Šta je novo?

iPad Air

Ako jos nekog zanima poredjenje izmedju velikog i mini retina ipada, ponajvise u vezi upotrebljivosti manjeg ekrana:

Ja sad kupio ipad mini retinu, a imam i staru trojku. Ovaj mali koristim evo 2 nedelje svaki dan dok mu ne uzmem dusu (bateriju). Malo mi je bilo nezgodno u pocetku, ali nije toliko strasno kad se covek navikne. Aplikacije uglavnom nisu problem. Sve vise aplikacija i ima onaj skalabilni font (sto se moze podesiti u Settings) sto znaci. Problem su stariji sajtovi poput recimo B92. Sreca sto on ima aplikaciju. Moderniji sajtovi koji su radjeni da budu "responsive" odlicno rade. Uglavnom se informisem (u vezi IT-a) preko Flipboarda a i on fino radi, tj. lepo se vidi. Aplikacije uglavnom sve odlicno funkcionisu i na manjem ekranu. iOS7 mi tek lepse izgleda bez one ogromne beline.

Citam vise IT PDF knjiga na ovom malom ekranu i nemam problema. ePub naravno bolje rade, ali mi nesto vise leze ove PDF - ne znam zasto.

Misljenja sam da ce uskoro velicina od 8" biti sasvim dovoljna. Verovatno ce se ti veci ekrani koristiti za crtanje i sl. stvari. Imam procreate i nije on za mini model. Sad, nemam Air - ali ja ne mogu da se vratim na trojku nikako kada uporedim tezinu i velicinu. Kad drzim ovaj mini, kao da drzim list papira - tako mi dodje u odnosu na trojku. Evo trojku sam jedva koristio zadnje 2 nedelje.

Imam jos par zapazanja: mnogo mi je lakse da kucam na manjem ekranu. Takodje, manje se zamara ruka jer skoro pa ko na telefonu mozes da dosegnes sve prstima - bez pomeranja cele ruke. Jedino mi se nazalost cini da mi baterija drzi manje. Da li ja gledam mnogo video klipova (a gledam) ili sta vec - ne znam. Ne znam kakvo je stanje sa Air-om. Puni se mnogo brze nego trojka. Trojka se punila vecnost.

Eto, mozda nekom pomogne.

A imam i pitanje: kupio sam Cellular verziju. Uzeo bih neki prepaid internet paket (ne pada mi na pamet da se obavezujem), pa ako neko moze da preporuci neki paket neka javi. Mislim da bi mi 1GB mesecno bilo dovoljno.
 
A imam i pitanje: kupio sam Cellular verziju. Uzeo bih neki prepaid internet paket (ne pada mi na pamet da se obavezujem), pa ako neko moze da preporuci neki paket neka javi. Mislim da bi mi 1GB mesecno bilo dovoljno.

http://www.telenor.rs/sr/Privatni-k...ejd-Internet/Telenor-pripejd-Internet-dopune/

http://www.mts.telekom.rs/index.php/data-plus-prepaid-dopuna.html

http://www.vipmobile.rs/vip-internet/prepaid/vip-prepaid-internet.1716.html

Posto si lepo opisao, evo pomoc :) Tu imas ponude prepaid.

Cudo ovo sto kazes za bateriju, trebao bi dosta da izdrzi mini retina, ali mozda ti to i ne osecas, jer ga ucestalo koristis, pa nije kao trojka, mada pogledom u stats otprilike valjda mozes da vidis koliko duze/krace traje.
 
^Malo mi je sumnjivo da po subjektivnom utisku trojka koja je stara 2 godine duze drzi. Mozda sam nesto cackao, pa cu da proverim. Ipak je ovo manje kuciste, manja baterija a rezolucija ista. Mislim da su koristili IGZO ekran za retina mini koji stedi struju, ali koliko moze da ustedi - ne znam. Pogledacu ovih dana. Mojoj devojci koja ima mini retina takodje (wifi only) traje po par dana.

Pogledacu te pakete. Kupio sam cellular zbog posla a i zbog GPS modula. Volim takodje da odem negde i da koristim mape (i sporedne podatke koje vuce sa interneta) i istrazujem.
 
battery life tableta
Which-battery-life.jpg


upotreba tableta u Severnoj Americi u toku 24h:
iPad-chitika-9pm-660x550.png
 
Vidim da se za neke smešne pare prodaju iPad Air "iCloud locked".

Da li to znači da otvoreno prodaju ukradene uredjaje? O_O
 
Ukradene, izgubljene... Svakako je bezvredan, samo za delove...
 
Imam jedno pitanje za Cellular model (imam mini retina, ali ide ista kartica kao i za Air):

Bio sam danas do Telenora da kupim onu internet karticu i prodavacica mi je rekla da nemaju NANO kartice za internet pakete. Rekla mi je da mogu iseci SIM karticu sam, medjutim nisam je razumeo da li Telenor prodaje one najvece SIM kartice, ili prodaju MIKRO koje bih ja isekao da bude NANO. Moze li se uopste ona standardna iseci sve do NANO kartice? Gledao sam sad po internetu i vidim da se ta NANO dosta razlikuje:

iPhone-5-Nano-Sim-Card.png


Zvacu ja podrsku ili pisati (ova sto prodaje pojma nema izgleda) , ali da pitam i ovde.

Oni valjda imaju standardnu karticu sa pozivima i porukama koja je NANO, ali ona mi se ne isplati.
 
@Boyce

Uputstvo za secenje SIM u attach-u.
 

Prilozi

  • How_to_cut_Mini_and_Micro_SIM_to_Nano_SIM.pdf
    110 KB · Pregleda: 41
Poslednja izmena:
Samo uzmi neke dobre makaze i polako seci, nikakva nauka :)
 
Imam jedno pitanje za Cellular model (imam mini retina, ali ide ista kartica kao i za Air):

Bio sam danas do Telenora da kupim onu internet karticu i prodavacica mi je rekla da nemaju NANO kartice za internet pakete. Rekla mi je da mogu iseci SIM karticu sam, medjutim nisam je razumeo da li Telenor prodaje one najvece SIM kartice, ili prodaju MIKRO koje bih ja isekao da bude NANO. Moze li se uopste ona standardna iseci sve do NANO kartice? Gledao sam sad po internetu i vidim da se ta NANO dosta razlikuje:

iPhone-5-Nano-Sim-Card.png


Zvacu ja podrsku ili pisati (ova sto prodaje pojma nema izgleda) , ali da pitam i ovde.

Oni valjda imaju standardnu karticu sa pozivima i porukama koja je NANO, ali ona mi se ne isplati.

Ima i mikro i nano samo sto mora da ti naplati zamenu sim kartice
 
Ima i mikro i nano samo sto mora da ti naplati zamenu sim kartice

Ona iz Telenora mi rece da za internet paket nemaju (bar u mom gradu). Ja cu seci, nije problem , ali ovo znaci da kada dobijem standardnu ili mikro onda mogu da zatrazim zamenu?
 
Pa da,verovatno pricas za pre paid net paket? Dolazi samo u standardnom sim pakovanju i kao takvu ga mozes zameniti za koju hoces velicinu
 
Pa da,verovatno pricas za pre paid net paket? Dolazi samo u standardnom sim pakovanju i kao takvu ga mozes zameniti za koju hoces velicinu

Da, zaboravio da napomenem da je prepaid. Uzeo bih od telenora, jer kod njih mi je i telefon (ne mogu da se macujem sa vise firmi).
 
Pa to onda kao sto sam ti i napisao. Uzmes paket pa neka ti uradi zamenu sima za nano.
 
Pa to onda kao sto sam ti i napisao. Uzmes paket pa neka ti uradi zamenu sima za nano.

Vazi, pitacu. Ona mi je odmah preporucila radnju kod pijace :D

Valjda im nisam bitan kao prepaid...iako bih ako mi se poveca potrosnja presao mozda kasnije.
 
Zeznuo sam karticu, kad sam pokusao da secem. Ova iz mog grada sto radi u Telenoru mi je opet rekla da ne moze da mi zameni i da idem u radnju kod pijace...Covek iz radnje kod pijace kaze da on to ne radi i da ne moze to da se uradi itd itd. Mrzelo me da idem dalje po gradu da trazim po kisi. Sad cu da cimam da mi posalju drugu.

Hvala ipak, sta da se radi :)
 
Sorry Boyce... Ja sam makazama isekao par kartica, sve su radile posle toga.
 
Sorry Boyce... Ja sam makazama isekao par kartica, sve su radile posle toga.

Ma nema veze, ona je 300 dinara. Vise sam se iznervirao zbog ovih iz Telenora. Mrzelo je da mi zameni karticu.

Da li i ti imas Air/Mini sa Nano "ulazom"? Da li nesto treba da podesavam mozda, jer mi samo pise No Sim i ne mogu da pristupim toj sekciji unutar Settings.
 
Nemam, uglavnom sam sekao na Nano za iphone 5, ali ne bi trebalo da ima razlike. Kada uređaj detektuje sim karticu, pojaviće ti se opcije vezane za nju.
Probaj da malo pomeriš karticu u fiokici, ako si je isekao na malčice manje nego štreba, možda se pomerila pa ne naležu kontakti kako treba.
 
Nemam, uglavnom sam sekao na Nano za iphone 5, ali ne bi trebalo da ima razlike. Kada uređaj detektuje sim karticu, pojaviće ti se opcije vezane za nju.
Probaj da malo pomeriš karticu u fiokici, ako si je isekao na malčice manje nego štreba, možda se pomerila pa ne naležu kontakti kako treba.

Samo da te pitam da li si i ti morao da seces preko kontakta?
 
Naravno, sa normalne SIM (Mini SIM) u Nano SIM, po onom uputstvu koje sam okačio.
 
Ljudi, da li neko koristi ovu spravicu u neke poslovne svrhe? Razmišljam da zamenim laptop sa air-om pa me zanima da li je moguće koristiti ga za nešto više od surfa i igranja, poput office, dosta mejlova, itd?
 
ima kompletan office da se skine i ima mail raznih da skines
 
Ok, ali koliko je funkcionalan za malo profesionalniju upotrebu? Mislim iPad kao takav.
 
Ja ga koristim za neke druge namene (uglavnom čitanje pdf i epub literature, news reader, surf, stripovi, a kad idem negde gledanje filmova i poneka igra), ali s vremena na vreme otkucam neki tekst u Pages aplikaciji, sve mejlove šaljem sa ajfona (Outlook na kompu praktično i ne koristim), pa pretpostavljam da mogu da prokomentarišem.

Ne znam koliko si do sada koristio iPad (iOS), najbolje bi bilo da probaš bilo gde pa da sam doneseš zaključak. Za one koji ga nisu ranije koristili, manipulacija fajlovima na iOS-u može da bude problem.
Što se tiče direktnog poređenja uređaja, tablet svakako nudi mnogo bolju autonomiju baterije od bilo kog laptopa. Prikaz multimedije, ili neka powerpoint prezentacija vizuelno će bolje izgledati na tabletu nego na laptopu.
Postoji nekoliko potencijalnih slabih tačaka tableta u odnosu na laptop. Jedna je virtuelna tastatura. Tastatura na iPadu uopšte nije loša, naprotiv može veoma brzo da se kuca na njoj, pogotovo ako koristiš engleski alfabet:
[YOUTUBE]_s2z3IvnTHk[/YOUTUBE]
Problem je što se naša slova (č, ž, š...) dobijaju dužim držanjem odgovarajućeg slova na tastaturi (držiš "c" da bi dobio "č"), tako da će kucanje definitivno biti malo sporije nego na laptopu.
Drugi problem je npr odsustvo USB funkcionalnosti. Ako uglavnom koristiš cloud servise (npr Dropbox), mislim da ćeš biti ok.

Naveo si 2 moguće profesionalne primene: mail i office.
Što se tiče mail aplikacija, postoji veći broj dobrih aplikacija. Ja konkretno koristim Mailbox. Podržava gestures, liste koje pojednostavnjuju rad sa većim brojem mejlova, push, a povezan je sa tvojim dropbox accountom, tako da možeš da attachuješ bilo šta sa Dropboxa.Evo prikaza mogućnosti iPhone verzije, iPad verzija je u suštini ista, a mislim da će mogućnosti aplikacije zadovoljiti većinu tvojih potreba:
[YOUTUBE]EXl-QuOMwlM[/YOUTUBE]

Što se tiče office aplikacija, tu je situacija komplikovanija. Microsoftov Office je fenomenalno odrađen, ali zahteva Office 365 pretplatu da bi se dokumenti mogli editovati.
Ukoliko to nije prihvatljivo, sledeća opcija je Apple-ov iWork paket (Pages, Numbers, Keynote), Mnogo je bolje odrađen od ostalih aplikacija na tržištu (raznih Quickoffice-a i sličnih), koje su prilično loše odrađene.
[YOUTUBE]q6yFkhB0Mgo[/YOUTUBE]
Besplatan je za download uz kupljeni iPad Air. Dokumenti mogu da se skladište u iCloudu i da im se pristupi preko pc-a preko web browsera, gde mogu da se edituju, eksportuju u formatu po tvom izboru (pdf, doc...), štampaju, itd.
Ako koristiš iWork aplikacije da kreiraš dokument, ovo je sasvim ok rešenje. Ako planiraš da kombinuješ Microsoft Office i iWork tu može da bude problema, jer nisu 100% kompatibilni, neki elementi dokumenta mogu da budu drugačije formatirani, itd. Pa razmotri koliko ti je to značajno...
 
Nazad
Vrh Dno