Šta je novo?

Kuler na procesoru zuji

Roy7

Cenjen
Učlanjen(a)
18.09.2012
Poruke
68
Poena
159
Pravi jako iritantan zvuk, zujanje nadjace sve u okolini
To je pocelo da se desava od kad sam stavio novo napajanje
Prvo sam stavio lcpower lc600h, medjutim njega sam zamenio jer mi je pravio neki problem pa sam narucio novo napajanje
U medjuvremenu sam se vratio na staro bluberry napajanje i zujanje je nestalo
Stavio sam opet novo napjanje, koje radi normalno (chieftec) i zujanje se opet vratilo
Odneo sam komp u servis i oni nisu primetili nista cudno

Zaustavio sam na par sekundi ventilator cisto da vidim dal je do njega i jeste

Jel ima neko ideju o cemu se radi?

Procesor je AMD Athlon II X3 2.7gh
 
probaj da ga otvoris ocistis i podmazes
skines kuler odlepis nalepnicu zastitnu gumicu i pazljivo rastavis(ocistis sitnu prasinu koja se nakupila) i podmazes sa uljem(NIKAKO JESTIVIM) i nakon toga probaj trebalo bi da je ok
 
pretpostavio da to treba da uradim
do sada nikada nisam imao potrebu za to
hvala u svakom slucaju
 
Imas varijantu i da zamenis kuler na tom hladnjaku tj. da kupis nov mislim da nesto smesno kosta i ujedno postedis sebe maltreta. Do skora su se kuleri naravno sa hladnjacima za am3 soket prodavali za neke smesne pare reda 300-350 din. Ako neces da trosis ni dindze ovaj predlog iznad je sasvim korektan.
 
300-350 kostaju polovni a to je macka u djaku
moze da bude i gori od tvog
ili podmazuj ili kupi nov
 
ako podmazujes kuler, nadji masinsko ulje - najcesce ga koriste za podmazivanje sivacih masina.. nikako ne koristi wd40 ili "zejtin" :D
samo, resenje je kratkotrajno... posle nekog vremena opet ce se cuti.
moj ti je predlog da uradis podmazivanje, ali i da u dogledno vreme kupis nov ventilator, ali nemoj bas najjeftinji. ne kupujes vent svakih mesec dana da bi stedeo 200-300 din. kupi sebi neki koji vidis da je cvrsci, bolje uradjen, a ako ne mozes videti, onda bar neki brand. daces 300-400 din vise, ali si miran na duzi period. ili nadji na oglasima ne koristen box kuler :)
 
odustao sam od podmazivanja, sutra uzimam nov
valjda ce me sluziti dobro :D
 
Dobra kupovina, ako zatreba za OC možeš da dodaš još jedan vent.
 
Najpametnije sto si i mogao da uradis.
 
Imam isto pitanje, radi se o propeleru ventilatoru kako god to zovete desno od napajanja tj mesta gde ulazi kabl za napajanje racunara, znaci jedini vidljivi posto ih ima vise. Pretpostavljam da je rec o kuleru za napajanje pa kako da ga procistim ili cu se snaci sam kad krenem da vadim? Pa kasnije mogu i kupiti novi u konsultacijama sa strucnom osobom
 
Podmazi vetilator kao na tom linku sto je pokazano pa vidi da li ti to resava problem.
Kad vec otvaras napajanje izduvaj prasinu iz njega.
 
Dosao sam do ovog koraka
4) Kada uklonite čep, videćete osovinicu i nešto oko nje što je drži. To se malo teže uklanja pa bi vam dobro došao neki špicast alat.
Ok vidim osovinu ali je lose objasnjeno sta treba da se radi, samo da se izvuce napolje i jeli moze za glavu propelera da uvatim pa da vucem sa druge strane ako je poenta samo da se mehanicki odvoji
 
Drzac osovine ce ostati a ovo ce izaci sa deuge strane kao i inace, valjda nemoze nesto da se osteti tako ko ce ovo razdvajati iglama bokte
 
Inace propeler nije fiksiran vec pluta 2mm, pretpostavljam da je ro normalno? Da l da turim neku kap ovako mozda bi pomoglo xd
 
Izvadis cep sipas kap-dve ulja za masine za sivenje malo rukom okreces propeler (pazi da ne proses ulje), vratis cep zalepis nalepnicu jos malo rukom vrtis propeler i vratis ventilator u napajanje.
 
Pogledaj malo bolj i sa nekom lupom. Oko osovine ima mali kružić, podmetač koji je isečen na jednom mestu. Taj deo treba da se razmakne pola do jednogg mm i moći će da se skine. Onda propeler/turbina izađe zajedno sa svojom osovinom. Pazi da ne izgubiš taj delić. Operi osovinu i ležaj alkoholom i onda samo lako podmažeš sa belom litijumovom masšću i sklopiš ponovo. Tako sređen trajaće i duže nego originano..
 
Dosao sam do ovog koraka
4) Kada uklonite čep, videćete osovinicu i nešto oko nje što je drži. To se malo teže uklanja pa bi vam dobro došao neki špicast alat.
Ok vidim osovinu ali je lose objasnjeno sta treba da se radi, samo da se izvuce napolje i jeli moze za glavu propelera da uvatim pa da vucem sa druge strane ako je poenta samo da se mehanicki odvoji

Možeš da podmažeš.

- skineš celo napajanje
- otvoriš (bilo bi dobro da izduvaš na kompresoru)
- skineš ventilator
- na sredini je nalepnica , ispod nje čep, skineš čep
- podmažeš (sipaš) 2 kapi mašinskog ulja - vratiš čep i nalepnicu

*** Bolje rešenje

- skineš celo napajanje
- otvoriš
- vidiš koji je ventilator unutra (visina i širina)
- obraš pažnju koliko ima pina (3 ili 4)
- zameniš novim, nekim malo boljim. Ja volim Arctic Cooling. Ovo je po meni najbolje rešenje.
 
Nazad
Vrh Dno