Šta je novo?

SONY: PlayStation 4

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koga interesuje, ima kratka prezentacija od 5-6 minuta "PS4 Demo on Late Night with Jimmy Fallon".
 
Jel ima da se vidi nesto vise nego na zvanicnoj prezentaciji ?
 
Cek da skinem, ovo sa bitsa je sirov TS od 1gb za 5 minuta. :D Koliko vidim po slikama (igraju) Killzone demo.

edit:

Ma nista specijalno, Falon i onaj crnac iz SM3 su totalno pogubili kad su im dali da igraju :D
 
Poslednja izmena:
Da li moze neko da mi prevede ove specifikacije :

- Single-chip procesor, sa osam x86-64 AMD Jaguar CPU jezgara i 1.84 TFLOPS AMD Radeon grafikom
- 8GB GDDR5 memorije
- ugrađeni hard disk
- 6x Blu-Ray i 8x DVD
- USB 3.0 i pomoćni portovi
- Gigabit Ethernet, 802.11 b/g/n Wi-Fi i Bluetooth 2.1
- HDMI, AV-out i optički S/PDIF audio izlaz
- DualShock 4 kontroler, sa kapacitivnim touchpadom, žiroskopom, akcelerometrom, vibracijom, svetlećim delom sa tri LED-a (za Eye kameru), mono zvučnikom, micro USB portom, stereo konkektorom za slušalice, dodatnim portom i 1000mAh baterijom
- PlayStation 4 Eye kamera, sa dve 1280 x 800 kamere, f/2.0 objektivom, 85-uglom vidljivosti, 30cm minimalnom daljinom fokusiranja i četvorokanalnim mikrofonom

Da li se isplati cekati ovo do kraja godine ili kupiti novo kuciste za 500e?
I jedno i drugo bi se kupovalo za igrice.
 
It's the morning after the night before, and Sony Worldwide Studios president Shuhei Yoshida has just confirmed to us that current-generation PSN titles won't transfer across to the PlayStation 4. The company admitted last night that PS3 games wouldn't be compatible with the latest console, but has added that it will try to make titles playable "in some form." Because the architecture of the Power-PC-based PS3 and x86-based PlayStation 4 are so different, Sony will only bring across games that don't guzzle the latest console's power in emulation. The executive also said that the company aims to offer server-side and cloud services to offer a wider library of older games, but said that's one for the "longer term."

Razocaravajuce.
Mada, ovo je bilo i ocekivano.
 
^ mislim da su mogli da naprave neki emulator i za to, ali im se ovako vise isplati.
 
Emulacija PS3 je po recima developera nemoguca misija za ovaj slabasni Jaguar, a cak ispade da je veoma komplikovano i za PSN naslove. Mada meni i onaj cloud computing za emulaciju starih naslova deluje unazadjujuce, pre svega ce to biti do samog enkodinga (koji ce naravno da osiromasi kvalitet prikaza), dalje bandwidtha i na kraju samih latencija i kvaliteta servisa. Meni to izgleda kao korak unazad i mnogo je pametnije koristiti stari ps3 za stare naslove i uzivati u punom kvalitetu.
 
Jos jedna potvrda da je DD na konzolama smejurija.
 
Da li se isplati cekati ovo do kraja godine ili kupiti novo kuciste za 500e?
I jedno i drugo bi se kupovalo za igrice.

Sve zavisi kakve igre ce biti dostupne za PS4 i kakav ce biti prijem razvojnih timova i samih kupaca. Ni tacna cena se ne zna. ;) Ja bih sacekao dok ne izadje PS4, Xbox720 i Steambox pa onda odlucivao.
 
Cell je prokleto komplikovan za emulaciju, Power PC ahitektura razbijena sa idejom lake skalabilnosti broja korporcesora i integracije sa drugim cell procesorima. Za emulaciju obično treba da novi sistem bude nešto tipa 50puta jači. Ne zaboravite da su i PSN naslovi imali pun pristup hardveru. I naravno, isplati se prodavati nove igre i naplaćivati pečeve sa kojima igra radi i nanovom sistemu.

A sada, da či se isplati PS4 zavisi od tebe. PS3 je bio razbijen samo zato što hipervizor nije imao random generator master ključeva. Toliko o nadi da će razbiti PS4. Soni ima odlične razvoje timove i njihovi naslovi su obično vrhunski. Sa druge strane PS4 će biti mašina isključivo za zabavu i piraterija najverovatnije neće brozo ako će je uopšte biti. Ako ne možeš sebi da priuštiš onda naravno nije za tebe. Inače ova generacija konzola je realno jača u svojem vremenu u odnosu na predhodnu. Ako ni zbog čega drugog količina memorije odskače. Sa druge strane X86 arhitektura obezbeđuje da će portovanje igara na PC biti prosto jer će se morati menjati samo rad sa memorijom.
 
Poslednja izmena:
Sve zavisi kakve igre ce biti dostupne za PS4 i kakav ce biti prijem razvojnih timova i samih kupaca. Ni tacna cena se ne zna. ;) Ja bih sacekao dok ne izadje PS4, Xbox720 i Steambox pa onda odlucivao.

Pa ja prvenstveno igram Pes i Assassins Cread tip igara,pucacine me nikada nisu privlacile,znaci samo fudbal,avanture i avioncici(Hawx)...
 
At a roundtable this morning, Sony's game studios chief, Shuhei Yoshida, told reporters that any requirement for users to register a game online in order to play it would be left to game publishers. Sony won't require that.

In an interview with Eurogamer at yesterday's big PS4 unveiling in New York, Sony's head of worldwide game studios, Shuhei Yoshida said, of PS4 gaming, "Oh yes, yes, you can go offline totally. Social is big for us, but we understand there are some people who are anti-social! So if you don't want to connect to anyone else, you can do that."

Sony is hoping that you would keep your machine online, though, so they can keep quietly patching games, updating games, sending games to you and all sorts of other stuff. This is a company, mind you, that painted a vision yesterday of a "psychic" online store that would learn your tastes and have the next game you might want to buy already downloaded to your machine before you even knew it existed—just waiting for you to click to pay.


Sony tells Eurogamer: PlayStation 4 will not block used games

Sony Worldwide Studios boss Shuhei Yoshida has told Eurogamer that PlayStation 4 will not block the use of second-hand games, contrary to various reports, speculation and even a Sony patent unearthed last month.

I sat down with Yoshida a few hours after the PS4 reveal tonight and one of the first things I asked was whether used games would be blocked.

"Do you want us to do that?" he asked.

http://www.eurogamer.net/articles/2...gamer-playstation-4-will-not-block-used-games
 
Poslednja izmena:
Inace, na Eurogameru je potvrdjenk da vecina developera nije bila upoznata sa 4 GB --> 8 GB upgradeom, tako da mogu da se ocekuju jos drasticno lepse igre od vidjenih. :)

Iz Crysis3 teme o zauzecu video memorije: "Sve very high, 8x msaa - 1824 mb." Da na to treba dodati jos ono sto je u sistemskoj memoriji ali sve ukupno bi pored Sony OSa stalo i u 4GB.

U svakom slucaju bolje da ima visak nego manjak memorije ali to ipak dosta utice na cenu koja moze biti presudna, a pravo je pitanje da li se ista dobija sa dodatna 4GB.

Koji deo specifikacije nije finalni?
http://www.engadget.com/2013/02/21/sony-playstation-4-pricing-specs-not-final/

PS4 prima polovne igre, a i moze da se igra offline.

Novi xbox sa druge strane...

Mogu li da se igraju polovnjaci bez ikakve doplate? http://www.engadget.com/2013/02/21/yoshida-used-games-caveat/
"That's my expectation, that PS4 games will work on [the] hardware. That's my expectation,"
"Ummm ... yeah. We have to really name our system services to explain more about it"

Moze biti da ce svaki disk na sebi imati unikatni kljuc koji ce se aktivirati na PSN i vezati za taj nalog i kad kod sebe ubacite iskoriscenu kopiju morace da se plati aktivacija, ako bude tako samo za online deo igre onda jos nekako i da prodje.

Sta novi xbox sa druge strane???
 
Mozda ce koristiti eye za 3d chat izmedju korisnika?

Bravo za 4k!
 
Kakve si to gluposti sad izbacio :)

Zašto. Budućnost je u casual i on-line gamingu. U prvoj android razvaljuje konzole, naročito prenosive. S poplavom android tv boxova pitanje je kada će i kućne konzole da se nađu ugrožene. Moj klinac pored nds, psp i xb360 ne ispušta Vodafon Smart Tab 10 od kako sam ga nabavio. XB360 ponekad i uključi kad mu dođe društvo (PES, MK, Fight Night...) ali nds i psp nikako. Play Store nudi zilion besplatnih igara. Od toga je barem 10% ekstra kvalitetnih. Mada mu i ja skinem poneku AAA igru (koja se plaća) i ubacim u tablet.

Žena i ja svako veče po uspavljavanju dece opalim preko TV-a Angry Birds ili neku sličnu mozgalicu. Malo se igra, priča, popije neki Somersby.... A preko dana ženče čvaka igrice preko Sony Xperia Tipo.

S obzirom da držim igraonicu, znam kakva je interesovanje većine mušterija. Igraju se on-line igre tipa WoW, Lol, WoT i sl. I zavisni su od njih. Povremeno kad izađe neki heavy naslov koji iščekuju, naprave pauzu, obrnu igru, malo ga igraju on-line ako postoji mogućnost, pa se onda vrate na navedene igre. To i proizvođači konzola treba da shvate. Da imaju par on-line naslova, koji će biti po mogućstvu free (bez preplate, mogu da se samo inicijalno plate) ali će se plaćati dodatni sadržaji ili premium nalozi (kao WoT). Njih će igrači svakodnevno da igraju, kako bi popunili pauzu do islazska njihovog sledećeg omiljenog AAA naslova. Najbolje Blizzard like igre (WoW, Diablo, WC3 tj. DotA). A možda još bolje da Blizzard izda pomenute naslove za njihove konzole.

Jedine igre koje se u igraonici igraju a da nemaju veze sa navedenim igrama su PES, NBA 2K, Mortal Kombat i još poneki naslov tog tipa. Ali to su opet casual igre za igranje u društvu.

Po meni, za nekih 4 godine, kad PS4 bude već uveliko prevaziđen, ja ću sa mojom porodicom da uživam u blagodetima nekog MK8800 boxa na androidu 12 (kodno ime Serbian Baklava):)))
 
Poslednja izmena:
A nisi uzeo u obzir da je igraonica potpuno nepogodno tle za singleplayer igre/kampanje? Dok sam igrao ps1 u kladionici, glavni strah ti je bio da ti neko ne prebriše savegame sa memorijske kartice.

Takođe, PES, NBA 2K, MK i slične su pick n play, nema kompleksnosti kao npr. Heavy Rain, L.A. Noire i slične... Baš će neko da plati 3-4 sata, odigra 30% od sp neke igre i da dođe za nekoliko dana i vidi da mu je neko obrisao poziciju/nastavio igru ili slično.

Za igraonice samo sportske igre, fight igre i mmorpg gde svako ima svoj login. U normalnim zemljama ni nemaš igraonice jer roditelj može da priušti igru i konzolu za svoje dete koje će ugostiti ortake iz škole umesto da se potucaju po memljivim i zadimljenim prostorijama i beži iz škole. Ja prvi ne bih pustio svoje dete u 99% domaćih igraonica.
 
Sta novi xbox sa druge strane???

Nekoliko rumora od veoma pouzdanih izvora [ponajvise casopis Edge] spominju veoma cudnu sliku X720 konzole. Konzola nece raditi ako kinect nije uboden [forsiranje "level playing field"-a za sve developere], konzola nece moci da radi ako nije ubodena u net [forsiranje multimedije i security check-ova, previse su se opekli sa X360] i najgore, igranje polovnih igara ce biti zestoko kontrolisano. Po recima Edge-a, kada jednom iskoristis fizicki disk i njegov serial code, disk totalno "gubi vrednost".
http://www.edge-online.com/news/the...hand-games-50gb-blu-ray-discs-and-new-kinect/

Sasvim ocekivano:
"The PlayStation 4 can output in 4K, but not games"
Cak bi bilo i glupo da ne moze da pusti 4K film.

Normalno da nece moci da se igraju 4K igre kada je potvrdjeno da ce PS4 imati samo jedan HDMI port. HDMI standard trenutno podrzava samo 4K @ 24hz, sto je za filmove dobro ali za igre nije. HDMI 2.0 bi trebalo da se pojavi "uskoro", ali nema indicija kada tacno. Ako ne ubace hdmi 2.0 u pocetne konzole, to bi znacilo da rani kupci ne bi mogli da uzivaju u 4k gamingu kao kasniji kupci, sto Sony nikako ne zeli da uradi.



Da li moze neko da mi prevede ove specifikacije :

- Single-chip procesor, sa osam x86-64 AMD Jaguar CPU jezgara i 1.84 TFLOPS AMD Radeon grafikom
- 8GB GDDR5 memorije
- ugrađeni hard disk
- 6x Blu-Ray i 8x DVD
- USB 3.0 i pomoćni portovi
- Gigabit Ethernet, 802.11 b/g/n Wi-Fi i Bluetooth 2.1
- HDMI, AV-out i optički S/PDIF audio izlaz
- DualShock 4 kontroler, sa kapacitivnim touchpadom, žiroskopom, akcelerometrom, vibracijom, svetlećim delom sa tri LED-a (za Eye kameru), mono zvučnikom, micro USB portom, stereo konkektorom za slušalice, dodatnim portom i 1000mAh baterijom
- PlayStation 4 Eye kamera, sa dve 1280 x 800 kamere, f/2.0 objektivom, 85-uglom vidljivosti, 30cm minimalnom daljinom fokusiranja i četvorokanalnim mikrofonom

Da li se isplati cekati ovo do kraja godine ili kupiti novo kuciste za 500e?
I jedno i drugo bi se kupovalo za igrice.

U svakom slucaju za 500e za komp nece biti dovoljno. PS4 nema vrhunske komponente koje se trenutno nalaze u PC svetu [one bi previse struje trosile i grejale se ludacki], ali totalno drukcija konzolna ahitektura ce poprilicno preznojati PC konfiguracije.

Ako oces da najlakse skontas kako izgleda PS4 hw, gledaj to kao na graficku unutar koje je ubacen mali X86 osmojezgarni procesor u jedno APU pakovanje, gde oboje imaju direktni pristup ka 8GB veoma brze unified GDDR5 memorije [176GB/s] u HSA okruzenju [i CPU i GPU mogu da pristupaju istim podatcima]. Znaci nema sporih konekcija kao na PC-u [GPU-CPU preko PCIE 4.0 je 31GB/s, CPU-DDR3 preko 64bit magistrala je jos manje]. Velika razlika u odnosu na PC se takodje nalazi i u nedostatku softverskog overhead-a, tj PS4 igre ce imati direktni access hardveru, bez cekanja da se njihov kod prekompajlira, kontrolise od strane drivera i OS-a. Neke komande hardveru se na PC-u odigravaju na nekoliko stotina ciklusa, a na konzolama za samo par. 1.84Teraflops Radeon7000 u PS4 ce biti znacajno efikasniji od npr 7870 na kojeg najvise lici. A i naravno, nista od konzolnog hardvera od obe konzole nije samo preuzeto sa police u PC radnji. Sve je modifikovano, utegnuto i ubaceno u efikasno custom APU pakovenje, sa sve specijalnim blokovima koji ce biti zaduzeni da rade cesto potrebne fixne radnje [video work, audio work, kompresija/dekompresija, fetchovanje textura [cak i samo delove od texture fajlova po potrebi], itd].


Bukvalno ce ti trebati najbolji trenutni CPU, minimum 16gb rama, i minimum 7970 sa 3GB GDDR5 [ponajvise zbog mesta za texture], sto je definitivno iznad 500e... cak i bez ploce, najapanja, kucista, hard diska.
 
Poslednja izmena:
Zašto. Budućnost je u casual i on-line gamingu. U prvoj android razvaljuje konzole, naročito prenosive. S poplavom android tv boxova pitanje je kada će i kućne konzole da se nađu ugrožene. Moj klinac pored nds, psp i xb360 ne ispušta Vodafon Smart Tab 10 od kako sam ga nabavio. XB360 ponekad i uključi kad mu dođe društvo (PES, MK, Fight Night...) ali nds i psp nikako. Play Store nudi zilion besplatnih igara. Od toga je barem 10% ekstra kvalitetnih. Mada mu i ja skinem poneku AAA igru (koja se plaća) i ubacim u tablet.

Žena i ja svako veče po uspavljavanju dece opalim preko TV-a Angry Birds ili neku sličnu mozgalicu. Malo se igra, priča, popije neki Somersby.... A preko dana ženče čvaka igrice preko Sony Xperia Tipo.

S obzirom da držim igraonicu, znam kakva je interesovanje većine mušterija. Igraju se on-line igre tipa WoW, Lol, WoT i sl. I zavisni su od njih. Povremeno kad izađe neki heavy naslov koji iščekuju, naprave pauzu, obrnu igru, malo ga igraju on-line ako postoji mogućnost, pa se onda vrate na navedene igre. To i proizvođači konzola treba da shvate. Da imaju par on-line naslova, koji će biti po mogućstvu free (bez preplate, mogu da se samo inicijalno plate) ali će se plaćati dodatni sadržaji ili premium nalozi (kao WoT). Njih će igrači svakodnevno da igraju, kako bi popunili pauzu do islazska njihovog sledećeg omiljenog AAA naslova. Najbolje Blizzard like igre (WoW, Diablo, WC3 tj. DotA). A možda još bolje da Blizzard izda pomenute naslove za njihove konzole.

Jedine igre koje se u igraonici igraju a da nemaju veze sa navedenim igrama su PES, NBA 2K, Mortal Kombat i još poneki naslov tog tipa. Ali to su opet casual igre za igranje u društvu.

Po meni, za nekih 4 godine, kad PS4 bude već uveliko prevaziđen, ja ću sa mojom porodicom da uživam u blagodetima nekog MK8800 boxa na androidu 12 (kodno ime Serbian Baklava):)))

Moraš da prihvatiš da je srbija dosta drugačija od bogatog zapada. Ako se dobro sećam CoDBlOps2 se prodao do sada u 11miliona primeraka na ps3/xbox360 i ispod pola miliona na PCu. Na PCu vladaju svega par igara i sve su mrežne, većina besplatne.

Uostalom, ovaj tip igraonica kakav je zastupljen kod nas je simptom siromašnog društva.
 
Zašto. Budućnost je u casual i on-line gamingu. U prvoj android razvaljuje konzole, naročito prenosive. S poplavom android tv boxova pitanje je kada će i kućne konzole da se nađu ugrožene. Moj klinac pored nds, psp i xb360 ne ispušta Vodafon Smart Tab 10 od kako sam ga nabavio. XB360 ponekad i uključi kad mu dođe društvo (PES, MK, Fight Night...) ali nds i psp nikako. Play Store nudi zilion besplatnih igara. Od toga je barem 10% ekstra kvalitetnih. Mada mu i ja skinem poneku AAA igru (koja se plaća) i ubacim u tablet.

Žena i ja svako veče po uspavljavanju dece opalim preko TV-a Angry Birds ili neku sličnu mozgalicu. Malo se igra, priča, popije neki Somersby.... A preko dana ženče čvaka igrice preko Sony Xperia Tipo.

S obzirom da držim igraonicu, znam kakva je interesovanje većine mušterija. Igraju se on-line igre tipa WoW, Lol, WoT i sl. I zavisni su od njih. Povremeno kad izađe neki heavy naslov koji iščekuju, naprave pauzu, obrnu igru, malo ga igraju on-line ako postoji mogućnost, pa se onda vrate na navedene igre. To i proizvođači konzola treba da shvate. Da imaju par on-line naslova, koji će biti po mogućstvu free (bez preplate, mogu da se samo inicijalno plate) ali će se plaćati dodatni sadržaji ili premium nalozi (kao WoT). Njih će igrači svakodnevno da igraju, kako bi popunili pauzu do islazska njihovog sledećeg omiljenog AAA naslova. Najbolje Blizzard like igre (WoW, Diablo, WC3 tj. DotA). A možda još bolje da Blizzard izda pomenute naslove za njihove konzole.

Jedine igre koje se u igraonici igraju a da nemaju veze sa navedenim igrama su PES, NBA 2K, Mortal Kombat i još poneki naslov tog tipa. Ali to su opet casual igre za igranje u društvu.

Po meni, za nekih 4 godine, kad PS4 bude već uveliko prevaziđen, ja ću sa mojom porodicom da uživam u blagodetima nekog MK8800 boxa na androidu 12 (kodno ime Serbian Baklava):)))
Sve potpisujem. Ja sam imao stari PSP i ubi bože mi je postao dosadan čim se android iole malo razvio. ČAk su igre tipa GTA III i Vice City mnogo igrivije na andoridu, barem meni =)

Ali mislim da će proći još dosta vremena prije nego što dovoljno ojača da bi se igrali top naslovi. Pitam se da li koji od ovih andorid TV donglova može pokrenuti GTA i kako bi se to igralo mišom? :D

Šta znam, PS3 je toliko na tržištu ali nekako imam osjećaj da mu još nije kraj. Što se piraterije tiče, vjerovatno mrka kapa na PS4
Moraš da prihvatiš da je srbija dosta drugačija od bogatog zapada. Ako se dobro sećam CoDBlOps2 se prodao do sada u 11miliona primeraka na ps3/xbox360 i ispod pola miliona na PCu. Na PCu vladaju svega par igara i sve su mrežne, većina besplatne.

Uostalom, ovaj tip igraonica kakav je zastupljen kod nas je simptom siromašnog društva.

Brate, sad si ga lupio :D A Battlefield 3? A WoW sa 20 ili koliko miliona pretplatnika?
 
Poslednja izmena:
^ Haha, Microsoft je uvek znao sta radi :d

@blue, Android ne moze da se poredi sa IOSom po igrama, i opet IOS nema shanse nikakve protiv konzola. To sto vecina zeli da igra casual igre, nek igra, oni nisu kupci PS4. To je uvek bio i razlog zasto se Wii dobro prodaje, to nikad nisu ni bili kupci PS3 i X360..
 
BF3 se izgleda igra više na koznolama nego na PC. Ni jednom na bf3stats.com nije bilo više PC korisnika onlina nego na PS3/xbox360.

Evo pre minut stanje:
PC online 48 781
PS3 online 61 969
360 online 27 984

Još da tenkići dođu na konzole...
 
Kao što rekoh SVE su mrežne i VEĆINA besplatne. Šta ti u toj rečenici nije jasno?

WoW nije besplatan ali jeste MREŽAN. A battlefield 3 je uspešan, mnogo uspešniji na PS3/XBOX360 nego na PCu doduše što opet potvrđuje moju tezu. Ono što meni nije jasno je da niko nije razvio veliku DOTA stil igru za konzole. I zašto niko nije isto uradio sa DOABLO stilom akcionih RPGova.

Sada videh brojeve, iznenašujuće brojke moram reći. ali prodaja
XBOX360 - 6,65M
PS3 - 6,22M
PC - 2,33M

A Battlefield 2 je legendarna PC igra. PC!

I moja greška ca Call of Duty Black Ops 2
XBOX360 - 11,50M
PS3 - 9,52M
WiiU - 0,16M
PC - 0,86M
 
Poslednja izmena:
BF3 se izgleda igra više na koznolama nego na PC. Ni jednom na bf3stats.com nije bilo više PC korisnika onlina nego na PS3/xbox360.

Evo pre minut stanje:
PC online 48 781
PS3 online 61 969
360 online 27 984

Još da tenkići dođu na konzole...

Pa to je zbog toga sto je PC gaming "mrtav", to samo u siromasnim zemljama kao nasa ljudi nece da priznaju. Na zapadu svi pored PCja imaju i konzolu, na kojoj im je daleko jednostavnije sve da igraju...
 
A nisi uzeo u obzir da je igraonica potpuno nepogodno tle za singleplayer igre/kampanje? Dok sam igrao ps1 u kladionici, glavni strah ti je bio da ti neko ne prebriše savegame sa memorijske kartice.

Takođe, PES, NBA 2K, MK i slične su pick n play, nema kompleksnosti kao npr. Heavy Rain, L.A. Noire i slične... Baš će neko da plati 3-4 sata, odigra 30% od sp neke igre i da dođe za nekoliko dana i vidi da mu je neko obrisao poziciju/nastavio igru ili slično.

Za igraonice samo sportske igre, fight igre i mmorpg gde svako ima svoj login. U normalnim zemljama ni nemaš igraonice jer roditelj može da priušti igru i konzolu za svoje dete koje će ugostiti ortake iz škole umesto da se potucaju po memljivim i zadimljenim prostorijama i beži iz škole. Ja prvi ne bih pustio svoje dete u 99% domaćih igraonica.

- Nije baš tačno da su mušterije u igraonici operisani od komplesnih igara. Barem trećina mušterija igra i naslove koji ih zanimaju. Recimo jedna lik igra sve survival horore koji se pojave. Ali on je recimo RE6 uavršio za dva dana (10-tak sati igre). Zadnjih meseci igrao se Sleeping Dogs, Max Payne 3, Hitman Absolution - ali sve je kratkog veka. Obrnu i piče dalje. Inače - jesi ličuo za profile. ono kojima je stalo do njihovog save game-a napraviće isti:)
- 90% mojih mušterija ima komp i net kući pa opet dolaze u igraonicu. Zabavnije je u društvu. Imam slučaj dva burazera. Jedan bi bio u igraonici dok bi drugi igrao kući na kompu. Sad oboje dolaze u igraonicu. Kući su i prestali da plaćaju net.
- kod mene je cela smena 200 din (sem prve zbog škole, tu nemam popust da ne bi bežali). Od 14h do 21h i od 21h do 04h je 200 din. Ovo važi za kompove. Pa zar nije bolje dete da provede veče u igraonici nego u kafiću/diskoteci gde btw, ne miože da ga zakrpi tih 200 din. Kod mene i jeste atmosfera kkao u kafićima, samo je zabranjen unos alkohola. Imam aprat za kafu koji radi na kovanice. Kafa je 20din (kapućino, kakao, kafa...). 200din + 100 za napitke - 300 din veče. A zezanje je, druženje. Muzika ide non stop. Kome se ne svidja stavi sluške i kulira ostale.
- Moje dete prvo dolazi u igraonicu a ide u 3. razred OŠ. Kad već visi non stop na kompu bolje da to radi sa društvom nego sam. Za rekreaciju smo se pobrinuli tako što svako veče ima neki trening (karate i odbojka). U školi je odlikaš (sve petice).
- Igraonice na zapadu ne postoje što su bogati već što nisu navikli na bliskost. Drugovi mi kažu da jedva u Beču mogu da naiđu i na neki net kafe. Od malih nogu se uče da budu na distanci. Šta je sa južnom korejom. Koliko znam prepuna je igraonica i net kafea. A isto su bogata nacija.
- Imam mušterije od 6 pa do 40-tak godina. Ovo za 6 nije šala jer jedna porodica nije klinca uspela da upiše u predškolsko. Ćale drži prodavnicu i servis bicikli na 50 m od moje igraonice. Mali je proveo celu godinu kod nas. Bivša mi je radila pre podne. Ona primi klinca ujutru. Pazi na njega tokom smena (kao i na sve mušterije) i na kraju smene dođe ćale po njega. normalno, obiđe ga par puta. Plati nam 200 din, al klinac u to dobije i po neki kako i celo dnevno igranje. plus što smo u tržnom centru pa se malo i izjuri sa ostalom decom na platou. Isto tako majke sa sela kad dođu pre podne u grad, ostave decu kod nas. Znaju da su sigurna. A imamo i dve kamere koje snimaju dešavanja tako da nam je to dodatni bonus. E da - ostave kod nas decu pored dve dečje igraonice koje postoje u gradu:)
- Želeli Vi da prihvatite ili ne. Ovo je poslednja generacija konzola. Barem u obliku kakav danas postoji.
 
Poslednja izmena:
Pa to je zbog toga sto je PC gaming "mrtav", to samo u siromasnim zemljama kao nasa ljudi nece da priznaju. Na zapadu svi pored PCja imaju i konzolu, na kojoj im je daleko jednostavnije sve da igraju...

Jašta, kod nas sirotinja, kupi računar i na njemu obavlja sve moguće zadatke od posla, gledanja filmova, igranja pa da ne nabrajam. Ovima na zapadu nije problem da za sve imaju određen posebno napravljen uređaj.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno