Šta je novo?

Turbo core opcija...

Chokky

Čuven
Učlanjen(a)
28.11.2003
Poruke
186
Poena
619
Imam FX-4100 i MB MSI 970A-G46 i hteo bih da malo ubrzam sistem ( ne nesto preterano jer nisam neki gamer). Cesto sam video da se savetuje da se u BIOS-u ugasi opcija "Turbo core" pa da li moze neko da mi objasni sta je ta opcija i zasto se to radi. I ako neko ima slican sistem, do koliko ga je clockovao, tj koja su mu u BIOS podesavanja napona, mnozioca,.itd...
 
Ukratko Turbo core je da procesor sam po fabrickim podesavanjima digne malo ukupnu brzinu procesora ako npr radi operaciju u kojoj mu u tvom slucaju ne trebaju sva 4 jezgra. Znaci tebi na default radi na 3.6 Ghz a kada cpu ugasi neka jezgra onda je na 3.8
Samim tim cpu sam dize mnozilac i voltazu u turbo modu, zavisi od vrste procesora.

Kada se klokuje Turbo se gasi da ne bi remetio tvoja klokovana podesavanja u biosu i narusio stabilnost celog racunara. Takodje u biosu se gase i opcije kao sto su Cool and Quiet i slicne da ne bi remetilo tvoja "custom" podesavanja napona i ostaloga.

Jesam iskusan kloker ali nisam imao prilike da cackam FX-4100. Pa je bolje da ti neko iz prve ruke kaze. Neko ce ti se ovde sigurno javiti sa istim procesorom i njegovim iskustvom, mozda cak i sa istom plocom ;)
 
OK, hvala, sada mi malo jasnije sta ta opcija radi :) Ako ja npr, dignem clock na 4GHz a ne ugasim Turbo core, jel to znaci da ce onda neka jezgra da rade na, recimo, 4.2 GHz, tj da li se onda linearno povecava i taj Turbo clock (i CPU voltaza)?
 
Bolje ga iskljuci i nemoj da se zamaras tim pitanjima ;)

Taj procesor ako se ne varam bi trebao da na default voltazi gura 4.2 Ghz Na max voltazi oko 1.54v ako imas dobro hladjenje moze i na 4.8 Ghz mozda i 5 Ghz
Sve zavisi od primerka procesora, neki traze vise struje neki ne. Zavisi i od ploce i od memorije i od napajanja...

Pozeljno je da napises u potpisu kakvu masinu imas da bi svima bilo lakse, jer ce znati tacno koje komponente imas
 
Evo, potpisao sam svoju kantu :)
 
Znaci FX 8300 je na 3.3ghz u koliko se optereti on sam podize radni takt do 4.2ghz ? to je takozvani turbo core? Zasto onda sluzi overclock? Veliki Poz
 
Da bi ga podigao preko turbo clocka, takodje on nece sva jezgra dici na taj clock preko turba. Nisam siguran za FX-ove tacno koliko jezgara turbo boostuju. Verovatno 2-4.
 
Nazad
Vrh Dno