Šta je novo?

Zujanje napajanja

Nije strasno to je coil whine

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
thx, rekoh bolje proveriti. Inace, sad je i prestalo, ceo dan danas se culo i 10 min nakon sto sam pitao je prestalo :D
 
Obicno pocinje da zuji kad se preotereti sa nekim igrima i slicno

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
zavisi i kako zuji, coil whine vise pisti...
bolje snimi neki kratak klip ako mozes pa okaci.
 
Pre par nedelja sam uzeo polovno OCZ napajanje koje ima problem sa "crvčanjem" (rekao bih da je taj termin najprikladniji). Naime, kada je računar ugašen, ništa se ne čuje. Kada je upaljen, a miruje, crvči, tiho, ali je dovoljno da pritisnem dugmence na tastaturi, ili da pomerim miša i cvrčanje postaje glasnije (i dalje je to relativno tiho, ali iritira). Kada pokrenem neki program, igricu, ili Youtube video cvrči neprekidno. Kada u "power options" izaberem "power saver" mod umesto "balance" ili "high performance" cvrčanje se maksimalno utiša, ali je i dalje prisutno (inače "maximum processor state" je i u "power saver" modu na 100%).
Napajanje sam pre ubacivanja u računar testirao "na suvo", bez matične, procesora... i tada nije cvrčalo - radilo je normalno. Detaljno je očišćeno, bukvalno odrađena generalka, tako da prašina, duvanske naslage, masnoća... nisu problem.
 
@Karma

Najbolje je da to snimiš...

Ako je već polovno i ako je radjena "generalka", što bi trebalo da podrazumeva i menjanje kondenzatora, jedino ostaje da neka žica nije dobro uvezana, pa dodiruje bazu ventilatora...

Ako je u tome problem, to nije uopšte bezazleno i može čak da izazove i požar.
 
@newpc, trebalo je da piše "generalka", jer se odnosilo na čišćenje napajanja, ništa nije čačkano oko kondenzatora, zavojnica... dakle samo detaljno čišćenje, ne generalka u izvornom značenju.

Evo i snimak crvčanja, samo treba napomenuti da je zvuk na snimku dosta bučniji i agresivniji od onoga kako se to čuje uživo.
U ovim delovima gde se normalno čuje, računar miruje, a u ovima gde cvrči mrdam miša i ništa više od toga.

Da napomenem još da nema apsolutno nikakvih neprijatnih mirisa (topljenje plastike, varničenja...), niti računar ima ikakvih problema u računaru (izuzev tog iritantnog cvrčanja).
 
Poslednja izmena:
To što se ne oseća nikakav neprijatni miris i ako je kućište napajanja hladno je dobar znak...

Koliko je zapravo napajanje staro i koji je tačno model?

Ovo više liči na to da je u žlebovima ventilatora nagomilana tvrdokorna prašina ili jednostavno masti više nema dovoljno, pa se čuje takvo "grebanje", ako se brzina ventilatora malo poveća.

Ako imaš odgovarajuću mast, rastavi ventilator kompletno, očisti ga i podmaži detaljno ili ga u potpunosti zameni, pa ako i dalje ima isti zvuk može samo da bude posledica toga da neke komponente hvataju odredjene frekvencije, pa se dešava da dolazi do interferencije. Možda se to dešava upravo zato što kod napajanja neki filter ne radi baš dobro. Zato nikada nije loše promeniti preventivno kondenzatore kvalitetnom serijom, ako se već kupuje polovno napajanje.

Takodje, dešava se često da se ugradjuju i prilično loši ventilatori koji vremenom "iskoče" iz ležišta i prave ovakve ili slične zvukove.
 
Poslednja izmena:
Kućište napajanja je hladno i izbacuje hladan vazduh.

Model je OCZ 600W SXS, za starost ne mogu da garantujem jer nemam nikakav papir koji to može da potvrdi, ali je napajanje fizički u skoro pa savršenom stanju, kako spolja, tako i unutra (nema natečenih kondenzatora, golih kablova...).
 
Za podmazivanje ventilatora se kod mene najbolje pokazalo ulje za sivace masine. Inace pogledaj malo i da li se neki kondenzator naduo, cisto da se eliminise ta mogucnost.
 
Nema naduvenih kondenzatora. Tačnije ja nisam primetio da je neki u lošem stanju.

Hvala vam na pomoći, pa se nadam da će podmazivanje (ili menjanje) ventilatora rešiti problem, jer zaista udara na psihu kada pokušaš da se skoncentrišeš na neku radnju, a onda na svaki skrol, ili klik, čuješ "zrikavca iza računara". :)
 
Mislim da je to poprilično matoro napajanje. OCZ SxS serija je bila popularna pre desetak godina, tada je bilo super. Meni je OCZ SxS 500W crklo pre par meseci. Treba izbegavati kupovinu polovnih napajanja, pogotovo toliko starih.
 
Da, takva stara napajanja su za izbegavanje...

Kod tako starih napajanja, pre nego se uopšte koristi, obavezno se proveri ventilator i preventivno promene svi elektrilitički kondenzatori, bez obzira da li su naizgled dobri ili ne, a potom i MOSFET-i i obavezno stabilnost proveri na osciloskopu... To je minimum.

Deceniju rada je zaista mnogo i već krajnji rok za "penzionisanje", ako je u rangu kvalitetnih do 100 000 radnih sati. Ako naponske grane nisu sa dovoljno dobrim filtriranjem, očekuj da prvo strada HDD, pa potom ploča sa memorijiom.
 
Poslednja izmena:
Cvrčanja sam se (nadam se trajno) rešio overklokovanjem procesora (sa 3.5) na 3.9GHz i stavljanjem core voltage napona na oko 1.2v. Temperature su se podigle za neka 3-4 stepena, ali makar nema one zvučne pošasti.

Inače, napajanje ne ispušta nikakve iritirajuće zvukove kada je prikačeno na drugu mašinu, ili kada je uključeno "na suvo".

edit: upravo sam vratio sva podešavanja u BIOS-u na "default" i - nema cvrčanja. Kao da mu je trebala šok terapija. Srž problema očito nije u samom napajanju, već na relaciji procesor-matična(-napajanje), a napajanje mu tu dođe kao neka kolateralna šteta.
 
Poslednja izmena:
Napajanja i te kako mogu da cvrce.
Cvrce ali bukvalno cvrce, elektro cvrkut, skoro do pistanja zna da ide i potice od komponenti u samom napajanju.
Znaju i odlicna napajanja nekad da cvrce ali se problem ispoljava najvise na onim jeftinijim i losijim.
Cvrcece napajanje ne mora da ispoljava nikakav drugi problem i sve ostalo moze da radi normalno.

Lepo sto je tebi prestalo da cvrci ali ne znaci da nece opet poceti.
Samo napajanje moze biti pri tome potpuno ispravno ali "raspevano".

Tako stara napajanja (desetak godina i sl.) se ne kupuju...
Ne treba zaboraviti da je napajanje "srce" i "jetra" kompjutera, pa kad je to zdravo, dobro, ispravno imamo prvi osnov za dobar i pouzdan rad celog kompjutera...
 
Nazad
Vrh Dno