Šta je novo?

Raspberry Pi - gde ima da se kupi u Srbiji?

Ne možete porediti uvoz fizičkih i pravnih lica. Firme uvoze robu sa velikim troškovima. Ovo se obično poništava popustima za distributere, ali rpi ovo nema i cena je ista za sve.
Takođe, krajnja cena uključuje pdv koji ovde niko ne računa. Prodajna cena je oko 6000, a na to država uzima svoje.
Farnell (element 14) prodaje rpi 2 za 35eur, što je 4200 po uličnom kursu, a firma mora da kupi evre po gornjem kursu banke pri plaćanju. Na ovo se dodaju troškovi transporta i uvoza koji su oko 10% (firma u srbiji sigurno ne može da uveze 1000 kom.).

Da se razumemo, ja sam svoj rpi kupio od kineza u nadi da će me izbeći pdv što se i desilo, ali domaći prodavci ne uzimaju baš toliko koliko mislite.
 
Koga briga. U Holandiji je klot RPi2 37 evra u maloprodaji, gde je PDV 21%. Ovde - 48 sa 20% PDV.
 
Ja sam imao ali sam ga prodao.
U pitanju je bila B verzija sa 512MB RAM-a.
Prodao jer je posle nekog vremena gubio ethernet konekciju.
Jednostavno, to im je boljka jer umesto zasebnog LAN cipa su nesto skarabudzili preko USB magistrale.
Ja to nebi ponovo uzimao.
Mislim da ima boljih ploca sa pravim LAN portom kao npr. odroid.
 
Koga briga? U Holandiji je klot RPi2 37 evra u maloprodaji, gde je PDV 21%. Ovde - 48 sa 20% PDV.

Daleko je Holandija. Ta prodajna cena je niža nego nabavna naše firme. Koliko god da te nije briga, realnost je takva i ne možeš očekivati da se srpska firma takmiči sa strancima.

BTW, ljudi se najmanje žale na cene gde ih prodavci najviše deru. Najviše se kuka na cene koje su zapravo opravdane.
Ima tu par stvari kao što je odeća gde nas deru bez potrebe (ili bar ja tako mislim jer nisam u materiji), ali u većini slučajeva su ljudi naopaki i čak misle da je nešto jeftino kada ih oderu.
 
Mene i dalje raspberry u Srbiji košta koliko rpi2 + 2A psu + case u Holandiji. Struktura cene me ne interesuje i ne treba da me interesuje ništa više od toga koliko ja kao kupac, treba da izdvojim novčanih sredstava.
 
jel moguce negde kupiti Zero za 5 dolara, koliko kazu da kosta? :)
 
Ja jos uvek nisam uspeo da nadjem.
 
Da, malo je smor što ethernet mažnjava USB magistralu mada za moje potrebe mi je ok. Volim da seedujem torente i po godinu dana a ovo troši kao šibica.
Samba super funkcioniše, uzeo sam još jednu sd karticu da malo isprobavam i raspbian jessie.
A kupovina kod nas nema poente, osim ako ne voli neko našu garanciju.
 
kako može da se zakači HDD na Raspberry 2 ?
 
Na USB 2.0 vezu, jedino tako.
 
RPi2 bez problema sa svojih USB portova napaja 2.5" hdd. Koristim onaj kabel što ima dodatni USB za napajanje ali i dalje mora da bude prisutna SD kartica za boot.
 
Vi sto pricate za ETH da ne radi, mozda ako imate jos 4 USB uredjaja nakacena na tu shared magistrau. Meni je u svaki RPi uboden samo Ethernet kabl i napajanje. Kakvi USB bakraci. I sve radi savrseno godinu i po dana bez gasenja (na UPS-u je..).
Jako bitno napomenuti jeste da je potrebno imati KVALITETNO napajanje, koje je 'predvidjeno' da radi 24x7. Obicno uz kvalitetnije Tablet uredjaje i telefone mozete dobiti takvo (2A).

Dodatno, sa Ali-ja imate 100% made in UK modele (RPi 2 model), dakle to su oni sto su iz RS components proizvodnje. Svakako se isplati. Samo nikako ne uzimati napajanja kod kineza, meni su dva eksplodirala posle 2 minuta u stekeru... cak nisu bila ni kineska vec Made in Vietnam ako je bitno.
 
Kakav nepravi postoji? :) APC Back-Ups, regularan UPS... ili me pitas kakva mu je izlazna sinusoida? Simulirana u tom slucaju. Ali adapteru ne smeta jer je bas kvalitetan (narucen iz UK. made in china).
 
Ja hoću da napravim za njega ups sa externom baterijom tj. kolo koje će da prebaci na bateriju kada nestane struje. I da ima neki deo koji će da drži napon dok baterija ne skapira da je nakačen na nju potrošač.
Pa sam mislio da se nisi ti bacio možda na taj projekat pa da te malo smaram. :)
Pošto mi je UPS overkill, ne radim skoro ništa važno na desktopu, uglavnom na laptopu.
 
Poslednja izmena:
zero

3.33 funte, plus 4.00 funte, plus 256,00 dinara, za 18 dana, nije baš 5$ ali eto... :)

IMG_20151214_183814_resize.jpg
 
Kako povoljno nabaviti rpi 2? Kod nas je cena oko 6000 i isporuka ide odmah. Preko stranih sajtova je cena 35$, troskovi transporta plus niska carina, i ispadne mozda oko 1000 din jeftinije ( a mozda i ne ) u odnosu na kupovinu kod nas. U prethodnim postovima je bilo spomenuto da se za cenu za koliko se prodaje kod nas da je moguce preko grane nabaviti dva komada, pa me interesuje kako jeftinije nabaviti ovu stvarcicu?
 
Mislim da nemaš nigde ispod 35$, raspberry nema zaradu od njih tako da ga i prodavci dobijaju po istoj ili nešto nižoj ceni (https://www.raspberrypi.org/help/faqs/#buyingReseller). Računaj u najgorem slučaju 35$ + 20% pdf, ne znam kakva je niška carina, meni je prošao bg carinu bez dažbina. Ja sam odavde uzeo, dobiješ case i heatsink:

Set 1: PI Board + Case Box + SIC Heat Sink. Original Raspberry Pi 2 Model B 1GB BCM2836 Quad-core FREE SHIPPING
http://s.aliexpress.com/RriARJB7
(from AliExpress Android)
 
Svaki rPi2 koji sam do sada poručivao je stizao bez naplaćenog PDVa.
 
Ne gine mi onda narucivanje kood nas, za malo vecu cenu imam garanciju i sigurnu isporuku od par dana.
A da li je uopste potreban heatsink za rpi 2? Koristio bih ga za kodi
 
Ja koristim za kodi i plus je klokovan. Mislim da nisu skroz neophodni. Desi se da se ugreje, ali nista strasno. hladnjaci su inace tako mali i bedni da ne znam da li ista i pomazu.
Licno, stavio sam ih samo zato sto su bili u paketu sa kucistem.
 
I ja sam dobio heatsink u paketu ali ga nisam stavio, volim da gledam čip. :)
Meni trenutno Temperature........: temp=36.9'C
Uz neko konstantno opterećenje od 16%
Verujem da će to leti ići do 60 stepeni, tada ću mu verovatno staviti heatsink.
 
Stigao rpi2, narucen preko digistore-a. Instalirao OSMC i za sada zadovoljan. Ono sto me jos vise odusevilo jeste mogucnost kontrolisanja kodi-jevog interfejsa preko daljinskog upravljaca od tv-a zahvaljujuci hdmi-cec tehnologiji.
Cini mi se da je slika preko rpi2 malo losijeg kvaliteta u odnosu na PC platformu, a mozda mi se i cini.
 
Da li neko koristi neki RPi klon koji ima dedicated LAN chip? I USB3 bi dobro dosao.
Znacilo bi mi da fajlovi na RPi budu zaista upotrebljivi u mrezi sto trenutno nije slucaj zbog brzine i USB/LAN cipa.
BananaPi je dostupan npr. pa da li neko ima iskustva?
 
Poslednja izmena:
Ja imam BananaPi, šta te interesuje? Brzina LANa?
 
- Da li si imao Pi, i da li vidis unapredjenje?
- Vidim da online pricaju o cestim resetima, losem kvalitetu i slicno. Istina?
- Kako radi USB disk i kakve su brzine kopiranja na i sa kompova u mrezi?
- Koji os koristis?
- Da li kodi+cec radi bez ikakvih problema?
- Kakav je kvalitet audio izlaza?

Hvala
 
Ja koristim rpi 2, kupljen kod nas. Na njemu je osmc. Brzinom u lan mrezi sam prezadovoljan preko sambe. Krece se 8 - 10 Mb za velike fajlove ( hd filmovi ). Hdmi cec radi beskprekorno ( lg 32ln570 ). Jedina zamerka je po meni malo losiji kvalitet slike ali je to mozda do mog tv-a.
 
Nazad
Vrh Dno