Šta je novo?

HP Pavilion 23xi

Vlada>>>

Slavan
Učlanjen(a)
29.06.2007
Poruke
2,343
Poena
405
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5 2600
Matična ploča
Aorus B450M
RAM
16GB
GPU
AMD Radeon RX7700XT
Kućište
Fractal Design - Define R5
Monitor
LG 27GN850-B UltraGear™ QHD Nano IPS
Pristup internetu
  1. Optički internet
Činjenica je da se u poslednje vreme pojavio izvestan broj IPS monitora koji su po karakteristikama sasvim solidni i koji su od strane raznih sajtova poput ovog ocenjeni više nego odlično, ipak o njima se malo piše ili priča, a činjenica je i da ja neke od tih modela prilično teško nabaviti kod nas.

Na HP Pavilion 23xi čekao sam 3 nedelje u nadi da radim pravu stvar nakon što sam predhodno otkačio Dell U2312HM zbog otkazivanja subpiksela po sredini ekrana. Moram priznati da sam pomalo strahovao kako će ispasti situacija sa njim, s obzirom da je idejni koncept ovog monitora potpuno drugačiji u odnosu na pomenuti Dellov monitor, premda me je najviše brinuo sam kvalitet panela koji je ugrađen u ovaj HP-ov monitor. Unapred je već bilo sasvim izvesno da će mi nedostajati USB priključci koje je Dell U2312HM imao ugrađene sa strane a što ovaj nema, iako HP 23xi nema ni rotacije panela i postolja a ni mogućnost podizanja i spuštanja po vertikali samog ekrana. Međutim stoji i da se ove dodatne opcije ne koriste baš nešto previše u praksi tako da to i nije neki problem, osim naravno USB izlaza...

hp-pavilion-23xi-23-inch-monitor.jpg


HP 23xi Pavilion je monitor veoma atraktivnog izgleda sa panelom bez izbačenih plastičnih ivica. Monitor je izuzteno tanak i elegantan zbog čega mi je na prvu loptu delovao nekako manje nego većina standardnih 23 inchnih monitora. Prilično je dobro stegnut, verovatno iz razloga što nema klasične ivice, što me inače jako raduje i za sada nema nikakvog krckanja plastilke i tome sl. Ceo panel deluje kao da je izliven iz jednog komada plastike što samo dodatno upotpunjuje ovaj utisak a sam ekran izgleda potpuno matirano.

Što se slike tiče situacija je sledeća. Dell U2312HM je monitor koji po testovima vidi oko 96% sRGB color profila i oko 75% Adobe1998 color profila. HP 23xi tu nešto lošije stoji, a razlika je otprilike do 10% (čak i nešto manje), znači oko 86% sRGB color profila i 68% Adobe1998. Kada sam ga stavio u pogon odmah sam primetio da boje spram Della izgledaju pomalo isprano. U prvi mah sam pomislio da je razlog upravo gore navedeni rezultat, međutim nakon kalibracije stvari su došle na svoj mesto. Radi se zapravo o tome da ovaj monitor po defaultu ima podignutu gamu pa je zato i utisak bio ovakav. Malo nejasno ali tako je. Ono što sam primetio je da barem u mom slučaju slika vuče blago na zaleno, za razliku od Della gde je slika išla blago na crveno. Uporednim testom CRT monitor vs HP 23xi, ispostavilo sa da zapravo ovaj monitor prikazuje ipak nešto tačnije stanje po pitanju kolora u odnosu na Dell U2312HM bez dodatne hardverske kalibracije. Dell je barem u mom slučaju imao prejake crvene tonove zbog čega je i zelena vukla više ka hladnijim tonovima. Dakle ovde je bez dodatnog hardverskog podešavanja prikaz boja ipak za nijansu tačniji, premda su oba monitora savim ok i u pitanju su finese, a s obzirom da ove stvari ionako spadaju u strogo individualnu kategoriju i nisu referente, ne mora ih niko uzimati zdravo za gotovo. Paneli se svakako razlikuju pa će se shodono ovoj situaciji nekima više dopasti Dell, a nekima možda ovaj HP-ov model, a ovo je neka situacija koju sam ja imao kod mene.

Inače ono što mi se posebno dopalo je da mu je crna uniformija i zasićenija pa je utisak da je i slika nešto kontrasnija. Takođe bih rekao da ovaj panel (kada se korekcija game isključi) prikazuje nešto više sivih nijansi i po ovome je takođe bliži CRT monitorima. Ono što mi se nije dopalo je antirefleksni zaštitni sloj koji je malo aljkavo zalepljen po ćoškovima pa shodno ovome u donjem levom uglu imam zatamnjenje slike, ali u principu izvanredno radi svoj posao. Kad to kažem mislim na sledeće. Fotografije na ovom monitoru izgledaju kao da su odštamšane. Dakle refleksije skoro da nema i glow efekat nije toliko izražen kao kod Dellovog modela, pa otuda verovatno i ovakav utisak. Međutim ono što je mana a što ja barem primećujem je izvestan vertikalan linearan raster koji se naročito primećuje na svetlo plavim nijansama u situacijama kada se malo više pribiližite monitoru. Posle nekog vremena sam se navikao, ali činjenica je da je kod Della ovo bolje rešeno i da ovog efekta nema.

Što se tiče probijanja lampe, odnosno nepoželjnog glow efekta, ovaj monitor nešto bolje stoji od Dell-a takođe. Probijanje je prisutno u zbilja malim dimenzijama uz gornju ivicu ekrana, što je verovatno posledica ovakvog dizajnerskog rešenja. Dakle zaključak je da je prikaz svakako nešto uniformniji.

Prvi Dell U2312HM koji sam uzeo sam odmah sutradan vratio upravo zbog ovog problema. Imao je žestoko probijanje lampe u donjem levom uglu. Drugi je bio savršen ali mu je nažalost otkazao subpiksel nakon godinu dana rada. Takođe sam čuo da od ovoga pate i duplo skuplji Dellovi monitori, jođ nekoliko ljudi koje poznajem ima ovu situaciju, što im svakako ne može biti dobra reklama. Iskreno se nadam da ovaj monitor neće zadestiti ista sudbina.

O dizajnu ne bih previše pričao. Monitor podseća neodoljivo na iMac i to će se sigurno mnogima dopasti, ali valja pomenuti da zbog nemogućnosti rotacije osnovne samo postolje nije podupreto nekim gumicama što se u principu ispostavlja kao odličan potez jer se upravo zahvaljujući ovome monitor može lako okrenuti na neku stranu (možda i previše lako). Sa zadnje strane su parkirana u nizu 4 izlaza od kojih i HDMI što će neke ljude svakako obradovati kao i činjenica da mu je odziv 7ms.

Ostaje da se vidi kako će se pokazati u praksi na nešto duže staze, ali u načelu iz mog ugla gledano, ovaj monitor ostavio je jako dobar utisak i definitivno je za svaku preporuku...
 
Vlado, da li si probao kako šljaka sa nekim Mac uređajem, da li se javlja flikerovanje i ostale gluposti?
 
Vlado, kakvi su ti sada utisci posle nekog vremena koriscenja, da li si jos uvek zadovoljan? Interesuje me jer se dvoumim izmedju njega i dell s2340L, pa mi je svaki odgovor dobrodosao.

Hvala unapred
 
i ja bih voleo da cujem malo vise utisaka o ovom modelu, posto planiram da ga uzmem za potrebe grafickog dizajna.
 
