Šta je novo?

MNP - prelazak kod drugog provajdera - uslovi i pravila

DukeLander

Administrator
Administrator
Učlanjen(a)
03.11.2008
Poruke
12,140
Poena
1,205
Vidim da se iste zablude provlače kroz par tema i da je postojeća "razvučena" pa rekoh da pojasnim.Nije cilj pametovanje već da znamo šta i kako,naravno... ako je bilo slično brišite... pa kaže:


MNP (Mobile Number Portability) ili prenosivost broja je mogućnost da korisnik prenese svoj broj kod drugog operatera, pri čemu zadržava svoj prefiks (060, 061, 062, 063, 064, 065...). To znači da od 01.07.2011 mobilni operatori više nisu vlasnici broja već kupovinom (prepaid) ili sklapanjem ugovora (postpaid),korisnik postaje vlasnik broja.
Raskidom ugovora ili gašenjem pripejd broja, pretplatnički broj se vraća matičnom operatoru i biće ponovo u slobodnoj prodaji.

RATEL ima ulogu kao "control office" i sve ide preko njega,nesto slično kao npr kreditni biro kod banaka.

Uslovi su isti kod svih provajdera i glase:

Postupak prenosa broja počinje podnošenjem zahteva za prenos broja operatoru u čiju mrežu korisnik želi da pređe i čije usluge će koristiti nakon što se izvrši prenos. Ovaj zahtev se ujedno smatra i zahtevom za raskid ugovora kod svog operatora.
Da bi korisnik mogao da prenese svoj pretplatnički broj (pripejd ili postpejd), treba da ispuni sledeće uslove
-da je broj aktivan najmanje tri meseca kod drugog operatora ili da je od poslednjeg portovanja (prenošenja broja) prošlo najmanje tri meseca
-da nema ugovornu obavezu
-da nema dugovanja prema svom operatoru, odnosno da nema negativan balans na računu (da nije u minusu za pripejd)
-da zahtev podnosi vlasnik broja ili ovlašćeno lice
-da broj već nije u postupku portovanja
-da je broj aktivan (ima dolazne pozive,ne mora odlazne tj svakako ce biti naplaćena zaostala dugovanja)
-da broj ne pripada nekoj vezanoj seriji brojeva tipa Family i sl


Sve kombinacije su dozvoljene (pre na prepaid,pre na post itd itd...)



Pravila tj praksa:

Ako prelazimo sa prepaid brojem,novom provajderu je potreban GSM broj i PUK kod. Kredit ne sme biti u minusu i ne sme biti registrovan na na drugom imenu.Ako jeste,mora se odraditi preregistracija broja.

Ako se prelazi sa postpaid najbolje je poneti kod novog provajdera originalni tj prvi ugovor kojim je začet pretplatnički odnos sa host provajderom jer je taj broj tako zaveden kod RATEL-a.Npr nije redak slučaj da anex (kad se više puta uzme fon npr) odstupa sa podacima od prvog originalnog ugovora.
Znači,jako je bitno da su podaci (pogotovo ime i prezime) uneti tačno jer u protivnom se lako dešava da RATEL odbije zahtev samo zato što se podaci ne podudaraju.

Ako nešto nije jasno pitajte,ako znam odgovoriću...
 
Moj broj je kod Mobtela bio zauzet 2003. ja sam 2004. preneo ugovor na svoje ime, kad sam prelazio kod mts-a sa tim brojem samo sam dao svoju licnu kartu... Niti ugovor iz 2003. ni onaj iz 2004. ni nista slicno.

Bitno je da je covek koji podnosi zahtev za prenos ustvari i vlasnik broja.
 
To se podrazumeva,samo vlasnik broja to moze da radi i niko vise,osim ako ima sudsko ovlašćenje...
 
Kod prenosa broja kod drugog operatera, sta moze da bude uzrok odbijanja raskida ugovora od strane prethodnog provajdera? Recimo da je istekla ugovorna obaveza, su svi racuni placenji, osim zadnjeg, i da jos nije istekao rok placanja tok zadnjeg racuna, da li provajder sa kojim raskidate ugovor ima neki drugi osnov da odbije prenos broja?
 
Ako su pogresno upisani licni podaci.
 
Znaci ako je npr provajder koga napustam upisao pogresne podatke, ja cu biti odbijen, pa cu morati da idem da ispravim podatke kod njega, pa tek onda da ponovo posaljem zahtev za prenos broja?
 
Tacno. Proveri podatke kod maticnog operatera pa onda trk kod buduceg :)
 
Da li neko zna da li mogu da prenesem pripejd broj (Mts - registrovan na mene) koji je ugasen pre 2-3 meseca kod drugog provajdera?
 
Ako je broj aktivan, da, ali ako je ugasen ugasen, ne, moras prvo da ga reaktiviras.

Sta se tebi desava sa brojevima? :D

Ima inace tema o iskustvima sa MNP, ova dodje kao visak - ali prvi post bi mozda mod mogao da prebaci u drugu temu, dosta je koncizan.
 
Znaci, posto je ugasen, moram da ga aktiviram kod starog provajdera, da ostanem kod njega 3 meseca nas postpejd (ako se ne varam), i onda tek prebacivanje?

P.S. Zimsko ciscenje :p
 
Inicirao prenos broja iz mts u telenor, u par minuta odbili zbog duga za decembarski racun koji sam zaboravio da platim. Odmah platio karticom na sajtu i trebalo im je par sati da tamo neki bot proknjizi uplatu... iako je bila uspesna transakcija.

Posto je inicirano pre 14h da ocekujem da u sredu>cetvrtak bude prenos?


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
15.01.2019. podneo zahtev za prenos iz Vipa u Mts. To bio bio treći broj kod njih. Jos ništa!
Pokušao sve moguće varijante osim odlaska u poslovicu: call centar, chat, e-mail, portal. Svaki dan ih zovem ali takav nivo *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*izma još nigde nisam sreo.
A pošto Vip preseca 20-tog, tamo mi započeo novi mesec. Duboko sam razočaran i čekam da isteknu postojeći ugovori pa da ih sve prenesem u Telenor.

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
 
I jutros dobijem poruku da je odbijeno zbog duga... ipak nisu proknjizili.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Meni nesto kaze da VIP ima previse neto odliva (iz VIPa), prvi put izgleda, pa ne stizu...

Ali sta bi to mene brigalo, ako ne stignu za dan-dva, zahtev se prihvata i cao. A ne ovo da se placa puna cena nekoliko dana i jos se smara, i mozda propusti januara stara tarifa u MTSu.

Te sitnice me bas odvlace da ih ponovo razmotrim sledeci put.
 
Alfa, mislim da je stanje trenutno kod svih operatera takvo. Svi su "prebukirani" jer mnogi menjaju mreze, traze svoju srecu kod drugih, ali posto se ni jedna mreza ne ponasa korektno prema svojim korisnicima, onda svi samo idu u krug. :D

Mozda je i to slucaj samo kod VIPa trenutno, ali ne verujem realno. Kada sam prenosio svoj broj iz mts-a u VIP, otisao sam da se pravim pametan u VIPu da ih ispitujem sta se toliko oteglo, jos se pozvao na onu uredbu ili sta je vec da prenos broja moze trajati do 5 radnih dana, onaj deckic se samo nasmejao i kaze, evo vidi pokazujuci mi u monitor, broj je u procesu prenosa, mts jos uvek nista nije odgovorio. Nije do nas. Realno, tada je bila ona akcija "neo paketi do kraja oktobra po ovoj ceni (2017)". Pa su svi mnogi bezali sa ostalih mreza, a sluzba za suzboj bezanije korisnika nije postizala da se javi svima. Bice da je sada kod svih ista situacija. :)
 
Poslednja izmena:
VIP je imao neto priliv uglavnom, i to prilican, pogotovu oko izlaska NEO paketa.
Sada izgleda obratno, a VIP nema toliko radnika ;)

Nagadjam. Mada dole kod "nas", kako im "radi" 4G na dosta mesta, nije cudo.
 
A što misliš da se masovno odlazi iz Vipa? I gde?
 
Poslednja recenica iznad tvog posta.

A sa druge strane i MTS bas ne zuri da "primi" korisnika.
 
Da li RATEL ili ko vec moze da natera da proknjize uplatu koju namerno drze od petka i zato mi vec tri puta odbijaju prenos broja? Banka skinula i potvrdila/proknjizila transakciju sa kartice.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno