Šta je novo?

Raspberry Pi - gde ima da se kupi u Srbiji?

Možda zato što još uvek nismo EU :)
 
Zasto konacno ne integrisu malo nand memorije (meni bi bilo dovoljno 1GB) nego i dalje forsiraju memorijske kartice koje se cesto korumpiraju?
Da li su u novoj verziji stavili pravi, nezavisni LAN cip ili i dalje deli magistralu sa USB portovima?
Imao sam pre onu prvu verziju Pija ali se smorio sa karticama i LANom koji bi posle nekog vremena izgubio vezu sa lokalnom mrezom i morao da restartujem uredjaj.
 
zato sto nisi u eu

U skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju EU, počev od 2014. godine, svi proizvodi koji imaju status preferencijalnog porekla EU, osim određenih poljoprivrednih proizvoda, mogu se u Srbiju uvesti bez plaćanja carinskih dažbina. Recimo nema carina na uvoz automobila iz EU. Ali očigledno postoji neka kvaka.
 
Zasto konacno ne integrisu malo nand memorije (meni bi bilo dovoljno 1GB) nego i dalje forsiraju memorijske kartice koje se cesto korumpiraju?
Da li su u novoj verziji stavili pravi, nezavisni LAN cip ili i dalje deli magistralu sa USB portovima?
Imao sam pre onu prvu verziju Pija ali se smorio sa karticama i LANom koji bi posle nekog vremena izgubio vezu sa lokalnom mrezom i morao da restartujem uredjaj.

sada piše "true gigabit ethernet" pa se nadamo da je odvojen. Svakako ima usb 3.0 pa bi i usb adapter bio adekvatno rešenje
 
U skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju EU, počev od 2014. godine, svi proizvodi koji imaju status preferencijalnog porekla EU, osim određenih poljoprivrednih proizvoda, mogu se u Srbiju uvesti bez plaćanja carinskih dažbina. Recimo nema carina na uvoz automobila iz EU. Ali očigledno postoji neka kvaka.
Tako je, ali onda moraš da radiš špediciju. Ovako se sve carini za fizička lica po jedinstvenoj carinskoj stopi od 10%.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
U skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju EU, počev od 2014. godine, svi proizvodi koji imaju status preferencijalnog porekla EU, osim određenih poljoprivrednih proizvoda, mogu se u Srbiju uvesti bez plaćanja carinskih dažbina. Recimo nema carina na uvoz automobila iz EU. Ali očigledno postoji neka kvaka.
Da, kvaka je u tome što moraš da imaš dokaz da je roba poreklom iz EU (proizvedena u EU ili da je veći deo delova iz EU) i što se tako carini u redovnom carinskom postupku. Pošiljke kupljene online, ili roba koju unosiš sa sobom prilikom dolaska iz inostranstva, se po pravilu carine skraćenim postupkom. U njemu se ne proverava poreklo robe, već ide 0 ili 10% carina + 20% PDV. Stopa carine zavisi od vrednosti robe. Možeš ti da tražiš redovni carinski postupak i za ovu robu, ali ćeš posle prvog puta shvatiti zašto je bolje platiti 10% carinu na robu poslatu iz EU, nego dokazivati poreklo robe i sve ostalo...
Pozdrav
P.S. Preteče me daxyco...
 
Poslednja izmena:
Zasto konacno ne integrisu malo nand memorije (meni bi bilo dovoljno 1GB) nego i dalje forsiraju memorijske kartice koje se cesto korumpiraju?
Da li su u novoj verziji stavili pravi, nezavisni LAN cip ili i dalje deli magistralu sa USB portovima?
Imao sam pre onu prvu verziju Pija ali se smorio sa karticama i LANom koji bi posle nekog vremena izgubio vezu sa lokalnom mrezom i morao da restartujem uredjaj.

LAN je nezavistan spojen na PCI-E liniju tako da bi trebalo da radi punom brzinom.
Možeš da butuješ sa USB-a ako ti to više odgovara od SD kartice.
 
@sysninja javi koliko su ti naplatili 4gb verziju kad ti stigne. Inace koliko se ceka da stigne iz Slovenije?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
LAN je nezavistan spojen na PCI-E liniju tako da bi trebalo da radi punom brzinom.
Možeš da butuješ sa USB-a ako ti to više odgovara od SD kartice.

Tehnički, nije na PCIe, nego na prirodni RGMII interfejs. Koristi se BCM54213PE čip. Praktično, može se očekivati puna brzina.

Na PCIe x1 Gen2 liniju je povezan VL805 USB 3.0 host kontroler sa 4 porta. Dva su izvedena, ne znam gde su nestala jos dva. Možda je WiFi interno prikačen na jedan...

Lično, voleo bih da vidim verziju sa SATA kontrolerom umesto USB 3.0 kontrolera prikačenog na PCIe liniju.
 
Ja cekam neku novu verziju gde ce konacno ugraditi nand memoriju.
Ne znam sta je problem sa tim? Kad su vec ponudili verzije sa razlicitom kolicinom RAMa, mogli su i sa i bez nand memorije.
Inace, koliko moze da kosta 2GB nand memorije? Pola dolara? :D
 
Da se ne zaleti još neko, pronašao sam RPi 4 2GB izlistan na domaćem sajtu Digistore sa sve cenom (namerno ne stavljam link do njih).

Na pitanje kada očekuju model od 4GB na stanju, dobio sam odgovor da trenutno tek planiraju nabavku modela sa 2GB i da ga očekuju tek sredinom avgusta na stanju (za više od mesec ipo dana), a da će nabavljati model sa 4GB samo ukoliko budu imali potražnju za više od 50 komada.

Po svemu sudeći, poručiću i ja iz Slovenije.
 
Dolazim oko 5.8. za Srbiju, mogu poneti verovatno par komada u ručnom prtljagu, nek se jave oni kojima nije kasno. :)
 
Izadje jeftinije na pimoroni iz UK. Oni lepo skinu PDV kad se salje za Srbiju. Pi 4 1GB izadje 38-39e sa isporukom. Verzije sa 2 i 4 GB nisu na stanju trenutno.

154vccn.jpg
 
Izadje jeftinije na pimoroni iz UK. Oni lepo skinu PDV kad se salje za Srbiju. Pi 4 1GB izadje 38-39e sa isporukom. Verzije sa 2 i 4 GB nisu na stanju trenutno.

154vccn.jpg

pa to ti je isto ko slovenci.
 
Slovenci ne skidaju PDV.
 
Annotation 2019-06-28 175952.jpg


Capture.PNG

prva slika je moja porudžbina za 2gb, druga je primer korpe za 1gb verziju.

BTW, stigao je rpi od galago tako da moram javno da se izvinim i kažem da sam pogrešio i danisu prevaranti i da su pouzdani.
Poručeno u ponedeljak i juče je "pokušana isporuka", tako da sam danas preuzeo. Ništa nije plaćeno na carini.
 
Na Pimoroni se pojavio 4GB model na stanju i naručih jedan.
 
I ja ga gledah pre pola sata na Pimoroni, ali prelazi 50e. A mene carina ne maši. :)

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
 
Pazarih i ja jedan. :)
 
^ Mega, poslah ti PM juče, ali nisi odgovorio.

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
 
A kućišta jel kupujete, ili ne?

odlicno pitanje, dodatno pitanje je ispravljac.
Ja nisam uzeo nista. U bg ima da se kupi jeftino 3.1A ispravljac (usb micro pa je potreban i adaptercic), a kuciste cu da kasapim da pasuje. Uzecu neko bolje kuciste kada kinezi pocnu masovno da ih prodaju.
 
I ja ga gledah pre pola sata na Pimoroni, ali prelazi 50e. A mene carina ne maši. :)

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
Prelazi 50€ za 20 centi pa sam odlučio da rizikujem. Kućište ću i ja od kineza kad se pojave, a vidim da treba rešiti i hlađenje.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Prelazi 50€ za 20 centi pa sam odlučio da rizikujem. Kućište ću i ja od kineza kad se pojave, a vidim da treba rešiti i hlađenje.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
Kako to misliš? Na tu cenu ide i poštarina od £6.5. U korpi sa najjeftinijom poštarinom mi pokazuje £51.5, što je €57.4.

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
 
Kako to misliš? Na tu cenu ide i poštarina od £6.5. U korpi sa najjeftinijom poštarinom mi pokazuje £51.5, što je €57.4.

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
Mislim tako to bude kad se kupuje posle par piva :d Nema veze nek me oderu.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Mora ozbiljno hladjenje za rpi4. radim danas na njemu i bas je vreo sa sve hladnjacima. Moracu i vent da stavim.
 
Iskreno, pretpostavljao sam da će da bude frka oko hlađenja, samo sam čekao da neko to i potvrdi.
 
Da li kolicina rama igra neku ulogu ako se koristi za gledanje filmova kao HTPC?
 
^ I mene to interesuje. Takođe, interesuje me da li može da pušta 4K HEVC HDR filmove?

Inače, poručio sam verziju sa 4GB RAM i originalno napajanje od 3A. Trebaće mi kućište i bolji hladnjak, ali to će valjda biti dostupno i kod nas na KP.

Da li je možda u međuvremenu rešen problem sa SteamLink-om? To mi je solidno bitno. Mada planiram da zadržim i RPi 3 B+.
 
Nazad
Vrh Dno