Pošto sam se jako razočarao u Dell 2312 HM koji ima najjeftiniji IPS panel tj. E-IPS i posle žešćeg guglanja naišao sam na ovaj monitor koji je inače testiran i od strane Benchmark sajta.
http://multimedia.benchmark.rs/monitori/test_hp_pavilion_23xi_ips_led

Ovaj monitor krasi AH - IPS panel koji je revizija S - IPS tj. Super IPS panela iz 1998. i koji su se pokazali kao vrlo dobri paneli. AH - IPS paneli su razvijeni 2011te godine i predstavlja Advanced High Performance IPS

1199567_m.jpg

Ovaj panel ima jako fine tonove sive, tako da mi je ceo Bench forum dobio potpuno novi izgled. Ugao gledanja je zaista impresivan.
Na žalost i ovaj monitor ima probijanja ali osetno manje nego kod pomenutog Della, čak su i crni detalji u igri Metro 2034 mnogo jasniji nego kod Della.
Što se tiče pomenutog probijanja svetla, mislim da je to cena koja se plaća za ove socijalne pro monitore u cenovnom rangu do 200 evra.
Ako neko želi ozbiljan pro monitor za videografiju, fotografiju, dizajn i sl. moraće da izdvoji 500+ evra, pa čak i 1000+, s tim da računa i na kalibrator koji košta 250 evra, na žalost.
Sa druge strane ako neko ozbiljno doživljava sebe i posao kojim se bavi, ovo je put kojim će morati da krene ali za ulaz u pro svet monitora, dizajna... mislim da je ovaj socijalni monitor prava stvar, mada opet, sve zavisi od modela, do modela, treba videti u radnji (Gigatron, CT, PC Practic).
Meni silni USB ulazi koje nudi Dell 2313 HM i nisu od neke preterane važnosti, mnogo mi više znači pivot, da mogu da ga podignem koliko mi treba ali i to sam preboleo jer mi je mnogo važnija slika i koloritet koju mi daje!
Da, slika je i kod mene bila malo zelenija, ništa preterano ali ja sam to primetio tek nakon kalibracije monitora. Meni monitora je zaista bogat i između ostalog, nudi vam da isključite power lampicu, što mi je kul opcija.
Na HP sajtu možete preuzeti najnoviju verziju softvera za monitor.

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/...a_africa&dlc=en&sw_lang=&product=5304268#N251

Na ovom sajtu postoje dodatni programi za kalibraciju monitora ali se naplaćuju.

http://estore.portrait.com/

Kada je kalibracija u pitanju, a bih se pre odlučio za hardversku kalibraciju za razliku od ove fensi softverske.

Ja sam ovim monitorom zadovoljan i kažem vam, uzmite ga u ozbiljno razmatranje u cenovnom rangu do 200 evra!
 
Poslednja izmena:
Hvala. Uzecu ga najverovatnije, samo ako ga imaju na stanju, a jedino cega se plasim jeste da mi ne uvale neki koji je radio i stajao na polici, posto narucujem preko neta... :)
 
Ovi u CT, Gigatron i PC Practic-u uglavnom drže ugašene monitore, ali i radi su da ti zamene ili vrate pare.
Meni je Emmi vratio lovu, a CT mi je rekao da će mi isto vratiti kintu ako bude problema.
 
Prva slika prikazuje kalibrisan monitor sa Spyder 4 elite, a druga ne kalibrisani HP 23 xi.

Kvalitet snimka nije baš na zavidnom nivou ali mislim da je razlika u koloritetu više nego očigledna, s tim da je za mene kalibracija potpuno nova star i nisam izvukao maksimum iz te oblasti.

img05022.jpg
img05052.jpg
 
Poslednja izmena:
posto ja veze sa kalibracijom nemam, moracu da zovem nekoga da mi to odradi... naravno, ako fabricka podesavanja ne budu bila kako treba, mada sam citao da je i "out of the box" sasvim pristojna slika... pritom nema sanse da platim uredjaj za kalibraciju, pa ce najverovatnije pasti samo softverska prica...
 
Samo da javim da je sve ok sa ovim monitorom za sada. Nema nikakvog flickerovanja koje je gore neko pomenuo niti zaglavljivanja piksela. Meni je OS X primaran operativni sistem i tu nema nikakavih problema sve šljaka ko sat. Kalibracija makar softverska je poželjna posebno za one korisnike koji se bave grafičkim dizjanom i ilustracijom, jer ko što sam to pomenuo sive nijanse vuku blago na zelenu. Pod OS X-om se to može veoma lako popraviti putem manuelne opcije za kalibraciju (expert mode) iz System Prefereces panela u delu za Dispaly.

