Šta je novo?

Raspberry Pi - gde ima da se kupi u Srbiji?

Ne igra baš neku ulogu količina rama za takvu upotrebu.

Stigla mi 4orka, bez carine, poručio sam zajedno sa original napajanjem. Definitivno se solidno greje. Oseća se ubrzanje pre svega read/write microsda, kao i LAN, naravno.

https://flirc.tv/more/raspberry-pi-4-case

Ovaj case sam poručio na planetexpress pošto ne šalju u Srbiju. Obavezno uzmite microhdmi u hdmi kada poručujete da ne jurite posle.
 
Ne igra sad... ali posle kad porastu prohtevi pa bude 1 RPi da bude istovremeno HTPC i ovaj server onaj server...
Pogotovo ko krene da se igra sa Docker kontejnerima unutar OpenMediaVault..
 
^ I mene to interesuje. Takođe, interesuje me da li može da pušta 4K HEVC HDR filmove?

Inače, poručio sam verziju sa 4GB RAM i originalno napajanje od 3A. Trebaće mi kućište i bolji hladnjak, ali to će valjda biti dostupno i kod nas na KP.

Da li je možda u međuvremenu rešen problem sa SteamLink-om? To mi je solidno bitno. Mada planiram da zadržim i RPi 3 B+.

https://steamcommunity.com/app/353380/discussions/6/1642041886371250832/
testiram danas pa javljam

veci problem je sto je video playback neupotrebljiv. nadam se da ce osmc da resi stvar
 
Ja sam hteo samo za video playback da ga kupim, ali koliko vidim ni youtube hd ne pusta kako treba.
Valjda ce se to srediti kasnije.
 
Hvala!

Videh da YouTube playback ne radi najsjajnije i da performanse variraju od browsera do browsera. To će tek da peglaju.

radi steamlink ok.
Definitivno postoji input lag, ne mogu da testiram output lag, ali je igrivo. Mozda je lag kombinacija dok komanda ode pa se slika vrati. osetno je, tako da je samo za casual gaming. Prilico sam siguran da bih mogao da odigram nesto tipa assassins creed, ali sve gde je bitno imati dobar odziv i precizne komande, ne bi valjalo.
Steamlink je testirao brzinu konekcije prilikom prvog povezivanja sa racunarom i dosao je do 85MBps. Mozda je bio Mbps, ali mislim da je MBps.
Sto se slike tice, mogu da kazem da je odlicna. Ne vidim ikakvu razliku. Tek kada sam alt+tab na desktop, videlo se da su boje malkice isprane. Totalno neprimetno.

Tako da ono, samo napred ako te to interesuje. mrzelo me da update kodi i raspbian (ako ih je uopste bilo u medjuvremenu) tako da ne znam dokle smo stigli sa playback.
 
Kada se izračuna cena rPi 4 sa 4GB rama, napajanjem, microsd karticom, normalnim kućištem, microhdmi kablom, na kraju se više isplati da se kupi tipa nVidia Shield TV ako je u pitanju multimedia. Čak i radi kao Plex Media Server jer može da radi HW transcoding.
 
Kada se izračuna cena rPi 4 sa 4GB rama, napajanjem, microsd karticom, normalnim kućištem, microhdmi kablom, na kraju se više isplati da se kupi tipa nVidia Shield TV ako je u pitanju multimedia. Čak i radi kao Plex Media Server jer može da radi HW transcoding.

55€+9€+5€+15€+3€=87€


9€ je originalno napajanje od 3A
5€ je microSD UHS-I od 32GB
15€ (i niže u pre-orderu) je FLIRC kućište
3€ je microHDMI na HDMI adapter

Za taj novac se ne može kupiti nVidia Shield TV, zar ne? Slažem se da je daleko od "računara za 35€", ali ne treba preterivati. :)
 
Poslednja izmena:
Može da se kupi nVidia Jetson nano (SBC je kao i RPi) koji pojede RPi u svakom aspektu.

Nano koristi "blago asakaćenu" verziju čipa koji je u Shield-u.
 
Malo sam karikirao, ali je Pi i dalje (meni) za druge stvari. Shield ima ugrađen Chromecast, radi Netflix, itd...

Na stranu što meni rPi 4 stvarno jako dobro radi posao za HomeAssistant i piHole i još par stvari koje držim na njemu.

Mojima sam stavio rpi3b i Kodi i njima je to dovoljno, ali čim kreneš van toga kreću problemi :)
 
Shield je meni na tracking list, ove nedelje je bio 159£ odnosno 169£ (verzija sa kontrolom) na amazonu UK, čekam da bude još niže [emoji28].
Inače najniža cena za shield u toku prošle godine bila 130£ odnosno 150£, 2-3x bila ova cena u zadnjih godinu dana.
Raspberry pi 4 ću sačekati da malo ispeglaju sve bubice, tako da taman za Black Friday!

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pa i za jetson nano je potrebno uzeti karticu i napajanje. Ili se to dobija u kitu?
I zasto gledate najskuplju verziju rpi, 2gb je optimalno za ove sitnice. Realno, za nesto vise je bolje sastaviti htpc.

RPI je sweet spot, zato sto ulazak u ovu pricu ne zahteva poseban izdatak, a radi posao. Mocniji sistemi su ipak investicija.
 
RPi + HomeAssistant mi zvuči baš interesantno. Moraću da vidim šta sve može i sa kojim uređajima je kompatibilan.
 
pa vidi kod malina314.com da li ima na stanju, ja sam kod njega svašta nalazio, ako ne, može da se poruči.
 
Gde ima kod nas najpovoljnije da se uzme Raspberry 8GB sa velikim crnim pasivnim hladnjakom sto ide preko cele ploce ili sa 3.5 incha touch screenom i manjim hladnjakom ispod ekrana, jedno od ta dva? I ostatak opreme, kuciste, napajanje? Gledao sam za ove ekrane i ovaj veci hladnjak, teze se nalaze.

Ovako nesto:

https://www.aliexpress.com/item/4000246983834.html

https://www.aliexpress.com/i/10000000709995.html

Preporuka za ovo masivno/pasivno kućište za RPi, temperatura u idle mi je 47 stepeni (Home Assistant mi je na njemu), kada i nešto ozbiljnije radi ne prelazi 53 stepena.
 
Nazad
Vrh Dno