Šta je novo?

Raspberry Pi - gde ima da se kupi u Srbiji?

Ako se ne varam, tu nema pi unutra.
 
Onda uzmi. Mada zbog te kineske tastature... ne vredi te pare.
 
Ne vidim zašto bi kupio taj paket. Čemu ventilatir? Ma zaobiđi...
 
narucio sam izaslo me 32$ videcemo kad stigne... jos mi treba pi ali ne vidim neku ispod 50 evra da izbegnem pdv nekako :)
 
Kinezi me zavrnuli za kuciste a ne bih samo njega da narucujem iz UK, bice skuplja postarina od kucista. Ako neko ima viska nek javi na PP. :)
 
narucio sam izaslo me 32$ videcemo kad stigne... jos mi treba pi ali ne vidim neku ispod 50 evra da izbegnem pdv nekako :)

druze ne znam kako da ti objasnim ali PDV ces platiti :) ono sto izbegavas je carina :) nekad ali samo nekad ... ne naplate ni PDV ali to je u mom slucaju bilo samo za neke sitnice ispod 10-15 dolara, na bateriju na primer, koja je kostala 33e ... je uredno naplacen pregled i PDV i to oba puta kad sam je narucio ... takod a ocekuj da platis PDV, ako ne platis tim bolje.
 
druze ne znam kako da ti objasnim ali PDV ces platiti :) ono sto izbegavas je carina :) nekad ali samo nekad ... ne naplate ni PDV ali to je u mom slucaju bilo samo za neke sitnice ispod 10-15 dolara, na bateriju na primer, koja je kostala 33e ... je uredno naplacen pregled i PDV i to oba puta kad sam je narucio ... takod a ocekuj da platis PDV, ako ne platis tim bolje.

Na carinu sam mislio ne znam sto sam napisao pdv.

A pi da uzmem kod nas ili je jeftinije preko aliexpressa da narucim?
 
Poslednja izmena od urednika:
Jeftinije ti je preko alija, još postoji i šansa da zaobiđe carinski pregled, mene je raspberry pi 2 sa kućištem izašao 38$.
 
Stigla mi je trojka sa modmypi (bez ikakvih dodataka). Na paketiću je udaren pečat da ne podleže carini, a na dekleraciji pošiljaoca da je poklon i da vredi 10 funti. Nisu mi naplatili PDV tako da sam dobro prošao.
 
Jel imate RS components ili Element14 verziju? Prva je Made in UK dok je druga Made in PRC. Naravno ocekivano je da nema nikakve razlike izmedju dve jer je samo rec o asembliranju.
 
Jel imate RS components ili Element14 verziju? Prva je Made in UK dok je druga Made in PRC. Naravno ocekivano je da nema nikakve razlike izmedju dve jer je samo rec o asembliranju.
Sa modmypi je RS, uvek je made in UK...

Sent from my Oneplus One using Tapatalk
 
Zanimljivo. Poslednji put kada sam porucio od njih RPI (1) B+ bio je Element14. Doduse tada im je proizvodnja bila u UK :)
Na Aliju je neznatna razlika izmedju RS i E14 verzije (cenovno).
 
Pojavio se i kod nas, 6000RSD, Made in UK (barem tako piše na sajtu), kod 012lab i digistore
 
Pojavio se i kod nas, 6000RSD, Made in UK (barem tako piše na sajtu), kod 012lab i digistore
Manje vise ok cena ali za te pare za 5 dana iz uk stigne RPi, kućište, napajanje, hladnjaci...

Sent from my Oneplus One using Tapatalk
 
Ima li neko da je video gde može da se uzme običan Zero bez ikakvih dodataka?
Kod nas šalje PiMoroni ali može samo da se uzme bundle koji mi ne treba da im sad plaćam 12 funti :)
 
Pdv se jedino ne placa ako ti salje fizicko lice

•pošiljke male vrednosti poslate od strane fizičkog lica drugom fizičkom licu, koje nisu komercijalne prirode i za koje nema obaveze plaćanja, u ukupnoj vrednosti do 70 evra (ove pošiljke su oslobođene plaćanja carinskih dažbina i PDV);

•pošiljke male vrednosti, nekomercijalne prirode, u ukupnoj vrednosti do 50 evra (ovakve pošiljke su oslobođene plaćanja carinskih dažbina, a PDV se plaća).

Dosta građana to ne zna, pa se često dešava da reaguju zbog iznosa uvoznih dažbina koje treba da plate prilikom carinjenja. Treba imati na umu da kada se kaže uvozne dažbine, misli se na carinu i PDV. Ponekad se građani bune zbog iznosa naplaćene ''carine'', a da im carinske dažbine uopšte nisu naplaćene, već su platili PDV.
 
Da, ali se bune na obracun osnovice za odredjivanje iznosa PDV-a. Carinici procene vrednost vecu nego sto je zaista kupac platio.

Elem, imate i na Ali-ju, ali nije Bog zna koliko cena bolja nego preko MPI/UK. Mada, Kinezi isto treba da uvezu prvo od RS components (Made in UK) pa da ih onda salju nazad nama :)
 
Ne pričam ja o zakonu već o iskustvu, pošto se sitni paketi male vrednosti uglavnom ne carine u bg pošti, time mislim i na pdv, RPi iz engleske prolazi bez dažbina...
2x stigao, jednom za 4, drugi put za 5 dana, bez zadržavanja i dažbina, pošto carina veruje ceni kad je iz Evrope za razliku od Kineza, a ljudima lepo kažeš da stave 10e i eto...
I što se tiče RPi svako ko naručuje iz Kine je lud, jer je skuplji, i putuje min 5x duže... I pri tome nema garanciju...
Meni je čovek sa modmypi, poslao novo napajanje jer se staro pokvarilo posle 6 meseci, na reč, bez vraćanja starog, i bez troskova...

