOD 50 evra ako se gleda samo vrednost robe. Sa postarinom je presao tek koji evro (recimo 54e, ne secam se sada). Pravila, pravila, da bi me udavila... :mad:


@Love hunter
Naplatili su ti u dinar jer MMPi šalje račun, koji ovi sa carine zadržavaju...
Pri tome MMPi kad računa cene nama ne naplaćuje VAT, dakle ne plaćamo njihov porez, dok se u nekim drugim evropskim radnjama često dešava da platimo dupli porez, i njima i carini...
Ima logike u tome sto zboris. I to je fer u principu. Ali mojne da racunaju i postarinu kao sastavni deo cene kostanja proizvoda. Evo na Aliju ima 100 komada necega za 12 evra, a postarina 13e zbog kolicine valjda. I sta sada - nasa carina moze da tumaci kome treba 100 komada necega, pa "sigurno" za dalju prodaju a ne licnu upotrebu, i sto da ne saberu proizvod + postarinu + 10% carina jer je roba PRC i na kraju pride PDV na sve.

Mislim da ipak ti nisi upućen.
Ako je vrednost robe:
-do 50€ plaća se PDV na vrednost robe bez poštarine.
-preko 50€ plaća se carina na zbir vrednosti robe i poštarine i na taj iznos ide PDV
u oba slučaja otvaranje paketa i troškovi provizije za uplatu.

I nema veze da li je EU ili PRC

Prvi put cujem da nema veze poreklo robe dali je EU ili PRC / bilo koji deo sveta. Pa cela sustina bezcarinskog sporazuma se ogleda u tome da se carina ne placa izmedju zemalja potpisnica. Zato npr. EU nema takav sporazum upravo sa Kinom, jer su i ovako u kanalu sto se tice robno-novcane razmene. Sto znaci svaki proizvod koji se legalno uveze iz PRC u EU, ide carina. U nasem slucaju, nema carine na relaciji EU - RS jer imamo famozni sporazum. ALI kao sto rekoh a vi proverite - carina gleda poreklo robe!


Uostalom kako god - narucite RPI sa Alija i verovatno necete imati ovih problema.... :eyebrows:
 
Poslednja izmena:
Ja ga upravo naručih, doduše jedva jer im sajt jedva radi, navalio narod kao džaba da ih dele :D
Naručio sam i originalno kućište za njega jer valjda ono od pi2 i b+ može ali se zbog antene ne vide led lampice, valjda su izmeštene na drugo mesto.
 
Sa kog si ga mesta naručio? Na modmypi je 38 eura? Gde ima za 35 dolara?
 
Naručio sa ModMyPi, sajt od jutros jedva radi :)
Izašlo €39.10 sa poštarinom, skupa im poštarina €7.39 šta da se radi.
 
Nazad
Vrh Dno