Šta je novo?

Softver za kopanje (cgminer, afterburner, teamviewer...)

SuperStarr

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
25.07.2002
Poruke
9,414
Poena
1,025
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD X4 @ 3,5Ghz
Matična ploča
GA-990FXA-UD3
RAM
32Gb DDR3 @ 1666Mhz
GPU
Strix RX480 8Gb
Storage
256Gb 850Pro + couple of AliExpress SSD's
Zvuk
Creative
PSU
Zalman ZM600-HP (Heat-Pipe :) )
Kućište
Alexander Weiss (glass front + glass side)
Monitor
AOC 32" IPS
Miš & tastatura
G602 & Drevo 87 key (Red Switch)
Mobilni telefon
Moto G9 Plus
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Najnovija verzija:
http://ck.kolivas.org/apps/cgminer/

Pomoć korisnicima:
http://bitcointalk.org/index.php?topic=28402.0

IRC kanal:
irc://irc.freenode.net/cgminer

----------

Pokretanje ovog minera se vrši tako što napravite *.bat fajl u direktorijumu / folderu gde ćete držati ("instalirati") / raspakovati cgminer.
bat fajl popunjavate ovako (primeri):

1 pool, desktop mašina. obavezno je sledeće:

cgminer -o http://pool:port -u username -p password -I 9

1 pool, prva karta služi desktop, ostale 3 rudare:

cgminer -o http://pool:port -u username -p password -I d,9,9,9

više pool-ova:

cgminer -o http://pool1:port -u pool1username -p pool1password -o http://pool2:port -u pool2usernmae -p pool2password

Overklok tokom rudarenja, različita podešavanja više rudara (kartica):

cgminer -o http://pool:port -u username -p password -I 9 --auto-fan --auto-gpu --gpu-engine 750-950,945,700-930,960 --gpu-memclock 300

1 pool koji podržava stratum:

cgminer -o stratum+tcp://pool:port -u username -p password -I 9

----------

Ja npr koristim 3 pool-a (zbog relativno česte pojave da se obaraju pool-ovi), cgi radi non stop (i dok surfujem, slušam muziku... kad sam AFK samo prebacim na intensiti na veliku vrednost (18 ili 19).
Ispravan primer:

cgminer --scrypt -o http://ltc.nushor.net:8998 -u SuperStarr.2 -p x -o stratum+tcp://eu.notroll.in:3333 -u SuperStarr.2 -p 12345 -o stratum+tcp://ltcmine.ru:3333 -u SuperStarr_1 -p pemunedab -o stratum+tcp://notroll.in:3333 -u SuperStarr.2 -p 12345 --shaders 800 --intensity 12 --worksize 256 -g 1

Ovo je moja postavka sa 4 pool-a.

----------

lista ostalih komandi:

Options for both config file and command line:

--api-allow Allow API access (if enabled) only to the given list of [W:]IP[/Prefix] address[/subnets]
This overrides --api-network and you must specify 127.0.0.1 if it is required
W: in front of the IP address gives that address privileged access to all api commands
--api-description Description placed in the API status header (default: cgminer version)
--api-groups API one letter groups G:cmd:cmd[,P:cmd:*...]
See API-README for usage
--api-listen Listen for API requests (default: disabled)
By default any command that does not just display data returns access denied
See --api-allow to overcome this
--api-network Allow API (if enabled) to listen on/for any address (default: only 127.0.0.1)
--api-port Port number of miner API (default: 4028)
--auto-fan Automatically adjust all GPU fan speeds to maintain a target temperature
--auto-gpu Automatically adjust all GPU engine clock speeds to maintain a target temperature
--balance Change multipool strategy from failover to even share balance
--benchmark Run cgminer in benchmark mode - produces no shares
--compact Use compact display without per device statistics
--debug|-D Enable debug output
--expiry|-E <arg> Upper bound on how many seconds after getting work we consider a share from it stale (default: 120)
--failover-only Don't leak work to backup pools when primary pool is lagging
--fix-protocol Do not redirect to a different getwork protocol (eg. stratum)
--kernel-path|-K <arg> Specify a path to where bitstream and kernel files are (default: "/usr/local/bin")
--load-balance Change multipool strategy from failover to efficiency based balance
--log|-l <arg> Interval in seconds between log output (default: 5)
--monitor|-m <arg> Use custom pipe cmd for output messages
--net-delay Impose small delays in networking to not overload slow routers
--no-pool-disable Do not automatically disable pools that continually reject shares
--no-restart Do not attempt to restart GPUs that hang
--no-submit-stale Don't submit shares if they are detected as stale
--pass|-p <arg> Password for bitcoin JSON-RPC server
--per-device-stats Force verbose mode and output per-device statistics
--protocol-dump|-P Verbose dump of protocol-level activities
--queue|-Q <arg> Minimum number of work items to have queued (0 - 10) (default: 1)
--quiet|-q Disable logging output, display status and errors
--real-quiet Disable all output
--remove-disabled Remove disabled devices entirely, as if they didn't exist
--retries|-r <arg> Number of times to retry before giving up, if JSON-RPC call fails (-1 means never) (default: -1)
--retry-pause|-R <arg> Number of seconds to pause, between retries (default: 5)
--rotate <arg> Change multipool strategy from failover to regularly rotate at N minutes (default: 0)
--round-robin Change multipool strategy from failover to round robin on failure
--scan-time|-s <arg> Upper bound on time spent scanning current work, in seconds (default: 60)
--sched-start <arg> Set a time of day in HH:MM to start mining (a once off without a stop time)
--sched-stop <arg> Set a time of day in HH:MM to stop mining (will quit without a start time)
--scrypt Use the scrypt algorithm for mining (litecoin only)
--sharelog <arg> Append share log to file
--shares <arg> Quit after mining N shares (default: unlimited)
--socks-proxy <arg> Set socks4 proxy (host:port)
--syslog Use system log for output messages (default: standard error)
--temp-cutoff <arg> Temperature where a device will be automatically disabled, one value or comma separated list (default: 95)
--text-only|-T Disable ncurses formatted screen output
--url|-o <arg> URL for bitcoin JSON-RPC server
--user|-u <arg> Username for bitcoin JSON-RPC server
--verbose Log verbose output to stderr as well as status output
--userpass|-O <arg> Username:password pair for bitcoin JSON-RPC server
Options for command line only:
--config|-c <arg> Load a JSON-format configuration file
See example.conf for an example configuration.
--help|-h Print this message
--version|-V Display version and exit

GPU komande:

GPU only options:

--auto-fan Automatically adjust all GPU fan speeds to maintain a target temperature
--auto-gpu Automatically adjust all GPU engine clock speeds to maintain a target temperature
--device|-d <arg> Select device to use, (Use repeat -d for multiple devices, default: all)
--disable-gpu|-G Disable GPU mining even if suitable devices exist
--gpu-threads|-g <arg> Number of threads per GPU (1 - 10) (default: 2)
--gpu-dyninterval <arg> Set the refresh interval in ms for GPUs using dynamic intensity (default: 7)
--gpu-engine <arg> GPU engine (over)clock range in Mhz - one value, range and/or comma separated list (e.g. 850-900,900,750-850)
--gpu-fan <arg> GPU fan percentage range - one value, range and/or comma separated list (e.g. 25-85,85,65)
--gpu-map <arg> Map OpenCL to ADL device order manually, paired CSV (e.g. 1:0,2:1 maps OpenCL 1 to ADL 0, 2 to 1)
--gpu-memclock <arg> Set the GPU memory (over)clock in Mhz - one value for all or separate by commas for per card.
--gpu-memdiff <arg> Set a fixed difference in clock speed between the GPU and memory in auto-gpu mode
--gpu-powertune <arg> Set the GPU powertune percentage - one value for all or separate by commas for per card.
--gpu-reorder Attempt to reorder GPU devices according to PCI Bus ID
--gpu-vddc <arg> Set the GPU voltage in Volts - one value for all or separate by commas for per card.
--intensity|-I <arg> Intensity of GPU scanning (d or -10 -> 10, default: d to maintain desktop interactivity)
--kernel|-k <arg> Override kernel to use (diablo, poclbm, phatk or diakgcn) - one value or comma separated
--ndevs|-n Enumerate number of detected GPUs and exit
--temp-hysteresis <arg> Set how much the temperature can fluctuate outside limits when automanaging speeds (default: 3)
--temp-overheat <arg> Overheat temperature when automatically managing fan and GPU speeds (default: 85)
--temp-target <arg> Target temperature when automatically managing fan and GPU speeds (default: 75)
--vectors|-v <arg> Override detected optimal vector (1, 2 or 4) - one value or comma separated list
--worksize|-w <arg> Override detected optimal worksize - one value or comma separated list

----------

Za sve one koji imaju problema sa pokretanjem ltc minera (u ovom slucaju reapera, mada vjerujem da vazi za sve) koristite atiman uninstaller 7.0.2 za brisanje svih drievra iz kompa, driver sweeper i amd cleanup until ne izbrisu sve kako treba i uvijek ostane ponesto sto blokira rudarenje (kao u mom slucaju).
Znaci izgubio sam 3 dana pokusavajuci da podesim reaper, cgminer i ostale minere kako bih poceo da rudarim na nekom ltc poolu ali uzalud.
Atiman uninstaller je lak za upotrebu, sve sto trebate je da ga pokrenete i pustite da sve sam odradi.
Kada sve zavrsi, nemojte restartovati pc jer vam onda ne gine reinstalacija istog, nego poslije zavrsetka atiman uninstallera instalirajte driver koji zelite i srecno rudarenje. ;)
 
Poslednja izmena od urednika:
Ovo je veoma značajna tema i šteta bi bilo da nestane s prve strane ovog foruma.

Mogao bi moderator da je zakači ili spoji kao drugi post u obe teme (BTC i LTC). :)
 
Evo mog problema - dakle odradio sam sve kako ovde pise, startujem bat fajl i on krene sve normalno da radi, ali umjesto kh/s pise mh/s i daje share za pool koji je ltc i naravno na sajtu ne prikazuje ni brzinu ni nista, u cemu je problem?
 
Evo ja sam pustio jednu masinu za btc prvi put preko cgminera. 4x6770. Ne znam sto mi daje samo 520Mhs kada treba preko 800. Znaci 4 kartice su na ploci.
U cemu je fora ? Do sada sam koristio phoenix i on daje pun hash rate. Ali zbog stratuma bih trebao preci na cgminer.
 
Poslednja izmena:
Imate negde u ove dve tame, mislim da je za LTC, Stars-ova (krastavac tako ga pamtim, Bojan.zex) podešavanja za cgminer sa 4 kartice. Ja kada sam tražio kucao sam u pretrazi "cgminer". :)
 
Evo mog problema - dakle odradio sam sve kako ovde pise, startujem bat fajl i on krene sve normalno da radi, ali umjesto kh/s pise mh/s i daje share za pool koji je ltc i naravno na sajtu ne prikazuje ni brzinu ni nista, u cemu je problem?

Probaj neki reaper da upalis i vidi da li na sajtu daje brzinu za workera. Ako daje, nisi cgminer nesto dobro podesio.
 
Problem je sto reaper ne mogu da skinem, a cgminer je podesen ovako cgminer -o eu.notroll.in:6332 -o tratum+tcp://notroll.in:3333 -u zenrog.1 -p 12345 -I 9 i daje mi brzinu (mh/s) i sherove...
 
Nije tratum, nego stratum, i ne treba dva puta navoditi server. Dakle ovako nešto:

cgminer --scrypt -o stratum+tcp://eu.notroll.in:3333 -u zenrog.1 -p 12345 --shaders xxx --intensity 9 --worksize 128 -g 1

Umesto shaders xxx stavljaš vrednosti za svoju karticu (6770 je recimo 800), probaj worksize 128 ili 256.
 
2pqrxgi.jpg
 
izzy koja je grafika u pitanju, napraviću ti ja bat fajl?
 
Napravi txt fajl u folderu gde ti je cgminer i nazovi ga "cgminer".
U njega upiši:
cgminer --scrypt -o stratum+tcp://eu.notroll.in:3333 -u zenrog.1 -p 12345 --shaders 800 --intensity 12 --worksize 256 -g 1
snimi to kad zatvaraš taj fajl.
ako ne znaš kako "cgminer.txt" (taj u koji si upisao podešavanja) fajl da promeniš u "cgminer.bat" uradi sledeće:
Otvori Win explorer (može i sa tog mesta gde ti je "instaliran" cgminer, idi na "Tools" u meniju ispod "location bar"-a, pa "Folder Options", pa kartica "View": http://i.imgur.com/2vgaWx8.jpg, postaraj se da je zaojruženo neštiklirano!
Ako jeste, lako ćeš promeniti ime "cgminer.txt" u "cgminer.bat" sporim dvoklikom na "cgminer.txt".
Pokreni sad "cgminer.bat" i javi rezultate.

EDIT: ako si na notroll.in sajtu izbriosao rudara "zenrog.1", dodaj poostojećeg umesto njega u bat fajl ili napravi novog sa tim imenom.
EDIT2: port 3333 na ruteru ti mora biti otvoren.
 
Poslednja izmena:
Evo ja sam pustio jednu masinu za btc prvi put preko cgminera. 4x6770. Ne znam sto mi daje samo 520Mhs kada treba preko 800. Znaci 4 kartice su na ploci.
U cemu je fora ? Do sada sam koristio phoenix i on daje pun hash rate. Ali zbog stratuma bih trebao preci na cgminer.

Taj bat fajl mora imati sledeće podešavanje:
cgminer --scrypt -o http://pool:port -u username -p password -I 9,9,9,9

a ako imaš integrisanu preko koje izlaziš na desktop onda:
cgminer --scrypt -o http://pool:port -u username -p password -I 0,9,9,9,9
 
Poslednja izmena:
Sve sam odradio kako treba i opet isto, hvala na odgovorima, ali nemam vise snage da pokusavam veceras... Moguce da je do porta, ali ne mogu da pristupim ruteru, jer je komsijin, a da mu banem u 1 sat nekako ne ide HAHAHAHA :D desava se to kad prebacis komp u garazu "da mu bude hladnije" i onda nemas ruter -.- nista vracam se na btc veceras, pa cu sutra da nmastavim sa ovim, u svakom slucaju hvala puno na pomoci!
 
Jesi li stavio "--scrypt" ? To ti je obavezno za LTC
 
cgminer --scrypt -o stratum+tcp://eu.notroll.in:3333 -u zenrog.1 -p 12345 --shaders 800 --intensity 12 --worksize 256 -g 1
 
Probaj zadnju verziju.
 
Da nisi mozda preterao sa klokom? probaj worksize 128 ili 64
 
@ izzy: obriši "cgminer.conf" fajl pa pokreni "bat" faj.

----------

Imam i ja sad 1 problem.
Na ploči imam integrisanu HD3300.
Instalirao sam drajvere koji vide integrisanu i ovu diskretnu HD6770.
I cgminer i Reaper mi se zatvore iste sekunde kad ih pokrenem.
Našao sam pitanja i odgovore u FAQ:
Q: Cgminer cannot see any of my GPUs even though I have configured them all
to be enabled and installed OpenCL (+/- Xorg is running and the DISPLAY
variable is exported on linux)?
A: Check the output of 'cgminer -n', it will list what OpenCL devices your
installed SDK recognises. If it lists none, you have a problem with your
version or installation of the SDK.
Jel ima neko ideju šta da radim?
 
Probaj da otvoris GPU viewer, ako nece, znaci da je SDK otiso u ku*ac, meni je to isto problem sa hd 4200, i nikako da nadjem odgovarajuci driver i sdk za nju...
Ili probaj bez drivera za 3300...

worksize 64 i 128 probao i opet isto, port 3333 otvoren...
Da li ima neke povezanosti izmedju litecoina i cgminera, jer litecoin nece da mi otvori... :S
Nemam conf fajl...
 
Poslednja izmena:
@sam633: vozim Win7 64b :) Nigde da nađem koji je maximum (hardverski) za CrossFireX, možda bi mi te informacije pomogle? Evo vratio sam na staro (samo 6770, integrale 3300 ugašen u BIOS-u) i radi cgminer najnormalnije...

@izzy: nije do porta, čim ise kačiš na server, kod tebe je problem sa samim cgminerom.
Pročitaj README.txt, imaš tamo FAQ, probaj da odradiš dijagnozu (mislim da je cgminer -n komanda u bat fajlu), nemam sad nešto vremena...
 
Radi cgminer prema btc pool-u, ali prema ltc nece :S
 
Kada probate novi kernel ili menjate kofiguraciju kartica a pre toga vam je cgminer radio, uvek je dobro pre ponovnog pokretanja obrisati fajl sa ekstenzijom .bin. Znaci fajl pocinje nazivom kernela (phatk, diablo, scrypt) i zavrsava se sa .bin
Druga varijanta je da koristite nove foldere cgminera i probate promene na njima.
Ako radite i btc i ltc naizmenicno najbolje je da imate vise posebnih cgminer foldera svaki setovan za svoju namenu.

Znaci svaki pokrenut koristi samo ono iz svog foldera a mozete ih pokretati u paraleli ako hocete recimo da svaka karta bude poseban worker na poolu.
 
Koja vrednost treba da stoji kao "vectors" u cgminer.conf i na sta ovo utice?
 
Trebalo bi da utiče na smanjenje "HW error"-a. Ta komanda se obično izostavlja (koliko sam ja imao prlilike da vidim) ili se unosi sa vrednošću od "1" ako bez nje imate HW greške.
 
OK, hvala. Kod mene je 1, mada sam nailazio i na vrednosti 2 i 4. Ali ne diram nista.
 
Poslednja izmena:
egbdq8.jpg

Moze li neka pomoc, instaliram stream kernel analyzer i opet isto, dok mi cpu mining radi normalno???

Samo mi nemojte reci da cekam par minuta, jer sam cekao vise od 10.
 
Nazad
Vrh Dno