Šta je novo?

Litecoin [LTC] (scrypt)

genijalcin@23

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
16.06.2003
Poruke
4,414
Poena
440
informacije o diff-u: http://allchains.info/
informacije o isplativosti: http://www.coinchoose.com/

----------

sto se tiče uputstva za LTC.

prvo treba da skinete sa ove adrese klijenta (novčanik), koji kada pokrenute mora da apdejtuje ceo lanac, što može da potraje. Nakon toga dobijate adresu gde možete da čuvate offline LTC.

u početku su rudarili uglavnom CPU-ovi, može se i danas to raditi, ali je hash rate oko 40 (u zavisnosti koji procesor imate - recimo, novi AMD-ovi procesori imaju vrlo visoke hash rate-ove) za četiri jezgra. za CPU kopanje možete da koristite ovaj (možete da kombinujete, jedna grafika kopa BTC, procesor kopa LTC).

što se tiče GPU-a, koristi se OpenCL reaper ili sve popularniji cgminer.

za njegova podešavanja se koriste litecoin.conf i reaper.conf.

Kod:
kernel reaper.cl
save_binaries yes
enable_graceful_shutdown yes
long_polling yes
platform 0
device 0

mine litecoin

i

Kod:
host xxx.com #bez http
port 9332
user xxxx
pass x

protocol litecoin

worksize 256
vectors 1
aggression 19
threads_per_gpu 4
sharethreads 2048
lookup_gap 2
gpu_thread_concurrency 16384

ova setovanja zavise od GPU-a koji imate. najbitniji je gpu_thread_concurrency (16384 koristite u slučaju da imate više od 2 GB vrama, i dosta sistemskog RAM-a).

jedna 7850 sa ovim setovanjima puca oko 360 Kh/s, što mu dođe oko 18 LTC dnevno, što po današnjem kursu iznosi 0,068 BTC-a (poređenja radi, ova grafička ne može da generiše više od 0.045 BTC-a dnevno, dakle 50 % manje).

7850 + 6850 + 7770 generišu nešto preko 1 Mh/s.

1 LTC = 0,00367 BTC

diff je skočio na 20 juče.

nagrada po bloku - 50 LTC.

nadjite pool koji vam odgovara i srecno kopanje. menjacnica je ovde, ja licno preferiram ovaj pool.


na BTC-e se LTC može menjati za BTC ili direktno za $. U slučaju da se menjaju za BTC, ta sredstva se mogu poslati na adresu na mtgoxu, i tamo menjati za $. LTC se može i direktno menjati na BTC-e za $. Sa BTC-e se sredstva novčana mogu proslediti na paypal. Postoji i opcija za WireTransfer, ali je minimalan iznos za to 1000 $.

Na BTC-e se ide gore na Finance. Ispod imate sve "valute" i dve opcije: deposit (ponudiće vam ispod adresu na koju možete da novce pošaljete iz novčanika ili drugih lokacija na BTC-e) ili withdraw.

mt gox ne podržava LTC.

morate da shvatite da LTC predstavlja alternativu BTC-u, i da nema dodirnih tačaka sa njim (osim u načelu i u menjačnici ).

dakle, moraju prvo LTC novčići da se pošalju na BTC-e berzu, da se tamo konvertuju u bitcoine, pa tek onda da se sa adrese sa BTC-e šalju na koju god (mtgox) adresu.

Može na reaperu da piše i 1 Mh/s, ali dzaba ako dobijate 25 % stale i ko zna koliko hw gresaka. Hw greske (tj. invalid share) = losa ili preagresivna setovanja. Stale share = pool (gde je i kako podesen - stratum i ostalo), konekcija, setovanja, ili kombinacija svega navedenog. Vodite se time koliko share/ova dajete dnevno, tj. koliko zaradjujete. To je najindikativnije.

Za kartice serije 7. Obratite paznju na klokove, ako je potrebno, smanjite GPU klok sa defaulta. Ja sam imao 7870 karticu koja nikako nije radila na default klokovima (drajver je pucao stalno na default vrednostima za GPU @ 1 GHz, MEM @ 1.2 GHz). Kada sam jezgro spustio na 800, a mem povisio na 1.4 GHz, pocela je kartica da puca share/ove kao iz topa. Na 7870 XT isto tako je bilo potrebno smanjiti klok sa fabrickih 975 na 850, da bi kartica da daje preko 400 Kh/s. (BTW tada se kartice i osetnije manje greju i trose - tako da ona teza da se prilikom kopanja LTC-a vise trosi struje jednostavno nije tacna, cak naprotiv - mislim da potrosnja tad znacajno manja).

Izasao je novi cgminer 2.11.3 koji podrzava gpu_thread_concurrency preko 10k, i koji je popravio intensity, koji napokon radi na preko 13 na karticama serije 7.

evo da se javnem povodom iskustva sa direkt gox isplatom na devizni rachun.

-u ponedeljak otvoren devizni rachun u intesi i poslat zahtev za verifikaciju istog na mtgox-u.
-nisam techno video kad je verifikovano, ali sam u sredu popodne (mozda je i pre bio verifikovan) bacio pogled u padajuci meni gox-a,
i video da na dnu stoji lepo banca intesa ad, beograd. ukucao sam zeljenu sumu i kliknuo na dugme.
-vec sutradan, chetvrtak, dobijam sms od banke da dodjem da dam izjavu povodom priliva sredstava iz inostranstva, shto sam i momentalno uradio,
i rekoshe da od sutra ujutru (petak), kad se proknjizi, moze da se koristi.
-evo malorpe sam se vratio sa lovom. za 24h u sushtini su mi stigle pare i za to vreme sam ih mogao koristiti da nije bilo izjave (to se samo prvi put radi, ako sam dobro skontao)

poslah 800e, stiglo 759, znachi ipak je lediova banka (agro) najjeftinija, ali eto, ovo je bilo maximalno expresno.
takodjer, da napomenem, ja sam od prvog momenta verifikovao svoj nalog na goxu,
mozda je i to uticalo da bude ovako brzo sve...ne znam...ali eto, nema nikakvog kashnjenja sa gox isplatama,
ili je to pak kashnjenje proshlo...
josh neshto, ovom metodom, ne moze preko 1000e u turi, mislim da mora ful trusted verifikacija da se uradi.

jeste malo skuplje ispalo nego shto sam ochekivao, ali dok bih zamenio preko menjachnice za 9%, pa posle kupovao evre po gornjem kursu,
realan gubitak bi bio 11-12%, tj u mom sluchaju umesto 41e, npr 90e.
NE VERIFIKUJE SE NALOG NA MTGOX-u
Jednostavno ides meni trade pa levo funding options pa withdraw funds pa add withdraw metod...onda biras bank transfer i popunjavas podatke kako te pita wizard...posle se pojavi u delu withdraw funds (tamo gde si isao add withdraw metod) u roletni tvoja banka...par sati ce pisati verzfiing ili kako vec i onda kad se verifikuje (verifikacija ne zahteva nikakve akcije samo strpljenje) mozes da upises iznos koji prebacujes kad kliknes na svoju banku... :)

----------

Elem, LTC se može prodati direktno za USD na ovoj berzi https://btc-e.com (vidim da neko piše da mora prvo da se prebaci u BTC što je po meni divlje)
Šuška se da će i MtGox uskoro podržavati LTC pa ko hoće može malo i da sačeka.

Uglavnom, https://btc-e.com su mi bolji prvo zato što su braća Ruje u pitanju a drugo zato što imaju veliki spektar načina isplate:

WebMoney WMZ [3.8%] [min 10 USD]
LibertyReserve [2%] [min 50 USD]
Perfect Money [1.5%] [min 50 USD]
Wire Transfer [1.5%] [min 1000 USD]
BTC-E Code [0%] [min 0.01 USD]
Alfa Bank [6%] [min 200 USD]
QIWI [5%] [min 50 USD]
Epese.com [5%] [min 100 USD]
Ecoin.cc [5%] [min 100 USD]
OKpay [1%] [min 100 USD]
Epayservices.com [6%] [min 500 USD]
Pecunix.com [5%] [min 100 USD]
Paxum.com [6%] [min 200 USD]
Webmoney-Paymer.com [3.5%] [min 200 USD]
Skrill/Moneybookers [12%] [min 100 USD]
Western Union Transfer [5%] [min 1000 USD]
WalletOne.com (w1.ru) [3%] [min 100 USD]
CONTACT (contact-sys.com) [5%] [min 3000 USD]
Migom (migom.com) [5%] [min 3000 USD]
IntelExpress (intelexpress.ge) [5%] [min 3000 USD]
MoneyPolo (moneypolo.com) [5%] [min 3000 USD]
Pecunix.com [2%] [min 50 USD]
Cosmicpay.com [2%] [min 50 USD]
C-gold.com [2%] [min 50 USD]
Vouchx.com [2%] [min 50 USD]

Do pre tri dana na spisku je bio i PayPal - sada su ga privremeno sklonili ali vrlo verovatno da će ga uskoro ponovo vratiti u listu

Isplata USD sa BTC-e:

Potrebna vam je Intezina Visa Electron kartica. Sa njom možete i da vršite plaćanja na internetu...
Kartica je besplatna, kao i održavanje, traje 2 godine, na karticu se čeka 7-10 dana.
Čini mi se da je moguće devizni račun vezati i za $, ja sam ga vezao za € jer sam planirao da kupujem neke sitnice sa evropskih sajtova...

Isplata ide preko Skrill (ex MoneyBookers) sajta, on je posrednik između BTC-e i naše Intesa banke.

Kada na BTC-e berzi unovčite vaše novčiće u $, kliknete na "Finances" koji se nalazi gore desno, tik ispod vašeg "nickname"-a.
Zatim na Withdraw money u liniji gde su vam $ (USD) pa izaberite količinu.

Imajte na umu:
kao i da povlačenje sa Skrill-a na devizni račun vezan za Electron karticu može potrajati od 3-7 dana u zavisnosti da li vas "hvata" vikend i kada se banki ćefne da vam prebaci sredstva na karticu.

Keš možete podizati na bilo kom automatu.

Varijanta 1:
Imaš 100$ na BTC-e.
12% uzima skrill ostaje ti 88$.
Ako si Intezina Visa Electron kartica vezao za $ kada si otvarao račun neophodan za tu karticu, onda ti Skrill (ex MoneyBookers) ne naplaćuje 3% proviziju koju bi ti naplatio da si vezao karticu za €.
Znači u tom slučaju ti stiže 88$ na Skrill nalog.
sledeći korak:
Money transfer fee €0.50 max for personal accounts
Skrill ti šalje 87,5$ na račun vezan za VISA Electron karticu.
Kada ti legnu pare (dobiješ SMS ili proveriš na bancaintesa.rs portalu), odeš na najbliži automat i podigneš (računaj po najnižem kursu) tih 87,5$.

Varijanta 2:
Imaš 100$ na BTC-e.
12% uzima skrill ostaje ti 88$.
Ako si Intezina Visa Electron kartica vezao za € kada si otvarao račun neophodan za tu karticu, onda ti Skrill (ex MoneyBookers) naplaćuje 3% proviziju koju ti ne bi naplatio da si vezao karticu za $.
Znači u tom slučaju ti stiže 88$ na Skrill nalog -3% (2,64$) za konverziju = 85,36$ u Evrima (računaj po najnižem kursu)!.
sledeći korak:
Money transfer fee €0.50 max for personal accounts
Skrill ti šalje 84,86$ u Evrima na račun vezan za VISA Electron karticu.
Kada ti legnu pare (dobiješ SMS ili proveriš na bancaintesa.rs portalu), odeš na najbliži automat i podigneš (računaj po najnižem kursu) tih 84,6$ u Evrima.

Prednosti su što ne cimate nikog, ako ste vezali karticu za € sa njom možete i da platite nešto na internetu, možda može da se plaća i u domaćim prodavnicama / benzinskim pumpama i sl. nisam probao.

:wave: i javljajte iskustva!

Meni prosla transakcija za dva dana .sa btc-e na moneybookers

----------


----------

Za sve one koji imaju problema sa pokretanjem ltc minera (u ovom slucaju reapera, mada vjerujem da vazi za sve) koristite atiman uninstaller 7.0.2 za brisanje svih drievra iz kompa, driver sweeper i amd cleanup until ne izbrisu sve kako treba i uvijek ostane ponesto sto blokira rudarenje (kao u mom slucaju).
Znaci izgubio sam 3 dana pokusavajuci da podesim reaper, cgminer i ostale minere kako bih poceo da rudarim na nekom ltc poolu ali uzalud.
Atiman uninstaller je lak za upotrebu, sve sto trebate je da ga pokrenete i pustite da sve sam odradi.
Kada sve zavrsi, nemojte restartovati pc jer vam onda ne gine reinstalacija istog, nego poslije zavrsetka atiman uninstallera instalirajte driver koji zelite i srecno rudarenje. ;)

----------

http://www.gpureview.com/show_cards.php, sve o specifikacijama grafičkih kartica.
 
Poslednja izmena od urednika:
cgminer

5850
Kod:
cgminer.exe --scrypt -o pool:port -O username:password --intensity 19 --auto-fan --temp-target 75 --thread-concurrency 7168 --gpu-engine 850 --gpu-memclock 1000

5870
Kod:
cgminer.exe --scrypt -o pool:port -O username:password --intensity 19 --auto-fan --temp-target 77 --thread-concurrency 7168 --gpu-engine 900 --gpu-memclock 1250

6870
Kod:
cgminer.exe --scrypt -o pool:port -O username:password --intensity 18 --auto-fan --temp-target 75 --thread-concurrency 4800 --gpu-engine 900 --gpu-memclock 900

7850
Kod:
setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100

cgminer.exe --scrypt -o pool:port -O username:password --intensity 19 --gpu-engine 1000 --gpu-memclock 1250 --thread-concurrency 8192 --worksize 256

7950
Kod:
[COLOR="#FF0000"]setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100[/COLOR]

cgminer.exe --scrypt -o pool:port -O username:password --intensity 19 --gpu-engine 1000 --gpu-memclock 1375 --thread-concurrency 24000 --worksize 256

7970
Kod:
cgminer.exe --scrypt -o pool:port -O username:password --intensity 13 --thread-concurrency 8192 --worksize 256 --gpu-threads 2 --lookup-gap 2


R9 290
Kod:
[COLOR="#FF0000"]
setx GPU_OBJECTS_SYNC 1
setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
[/COLOR]

REM 820 Kh/s 
cgminer.exe --scrypt -o pool:port -O username:password --intensity 20 --thread-concurrency 24500 --worksize 512 --gpu-threads 1 --lookup-gap 2 --gpu-fan 60 --gpu-engine 947 --gpu-memclock 1250 --gpu-powertune 20

REM 840 Kh/s 
cgminer.exe --scrypt -o pool:port -O username:password --intensity 20 --thread-concurrency 24500 --worksize 512 --gpu-threads 1 --lookup-gap 2 --gpu-fan 65 --gpu-engine 947 --gpu-memclock 1500 --gpu-powertune 20

REM 880 Kh/s 
cgminer.exe --scrypt -o pool:port -O username:password --intensity 20 --thread-concurrency 24550 --worksize 512 --gpu-threads 1 --lookup-gap 2 --gpu-fan 70 --gpu-engine 1000 --gpu-memclock 1500 --gpu-powertune 20
 
Poslednja izmena:
Reaper litecoin.conf

6770
Kod:
worksize 256
aggression 17
threads_per_gpu 1
sharethreads 800
lookup_gap 2
gpu_thread_concurrency 3100

6870

Kod:
worksize 256
aggression 18
threads_per_gpu 1
sharetreads 8
lookup_gap 2
gpu_thread_concurrency 4096
long_pooling yes

7850
Kod:
worksize 256
vectors 1
aggression 17
threads_per_gpu 1
sharethreads 1024
lookup_gap 2
gpu_thread_concurrency 10240

7950
Kod:
worksize 256
vectors 1
aggression 20
threads_per_gpu 1
sharethreads 32
lookup_gap 2
gpu_thread_concurrency 24000
 
@Genijalcina Ok, video sam u onoj temi da si spominjao ovo i da si krenuo da kopasi trgujes ali nisam uopste gledao sta i kako. Po toj tvojoj racunici ispada da je prilicno veca zarada kopajuci LTC. Ako nista drugo moze se mejati LTC za BTC.
Ako menjas za kintu kako prebacujes lovu na racun i sl.? Aj bar do detalja da sazvacemo i ovu temu.
Rado bih probao i ovo pa da vidim kako ide.
 
Poslednja izmena od urednika:
I mene zanima koliki ti masina ima sistemskog rama ?
 
Možeš li uporediti neki quad procesor i 7950 po hash rate-u? Barem grubo.
 
idemo redom.

rađeno je na mašini sa 4 GB rama. kada se postave malo agresivnija setovanja i kada se poveca gpu_thread_concurrency masina zna da bude skoro pa neupotrebljiva. sve zavisi od toga koje karte koristite, koja setovanja i koliko rama. za 7xxx generaciju za kopanje je najbolji već pomenuti reaper, za 6xxx cgminer.

ovo je recimo za (moju) 6850 najbolje podešavanje:

cgminer.exe --scrypt -o http://xxx.com:9332/ -u USERNAME -p PASSWORD --queue 5 --shaders 960 --intensity 18 --worksize 128 --gpu-threads 1 --lookup-gap 2 --thread-concurrency 8192

za multigpu kombinacije (a tu mislim na npr. razlicite kartice) podešavanja znaju da budu pravo smaranje.


što se tiče prodaje, ja nisam menjao LTC direktno za $. na BTC-e može i to, naravno (1 LTC = oko 0.07 $). od računa i banaka ne znam koje su sve podržane, video sam paypal, ali proverite koliki je fee. mogu da se sredstva salju direktno i na mtgox, cini mi se. mene to nije preterano briga, jer uglavnom baratam sa BTC/LTC.

što se tiče konkretne zarade, ovde ćete naći fin kalkulator, pa se saberite/oduzmite.

mnogi dolaze na BTC-e pa zarađuju prosto na kursnim razlikama (sa BTC kupe LTC kad je recimo 0.0033, prodaju po 0.0039), što je sasvim ok, jer se time poverenje i snaga LTC-a povećava. naravno, ima i lika koji sve drže u LTC-u. još nešto, što je BTC jači, LTC je slabiji, i obratno. LTC i BTC nisu konkurencija jednom drugome, barem ne za sada: ako je BTC-u dobro, dobro je i LTC-u. prednosti LTC-a su mnoge. od toga da od ASIC-a neće verovatno biti ništa (jer bi njegova izrada koštala nekoliko miliona), da je vrlo malo bilo premined novčića, pa to doga da su transakcije sigurnije i brže (manji blokovi), itd. što neko reče: btc je edison, a ltc tesla. :D

nažalost, još uvek ne postoji sređena baza koliko koja kartica daje. 7950 daje, čini mi se oko 600~700 Khash/s.

što se tiče CPU mining-a x64 verzije daju osetno veći hash rate. zategnuti i7 2700k, grubo, daje reda veličine 60 Khash/s, 3930k 90 Kh/s, c2d u zavisnosti od kloka oko 25~30 Kh/s, itd. za amd nemam pojma, ali po onome što sam video, optimizovali su miner-a fino za višejezgarne AMD-ove. Ne znam koliko se to CPU kopanje isplati, ali je to zgodno za guerilla mining (ostavite CPU na poslu, i bole vas uvce :D).
 
Poslednja izmena:
Imam malo problema sa podesavanjima ovoga. Jel moram prvo da sacekam da zavrsi wallet pre nego sto pokrenem? Smorio sam se dok on uradi sync, traje vise od pola sata.
 
pa mislim da ne moraš, to je samo offline wallet. al' ako si ga već pokrenuo... :D
 
Poslednja izmena:
Probao sam testa radi:

CPU:
Core i5 3570K@4500Mhz
pooler-cpuminer-2.2.3-win64
Hashrate: 57 kH/s

GPU:
Asus GTX660 TOP
reaperv13beta4_64
Hashrate: 59 kH/s
 
Mrtva trka.
Ja pokusavao da namestim LC ali nije bilo sanse. Pomagao mi Genijalcina ali dzaba, nije htelo da radi nikako. Na kraju sam se smorio i obrisao sve to.
 
Znači ništa od litecoina kod tebe? krastavac, pretpostavljam da bih i ja imao razne komplikacije kod podešavanja zato i neću da pokušavam još, da se ne nerviram ;).
Kako ostali, jeste uspeli da namestite sve?
 
Sto je najveca fora jako je lako ali meni uopste nije hteo da se konektuje na server. Onda sam pitao Genijalcinu za pomoc ali nista nismo uradili. Isti sam problem i Terracoinom imao i nikada nisam otkrio uzrok.
 
krastavac šta ćeš, tebi izgleda suđeno da kopaš samo bitcoin :d
 
@sajber

Koji hw imas?

@all

Jel radio neko sa 7950, kakvi su rezovi?
 
Imas kod mene u konfi pa vidi kompletan hw. Pokusavao sa dve 7950 ali kao sto sam napisao nije hteo ni da se konektuje na server. Kao da ga je firewall blokirao ali ja to odmah gasim posle instalacije win-a i ne koristi drugi.
Sad imam 3 karte ali jos uvek ne znam kako to radi ovde :(
 
Sto ne pokusas sa drugim winom, stavi ga na flash pa pokusaj..
 
Svez win je instaliran 2 dana pre nego sto sam to probao tako da ne verujem da sam uspeo da ga pokarabasim :)
Probacu na drugoj masini kad je sastavim.
 
neku suplju pricu poveo danas sa jedni prijateljom, koji, kako se ispostavilo, radi na fpga za ltc. jos uvek je u razvoju. ne planiraju da ih prodaju kao avalone, vec da ih prvo naprave. :D

vrlo dobra vest za LTC zajednicu. fpga za LTC ima smisla.
 
Jel primas preorder? :)
 
Sto je najveca fora jako je lako ali meni uopste nije hteo da se konektuje na server. Onda sam pitao Genijalcinu za pomoc ali nista nismo uradili. Isti sam problem i Terracoinom imao i nikada nisam otkrio uzrok.

Imao ja problema da se nakačim na server pa sam to rešio na sledeći način... U %appdata% imaš litecoin folder. U njemu litecoin.conf kreiraš 'vako:

host=ltc.kattare.com
port=9332
user=username.x
pass=x

block_nTime=1317972665
block_nNonce=2084524493

Dalje, u folderu gde je reaper litecoin.conf i reaper.conf su mi sledeće sadržine:

host ltc.kattare.com
port 9332
user username.x
pass x

protocol litecoin

worksize 256
aggression 13
threads_per_gpu 2
sharethreads 4
lookup_gap 2
gpu_thread_concurrency 6500
long_polling yes

kernel reaper.cl
save_binaries yes
enable_graceful_shutdown yes
long_polling yes
platform 0
device 0
cpu_mining_threads 0

mine litecoin

Litecoin.conf je namešten tako da mogu da koristim komp dok rudarim.
 
A jesi otvorio port na ruteru?

Btw, nema na čemu :)
 
kakva je situacija sto se tice LTC-a kako vidim dok je ovakav diff kod bitcoina jos ljudi ne prelaze na LTC?
 
malo je teze odrediti ukupni, zbirni hash rate. to se gleda prema difficulty. bio je 20, i prema sadašnjoj proceni ostaće 20.

što će reći da se zbirni hash rate nije povećao, te da ljudi još uvek ne prelaze na LTC.
 
Koliko ltc-a daju 7950?
 
Nazad
Vrh Dno