RPi
-------------
4/18/16 - Your item with reference has been received at our international mail centre and is being made ready for despatch overseas.
4/18/16 - Your item has been passed to the overseas postal service for delivery in SERBIA.
4/18/16 16:17 - ITEM COLLECTED, MEDWAY MAIL CENTRE
4/18/16 16:43 - ON ITS WAY TOHWDC AIRSURE, MEDWAY MAIL CENTRE
4/19/16 04:24 - ARRIVED (MDN) AT, HEATHROW WORLDWIDE DC
4/19/16 14:33 - Track added
4/20/16 - ON ITS WAY TOBEOGRAD SERBIA, SERBIA
4/21/16 13:36 - 11003 IZMENIÈNA POŠTA, Prispeæe
4/21/16 14:52 - 11003 IZMENIÈNA POŠTA, Za carinu
4/21/16 15:36 - ARRIVED IN COUNTRYBEOGRAD SERBIA, BEOGRAD SERBIA
4/22/16 09:42 - 61200 CARINA GPC BEOGRAD -, Otprema
4/22/16 10:06 - -, Otprema




Sent from my Oneplus One using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
E sad, lud, a da je skuplje iz Kine si lupio pa ostao ziv.
Imam RPi od modela 1, preko svih na dalje. 70% su sa Alija, a ovih 30% iz UK preko MPI. Normalno da su ovi sa Alija bili jeftiniji. I rade kao sat. Svi su made in UK tj. RS components. Imam i Element14, isto radi 24/7 bez problema.
Zvanicna kartica koju sam uzeo uz prvi RPI preko ModMyPI, je crkla posle manje od godinu dana rada. Ni jedna druga (kupljena kod nas) mi nije nikada crkla. Eto ti sad... valjaju i oni na MPI krshware samo tako.
 
E sad, lud, a da je skuplje iz Kine si lupio pa ostao ziv.
Imam RPi od modela 1, preko svih na dalje. 70% su sa Alija, a ovih 30% iz UK preko MPI. Normalno da su ovi sa Alija bili jeftiniji. I rade kao sat. Svi su made in UK tj. RS components. Imam i Element14, isto radi 24/7 bez problema.
Zvanicna kartica koju sam uzeo uz prvi RPI preko ModMyPI, je crkla posle manje od godinu dana rada. Ni jedna druga (kupljena kod nas) mi nije nikada crkla. Eto ti sad... valjaju i oni na MPI krshware samo tako.
Dobro možda prejak pridev ali hteo sam reci da je bolje ići na UK.
Pa pazi, nije merilo kvaliteta ako se nešto pokvari, to se dešava, niti su tu krivi Kinezi niti modmypi... Ja sam samo izneo iskustvo da su mi rešili reklamaciju vrlo brzo bez cimanja, što bi sa kinezima bilo komplikovanije...
A sto se tice cene, zavisi, nije uvek Ali jeftiniji, bar što se RPi tiče...
Ako i jeste vrlo malo, i ok nema poštarine ali se više rizikuje pdv...
Kad je izašao RPi 3, cene na aliju su bile i po 10e veće, pa su se vremenom stabilizovale malo, ali evo nadji mi na aliju RPi 3 ispod 31e koliko je u UK...
Ok imaju poštarinu, čini mi se oko 8-9e, ali bonus za to je, garancija, brza isporuka, i neplacanje carinskih dažbina...
Naravno na svakome je da sam odluči gde će da kupi, ja sam samo izneo svoje mišljenje...

Sent from my Oneplus One using Tapatalk
 
Slazemo se u principu, samo treba naglasiti da nije tacno da je ako porucis sa MPI bez dazbina. Eto meni od 3 porucena sa MPI u razlicitim periodima godine, na jednog su rebnuli PDV. A pisalo je 10 funti cena deklarisana. Naseg carinika nije mrzelo da proveri (na sajtu verovatno), pravu cenu, i tacno me rebnuo u dinar 20% od konvertovane vrednosti u dinarima. Isto vazi i za Ali. Skoro su mi carinili naocare za sunce. Tj. PDV. Zatim USB punjac za smart uredjaje (5V). Covek bi rekao to je konfekcija, kad ono cvrc. A RPI sa Alija nikada :) ******stina kako god okrenes. Ali sustina je - ne treba globalizovati.

Elem, kad smo kod RPI 3, da li se greje napajanje - adapter, jerbo trazi 2+ A zvanicno? Nemoguce da vuce toliko struje po default-u.
 
PDV se po zakonu placa na sve na 1 ili 555 evra nije bitno, carina se jedino ne placa. PDV neces platiti ako dobijas posiljku koju nisi platio ili ti je salje prijatelj. Ne kazem da na carini ne prodje bez da naplate ista ali to ne znaci da ce svako proci tako i onda bude iznenadjenja i sta je ovo, ono.
 
Ja pitam samo za Zero, koga nešto ne vidim na AliExpressu, a na UK sajtovima se svako nadje pametan da doda još gomilu nekih gluposti koje koštaju dva evra pa ga prodaje za dvadeset :)
A sve i da platim PDV na 5€, neću da propadnem :)
 
Nazad
Vrh Dno