Šta je novo?

SONY: PlayStation 4

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jako su mi smesni oni koji predvidjaju da ce mobilni telefoni/tableti "prestici" PS3/X360 u sledecih par godina. :)

Zadnji ipad indeed ima ~75 gflopsa u svom hardveru [znaci manje od trecine da bi "prestigao" stare konzole], ali 90+ posto tih preformansi im se nalazi u grafickoj, CPU he smesno slab, a ostatak sistema im je prepun raznih bottleneckova [npr mega spor bandwith do rama]. Tamo kada stigne 14nm tech, stici ce mozda na 200+ gflopsa, ali ce opet imati stravicne bottleneckove.
 
Hoce ljudi malo da poguraju Vitu zato i obecavaju sve to ali kao sto rece covek iznad mene ako na viti budes mogao da igras ps4 igre povezan na ps4 ko ce onda kupovati vita igre. Po meni bice dovoljno to sto vita moze da se koristi kao obican dzojstik da ne moram da kupujem jos i dodatne dzojstike kad mi drustvo dodje.
 
ti onda debelo zanemaruješ murov zakon.

pre dve godine je htc tatoo važio za dobar telefon recimo . quad core armovi su već mejnstrim .
3 godine je izuzetno dug period, i za to vreme ćemo sigurno imati telefone koji su efikasniji od xbox 360 u najmanju ruku.

e, pitanje je kako će to softverski da izgleda ...
 
Kruze price da ce sledeci iPad biti malo veci skok na tom planu, ali ovim tempom ima da ih stignu za dve-tri godine. Mobilne tehnologije se suludo brzo razvijaju.

Grafika na stranu, ostaje jedno bitno pitanje a to je igrivost bez hardverskih kontrola. Meni je to u mnogim slucajevima dilbrejker. Imam ipad 3 i odigrao sam 0 igara na njemu. Hvala bogu pa imam mnogo bolje sisteme za igranje.

To je jedan od razloga zasto mi se ne svidja SmartGlass koji ce mozda u aprilu biti prezentovan sa funkcijom striminga, u odnosu na Remote Play. U cemu je poenta ako mi prsti prekrivaju pola ekrana i moram da se mucim i nabadam po staklu.
 
Poslednja izmena:
Jako su mi smesni oni koji predvidjaju da ce mobilni telefoni/tableti "prestici" PS3/X360 u sledecih par godina. :)

Zadnji ipad indeed ima ~75 gflopsa u svom hardveru [znaci manje od trecine da bi "prestigao" stare konzole], ali 90+ posto tih preformansi im se nalazi u grafickoj, CPU he smesno slab, a ostatak sistema im je prepun raznih bottleneckova [npr mega spor bandwith do rama]. Tamo kada stigne 14nm tech, stici ce mozda na 200+ gflopsa, ali ce opet imati stravicne bottleneckove.

Uopste nije vazno kakav hardware imaju tableti. Vazno je kako se ljudi igraju. Pojavom facebook igara i smartfonova se pojavila ogromna kolicina igraca koji su casual. Domacice i kompjuterski neobrazovani ljudi. Odjednom je sva ta sila novih igraca pocela da pravi vise para nego celo konzolno trziste igara zajedno. To se vidi i na potpuno opustenoj pobedi Wii konzole nad hardcore gaming Ps3 i XBox. Dakle - vecina igraca su casual igraci. Njima je potpuno svejedno da ili ima 75 gflopsa ili 200 gflopsa vec im je vazno da se igraju jeftino na uredjaju koji vec poseduju. Hardcore gameri su prestali da budu driving force kakav su bili pre i samim tim su izgubili svoju vaznost u industriji. Zato oni pricaju o tabletima i telefonima kao velikim ubicama konzola.

Sad sa ovom Gaikai pricom to postaje jos relevantinije jer ti na telefonu koji samo treba da ima dobru internet konekciju mozes da igras igre za koje bi ti trebao PC od 2000$.
 
Pod "prestici" sam mislio na hardver i igre koje konzokni hardver moze da pruzi.
 
To se vidi i na potpuno opustenoj pobedi Wii konzole nad hardcore gaming Ps3 i XBox

Pobeda u broju prodatih konzola je pirova pobeda. Mnogo je bitnije ucesce u prihodima (revenue market share) a Nintendo nije imao nikakve premium servise, podrsku 3rd party developera a samim tim ni prihode od rojalti marzi.

Sad sa ovom Gaikai pricom to postaje jos relevantinije jer ti na telefonu koji samo treba da ima dobru internet konekciju mozes da igras igre za koje bi ti trebao PC od 2000$.

U teoriji, da ne kazem u snovima... Treba ti pod jedan brza i stabilna internet konekcija, drugo moras da nekako emuliras analogne kontrole za touch ekran sto moze ispasti boze me sacuvaj, i na kraju, dodaj cenu svega toga jer se nece davati dzabe.
 
Taj casual gaming toliko zaglupljuje i zatupljuje ljude da je to sramota, o igrama na fb nemam snage ni da komentarisem koliko je to bolesno i glupavo. Ako to preovlada nad ps,xbox ja cu da se obesim istog dana. Ej ja juce dam zeni da odigra ratchet i clank na ps3 ona ne zna da pomeri lika,ne zna gde treba da ide iako je igra linearna kao lenjir i onda me natera da joj instaliram neki Pet rescue sto je na fb videla.
 
Ne ne, rekli su bilo gde da ste u kuci i na isto wifiu koji koristi ps4 a za konektovanje sa drugog wifia bice veliki lag za hc igre ali za puzzle i tako to ce moci, kao i potpuna kontrola ps4ke.

To je vec ok. Znaci klonja moze da se raduje. :d
 
Meni smeta što Sony iz generacije u generaciju sve manje podržava igre od prethodne generacije, tj stigli smo do stadijuma gde suštinski ne podržava ništa od ranijih igara.
 
Pobeda u broju prodatih konzola je pirova pobeda. Mnogo je bitnije ucesce u prihodima (revenue market share) a Nintendo nije imao nikakve premium servise, podrsku 3rd party developera a samim tim ni prihode od rojalti marzi.



U teoriji, da ne kazem u snovima... Treba ti pod jedan brza i stabilna internet konekcija, drugo moras da nekako emuliras analogne kontrole za touch ekran sto moze ispasti boze me sacuvaj, i na kraju, dodaj cenu svega toga jer se nece davati dzabe.

To tebi kao hardcore igracu mozda smeta. Tvojoj i mojoj kevi je potpuno irelevantno mnogo toga. Daju 15USD mesecno i igraju farmville 3D na mobilnom.

Ono sto pokusavam da kazem jeste da iz ugla hardcore igraca mobilni/tablet, kao igracke platforme, su notorna glupost.

Iz ugla celokupne gaming industrije i ljudi koji prave i prodaju igre mobilni/tablet su veoma znacajno trziste za koje ce sve vise resursa da trose (na stetu hardcore platformi).
 
Poslednja izmena:
Preuvelicava se znacaj casual trzista po principu "sto se babi snilo". Evo ti primer. Po nekim istrazivanjima velika vecina kupaca Wii konzole nikada nije kupila ni jednu jedinu igru i samo su igrali onaj sport koji dolazi uz konzolu. Mozda kupe Marija, Zeldu i to je sve.

Majkl Pekter je u nekoj epizodi Patchattacka na gametrailersu izracunao onako otprilike, koliko Apple zaradjuje na tim milionima aplikacija i igara i ispalo je da je to mozda svega nekoliko procenata od ukupnih prihoda koje ostvaruju na prodaji hardvera. A tek na Androidima nema zarade.

Zinga je u buli. Sta mislis, zasto? Ako su te mikrotransakcije i fejsbuk igre novo svetsko cudo, trebalo bi to da cveta i sve da puca u finansijskim izvestajima. Dolazimo do toga da je casualizacija trzista neminovan i prirodan proces ali jedan veliki deo te price predstavlja bubble.
 
Meni smeta što Sony iz generacije u generaciju sve manje podržava igre od prethodne generacije, tj stigli smo do stadijuma gde suštinski ne podržava ništa od ranijih igara.

Pazi ovako....
Kupio sam par igara sa PS2 i par sa PS1, sto zbog sina (GTA3) sto zbog sebe da me mine nostalgija.....
Upalili par puta i to je to.....
Kad izadje nova generacija konzola sa boljom grafikom, itd stara konzola jednostavno vise nije to to....
Te igre koje smo nekad igrali upalicemo par puta, pokusavajuci da vratimo osecaj uzbudjenja kad smo bili mladji i otkrivali novi svet....
Ali toga osecaja biti nece.....
 
Otprilike je tako. Ja kapiram da ce za koju godinu preko Gaikaia uvesti unlimited streaming odredjenih PS1/PS2, mozda cak i PS3 igara, sa fiksnom mesecnom pretplatom. Nesto kao Netflix za gaming.
 
Citam temu i vidim da usporedjujete PC, telefone i tablete, steam-ovu konzolu sa PS4, ali niko ne pominje OUYA konzolu koja izlazi za otprilike mesec dana a koja ce kostati oko 100$ (evra) za koju najavljuju da ce velika vecina igara biti besplatna a podrzavaju normalno multiplayer. Ima na youtube par snimaka igara medju kojima i need for speed i uopste ne izgledaju lose, pogotovo ako se zna da ce ako i ne bude besplatna kostati par $. Uz to ce biti i potpuno otvorena, pa ce na njoj biti moguce sve ono sto sanjaju korisnici konzola. Znam da je hardverski slabija cak i od ove generacije konzola, ali kada uzmete njenu cenu, cenu igara, otvorenost ka raznim programima tipa media player-a, itd, mislim da ce biti dosta uspesna.

Bice dovoljno da za nju izadje FIFA ili PES i (pogotovo za trzista kao nase) eto njima uspeha.
 
Poslednja izmena:
Za 100$ se ne moze kupiti ni ljudski telefon, a ne konzola :)
 
Ove nove konzole se nece moci razbiti bar koju godinu, da placam igre 50 evra, ne bi. Od igara najvise volim multiplayer, a ne grafiku. I kada sam je spominjao mislio sam na trzista kao nasa. One bolje igra za nju ce biti max 10$, a po ostalim forumima, nasim i stranim, ne vidim da se ljudi nesto zale na igre za ipad-a, android-a, vec vise da se zale sto ih ne mogu igrati na velikom ekranu i sto nemaju dzojped, a svi ostali sto tako potcenjuju, potcenjivali su i wii kad je izlazio. Nisam ni rekao da je ova konzola konkurent PS4, PC, novom XBOX-u, nego da je veoma povoljna alternativa za nas koji nemamo mogucnosti da svaki mesec dajemo po 100evra za igre. Ja bas mislim da ce postici ogroman uspeh, bas zahvaljujuci ceni, i to ne konzole vec igara.
 
Sto se Wii konzole tice veruj mi niko nije kupio samo Wii i ostao na njemu 6 godina jer je vec u startu bio daleko ispod ps3 i xbox360. Wii je zanimljiv i mnogo ga je ljudi uzelo ali pored njega su kupili i jos neku NEXT GEN konzolu. Meni taj Nitendo nikad nije bio jasan, realno imaju velike mogucnosti, najkreativnije ljude i mogu da oduvaju sony i ms ali iz nekog razloga se uvek iz*****isu i izbace neku stvar koja kaska za ostalom konkurencijom.
 
To je druga stvar. Oya ce mozda biti solidna poor man's konzola, ali ne bih to mogao nazvati "uspehom".

Glavni izvor prihoda industrije su oni koji su spremni da izdvoje 50-60$ za novu igru, a "nasa" trzista nisu zaista neki posebno bitan faktor ni u jednom pogledu pa tako ni u gaming industriji.

Sto se tice Nintenda, ocigledno je da nemaju najkreativnije ljude i da je to mit. Iz godine u godinu recikliraju iste igre i prave patetican hardver. A najgore od svega je kada se to predstavlja kao ne znam kakva genijalna strategija i masina za pravljenje novca. Obice im se o glavu kad tada a verovatno vec sa ovom generacijom.
 
Poslednja izmena:
Nintendo je toliko neozbiljna konzola da je ono strasno,te njihove Super Mario i ostale gluposti moze samo detetu u jaslicama da bude zanimljivo, ti Nintendo ljudi su ocigledno ukopani u 90-im i svetu N64 :D
 
Ja imam problem ne mogu da vise da kupim ni jednu ps3 igru, toliko toga jos hocu da odigram ali jednostavno ne mogu da kupim igru od kad je bila ps4 prezentacija ne cini mi se prirodno tj imam osecaj da bacam pare koje bi trebalo da cuvam kad izadje ps4.lol
 
Ja imam problem ne mogu da vise da kupim ni jednu ps3 igru, toliko toga jos hocu da odigram ali jednostavno ne mogu da kupim igru od kad je bila ps4 prezentacija ne cini mi se prirodno tj imam osecaj da bacam pare koje bi trebalo da cuvam kad izadje ps4.lol

Ahaha takav sam i ja osecaj imao kad sam odgledao KZ i Watch Dogs prezentacije, izgubio sam totalno interesovanje za ps3
 
Ove nove konzole se nece moci razbiti bar koju godinu, da placam igre 50 evra, ne bi. Od igara najvise volim multiplayer, a ne grafiku.

znas kako, tih 50e moras da platis i na pc-u ako oces multi. ok, postoje neke varijante prekonekih ruskih kljuceva pa da to izadje 35-40e, ali ti manje vise ta cifra ne gine ako hoces mp. konzolne igre jesu nesto skuplje, steam, origin i sl. imaju cesce popuste tako da i tu moze nesto da se ustedi, ali opet, za mp mora da se plati pa mora :)

I kada sam je spominjao mislio sam na trzista kao nasa. One bolje igra za nju ce biti max 10$

postoje neka trsista sa manjom cenom (npr gornji deo mog posta), ali je to red velicine 20, 30%, a ne 5 puta :). naravno da bismo svi mi to voleli, ali realnost je malo drugacija :)
 
Ahaha takav sam i ja osecaj imao kad sam odgledao KZ i Watch Dogs prezentacije, izgubio sam totalno interesovanje za ps3

Plus je verovatno mnogo toga u killzone-u placeholder, animacije npr. Zna se koliko su dobri bili po tom pitanju, sigurno će još da ih sređuju. I izgleda da su radili sa devkitom na kome je mnogo manje memorije bilo na raspolaganju. Biće to još mnogo bolje. Interesantno je i da nije u pitanju Killzone 4, nego Shadow Fall. Možda ovo bude isto kao pre, samo bolja grafika, a pravi next gen u svakom smislu kasnije.
 
Ja imam problem ne mogu da vise da kupim ni jednu ps3 igru, toliko toga jos hocu da odigram ali jednostavno ne mogu da kupim igru od kad je bila ps4 prezentacija ne cini mi se prirodno tj imam osecaj da bacam pare koje bi trebalo da cuvam kad izadje ps4.lol

Ocigledno je sony pozurio sa najavom ps4...I vidi se da nisu bili spremni, a sto ce opasti prodaja ps3 i softvera za njega, to je druga prica...

Bas me zanima kakav ce biti odgovor Redmondovaca tamo u aprilu :eyebrows:
 
znas kako, tih 50e moras da platis i na pc-u ako oces multi. ok, postoje neke varijante prekonekih ruskih kljuceva pa da to izadje 35-40e, ali ti manje vise ta cifra ne gine ako hoces mp. konzolne igre jesu nesto skuplje, steam, origin i sl. imaju cesce popuste tako da i tu moze nesto da se ustedi, ali opet, za mp mora da se plati pa mora :)



postoje neka trsista sa manjom cenom (npr gornji deo mog posta), ali je to red velicine 20, 30%, a ne 5 puta :). naravno da bismo svi mi to voleli, ali realnost je malo drugacija :)

Sve sto kazes stoji, samo bas iznosi nisu toliki nego solidno manji. Obrni, okreni, igranje na PCju je jeftinije i tu ne pricam o piratima. Ali to ne igra nikakvu ulogu ukoliko igra koja te bas zanima ima bolji community na konzoli (sportske i borilacke igre uglavnom).
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno