Šta je novo?

Vodic za reklamacije na telefone - na sta da obratite paznju

Da li da odustanem ili?
Naime, stvar je u sledecem.... kupio sam mobilni od coveka koji je imao ugovorenu obavezu kod telenora, u medjuvremenu nakon nesto vise od godinu dana mobilni se pokvario i posto imam fiskalni racun i garanciju odnesem ga u servis, gde su konstatovali da se telefon ne moze popraviti i da ce mi zameniti za drugi.

E tu nastaje problem... posto ja nisam vlasnik ugovora, telenor nece meni da izda drugi telefon, nego kazu da mora doci vlasnik ugovora, a broj telefona od coveka od kojeg sam kupio mobilni vise nemam...

Sta mi je ciniti? Jel imao neko slicno iskustvo?
Kako sada ja da nabavim broj od coveka kada telenor ima politiku da ne daju brojeve svojih korisnika.
 
Da li da odustanem ili?
Naime, stvar je u sledecem.... kupio sam mobilni od coveka koji je imao ugovorenu obavezu kod telenora, u medjuvremenu nakon nesto vise od godinu dana mobilni se pokvario i posto imam fiskalni racun i garanciju odnesem ga u servis, gde su konstatovali da se telefon ne moze popraviti i da ce mi zameniti za drugi.

E tu nastaje problem... posto ja nisam vlasnik ugovora, telenor nece meni da izda drugi telefon, nego kazu da mora doci vlasnik ugovora, a broj telefona od coveka od kojeg sam kupio mobilni vise nemam...

Sta mi je ciniti? Jel imao neko slicno iskustvo?
Kako sada ja da nabavim broj od coveka kada telenor ima politiku da ne daju brojeve svojih korisnika.

Ako si uzimao preko KP, kupinda i ostalih...mozda si vlasniku ostavio ocenu, poruku... ?
 
Teško ako nemaš nikakav kontakt...
Možda da pošalješ mail Telenoru da na neki način kontaktira vlasnika ugovora, da on da saglasnost da možeš da ti preuzmeš. Ništa drugo mi ne pada napamet.
Jednom sam pisao ovde da sam bio prodao čoveku Vodaphone tablet koji sam uzeo u Vip. Isto se bio pokvario i trebala zamena, pa sam ja dao saglasnost da može da preuzme umesto mene. Prethodno me čovek zvao...

Edit:
Mada meni nikako nije jasno zašto zamena mora preko operatera. Ti imaš račun i garanciju, dakle ti si vlasnik telefona, šta konkretno Telenor ima sa time.
Ako ništa ne bude od svega, ja bih im poslao mail (napisao bih ima da imam sve dokumente) i tražio da mi zvanično napišu da ne žele da uvaže garanciju... odnosno nešto u tom smislu. Da ih nekako nateraš da zvanično napišu nešto što u principu ne smeju da rade, pa da prihvate da ti daju novi telefon.
Dalju ostaju tržišne inspekcije i slično. Nemoj da odustaješ lako.
Razmišljam po principu otišao Pera Perić u robnu kuću, kupio TV na novogodišnjem popustu, pa ga onda prodao meni. Kod mene se pokvario, ja ga odneo u servis, konstatovan kvar, a sada ta robna kuća mi pravi problem jer nisam ja direktno od njih kupio... To je glupo.
 
Poslednja izmena:
@sinc Nisam, imam samo broj sa mts-a od njega, koji vise nije aktivan, taj sa telenora nemam.

@desp Bio sam danas u poslovnici i nista... kao ne daju informacije o svojim korisnicima.
A u garantnom listu ne pise ko je vlasnik ugovora.
 
Poslednja izmena:
@desp Bio sam danas u poslovnici i nista... kao ne daju informacije o svojim korisnicima.
A u garantnom listu ne pise ko je vlasnik ugovora.

E, pa onda im lepo napravi jedan kulturan dopis da ti odgovore da ne žele da uvaže garanciju. Siguran sam da neće tako otvoreno da napišu, ali bih onda ja to svakako iskoristio kod tržišne inspekcije.
Ne znam šta drugo.
Možda će ovde neko dati i neki pametniji predlog.
 
Poslednja izmena:
Da li da odustanem ili?
Naime, stvar je u sledecem.... kupio sam mobilni od coveka koji je imao ugovorenu obavezu kod telenora, u medjuvremenu nakon nesto vise od godinu dana mobilni se pokvario i posto imam fiskalni racun i garanciju odnesem ga u servis, gde su konstatovali da se telefon ne moze popraviti i da ce mi zameniti za drugi.

E tu nastaje problem... posto ja nisam vlasnik ugovora, telenor nece meni da izda drugi telefon, nego kazu da mora doci vlasnik ugovora, a broj telefona od coveka od kojeg sam kupio mobilni vise nemam...

Sta mi je ciniti? Jel imao neko slicno iskustvo?
Kako sada ja da nabavim broj od coveka kada telenor ima politiku da ne daju brojeve svojih korisnika.
Ovako, imam g2, kupio ga na oglasu, star 6 meseci (sad vec 16). Garancija vipova. Mislim da sam 3. ili 4. vlasnik. Telefon je vrh bez obzira sto je toliko preprodavan. Jednom sam ga nosio u vip poslovnicu da posalju u servis, problem oko ulaza za slusle. Reseno bez problema. Na papiru koji sam dobio iZ servisa mi pise na koga se telefon vodi, a na garantnom listu pise u kom je mestu kupljen. Kod mene je u pitanju Paracin.

Da se vratim na stvar. Imam zutu mrlju na ekranu i ako ne budu imali ekran na lageru ili sta ja znam ne budu hteli da naruce deo, ili jednostavno ne poprave, izdaju mi zahtev za nov telefon. Ja sta znam je ime i prezime na koga se vodi i grad gde je kupljen telefon. Broj telefona kad sam prvi put nosio na reklamaciju (broj na koji je uzet telefon) je iskljucen, blokiran kako god da se kaze. Odnecu telefon na prolece pred istek garancije i isto moze da mi se desi situacija kao i tebi. Probaj da izvuces nekako informaciju kako se zove osoba na cije ime se vodi i iz kog je grada. Ne znam nikakvo resenje osim da nekako nadjes tu osobu. Ili kontaktiraj organizaciju za zastitu potrosaca, mora da postoji nesto. Javi sta si uradio. Nadam se da sam malo pomogao :) i naravno da neces da odustanes jer si ti platio taj telefon i imas sve papire
 
Poslednja izmena:
Nemoj da se nadas da ces dobiti novi telefon. Ne odobravaju zamene tako lako, pogotovu za flagship modele.
Iako je to stari flagship :)
Oni ce naručiti novi display u svakom slucaju...
Znam za par primera gde su menjali maticnu plocu na skupljim telefonima, jer ne zele da odobre zamenu.
Dobijes novi imei u garantnom listu, a nov telefon samo u retkim slucajevima( neki kineski krs, alcatel, mid range telefon koji se vise ne uvozi)...
 
Znam da u 99% slucajeva menjaju ekran. Ali ovde na forumu sam za mesec dana procitao da su dvojica njih dobili zamenu. Jedan je uzeo MX 5, drugi G3 32Gb. Znam da je retkost bas ali postoje male sanse da odobre zamenu. Jesu minijaturne, ali postoje
 
Pokušajte preko udruženja za zaštitu potrošača, pozivajući se na član 45 ZZP

Ugovorne odredbe za koje se pretpostavlja da su nepravične ugovorne odredbe ako se ne dokaže drugačije
....
10) ograničavanje prava potrošača da preproda robu ograničavanjem prenosivosti garancije koju je dao trgovac;
.....
 
Pokušajte preko udruženja za zaštitu potrošača, pozivajući se na član 45 ZZP

Ugovorne odredbe za koje se pretpostavlja da su nepravične ugovorne odredbe ako se ne dokaže drugačije
....
10) ograničavanje prava potrošača da preproda robu ograničavanjem prenosivosti garancije koju je dao trgovac;
.....

Ne razumem najbolje, ovo znaci da potrosac sme da preproda robu?
 
To znači da ne može garancija da važi samo za prvog kupca, nego se garancija prenosi, tj nema veze sa vlasnikom nego sa robom/uređajem. Kupiš automobil i imaš 5 godina garanciju, ako ga posle 2 godine prodaš po mts/vip/telenor pravilima garancija ne bi važila novom vlasniku auta što je naravno glupost. Možda auto nije najbolji primer pošto se radi prepis i vodi se na ime, ali naprimer TV, veš mašina, laptop itd. sve ima garanciju bez obzira ko je vlasnik pošto nigde ni ne piše ko ga je kupio.
 
Poslednja izmena:
Posle raznih pokusaja da resim reklamaciju direktno, nista nije poslo za rukom, tako da sam danas napisao mail na telenor-reklamacije, objasnio sam situaciju, rekao im da kontaktiraju coveka za saglasnost, pozvao se na clan 45 ZZP-a :D i zatrazio da ukoliko ne zele da mi izadju u susret i ne uvaze reklamaciju (iako imam i fiskalni i garanciju) da to napisu u mailu... pa cemo videti.
 
Ma oni email ne shvataju toliko ozbiljno, najbolje direktno :) Nadam se da ces da se izboris sa ovom nepravdom
 
U pisanoj formi nema šanse da bude odbijen gde je zakon na njegovoj strani...ja bih i u poslovnici tražio pisanu izjavu
 
Dobih odgovor sa sledecim sadrzajem:


Obavestili smo Vas prethodno da ćemo konsultovati nadležni tim, kako bismo odgovorili na Vaš zahtev.

Kao što ste obavešteni, prilikom zamene uređaja novi se korisniku izdaje uz zamenski aneks, pa je isti potrebno da potpiše vlasnik ugovora ili osoba sa ovlašćenjem. To znači da biste Vi izvršili zamenu od vlasnika je potrebno ovlašćenje overeno u sudu ili opštini.

Kada je garancija u pitanju mi ne odbijamo da je uvažimo sve dok je u garantnom roku već je samo potreban dokument da se vlasnik koji je kupio telefon slaže da u njegovo ime izvršite zamenu.

Ističemo važnost da je kupovina uređaja na našim prodajnim mestima jedini siguran način da kao vlasnik ostvarite svoja prava. Molimo Vas da razumete da nemamo mogućnost pozitivno da odgovorimo na zahtev, kao i kontaktiramo vlasnika ugovora povodom ove situacije.

Imajući u vidu celokupnu situaciju kontaktirali smo ovlašćeni servis koji Vam je izdao potvrdu za zamenu za informaciju da li se kao alternativno rešenje može izvršiti popravka. Po dobijenom odgovoru kontaktiraćemo Vas sa informacijama.
 
Drugim rečima, oni osporavaju tvoje vlasništvo jer sve vreme pričaju da vlasnik treba da potpiše ili da ti da ovlašćenje. Da li zakon kaže da moraš da dokazuješ vlasništvo? Isto tako mogu da ti traže bris grla. Pravo u inspekciju.
 
Citao sam malo oko kupovine telefona sa telenora, koliko sam shvatio telefon moze da se reklamira u slucaju kvara, ali problem nastaje kada dodje do zamene telefona, da se trazi prisustvo vlasnika.. Interesuje me da li se telefon nosi u telenor ili kod ovlascenog servisera?
Jel treba na jos nesto da obratim paznju?
 
@mknez Odmah sa tim njihovim dopisom u inspekciju.
 
Poslednja izmena:
moj prijatelj je imao problem sa reklamacijom Galaxy Core u Telenoru kupljen,telefon nikada ispao,nikada bio u vodi..telefon mu odjednom prestao raditi,tj da daje sliku..odneo na reklamaciju,i posle 15 dana ga pozvali da dodje po telefon i rekli "Telefon ne mozemo da uvazimo na reklamaciju jer je zahvatila VLAGA na konektoru display-a koji se kaci na MoBo...mozete kupiti nov LCD kod nas 7500 dinara....VLAGA na konektoru...mislim...
 
@overclocking
To su stare fore na koje se servisi izvlace. Mislim da je i inspekcija odavno upoznata s takvim prevarama u servisu. Kad se nosi telefon u servis, slika se obavezno iz sto vise uglova. Kad ga predas na servisiranje, napomes im da imas dosta dokaza u kakvom je stanju ostavljen telefon na servisiranju. Desavalo se da ljudima izgrebu ekran, ostete zadnji deo pri otvaranju i jos brdo toga.
 
Postoji li neko logicno objasnjenje zasto bi servis napravio "vlagu na konektoru"?
Ovo grebanje, lomljenje...ok desi se slucajno, objasni mi za vlagu, koji je interes servisa za tim?
 
Dobih odgovor sa sledecim sadrzajem:


Obavestili smo Vas prethodno da ćemo konsultovati nadležni tim, kako bismo odgovorili na Vaš zahtev.

Kao što ste obavešteni, prilikom zamene uređaja novi se korisniku izdaje uz zamenski aneks, pa je isti potrebno da potpiše vlasnik ugovora ili osoba sa ovlašćenjem. To znači da biste Vi izvršili zamenu od vlasnika je potrebno ovlašćenje overeno u sudu ili opštini.

Kada je garancija u pitanju mi ne odbijamo da je uvažimo sve dok je u garantnom roku već je samo potreban dokument da se vlasnik koji je kupio telefon slaže da u njegovo ime izvršite zamenu.

Ističemo važnost da je kupovina uređaja na našim prodajnim mestima jedini siguran način da kao vlasnik ostvarite svoja prava. Molimo Vas da razumete da nemamo mogućnost pozitivno da odgovorimo na zahtev, kao i kontaktiramo vlasnika ugovora povodom ove situacije.

Imajući u vidu celokupnu situaciju kontaktirali smo ovlašćeni servis koji Vam je izdao potvrdu za zamenu za informaciju da li se kao alternativno rešenje može izvršiti popravka. Po dobijenom odgovoru kontaktiraćemo Vas sa informacijama.

Nadji ime vlasnika i nekog u opstini
 
Jel nekom odobravana u poslednje vreme zamena u Telenoru, a da je telefon uzeo pre dve godine sa umanjenjem cene za one vaučere koji su tad bili aktuelni? Ako prilikom zamene gledaju samo iznos sa fiskalnog uz isti paket, onda je kupac u lošijem položaju.
 
Ovako, sto se tice servisa, u ovlascenom telenorovom servisu nema problema sto se tice popravke i slicno, bez obzira dal se ugovor vodi na vama ili na nekom drugom... Meni su ustanovili kvar i pokusali da poprave al nisu uspeli, tako da su mi izdali dokument uz pomoc kojeg mogu zameniti uredjaj.
Naravno, ja to ne mogu da uradim posto sam izgubio broj od coveka na kome se vodi ugovor.
Kontaktirao sam trzisnu inspekciju, oni su mi odgovorili da oni tu nista ne mogu uraditi, posto su na snazi obaveze koje su definisane ugovorom.
Takodje sam dobio mail iz telenora da ce oni kontaktirati servis, ako su u mogucnosti da poprave moj mobilni i to je jedino sto oni mogu da urade.
 
Koji je kvar u pitaanju i koji telefon? Ako nista drugo, neka se servis potrudi da popravi to sto ne valja. Sve moze da se popravi. Ako nemaju neki deo, mogu da ga nabave.
 
U pitanju je Alcatel Idol X, resetovanje, pucanje aplikacija i UI, te na kraju nije hteo da se ukljuci. Sutra opet zovem servis da vidim da li mogu da mi zamene osnovnu plocu, posto su ortaku pre nedelju dana zamenili osnovnu na istom modelu telefona i sa istim simptomima.

Inace gore je neko pitao gde se nosi telefon ako se pokvari. Ako nemate ugovor, a imate garantni list onda je najbolje odneti direktno u ovlasceni servis, oni to uvazavaju i vrlo su korektni, bar u mom slucaju (u pitanju je telenorov ovlasceni servis u cepterovoj zgradi).
 
Dakle, kada kupujete mobilni, obavezno napisati kupoprodajni ugovor sa prvim vlasnikom ili kupovati telefon samo od onoga ko ima takav ugovor sa prvim vlasnikom. Čini se da je bitno imati dokaz da je telefon vaš (i ceo niz ugovora od prvog vlasnika) pošto posedovanje računa očito nije dokaz o vlasništvu. Mada, ne sumnjam da će oni već da smisle način da izvrdaju sa bilo kakvim izgovorom.
Ili se pomiriti da je garancija važeća samo za manje kvarove.
 
Ja bih generalno izbegavao ovakve kupovine, ovo bas obeshrabruje.
 
Update: Napokon... Posle cekanja u trajanju od skoro dva meseca mobilni je servisiran.
Podigao sam ga iz servisa i utvrdio da su mi dali drugi mobilni, moj je imao izlizanu lajsnu i slicno,
dok to kod ovog nije slucaj, a u nalogu pise samo da je zamenjena osnovna ploca i upisan nov softver.
Kakogod, vazno da sam ovo resio.
 
Nazad
Vrh Dno