Inače nedavno je izašao i 25inčni model, što će obradovati sve one koji preferiraju malo veće panele. Nažalost cena još uvek nije poznata...

[youtube]Oq5EJUV9Rqw[/youtube]
 

Prilozi

  • DSC03962.JPG
    DSC03962.JPG
    313.1 KB · Pregleda: 248
  • DSC03993.JPG
    DSC03993.JPG
    184.6 KB · Pregleda: 1,078
  • DSC03994.JPG
    DSC03994.JPG
    194.8 KB · Pregleda: 208
Poslednja izmena:
Koja je cena ovog uređaja?
 
Spyder 4 elite je 250, a pro je 180, ja sam uzeo elite jer nisu imali pro, a pro je rađen za kuću, a elit za studio.
Oba mogu da se nadograde, pa da kalibrišeš sve vrste panela kod tv.
 
Vi koji koristite ovaj monitor, s obzirom da nije mat ekran da li "blješti", tj. da li vam umara oči posle dužeg korišćenja i na koliko držite osvetljenje?
 
Kako misliš nije mat?! Ja mislim da matiranije od ovoga nešto više i ne može da bude...

Što se tiče osvetljenja držim takoreći sve na default vrednostima. Brightness na 80, Contrast na 75. Meni je jako prijatan za rad. Ne blješti previše. Dell me je malo nervirao zbog toga, više je blještao jer mu je i lampa bila malo jača ako se ne varam, premda sam se ubrzo navikao i na to. U pincipu, tvoje pitanje spada u domen strogo individualnih stvari, tako da nisam siguran koliko će ti ovaj moj odgovor biti referentan uopšte, al ako ti ovo nešto znači, onda ok...
 
@djordje29
Hvala za info
 
meni sutra stize pa cu preneti prve utiske. inace, koliko sam video na sajtu HP ima neki njihov softver za kalibraciju, pa cu da pokusam i vidim kako ce funkcionisati.
 
Imaju i neke zakrpe koje regulišu pozadinsko osvetljenje, uzmi i to u obzir.
Ja nisam primetio vidnu razliku ako ti budeš video, javi.
 
Da li mi se čini ali ne može na zid i nema okretanja ali ni podešavanja visine

I najbitnija stavka na onom YT snimku s augašenim monitorom deluje da ima jaku refleksiju
 
Poslednja izmena:
Hvala.

Može li neko da potvrdi ili demantuje problem refleksije koji se primećuje na YT
 
Pa jel si ti pročitao ono što sam napisao u svom prvom postu...??? Lepo sam napisao tamo da je ekran potpuno matiran. Slike izlgedaju na njemu kao da su odštampane na papiru...

Znači još jednom ponavljam i podvlačim: Panel je potpuno matiran! Refleksije su na nivou nekog recimo plastificiranog papira! Aleluja! :p

Ne znam koji si to video gledao, ali ovde se jasno vidi kako stvari stoje. Čovek ga je postavio pored iMac-a tako da možeš lepo da uporediš stvari:

[youtube]lPqiM2E0ATw[/youtube]
 
Poslednja izmena:
Naravno da sam pročitao ali sam odgledao i snimak koji si postavio. I ako ovo što se vidi nije refleksija onda ne znam šta jeste

[youtube]Oq5EJUV9Rqw[/youtube]

Pogledaj sam početak ili recimo 2.31 pa nadalje. Sve se oslikava kao da je ogledalo.
 
Poslednja izmena:
Pa to nije isti monitor lafe... ovo je 25xi a ne 23xi!!! Ovom se još ni cena ne zna...!!!

Moguće je da ovaj ima drugačiji panel. Gore sam ti okačio video za 23xi gde lepo možeš da vidiš i to iz raznih uglova da je potpuno matirana slika... A takođe u tom mom postu koji si citirao a odakle si izvukao video za ovaj 25xi, imaš i situaciju kakva je kod mene. Dole sam okačio slike takođe iz više različitih uglova, na kojima takođe ne možeš videti ama baš ni malo nikakave refleksije na panelu?!?
 
Poslednja izmena:
Stigao. Prvi utisak je da je tako lomljiv i sva plastika oko njega imam utisak ako negde dodirnem da ce sve da prsne. Pritom sam pri ubacivanju DVI kabla imao utisak da ako malo jace gurnem da ce se raspasti. Ah da, kabl koji ide od monitora do adaptera je toliko kratak da adapter ne moze da stoji na zemlji osim da visi u vazduhu, sto znaci mora stajati pored monitora na stolu. Okvir displeja je takodje neznatno odvojen od samog displeja pa i on giba kada ga pritisnete. Naravno, sve su ovo posledice kineske mass produkcije, ali realno ocekivao sam barem malo tvrdji tj. kompaktniji utisak o materijalu i sklopu.

Glavno, slika je fina za sad, deluje da vuce malo na crveno-zeleno, ali nisam jos nista podesavao, tek instalirani drajveri, pa kad podesim videcemo. Ne znam ni kakva su mu podesavanja sad pod defaultu. :)
 
... ovo je 25xi a ne 23xi!!! Ovom se još ni cena ne zna...!!!

Kod većine brenodava ista oznaka npr. u ovom slučaju XI označava da je isti monitor odnsno da je identičnih karakteristika. Početni brojevi 23 i 25 označavaju dijagonalu tj. da se razlikuju smao po dijagonali

Shodno tome sasvim je logično što sam naveo taj snimak.

Posle pretrage sam zapazio da kod HP to nije slučaj i koji označava istim oznakama sasvim različite tipove panela

@jaygee
Jako korisne informacije koje se teško pronalaze u sponzorisanim testovima
 
Stigao. Prvi utisak je da je tako lomljiv i sva plastika oko njega imam utisak ako negde dodirnem da ce sve da prsne. Pritom sam pri ubacivanju DVI kabla imao utisak da ako malo jace gurnem da ce se raspasti. Ah da, kabl koji ide od monitora do adaptera je toliko kratak da adapter ne moze da stoji na zemlji osim da visi u vazduhu, sto znaci mora stajati pored monitora na stolu. Okvir displeja je takodje neznatno odvojen od samog displeja pa i on giba kada ga pritisnete. Naravno, sve su ovo posledice kineske mass produkcije, ali realno ocekivao sam barem malo tvrdji tj. kompaktniji utisak o materijalu i sklopu.

Glavno, slika je fina za sad, deluje da vuce malo na crveno-zeleno, ali nisam jos nista podesavao, tek instalirani drajveri, pa kad podesim videcemo. Ne znam ni kakva su mu podesavanja sad pod defaultu. :)

Kod mene toga zbilja nema... monitor je čvrsto stegnut to sam i napisao, znači nema krckanja, gibanja i tome sl. oko panela, jedino što krcka to je postolje koje je uistinu moglo biti malo teže i napravljeno od plastike ojačane aluminijumskom konstrukcijom kao kod Dell-a. A što se tiče kabla za adapter tačno je da nije nešto naročito dugačak ali je opet dovoljno dug da može da dohvati pod, pa tako kod mene adapter stoji na podu a ne na stolu. Pri tom ja koristim klasičan radni sto čija visina iznosi 75cm, što znači da je kabl oko metra s obzirom da do panela gore ima barem još jedno 15tak cm...
 
Pa dobro Vlado, mozda je tvoj malo bolje napravljen! :) Inace, softverski sam kalibrisao sliku i za sada deluje da je ok, barem je iz stampe izaslo skoro identicno kao sto je delovalo na pripremi na monitoru i tek se sad vidi kako fabricka podesavanja nemaju veze sa zivotom. Za sada bez vecih zamerki, odradjivace ova softverska kalibracija 99% posla...
 
Slažem se s tim... Ovaj monitor jednostavno zahteva dodatno kalibrisanje. Uopšte mi nije jasno šta im je referenca bila za fabrička podševanja...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno