Šta je novo?

Motorola RAZR HD vs. Samsung Galaxy Nexus

mironiko

Slavan
Učlanjen(a)
18.01.2011
Poruke
3,488
Poena
270
Prosao sam do sad mnoge znacajnije operativne sisteme na telefonima, tacnije Symbian 9.2, Windows Mobile 6.5, Symbian Belle i Android. Fale tu naravno iOS, BB OS, WP7 i WP8, mada sam, osim poslednjeg, sa svakim imao dovoljno dodira da izgradim misljenje, i zakljucim koji sistem mi je omiljeni i koji cu koristiti. S tim u vezi, moj Android put za sad je relativno kratak: LG Optimus One, LG Optimus 2X, Samsung Galaxy Nexus i napokon, Motorola RAZR HD. Vec sa O2X usao sam u svet jacih Androida, i osetio sve blagodeti koje utegnut Android uredjaj nosi. Ipak, ponesto je tu falilo i hteo sam da svaki sledeci korak ode sto je blize moguce sto idealnijoj situaciji. Sa Gnexom umalo tako da bude, ali trebao je ipak jos jedan korak...

Pa onda, ici cu po stavkama, i vrsiti sto je objektivnije moguce poredjenje Gnexa i RHDa, dva telefona sa kojima sam bio najblize "savrsenstvu" u smislu upotrebe za krajnjeg korisnika, tj. u ovom slucaju: mene...


Dizajn, kvalitet izrade i osecaj u ruci (ta famozna, ali za mobilne telefone ipak realna kategorija)

Dizajn je naravno prilicno subjektivna kategorija, ali u ovom slucaju mislim da nije osobito tesko doneti zakljucak. Gnex poseduje jednu sjajnu osobinu: clear black ekran, bez ikakvih simbola, logoa, icega. Predivno. Ipak, zadnja strana ga kvari... Plastika je relativno glossy, ne ostavlja posebno kvalitetan i jak utisak, pa iako nije ruzna, nije bas ni premium kategorije. S druge strane, RHD je prelep. Spreda ima samo Motorola znak iznad ekrana, ispod kog se krije, kao underlining, LED dioda, dakle logicnije pozicije od one na Gnexu (ispod ekrana), ali i lepsa i vidljivija. Dakle, jednako lepa prednja strana kao i kod Gnexa. Ali, zato, pozadi... Najlepsi telefon koji sam za sad video uzivo. Kevlar coating, uronjena kamera (licno, mrzim kad strci) lepa tekstura - ne vredi da kacim slike, dok ne vidite uzivo, kako se ponasa na osvetljenju i ostalo, necete shvatiti koliko je lepo. E sad, "za razliku" od Gnexa, RHD ima i strane sa strane, ne samo prednju i pozadi. :) Mozda zbog njih uredjaj deluje malo boxy, ali one su od nekog materijala koji ili je aluminijum ili jako lici na njega (pritom, hladan je, pa i ostavlja utisak aluminijuma). I taman pricajuci o njima, i kako dodatno ulepsavaju telefon, stizemo i do sledece tacke...

...A to je kvalitet izrade. RHD deluje toliko utegnuto (baterija se, inace, ne moze zameniti, dakle nema back cover-a), a pritom je i tezi, da je ovo deo poredjenja koji je skoro suvisan. Ima i RHD nesavrsenosti (Kevlar coating sa jedne od strana "prelazi" malo preko tog aluminijuma sa strane, ne "uliva" se tacno u njega, oseti se pod prstom peti deo milimetra nepoklapanja), ali osecaj cvrstine koji daje je prosto sjajan! Ujedno, kevlar cini da telefon lepo lezi u ruci, i nepotrebno je reci da, imajuci u vidu i to da je telefon prelep, ne mislim da uzimam ikakvu zastitu. Gnex mi je delovao prekrhko da ga ne zastitim nicime, pa je sve vreme bio u snap-on-ovima, cije slike imate na odgovarajucoj temi. Tek sa njima sam bio i siguran da ce mi ostati u ruci, tj. saci, a kao rukometas - imam povecu. I kad smo kod toga, RHD je zeericu manji, i nekako mi ga je ugodnije drzati u ruci, na Gnexu mi ona "grba" dole nije odgovarala.

Ono sto bih jos pomenuo u ovom delu teksta, gde se na poznatim sajtovima inace govori i o unboxing-u i opremi, je da RHD ima i microHDMI port, koji Gnex nema. To je ono sto mi se uvek svidjalo kod O2X-a, sa kog sam gledao dosta filmova na LCD TV-u, dok sa Gnexa nisam nijedan, i raduje me sto se mogu vratiti toj aktivnosti. Ono sto je, pak, lose, je sto u paketu nije bilo adaptera il microHDMI-to-HDMI kabla. Ili mi ga drug iz Amerike nije poslao. :D Bilo kako bilo, zatvaram pricu o ovoj kategoriji, u kojoj RHD pobedjuje vrlo lako.


Ekran

Gnex ima 4.65" HD Pentile SAMOLED ekran, a RHD sve isto, na 4.7". Ono sto je u nekim preview-ovima najavljeno losije kod RHD je sto je ekran malo "podignutiji" tj. veci je prostor ispod ekrana, kobajagi za kucanje (zbog on-screen tastera) ali nisam primetio razlike u odnosu na Gnex. Mozda ima razlike u odnosu na recimo SGS3, koji je bez on-screen tastera, pa je softverska tastatura spustena do ivice ekrana. Vratimo se Gnex vs. RHD fajtu, i na ovom polju - dobija Gnex. Za moj ukus ima lepsi ekran, u smislu da sam ga podesio da bude lepsi. :) U originalu, Gnex dolazi sa vrlo zuckastim ekranom (za moja shvatanja) i pomalo cudnim gradijentom - nisam strucnjak za boje, ali primetio sam anomalije u reprodukciji ljubicaste, prelasku sive u crnu i slicno na originalno podesenom ekranu, stock softver. Kad sam nabacio Trinity kernel, i podesio boje tako da je bela plavicastija, a ne zuckasta, dobio sam za sebe idealnu kombinaciju. Ekran na RHD je negde izmedju originalno podesenog Gnexa, i morfic-ovih podesavanja, kad je u pitanju nijansa bele, i to je ok. I hvala Bogu da je tako, jer za njega ne znam nacin za kontrolu prikaza boja ekrana jer Trickster app ne podrzava RHD... :D Ako i ne iskopam nacin za kontrolu istog, ok je i ovako, dok ako nadjem, jos bolje.

Sto se prikaza ostalih boja tice, i svega ostalog sto sam mogao primetiti u vezi ekrana - nema razlike. Bar ne vidne, za mene. Crna je genijalna na oba. Ne vidi se prelaz sa ekrana na bezel.


Kamera

Na ovom polju sam slab, nisam neki poznavalac fotografije. Stoga, kacim slike sa oba telefona, pa uporedite. Hteo sam i neke iste kadrove da ostavim, uslikane sa oba uredjaja, ali sam nespretno zaboravio da prebacim slike na komp a odradio hard reset na RHD-u prilikom flashovanja JB-a na njega, i tako obrisao slike uzete Gnexom, koje sam BT-om prebacio na RHD. krastavac...

RHD: https://plus.google.com/117074331225799117776/posts/aFLZkQeDgWW
Gnex: https://plus.google.com/117074331225799117776/posts/5g956Qg1tUp

Video-snimke nisam snimao cesto, mada navodno Gnex 1080p snima u 24fps, a RHD u 30fps. Meni je to tako nebitno, sve koje i jesam snimio bili su "samo" HD, i meni su bili ok za moje potrebe. :) Sto se ove podborbe tice - ne bih proglasavao pobednika.


