Šta je novo?

Messaging i VoIP aplikacije(WhatsApp, Viber, Telegram, Signal, Skype..)

+1 za Signal
 
  • Like
Reagovanja: M J
Ispada Signal ipak najbolji.
 
Jeste, ali ne možeš sve da navedeš da koriste. Tako da je sasvim dovoljno koristiti WA ili Viber, u odnosu na Messenger i slično.
Mnogo je dobra stvar što su masovni mesendžeri postali e2e, olakšava svima da komuniciraju sigurnije, uopšte ne vidim razlog da iko koristi nešto što nije e2e.
 
ja sam poceo sa Telegramom sa 5 ljudi iz oruzenje,sad imam nekih 70 :)
 
Ali kako naterati ljude da predju na Signal.. Strokavi vajber je i dalje najpopularniji u srb, onda WA i ko zna koliko praznih mesta pa ostali.

Par meni bitnih ljudi da pređe je poenta, sa tim sa uspeo, za ostale ostaje viber. Samo da odlučim da li telegram ili signal da ostavimo. Viber mutiram u obaveštenjima već neko vreme, kad se setim setim, bacim pogled. Mnogo se lakše diše i manje zvrcka telefon.
 
PS.
Upravo viber obaveštenje, kao da nas čitaju:
5c73d3106de02534dacae9db7d281566.jpg
 
Meni je najsmešnije što je priča oko FB uopšte priča, to se zna sve vreme, ništa novo nismo otkrili.
 
Ja sad krenuo ovo da okačim haha

Ne verujem im nijednu reč počev od prve.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Imam par pitanja :D

Da li je jedini problem sa WA što u bekapu na G-Drive-u čuva neenkriptovan sadržaj komunikacije?

U vezi s time, da li je jedini problem Vajbera isto navedeno + što podržava i stare non e2e klijente?

Da li je problem što su oba closed-source, tako da zapravo ne znamo koliko, kada i prema kome su e2e? Znam da je Whisper Open Systems trebalo pre više godina Whatsapp-u da implementira e2e i stane iza toga - da li se to na kraju desilo?

Poslednje, može li FB da čita Whatsapp sadržaj (što je i bilo pitanje upućeno na saslušanju)? Hvala! :)
 
1. U suštini
2. Otprilike
3. Zatvoren kod ne znači nužno da je i bušan. Baš kao što ni otvoren ne garantuje da je 100% siguran. Ali na osnovu ranijih iskustava, pretpostavka je da je sve što je zatvoreno istovremeno i nesigurno, tj. pretpostavljamo da je NSA umešana u implementaciju
4. Ne može FB da čita WA sadržaj, ali ako razgovaraš preko WhatsApp-a a imaš instaliranu FB aplikaciju na telefonu, koja ima pristup mikrofonu, onda ona može da snimi taj razogvor. Ili ako koristiš Google tastaturu, ona može da prati šta kucaš i da pošalje to Google-u. Ne kažem da FB i Google to rade, ali imaju mogućnosti.

Veoma loš sajt i kriterijumi za sigurnost iskerno. WA nikako, ali gomila no name aplikacija je kao bolji izbor.
Prvo i osnovno Tox je apsolutno nesiguran, što može da se vidi po open issue na Git.
A tek objašnjenje ljudi koji rade na njemu....

Signal protokol su napravili ozbiljni ljudi, ozbiljno je analiziran, zato svaka aplikacija sa e2e ima protokol baziran na njemu (Wire, Viber) ili su ih zvali da se implementira pravi Signal protokol (WA, Secret Chat u Messenger i Skype itd.)
Ne kažem da je lista savršena, ali pregled je dobar. Npr. po onom bodovanju Wire ispada kao najbolje rešenje, ali znamo da ima nedostataka. Kada su u pitanju WhatsApp, Viber, WeChat, Telegram... ne vidim razlog za njihovu preporuku. Čim ih koristi milijardu ljudi znači da su prva meta. A čim iza njih stoje države ili velike kompanije, možemo prestpostaviti da su kompromitovani. Ili kao što neko reče, džabe meni e2ee, kad je druga strana sve poslala na Gdrive, a da toga nije ni svesna.

Takođe, ja nisam rekao da je Tox dobar izbor. Ali to ne znači da neće biti. Realno, od alternativa, mislim da jedino Signal funckioniše koliko toliko kako treba. Ali on npr. nije dostupan na svim (desktop) platformama. Ono što je prednost Tox-a i sličnih rešenja, jeste što ne zavise od centralnog servera koji se nalazi u US, UK ili gde god. Ili Matrix, koji još uvek ima dosta nedostataka, ali svko od nas može da podigne server i iskoristi ga za sebe i svoje kontakte. I na kraju, to što je neko otvorio kod klijenta i/ili servera i što je isti na github-u, ne znači da je isti implementiran. Tj. ko meni može da potvrdi da Signal ili Wire nisu ubacili modifikovanu verziju svog koda sa nekim backdoor-om na server? Ili da su zaista implementirali nemodifikovan Signal protokol? Na kraju se sve svodi na poverenje trećoj strani. Zato je sigurnije da nema treće strane :D

Što se tiče problema kako "naterati" ljude na sigurniji/bolji servis, rešenje je jednostavno. Prestanite da koristite taj servis i recite ljudima gde mogu da vas nađu ako žele. Ja sam bez razmišljanja obrisao Viber. Razlog zašto i dalje držim WhatsApp jeste što alternative realno nisu user-friendly i/ili su bagovite tako da bi nekim (uglavnom starijim) ljudima bilo teško da se naviknu i da ih koriste. Ali ako dogodine pređem na Librem 5, onda neću ni imati mogućnost da koristim WhatsApp :d

I još jedna zanimljivost na temu
https://www.reuters.com/article/us-...-rival-due-to-surveillance-risk-idUSKBN1HN258
 
Poslednja izmena:
Imam par pitanja :D

Da li je jedini problem sa WA što u bekapu na G-Drive-u čuva neenkriptovan sadržaj komunikacije?

U vezi s time, da li je jedini problem Vajbera isto navedeno + što podržava i stare non e2e klijente?

Da li je problem što su oba closed-source, tako da zapravo ne znamo koliko, kada i prema kome su e2e? Znam da je Whisper Open Systems trebalo pre više godina Whatsapp-u da implementira e2e i stane iza toga - da li se to na kraju desilo?

Poslednje, može li FB da čita Whatsapp sadržaj (što je i bilo pitanje upućeno na saslušanju)? Hvala! :)

Oba jesu closed source, ali WA baš nema neki interes da potroši godine i milione na uvođenje e2e, samo da na kraju nema. Integracija je završena pre dve godine, i tada je svima izbačeno kao obaveštenje da je sve e2e.
WA skuplja metadata, to je šta se žrtvuje kad se koristi.

Viber je uzeo sam da petlja protokol baziran na Signalu, jer očigledno nisu hteli sami da ih plate, ili nemaju toliko para.
Ovo je šta piše u dnu security stranice na zvaničnom sajtu.

1.png
 
^ Hvala. Onda je Whatsapp zadovoljavajući, znajući za neenkriptovani bekap obe strane. A nije kao da će Google baš od svega da čita taj bekap?! :p


[quote name="Ivan975" post=5464714]Veze to nema, mada ja na rutovanom uređaju koristim GB WhatsApp. Bolji je 5 puta i nikad problem.[/QUOTE]
Šta je bolje za dva Whatsapp-a na istom telefonu:
- Parallel Space i još jedan Whatsapp iz njega (to koristim, Viber i Whatsapp iz Parallel Space-a);
- GB Whatsapp (nikad koristio)?
- Može li GB Whatsapp na tablet?
- Može li GB Whatsapp istovremeno na više uređaja (za razliku od Whatsapp-a)?
- Argument protiv GB Whatsapp-a? ;)
- GB Whatsapp vs. Parallel Space iz ugla dostupnosti, zauzeća sistemskih resursa, itd.
Hvala! ;)
 
Po meni Telegram je najbolje odradjen mesendzer od svih koje sam probao. Full opcije koje ne moze ni jedan da pridje, podrska za sve platforme, cak i za praistorijske verzije OS-eva (WinMobile, iOS 6) je za svaku pohvalu. Sto se tice sigurnosti jedino ako ste bas interesantni za Amere i NSA (za sta su male sanse) ne bih se ja tu puno sekirao.
 
Nisam probao Threema, vidiš, lepo što si mi skrenuo pažnju. Može li malo više info o njoj? Kolikolo je dugo koristiš? Kakav je zvuk u toku poziva? Sama ideja kupovine mi se sviđa, jer nema dežurnih smarača kao na viberu, tu je telegram dobar, nema samrača, nije im zanimljiv.
Za sada po meni od tih masovnih jedino poverenje ulivaju iPoruke na ajfonici, ostalo je sve bušno kao sito.
Ne baš dugo, ali poslednje vreme je @SretenBg i ja aktivno koristimo i testiramo. Enkripcija i sigurnost vrh (od samog podešavanja iste prilikom prvog logovanja pa nadalje). Odličan dizajn, boje, zvukovi. Mogućnost slanja audia i videa bez kompresije. Zvuk odnosno razgovor nismo koristili mnogo pošto čovek ima malu bebu,a nemam sa kim drugum trenutno da probam,svi se stiskaju za 3$. Da ima gift mogućnost kao na ip,kupio bih app i poslao svim prijateljima!

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
Ne baš dugo, ali poslednje vreme je @SretenBg i ja aktivno koristimo i testiramo. Enkripcija i sigurnost vrh (od samog podešavanja iste prilikom prvog logovanja pa nadalje). Odličan dizajn, boje, zvukovi. Mogućnost slanja audia i videa bez kompresije. Zvuk odnosno razgovor nismo koristili mnogo pošto čovek ima malu bebu,a nemam sa kim drugum trenutno da probam,svi se stiskaju za 3$. Da ima gift mogućnost kao na ip,kupio bih app i poslao svim prijateljima!

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
Ja sam je isto testirao jedno vrijeme, posebno ovaj dio koji se odnosi na kompresiju fotografija. Koliko se sjećam ima opcija da šalje originalnu veličinu ali kad smo upoređivali originalnu i primljenu ipak je kompresuje. Ne znam da li se u međuvremenu nešto promijenilo

Poslano sa mog Redmi 5 Plus koristeći Tapatalk
 
Izgleda da na Telegramu nema limita za skladištenje fajlova. Samo ovaj limit na 1.5 gb po fajlu.
 
Po meni Telegram je najbolje odradjen mesendzer od svih koje sam probao. Full opcije koje ne moze ni jedan da pridje, podrska za sve platforme, cak i za praistorijske verzije OS-eva (WinMobile, iOS 6) je za svaku pohvalu. Sto se tice sigurnosti jedino ako ste bas interesantni za Amere i NSA (za sta su male sanse) ne bih se ja tu puno sekirao.
Ja ne vidim ni jednu prednost Telegrama u odnosu na ostale. S jedne strane, postoje sigurniji IM klijenti/servisi sa bar podjednako velikim brojem opcija (npr. Wire). S druge strane, postoje bar podjednako sigurni servisi sa manjim brojem opcija, ali znatno većom korisničkom bazom (npr. WhatsApp). Tj. ako već moram da ubedim svoje kontakte da napuste ono što najviše koriste (WA), onda bi to valjda trebalo da bude nešto što je bolje u svakom smislu, tj. da je i sigurnije i da ima više opcija od WA. A tu me se Signal i Wire čine kao znatno bolje rešenje od Telegrama. Odnosno, ne bih da za godinu dana ubeđujem iste ljude da napuste Telegram jer je bušan i/ili nesiguran
 
Poslednja izmena:
Da, ali, lakše je prebaciti ih na Telegram, svi se nalože na stikere, koji su po meni najbolji na Telegramu.
 
Ne baš dugo, ali poslednje vreme je @SretenBg i ja aktivno koristimo i testiramo. Enkripcija i sigurnost vrh (od samog podešavanja iste prilikom prvog logovanja pa nadalje). Odličan dizajn, boje, zvukovi. Mogućnost slanja audia i videa bez kompresije. Zvuk odnosno razgovor nismo koristili mnogo pošto čovek ima malu bebu,a nemam sa kim drugum trenutno da probam,svi se stiskaju za 3$. Da ima gift mogućnost kao na ip,kupio bih app i poslao svim prijateljima!

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk

Na šta misliš?
 
Instaliraj, samo će ti se reći ;)

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
Da, ali, lakše je prebaciti ih na Telegram, svi se nalože na stikere, koji su po meni najbolji na Telegramu.

Tu je Viber kao znatno popularniji servis. Inače, imao sam dva kontakta koji koriste samo Viber. I od kada sam ja isti izbrisao, sa njima komuniciram samo preko SMS-a. Oni ne žele ništa drugo, čak ni WhatsApp, a ja neću Viber. Tako da kada uklonim WhatsApp, neću povući ljude na Signal, Wire, Riot.. već ću povećati broj kontakata sa kojima komuniciram preko SMS-a :)
 
Eto čovek neće Viber, a ja ih imam 2[emoji3]. Šalu na stranu, App Cloner (plaćena verzija doduše) sada može da klonira i Viber ako nekom treba za dva broja na istom telefonu (do skora nije moglo). Ja juče instalirao za privatni i službeni broj, i sve to jako lepo radi, ne crpi bateriju i ne iskaču reklame za razliku od raznih bloatware aplikacija kao što je Parallel Space.
90e5d002141721ba30158b7a344b6e84.jpg
 
Po meni, za pozive najbolji Duo, za pisanje Telegram i ovaj novi Threema, odlicna app. Bas je koristim za sada samo sa član proday, više nego zadovoljan. Moram probati još pozive sa komisijom, da vidim kvalitet...
Viber po meni, teško smeće, jako malo njih što ih ovde znam po de da uopšte koriste viber, whatsapp, ostalo iz neke navike...
Većinom koristim kao što sam napisao, prvo telegram, pa onda duo za pozive pa tek onda whatsapp i viber odvratni..
U suštini, sve app imaju svoju funkciju, služe svakome, pa sad ko sta voli i ko je na šta navikao...
Što se tiče dual app, lepo je to rešeno kod huawei, ne znam kako je to kod drugih brendova, jer huawei bar za sada ima dual app za fb, messinnger i whatsapp.

Huawei P20 Pro
 
Nazad
Vrh Dno