Šta je novo?

iPad Air

Ајде напиши, кад будеш имао неку представу, каква је ситуација са батеријом?
Такође, како ти се чини да је ергономија, гледано из угла коришћења једном руком? :)

Izuzetna je ergonomija, obzirom da ipad koristim kao daljinski za sve ht uredjaje u kuci, sad po prvi put imam utisak da je stvarno daljinski a ne cigla. Lako ga uzmem jednom rukom i utisak je da nije samo mnogo laksi vec da je jednostavno lagan dok je ipad 3 tezak.
Za bateriju ne mogu da kazem, naravno da sam uredjaj koristio mnogo vise nego sto bih inace ipad 3 ali mi deluje da je slicna autonomija kao kod ipad 3- prezivela je celodnevno maltretiranje sa svim i svacim i na kraju dana sam imao oko 15%.

A vezano za cene, nema više iPad4 na apple sajtu pa se ne sećam, da li bi ovo trebalo da košta isto kao iPad4?

U Srbiji se 16GB wifi model prodaje za celih 600 što iz principa neću da platim, iPad 4 je koštao 400.

Stalno imaju identicnu cenu- 32gb me je kostao 659chf pre skoro dve godine a i sad mu je rrp identican.

Ono 32GB za 400 je super deal, trebao si da nakupuješ i polako prodaješ ovde.. :)
Nisam u tom pilicar fazonu :) Uvek sam se uzasavao preprodavaca.
Al sigurno da ce neki deo sa akcije zavrsiti u Srbiji, nasih ima vise nego lokalaca :D

Edit: Ne mozes da poredis cenu ipad air i ipad 4. Ipad 4 ide stalno na nekim akcijama i vec je prezasiceno trziste (tipa mozes da ga povoljnije uzmes uz ugovor za net, cak i na pumpi ako natankujes nekoliko hektolitara goriva :D) I dobar deo toga ide posle u dalju prodaju i obara cenu.
A i imam utisak da su ova snizenja (npr prvi put da je mediamarkt stavio 10% first day snizenje) povezana sa prezasicenjem trzista. Tableta stvarno ima mnogo na trzistu i konstantno pristizu novi modeli tako da je odavno nestalo neko vece interesovanje. Apple ce sigurno imati sjajnu prodaju zbog dupliranja broja zemalja u kojima je dostupan prvog dana ali kad poredim sa histerijom za ipad 4- neuporedivo manje interesovanje. Tableti nisu vise cudo tehnike vec mu dodju kao nesto sto svako ima u kuci. Inace, po prvi put nije bio red u petak ispred apple store-a.
 
Poslednja izmena:
Tek da se zna, pratih te iste oglase kod nas da vidim koliko su brzi pogranicni preprodavci - i hop, pojave se dvoje, sa po 470e cenom... da bi za manje od 24h, lik digao na 600e a ona na 500e (kasnije je i ona "korigovala" na 590e)
sto znaci, imali su oni racunicu da ga prodaju za manje ali eto, ovih 130e ekstraprofita mu dodje "porez na hajp" da ne kazem gore, ko izgara od zelje da bude prvi morace da plati (ili se bar tako nadaju) a onda ce uslediti spustanje
cena na odusevljenje mase. No, danas je osvanula akcijska cena od 490e sa garancijom u teleko+ pa ovi alavi mogu da se slikaju i front i rear kamerom. Malo je reci koliko se gnusam te sibicarske logike. Valja sacekati konkurenciju
 
Tek da se zna, pratih te iste oglase kod nas da vidim koliko su brzi pogranicni preprodavci - i hop, pojave se dvoje, sa po 470e cenom... da bi za manje od 24h, lik digao na 600e a ona na 500e (kasnije je i ona "korigovala" na 590e)
sto znaci, imali su oni racunicu da ga prodaju za manje ali eto, ovih 130e ekstraprofita mu dodje "porez na hajp" da ne kazem gore, ko izgara od zelje da bude prvi morace da plati (ili se bar tako nadaju) a onda ce uslediti spustanje
cena na odusevljenje mase. No, danas je osvanula akcijska cena od 490e sa garancijom u teleko+ pa ovi alavi mogu da se slikaju i front i rear kamerom. Malo je reci koliko se gnusam te sibicarske logike. Valja sacekati konkurenciju

To je normalna situacija ovde. Ja bih sacekao bar mesec-dva. Moj iPad 3 sam platio od jednog lika (nov iz HU sa garancijom) mozda jeftinije nego da sam ga kupio na uscu i sl.
 
Trenutno se isplati upaliti auto (makar za one koji su u Beogradu u severnije), otići u Mađarsku, kupiti iPad, uzeti porez nazad i izađe dosta manje od tih 600 evra koliko traže :)
A tek bus i mini-bus ture... :)
 
Pa kad ima na bench oglasima za 500, od proverenog clana, zasto ici?
 
Da bi se nesto obislo. Uvek je bolje napraviti vikend izlet i malo obici okolinu nego sedeti u kuci. izadje isto a pride se lepo provede vikend.
Makar sam tako uvek radio dok sam ziveo u Srbiji- umesto da placam neciju ugradnju radije bih te pare potrosio na obilazak nekog grada.
Zavisi ko sta voli.
 
Odlično je ocenjen na Verge-u: 9.3

Slazem se u delu gde kaze da nema razloga menjati ipad 4 za air, ali se ne zlazem da je ranijim modelima potrebna zamena. Tacnije, ni ipad 3 se ne isplati menjati za air, makar po mom misljenju a ipad 4 i 3 su veoma slicni uredjaji.
Sto se ocene tice, ne bih rekao da zasluzuje 9.3/10 jer je to identican uredjaj sa ipad 4, samo sto su smanjili dimenzije i tezinu (sto je ogroman plus) i ubacili ios 7 koji ume da zastuca (sto mi je ogroman minus-ocekivao sam da sve radi tecnije nego na ipad 3 koji mi i dalje ima ios 5 a ispade da je ipad 3 fluidniji u nekim situacijama). Mislim da je 8/10 realnije za uredjaj koji donosi evoluciju ali ne i revoluciju.

http://www.icentar.me/pad/
CG je na listi podrzanih zemalja (jos ranije rekoh, svaka cast za to), a koliko sam video sve podrzane zemlje kod ovlascenih distributera imaju slicne cene.
 
Poslednja izmena:
Slazem se u delu gde kaze da nema razloga menjati ipad 4 za air, ali se ne zlazem da je ranijim modelima potrebna zamena. Tacnije, ni ipad 3 se ne isplati menjati za air, makar po mom misljenju a ipad 4 i 3 su veoma slicni uredjaji.

Verovatno si mi ovim razresio dilemu u pogledu Air-a. Medjutim, pitam se koliko ce 64-bitna podrska znaciti u buducnosti, a multitab surf na 3-jci mi vec nije dovoljno brz da bi bilo ugodno.

Meni se mnogo vise svidja mini 2, koji ima iste karakteristike u manjem pakovanju, a shvatio sam da mi je za krace relacije prenosivost bitnija. Bez kompromisa po pitanju performansi i kvaliteta ekrana, po nizoj ceni, mislim da mi je zamena za mini 2 no brainer.
 
To sigurno, mini retina nisam video ali obzirom da ce imati identicne komponente kao air i jos je jeftiniji 100usd, bice apsolutno najbolja kupovina. Laksi za pola a manji ekran samo 2", meni deluje kao jasan izbor.
Jedini razlog zasto sam izabrao air je taj sto dosta citam na ipadu i onda mi tih 2" mnogo znace, ali kome citanje nije prioritet novi mini mi deluje kao izuzetno resenje.
A sto se 64bit tice, otom potom. Imam utisak da ce pre izaci nova verzija ipada nego sto ce stvarno poceti njegovo ozbiljnije koriscenje.
 
Slazem se u delu gde kaze da nema razloga menjati ipad 4 za air, ali se ne zlazem da je ranijim modelima potrebna zamena. Tacnije, ni ipad 3 se ne isplati menjati za air, makar po mom misljenju a ipad 4 i 3 su veoma slicni uredjaji.
Sto se ocene tice, ne bih rekao da zasluzuje 9.3/10 jer je to identican uredjaj sa ipad 4, samo sto su smanjili dimenzije i tezinu (sto je ogroman plus) i ubacili ios 7 koji ume da zastuca (sto mi je ogroman minus-ocekivao sam da sve radi tecnije nego na ipad 3 koji mi i dalje ima ios 5 a ispade da je ipad 3 fluidniji u nekim situacijama). Mislim da je 8/10 realnije za uredjaj koji donosi evoluciju ali ne i revoluciju.

http://www.icentar.me/pad/
CG je na listi podrzanih zemalja (jos ranije rekoh, svaka cast za to), a koliko sam video sve podrzane zemlje kod ovlascenih distributera imaju slicne cene.

Ovde se ne slažem, prvo ima velikih razloka za prelazak sa iPad 2 sa iPad 3. Sa iPad 3 na iPad 4 nema jer samo ima brži procesor i još neke sitnice.
A mislim da je iPad Air ogroman pomak u odnosu na iPad 4. Prvo zbog 64-bitnog procesora, i zbog onog najbitnijeg, težine i debljine.
Oni su napravili najlakši full-size tablet koji opet ima jednu od najboljih baterija. To mnogo znači i to je nešto fantastično. Sony se hvalio pre nekoliko meseci da ima najlakši tablet, ali su stavili bateriju od samo 6000mAh koja na androidu drži duplo manje nego iPad Air.
 
ipad 5

Ovde se ne slažem, prvo ima velikih razloka za prelazak sa iPad 2 sa iPad 3. Sa iPad 3 na iPad 4 nema jer samo ima brži procesor i još neke sitnice.
A mislim da je iPad Air ogroman pomak u odnosu na iPad 4. Prvo zbog 64-bitnog procesora, i zbog onog najbitnijeg, težine i debljine.
Oni su napravili najlakši full-size tablet koji opet ima jednu od najboljih baterija. To mnogo znači i to je nešto fantastično. Sony se hvalio pre nekoliko meseci da ima najlakši tablet, ali su stavili bateriju od samo 6000mAh koja na androidu drži duplo manje nego iPad Air.

A gde ce upotrebiti tih 64 bita, koje potenciras? Kupis ipad 4 i odmah posle puknes debele pare za ipad air samo zbog tezine i malo manjih dimenzija,jer u radu neces primetiti veci benefit tj ubrzanje? Ekran isti,baterija ista... Ja se ne slazem sa tobom...opet, to je samo moje misljenje...
Ps.ovih dana se naveliko suska da Apple radi na ipadu veceg ekrana za 2014 godinu..
 
Poslednja izmena:
iPad Mini 2 >>>>>>>>>>>>>>>> iPad Air.

Mislim da ce se Mini 2 prodati u ogromnim kolicinama.
 
A gde ce upotrebiti tih 64 bita, koje potenciras? Kupis ipad 4 i odmah posle puknes debele pare za ipad air samo zbog tezine i malo manjih dimenzija,jer u radu neces primetiti veci benefit tj ubrzanje? Ekran isti,baterija ista... Ja se ne slazem sa tobom...opet, to je samo moje misljenje...
Ps.ovih dana se naveliko suska da Apple radi na ipadu veceg ekrana za 2014 godinu..

Meni je sve preko 10" preveliko. Napravice ga oni i to verovatno pod imenom iPad Pro ali meni je to glupo jer 12" jednoostavno preveliko. Ako vec hocu veci ekran, kupim laptop, a ovo mi je totalna glupost. 12" touch screen. :S:
 
Meni je sve preko 10" preveliko. Napravice ga oni i to verovatno pod imenom iPad Pro ali meni je to glupo jer 12" jednoostavno preveliko. Ako vec hocu veci ekran, kupim laptop, a ovo mi je totalna glupost. 12" touch screen. :S:
Tebi je glupo, ali će "građevinac" na gradilište da ponese tablet 12" da gleda projekat sa zadovoljstvom.
Mislim na građevinca u "razvijenim" zemljama...
 
Poslednja izmena:
12" je sjajan za bilo koji rad, bilo na terenu ili u hodu. Cudi me da ranije vec nisu izbacili takav model.
 
ipad 5

Ceo ipad je 24 cm dugacak. A 30,48 cm ekrana je bas slidno. Pretpostavljam da bi kuciste bilo prilicno veliko.
 
Poslednja izmena:
12" iPad bi bio dobar za čitanje knjiga u pdf-u, mrzim kad moram da okrećem iPad u landscape mode kad čitam nešto da bi bolje video ;)

nema speedtest rezultata za wifi, ali veoma solidne brzine iPada Air na 4G mrežama:
http://www.imore.com/how-fast-your-ipad-air-data-spoiler-im-getting-50-down-90-down-tether

Ne slažem se, koji iPad imaš ? Meni je na retini sasvim dovoljno 10''. Većina e readera ima ekran oko 7'' da bi mogli da se drže jednom rukom. Ovaj novi iPad Air je dosta lagan pa će uz malo veći napor moći da se drži jednom rukom. 12'' će biti teško minimum 650g tako da neće sigurno moći sa jednom rukom da se drži. A i biće malo glomazno. Mnogi kažu da je za čitanje idealna dijagonala 8'', ja mislim da je to ipak 9.7'' ali 12'' ? 12'' Će verovatno biti jedino za poslovnu upotrebu. Nebi me začudilo ni da ga dobiju učenici u školama. Oni bi to držali na stolovima kao sveske, ne bi imali potrebe previše da ga nose pa im glomaznost ne bi smetala. Koliki bi samo pomak bio da deca u školu nose neki 12'' tablet sa kvalitetnom olovkom (verovatno je tačno ono da će samsung predstaviti note 12.2) u odnosu na današnje preteške rančeve. Pristao bi i da platim pola cene tableta samo da mi dete ne nosi ranac u školu.
 
Svi e readeri imaju 6", 9.7" je odbacen koncept zbog glomaznosti i neprakticnosti, a pdf je zastareo format, ne znam zasto se jos uvek toliko drzite njega, kad se sve sad pravi i u mobiju i u epubu i u par drugih formata, koji su em interaktivni em pregledniji em mnogo manji.
PDF od 100mb stane u manje od 1mb mobi-ja. Bio je nekad dobar za monitore, ali danas kad postoje tableti i ebook citaci je preglomazan i prestar.


Kakvo je trajanje baterije na Airu?
 
Poslednja izmena:
Odokativno, isto ako ne i bolje na ipad 3. A sto se pdf tice, extra je mobi ali najveci deo knjiga kojima baratam je u pdf-u. Za mobi koristim kindle i on je apsolutno najbolje resenje za cisti tekst, ali cim ima i neki grafikon ili bilo kakva slika, onda je ipad bolje resenje, sa sto vecim ekranom.
 
Po mom misljenju sve preko 9.7-10" za tablet je preveliko. Tako da ipad od 12.1" nikad necu uzeti u razmatranje.
9.7" je savrseno. Samo se nadam da ce nas Apple sledece godine kad predstave nove ipad-ove obradovati sa ugradjenim SSD diskovima od minimum 128gb bez podizanja cene i jos vise smanjenim bezelom.
Ja najverovatnije preskacem ipad air iako mi se svija al nije dovoljno velik skok u odnosu na trojku. Laksi jeste, bolji procesor jeste ali to je to.
Kao sto rekoh nadam se da ce sledeca generacija doneti velik skok.
 
Po mom misljenju sve preko 9.7-10" za tablet je preveliko. Tako da ipad od 12.1" nikad necu uzeti u razmatranje.
9.7" je savrseno. Samo se nadam da ce nas Apple sledece godine kad predstave nove ipad-ove obradovati sa ugradjenim SSD diskovima od minimum 128gb bez podizanja cene i jos vise smanjenim bezelom.
Ja najverovatnije preskacem ipad air iako mi se svija al nije dovoljno velik skok u odnosu na trojku. Laksi jeste, bolji procesor jeste ali to je to.
Kao sto rekoh nadam se da ce sledeca generacija doneti velik skok.

Mene nervira i sto su skrti i na kameri.. 5mpx skoro vise niko ne stavlja u toj klasi..
 
Mene nervira i sto su skrti i na kameri.. 5mpx skoro vise niko ne stavlja u toj klasi..

-.- Mene nervira sto prenja kamera nije makar 2MP pa da ima fhd video, a zadnje bolje da nema, taman bi i cena bila manja. Nije valjda da si ikada poneo negde iPad da bi slikao ?

Sto se tice sledeceg iPad-a, ja pre svega ocekujem ozbiljan multitasking. Brzi procesor, 2GB RAM-a i iOS8 da to isprati. I naravno, po njihovoj logici, 100GB memorije kosta koliko i ceo iPad sa 16GB memorije, nenormalno je skup. Ali apple je to, nikada se nece promeniti, ni kod iphone-a nece, a tek kod ipad-a koji je najbolji tablet koji moze da se kupi i to ubedljivo.
 
-.- Mene nervira sto prenja kamera nije makar 2MP pa da ima fhd video, a zadnje bolje da nema, taman bi i cena bila manja. Nije valjda da si ikada poneo negde iPad da bi slikao ?

Sto se tice sledeceg iPad-a, ja pre svega ocekujem ozbiljan multitasking. Brzi procesor, 2GB RAM-a i iOS8 da to isprati. I naravno, po njihovoj logici, 100GB memorije kosta koliko i ceo iPad sa 16GB memorije, nenormalno je skup. Ali apple je to, nikada se nece promeniti, ni kod iphone-a nece, a tek kod ipad-a koji je najbolji tablet koji moze da se kupi i to ubedljivo.

Pravnik sam i nosim ga u sluzbenoj torbi sa sobom..itekako koristim kameru a pogotovo za fotkanje dokumenata,koja kasnije saljem ili obradjujem.. Supruzi sam dao iphone 5 a ona meni ipad4. tako da trenutno nemam tel sa jakom kamerom i opcijama tableta...
 
Ne ocekujem nikakva cuda od sledeceg ipada. Sto bi trpali mnogo novih opcija koje mogu godinama da razvlace. Verujem da im je sledeci korak veca rezolucija i to je to. Na zalost, ali i sa malim koracima im ide posao.
 
Svi e readeri imaju 6", 9.7" je odbacen koncept zbog glomaznosti i neprakticnosti, a pdf je zastareo format, ne znam zasto se jos uvek toliko drzite njega, kad se sve sad pravi i u mobiju i u epubu i u par drugih formata, koji su em interaktivni em pregledniji em mnogo manji.
PDF od 100mb stane u manje od 1mb mobi-ja. Bio je nekad dobar za monitore, ali danas kad postoje tableti i ebook citaci je preglomazan i prestar.
sva stručna literatura je u pdf-u, u epubu/mobi ne može da se nađe ni 1 promil onog što ima u pdf-u
knjige textbook formata sa sitnim slovima mogu da budu problematične, ako pretpostavim da ću skrolovati tekst samo nadole, ne i levo-desno
 
Pravnik sam i nosim ga u sluzbenoj torbi sa sobom..itekako koristim kameru a pogotovo za fotkanje dokumenata,koja kasnije saljem ili obradjujem..
Za takva dokumenta je i 2 megapiksela dovoljno. Nekada sam i ja to radio i kvalitet je na nivou, OCR radi odlično.
 
sva stručna literatura je u pdf-u, u epubu/mobi ne može da se nađe ni 1 promil onog što ima u pdf-u
knjige textbook formata sa sitnim slovima mogu da budu problematične, ako pretpostavim da ću skrolovati tekst samo nadole, ne i levo-desno

Nije vise 2009., :) sad bukvalno ima svega a i lako moze da se konvertuje ono sto nema.Koje konkretno strucna literatura?
Za slova ne moras da brines, mogu fontovi da se menjaju, moze sirina redova, razmak i broj reci u redu, posebno slika da se pregleda, da se podvlaci, oznacava, fusnote, zumiranje, interaktivni recnik koji odmah prikaze znacenje oznacene reci, apsolutno sve, jer nije u pitanju skenirana strana, vec kao word fazon....pogotovo na e citacu, grafikoni, slike, sve kako je u papirnom izdanju reprodukuje bez problema.pdf odavno vise nije primarni format.
 
Nazad
Vrh Dno