Zvuk

I ovde je situacija prilicno jasna - RHD prilicno lako dobija. Razlike u kvalitetu zvuka nisam osetio (opet, koristih samo uho u testiranju, a moguce je da nisam bas najveci audiofil svih vremena) ali u jacini zvuka itekako jesam. RHD ima znacajno glasnije tonove i preko slusalica i preko zvucnika, tj. preko njega pogotovo, jer glasniji telefon nisam cuo na zvucniku! Bar ne od SE-a i Nokia starih i po nekoliko godina... Uglavnom, RHD se odlicno cuje i time sam jako zadovoljan - nema sanse da ne cujem zvono, a i in-call volume je visi.


Prijem signala i ostale "telefonske" funkcije

Logicno je da prica o ovome naidje odmah po pomenu cinjenice da je poziv lakse propustiti na Gnexu, kao i teze cuti sagovornika na njemu. Prica se posebno produbljuje imajuci u vidu da postoje oblasti na kojima necete ni moci da ostvarite razgoor sa Gnexom, jer nece uhvati signal, dok sa RHDom nece biti nikakvih problema. Da - razlika u prijemu signala je tolika. Jedna moja koleginica ima Milestone 2 i oduvek je govorila kako i u Masincu (lokal u podrumu FTNa u NS, gde radim) ima solidan signal, dok mi svi kad sidjemo dole na kafu, gotovo da i zaboravljasmo na upotrebu mobilnog. I eto, sad nas dvoje imamo signal uvek a ostali se pate. :D I u ostatku zgrade, ranije mi je Gnex molio za signal (logicno je, jer u zgradi postoji mali milion bezicnih mreza koje ometaju prijem signala) a na RHDu je uvek zelen bar za signal (onaj kod baterije). Pored toga, jaci je i prijem WiFi signala, kao i brzina download-a i upload-a. Jednostavno, RHD ima bolji radio. Iskombinovano sa vec pomenutim zvukom, razgovaranje RHDom je lagodnije.


Baterija

Nakon price o prijemu signala, opet, logicno je pricati o trajanju baterije, kako na nju signal znacajno utice. Medjutim, cak i da na tom polju RHD nema preimucstvo, na polju baterije bi nosio prilicno laku pobedu, koja je ovako samo laksa. Cak 50% jacu bateriju (u smislu kapaciteta) ima RHD, i to se itekako ocrtava na upotrebu. Da ne bih opterecivao post screenshot-ovima, posto ih u obe teme okacih podosta, sazecu zakljucke u iducim redovima:

Na ~18h dnevne upotrebe (izmedju dva nocenja) Gnex je ostvarivao izmedju 2.5h (kojom prilikom sam gotovo ceo dan bio na fakultetu, u pomenutoj oblasti slabog prijema signala) i jednom cak 4.5h ekrana (vecina upotrebe kod kuce, gde je signal odlican, a koristim WiFi) i bivao bi na krajnjem minimumu baterije, ili bi se ugasio, dok je RHD za isto vreme postizao izmedju 5h 10min i 6h 25min, a nijednom se ne ugasivsi ni blizu - jedini put kad sam ga potrosio do kraja, izdrzao je 35h i imao 5.5h ekrana. Vise o mojoj upotrebi telefona (sinhronizacije i ostalo) imate u temi o RHD nekoliko postova pre linka na ovaj test. Par puta sam probao i upotrebu telefona bivajuci ceo dan na 3G mrezi - Gnex ne bi izvukao vise od 3h za obdanicu, a RHD je izvukao jednom prilikom nepuna 4.5h, ali nije se jos bio ispraznio.

Da RHD moze verovatno i vise, vidi se sa SS-ova okacenih u temi, gde se vidi da je telefon awake cesto i kad ekran nije ukljucen. Trenutno sam u fazi ispitivanja zasto je to tako. Medjutim, sve i da se ispostavi da je sve ok i da je to posledica sinhronizacije - aj dont ker. Napokon imam telefon sa kojim ne moram da razmisljam o bateriji i vadim ga iz dzepa kad god mi padne na pamet. Cak i onaj dan kad sam pokusao da ga ispraznim do kraja (stavio ga na punjac na 1%) je poslednjih 15% drzalo nekako duze no sto sam ocekivao, iako sam se bas trudio da ga sto pre istrosim i stavim na punjac nakon sto napravim SS. To me posebno radovalo, sto je drzao i na niskim procentima - Gnexu je uvek poslednjih 30ak odsto odlazilo najbrze, najvise me nervirajuci... Zamislite situaciju: radite ceo dan (od 6h), tel i ne koristite mnogo (do nekih 20h uvece skupite manje od 2h ekrana), i uvece pozelite da odete sa drugarima na pivo. Odete, prilikom sedanja u kafanu vidite da je tel na 30% i kontate - sve ok. Pokazete drugarima klip, dva sa YT-a, posaljete 3, 4 poruke da skupite jos nekoga na druzenju, obavite poziv, dva i cap - ugasi se tel, u 22h. Popizditis. E pa, nece vise.


Softver i podrska

Ovo je oblast gde pobeda takodje lako pripada jednom od konkurenata. Gnex je u pitanju, naravno. Medjutim, pobeda je na njegovoj strani prevashodno zbog podrske. Fabricki softver koji dolazi sa RHDom je gotovo cist Android, uz par Motorolinih vidzeta i drugacijim sistemskim ikonicama na homescreen-ovima. Stoga, imajuci Vanilla JB (koji sam flashovao i pre samog pocetka upotrebe telefona, a nakon prilicnog posla oko unlock-ovanja bootloader-a i ostalih hakerskih radnji) RHD radi super! Ipak, ne i fluidno kao Gnex. U sistemskim menijima i aplikacijama je naravno sve ok, ali neke aplikacije (neke i prilicno uobicajene, poput FB-a i TT-a) imaju one cuvene micro-glitches u skrolovanju, a stock je imao i jos jedan paradoksalan momenat - levo od svih ekrana, Motorola je u svom launcheru dodala stranicu sa Quick-Settings, do koje je uvek prelaz seckao... Mislim, LOL. Posebno imajuci u vidu da je procesorske snage na pretek, i ta premoc nad Gnexom (Krait vs. TI OMAP) se videla u cisto snagatorskim procesima (recimo, restore sms-poruka na RHD isao je mnogo brze)... No, nije ni to cak bio razlog zbog kog sam nabacio CM10 na telefon, nego cinjenica da ne podnosim koriscenje aplikacija tipa Screen Off and Lock i kojekakvih vidzeta, kad volim da mi je sve to nativno. Ispade da je to bila dobra odluka - telefon je sa CM10 zeericu i brzi cak - mada, nekako bih rekao, mozda i dalje ne kao Gnex. :) Ipak, Project butter je vidljiv i to me raduje, te ne menjam nista neko vreme.

O podrsci nema smisla trositi reci. Pored nekoliko stock verzija (za razlicite operatere diljem sveta) koje ne verujem da se razlikuju mnogo, RHD ima CM10 i CM10.1 (oba unofficial) i jos jedan custom ROM. :D Deluje smesno posle Gnexa na kom sam, pored stocka, samo ja probao jos svega RasBeanJelly, na kom sam i ostao, i predao drugu fon, CM10 i MinCo ROM, a gde su Paranoid, SlimmBean, CM10.1, AOKP... O modovima, app-ovima i ostalome da i ne pricam. Podrska i mogucnosti kastomizacije su na Gnexu mnogo, ma neuporedivo vece.


Zakljucak

Taman posle price iz prethodnog pasusa, nastavljam logicnu celinu u ovom delu price. Sa O2X-om i Gnexom sam "ludovao" - flashovao ROMove kao sumanut (@Djilke&ekipa - cesto i u gradskom prevozu), stalno nesto menjao, trazio dlaku u jajetu. Negde pre koji mesec, imajuci jos Gnex, sam poceo da se umaram od toga, a da ludim zbog baterije. Starim, sta ces... I tako se posle jacanja zelje da nadjem fon jace baterije, i bolje izrade, pa cak ako i bio nesto nesavrseniji u smislu softvera i utisaka u radu (a od Gnexa je, na tom polju, i moglo samo nadole, ili u najboljem slucaju ostati u liniji) pojavila zelja za kupovinom RHDa, kad sam spoznao da postoji, tamo negde... :D Nisam se pokajao, jer za MOJE potrebe, i usled nestanka zelje za istrazivanjem, on je ispred. Kome su, kao meni, bitniji izdrzljiva baterija, sjajna izrada i maksimalno funkcionalne osnovne funkcije telefona od bas poslednje verzije softvera i nepreglednih mogucnosti za kastomizaciju kroz sjajnu zajednicu - usrecice se sa RHDom. Ako uopste uspe da ga kupi negde, nekako... Ono sto je jasno, oba telefona su odlicna, i drago mi je sto je Gnex zavrsio kod mog najboljeg druga i sto cu ga tako i dalje imati u vidokrugu. :)

Za sve nedoumice i nejasnoce oko teksta, i eventualni nastavak diskusije na temu ovog poredjenja, samo pitajte!

M
 
Super review. Kapiram zasto si hteo da se oslobid GNex-a, kada udjes u zacaran krug flesovanja ROM-ova i jurenja baterije, ukapiras da potrosis previse vremena jer telefon nije dobro dizajniran. :)
 
Tesko ga je izvesti jer RHD-a kod nas nema... :D

Mozda da se pogledaju cene u Svajcarskoj, tamo ima oba, pa da to bude privremeni zakljucak, dok RHD ne dodje kod nas, jer ce ga mt:s, navodno, nabavljati...
 
Odličan review. Ako kojim slučajem ostaneš bez posal Na FTN-u, ;) mogao bi da pišeš testove na Benchu. :)
 
Ne daj Boze! Mislim, za posao... :D A za tekstove na Benchu, to moze i kao posao sa strane, ili iz hobija, samo da postignem dogovor sa njima... ;)
 
Jednia zamerka je "usrecice se sa RHDom" :smash:
Pa kako kada ga nema u prodaji kod nas :d
 
Sve se moze kad se hoce... :p
 
mironiko, da li si razmišljao pre nego si uzeo RHD da kupiš RMaxxHD? Ako jesi, da li te je odbila cena ili nedostupnos nabavke?
 
Jedina opcija mi je bila nabavka iz Kanade, gde su modeli od Fido i Rogers provajdera, koji nemaju Maxx model, sto mi i nije smetalo jer i RHD ima sjajnu bateriju.

Mada, da mi je palo na pamet - palo je. ;)
 
3300mAh baterija spram 2530mAh koliko ima moj "obicni" RAZR HD.
 
'Fala 'fala, gledacu ipak i slike RHD-a da okacim ovih dana. :)
 
Па ред би био да поставиш слике те машине:D
 
Meni i dalje nije jasno zasto su operateri ovoliko gadljivi prema ovim Motorolama..
 
Ne, sem Verizona (sa kojim Motorola ima poseban ugovor i ugradjuje drugacije radio prijemnike u odnosu na ostale, international, modele) nema modela za druge USA operatere, a international model se prodaje po EU. Dakle, kod nas fakticki moze doci samo preko operatera, kad bi bili manje gadljivi...

Inace, evo jucerasnje potrosnje, posle duuugog dana, gde je preko pola vremena van WiFi-a bio na 3G mrezi, cesto i u podrucju loseg signala (recimo, podrum "Gusana" u NS) a na kraju sam ga bukvalno njakao u krevetu, da sidje na 1%, dakle izdrzao je dan i sa vise:

- nece TT da uploaduje, probacu posle, do tad: 5h ekrana, 21h ukupne upotrebe, pola sata razgovora, jedno 4h loseg prijema, 30ak slika napravljeno, sve sa blicem -
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno