Šta je novo?

MS 7950 Twin Frozr III - cudan fan speed?!

Učlanjen(a)
19.09.2000
Poruke
3,865
Poena
815
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 3600 + Scythe SCMG-5100
Matična ploča
Asus B550 TUF Gaming Plus
RAM
Kingston 2x16 GB DDR4 3200 CL 16
GPU
ASUS GTX 1080 ROG Strix 8 GB
Storage
Kingston SA2000 1 TB + 2x4 TB WD Red
Zvuk
Integralac
PSU
Cooler Master V750 gold
Kućište
Thermaltake Urban T31
Monitor
HP Envy 27'' 4K
Miš & tastatura
Mad Catz RAT 5 + Genius tastatura
Mobilni telefon
Samsung Note 20 Ultra SD 256/12
Pristup internetu
  1. Optički internet
Kupio sam danas novu 7950 Twin Frozr III 3gd5, i desava mi se sledeca stvar - kada je kartica u idle-u, sve je ok, cim se optereti, temperatura raste do nekih 60-ak stepeni, a proporcionalno se povecava i broj obrtaja ventilatora. Cim dodje do 60c, ventovi odu na 100%, sto je iritirajuce. MSI Afterburner sve lepo detektuje, kada je kartica u idle moze da se podesava brzina ventilatora i sve je ok. Fiksiram fan speed na 50-55% ali cim dodje do 60c, sva podesavanja za fan speed padaju u vodu - kao da njen bios odradi 'override' :) i pusti fan na 100%. Isto se desava i sa Trixxom, kao i sa najnovijim Ati Catalistom - podesavanja direktno iz drajvera. Probao sam i starije verzije ovih programa, kao i stariji katalist, ne vredi.
Live update kaze da imam najnoviji bios.
Kartica je V1 revizija (ima 2x6 pin prikljucak za napajanje).

Da li je neko imao slican problem, i kako ga je resio? Znam da sam ranije editovao biose na grafickoj, i tu sam stavljao fan speed za odredjenu temperaturu, ali to je bila nvidia, i bilo je jako davno, ne znam kakva je sada situacija sa atijem, i da li je to uopste moguce.
Hvala svima na pomoci.
 
Demios ima 2 Frozerke i koliko znam nema tih problema koje si naveo. Da nije ta tvoja za reklamaciju ?
 
Ne bi trebalo, uzeo sam 2 kom :) i obe se isto ponasaju... :(
 
Pa i demios ima 2 komada pa se ne ponasaju tako. Sacekaj njega da ti odgovori ovde, mozda je na njima neki stari bios, ili nesto sl.
 
Evo obe sam smanjio na 700 MHz za gpu, cim dodje do nekih 53-4 c odmah ga grune na 100% ?! Sto je najgore, grafikon cudno pokazuje, kada skoci sa recimo 2400 rpm na 4800 rpm, gpu fan speed pokazuje oko 45%?
 

Prilozi

  • gpu.jpg
    gpu.jpg
    136.9 KB · Pregleda: 112
Tipujem ili na los senzor ili bios nije u vinklu.
 
Hocu. Cim stignem kuci. Radim nocnu pa ne mogu sad da se igram sa bebicom od 5 kila :) A tako bih se igrao :D
 
Bih rado, ali vec sam napisao da bilo koja podesavanja u AB rade dok je kartica u leru, cim se zagreje preko 53-4c vent odmah ide na 100%, i nema sanse da ga zaustavim sem ako ne izadjem iz aplikacije koja ga opretecuje 100%.
 
A sto si se odlucio bas za MSI ako smem da pitam ?
 
Na to sam prvo nabasao :) Trebalo je da dodje Gigabyte, ali im je ovo stiglo, i plus sto ovde uglavnom niko nema losa iskustva sa MSI.
 
Pa bilo je reci da se MSI uzima samo ako planiras da ga bacas na vodu ili neki aftermarket air.
Prednost mu je PCB od 7970 modela. Ali je Frozer III bucno hladjenje u sustini.
Ja sam se zato lomio izmedju Gigabyte i Asus i prelomio je Asus zbog potpune kontrole nad naponima. a i ima 3 kile metala :D
 
Hmm moje nisu tako radile, nešto sa kartama tu nije u redu.
Čime ih opterećuješ, da li su suviše blizu jedna drugoj?
Kakve su im temperature u idlle?
 
Bilo cime, recimo Furmark... U idle su im temp 35-40... Isto su se ponasale kada je jedna bila u kompu, i sad sa obe.
 
Deluje kao da su karte felericne. Dal je bios ili nesto drugo, uglavnom nije tvoje da lupas glavu. Ima ko je malo placen da ustanovi sta nije u redu sa kartama.
 
demiosove su V2 frozerke sa pojachanim 7970 referentnim pcb-om, 6+8 pina.
njegove su V1 frozerke sa v2 referentnim 7950 pcb-om, koji je isti kao i na gigabajtima i na svim onim v2 ref 7950 sa ultra jadnim hladjenjem.
taj V2 pcb je super, predlagao sa mu da fleshne neki drugi bios, mozda i od GA chak.....a moze i da bane do demiosa pa da vidimo :D
 
Fora je u tome sto sam na jednoj prevezao vent na 5v direkt na moleks, radila je celu noc, 900 mhz, na 70c, apsolutno necujna, memorija smanjena na 1100, znaci hladjenje je dobro uradjeno, moze lepo da ohladi grafu, samo zeza taj fan speed...
Mislim, mogu i ovako da ih ostavim, ali nije to to, necu da budzim nesto sto mora samo po sebi da radi normalno.

Edit: Zvao sam firmu gde sam ih kupio, videce sta imaju za zamenu. Trazio sam Gigabyte, zato sto imaju 3 god garanciju i dual slot su, da li neko ima jos neki predlog?

Da li eventualno flash biosa sa recimo Demiosove msi nece ponistiti garanciju? Da li je uopste to moguce?
 
Poslednja izmena:
sad je najbolje vreme da je zamenish, posle je pitanje da li bi to spadalo pod garanciju.

prvo je pitanje da li bi 100% uspeo flash...trebalo bi, ali mora se obratiti paznja na npr koja je memorija i da li je identichan i raspored konektora.
ako jeste sve ok, onda mislim da ne bi bilo frke....tj ako je zaista to taj 110% pcb.
ako bi i uspelo, i ako bi joj se desilo neshto drugo kasnije pa da crkne tako da ne baca sliku, izuzetno su male shanse da oni u servisu sa epromom snimaju i proveravaju bios.
a ako pak tipa baca artefakte, i moze da se vidi neshto, onda bolje vrnuti original bios.
ali ipak, prvo vidi da je zamenish, sa tim da ako menjash za gigabajt, tj ako je ona sa novim biosem, nishta od undervolta ispod 1.25v pa svakako morash flash i nje.
ili sachekaj utiske dulsove oko asusa.....pa mozda i njega ubacish u prichu iako je skuplji par iljada.
 
Poslednja izmena:
Jbt koji smor. Asus jeste skuplji par hiljada, i znam da je kvalitetno uradjen, ali zauzima 3 slota, tako da to necu moci da uglavim u komp...
Nisam pametan sta da radim
 
Evo duls upravo krece da vrti testove i da se igra sa OC-om. Strpljenja lads :D
 
Ajde ajde, cekamo rezove :) Ja sam ove moje malopre odneo u radnju gde sam ih kupio, odmah sutra salju u servis da vide da li i sta moze da se uradi - kazu max 10 dana, ali ce pogurati da bude brze. Zato daj neki rez, da vidim da li ima smisla da doplacujem :) (Da li je u pitanju Asus 7950 V2, ona sto zauzima 3 slota?)
 
Ta je u pitanju. Okacio sam jedan rez u temi 7950. Sad sam malo zaokupljen rudarenjem, al vec od sutra ujutro ocekuj nove rezove. Vantage, Crysis, eventualno novi Heaven. U sustini, najvise volim da testiram kartu u Crysis benchmarku. Tu prikazuje rock stabilnost.
 
BTW, ako nekog zanima ASIC, na jednoj je bio 59.9, a na drugoj 79.6.
 
Jel su tvoje vezija V2 i gde si ih uzeo
 
Poslednja izmena:
Ako V2 ima 6-pin i 8-pinski konektor za napajanje onda moje nisu, one imaju 2x6-pin. Uzeo sam ih u D*ocom-u.
 
To je V1 nisam hteo da nagadjam jer sam po ASICu znao da nisu V2 jer V2 imaju oko 90%, ne bih zeleo da te mracim al mislim da su to kartice koje su vracene tj sa reklamacije i da je to slicna prica kao sa jednim procesorom jer koliko znam vec neko vreme nema MSI karti tako da ti to sto pre vratis i da ti daju druge bez nadoknade jer mislim da su hteli da ti uvale.
 
Ok, hvala za info, ali ako srede podesavanja za ventove, nema razloga da ih vracam, imam 3 godine garancije pa me nista ne zanima dok rade:) Kao sto rekoh, na jednoj sam prevezao vent na 5v, i u full loadu posle nekoliko sati je imala 70c, sto je sasvim prihvatljivo, a vent je bio necujan. A ako to ne srede, uzecu nesto drugo.
 
pisao sam o razlikama u pcb-u....evo ponovo.

http://i1225.photobucket.com/albums/ee398/Cleeecooo/PCB_zpsb7c10022.jpg ovde su: 7970 referentni dizajn koji se koristi za V2 frozerku samo je kod nje dodata i ona jedna faza shto fali, i ispod je frozerka V1
http://i24.photobucket.com/albums/c19/FaRKle0079/Comp Stuff/MSI_7950_TwinFrozr3_PCB.jpg a ovo je frozerka v2
http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/HD_7950_Twin_Frozr_III/images/front.jpg ovo je "frozerka V1" i "v2 7950 referentni dizajn", koji je prisutan i na svim onim kartama sa jadnim hladjenjem, kao i na gigabajtima wf3
http://i39.photobucket.com/albums/e...-3GB-GDDR5-GV-R795WF3-3GD-PCB_zps26f9c621.jpg gigabajt wf3 sa v2 7950 referentnim pcbom
http://www.xbitlabs.com/images/graphics/radeon-hd-7970-crossfirex/10_giga797_pcb_big.jpg evo josh malo pojachanog referentnog 7970 dizajna na gigabajt 7970 windforce rev 1.0 (2.0 je drugachiji i vrlo shiti dizajn)
*http://i.imgur.com/bCJHpl.jpg ovo je crappy rev2.0 7970, za zaobilazenje.

sapphire i asus imaju svoje verzije pcb-a na nereferentnim modelima.

http://www.hardwareheaven.com/reviewimages/his-radeon-7950/his-radeon-7950_open.jpg V2 7950 referentni dizajn, pcb super, hladjenje ultra shiti.
http://www.itfiles.ro/wp-content/uploads/2012/01/AMD-Radeon-HD-7950-PCB.jpg V1 referentni 7950 dizajn, isti kao 7970 samo fali josh jedna faza.
http://images.bit-tech.net/content_images/2012/01/amd-radeon-hd-7950-3gb-review/7950-3.jpg razlika spolja izmedju v1 (gore) i v2 referentnog 7950
 
Poslednja izmena:
Koliko vidim, po tebi je ovde sve za izbegavanje :D
 
ajde ne zezaj.
za zaobilazenje su 7950 v2 referentne zbog losheg hladjenja, safir felerichne one, ako ih uopshte i ima josh uvek, i gigabajt 7970 rev2.0
one tvoje v1 frozerke su neshto sa biosem imale frku, mozda bi im pomogao flash, al eto, mozda bolje shto si ih reklamirao ipak.
gigabajt 7950 sa novijim biosem takodjer slichna pricha, samo u pitanju lock napona na chak 1.25v, ali se i to da srediti flashom biosa, i to je mozda sad i najbolja varijanta za shoping, zajedno sa asusom v2 shto je duls uzeo.
v2 frozerke nisu loshe, imaju potencijala, ali ipak inferiornije hladjenje u odnosu na gigu, malko kvari utisak, tako da....nisam rekao da su sve loshe, samo pricham realno....
 
Nazad
Vrh Dno