Šta je novo?

Exe Net - iskustva

pivce

Čuven
Učlanjen(a)
02.04.2004
Poruke
489
Poena
620
Razmisljam se da predjem sa ADSL-a kod njih pa me zanima kakva su poslednja iskustva. Znam neke koji ih hvale a bogami i neke koji kukaju na njihove usluge.
Inace, exe net je pristutan u Nisu i okolnim gradovima koliko ja znam.
 
Ja ih koristim i u Pirotu i u Nišu, generalno sam zadovoljan, razliku primećujem jedino u jitter-u koji je u Pirotu mnogo manji, mada ne igram igrice pa mi to apsolutno nije ni bitno.

U Nišu mi generalno ping do njih ide od 5ms do 20ms, retko kad 30, a u Pirotu od 4 do 7ms, retko kad 10ms.

Inače brzina je ona koju reklamiraju, od 2006. od kad ih koristim u kontinuitetu, bilo je mozda dva perioda od po par (do 5-6 dana) kad su se osećali padovi brzine zbog nekih problema koje su imali sa mrežom, ali evo za 6 godina to se desilo 2 ili 3 puta po par dana.

Na obe lokacije koristim isti paket 10/2Mbps, mada sam par meseci bio i na brzinama od 25/5Mbps.

Jedino što se da primetiti je da preko nekih ruta van Evropskog kontinenta izvlači brzine reda veličine 5-6Mbps sa jednom konekcijom ka HTTP serveru. Mada vidim da takvu situaciju imaju i ljudi na nekim drugim provajderima.

Torrenti rade normalno, jedino što primećujem da postoji neki problem sa UDP trackerima, tj neće baš uvek da se poveže na UDP tracker, dok komunikacija sa HTTP trackerima u 100% slučajeva uspeva, takođe, protok ka peer-ovima ide normalno, i enkriptovan i ne enkriptovan i uTP protokol. Sve izvlači max brzinu. Ovaj problem sa UDP trackerima kad se javi samo prouzrokuje to da torrent klijent mora jedan deo peer-ova da pokupi sa DHT-a, i preko peer exchange i takvih "čuda".

Što se tiče toga kolko ne radi, pa realno dešava se da ne radi po sat, dva, tri, mesečno, u random momentima, uzroci mogu da budu nestanak struje na nekim linkovima, pristupnim tačkama i slično, mada imaju backup napajanje par sati, ali ako nestanak struje potraje duže, onda se desi da ne radi internet.

10Mbit paket na dobrim torrentima izvlači nekih 1.2 Megabajta u sekundi...

Youtube recimo se isto za ovih 6 godina dešavalo da u nekim momentima ne radi baš najbolje, mada to sve nije trajalo dugo, niti je bilo problema u skorije vreme - možda i duže od godinu dana. Sa mojim paketom 1080p youtube učitava odprilike duplo brže nego što isti reprodukuje.

Ako se setim još nečega, napisaću :)
 
Kad radi radi savrseno, ultra low ping maximalni protok koji si platio, nema gubitaka i sl. Ali da zna da ispada zna, i to zna da upadne u los trip pa imas problema mesec dana a zna da radi i godinu dana bez da mrdne.
 
Ne znam šta je razlog, ali sada primetih da i konekcija na UDP trackere prolazi bez problema, tako da torrenti rade baš skroz kako treba, tj odmah dobije listu peer-ova i kreće dl...

Tako da samo su ti povremeni prekidi (koji su stvarno random) ali prosecno ne moze da se sakupi vise od 20ak minuta mesečno da ne radi (bar kod mene) minus, sve ostalo je sasvim prihvatljivo, i ja sam zadovoljan uslugom.
 
Od pre par dana su dostupni i u Prokuplju.

Tako da je exe-net dostupan u:
Nišu, Jagodini, Ćupriji, Paraćinu, Varvarinu, Ćićevcu, Kruševcu, Prokuplju, Svrljigu, Pirotu i Leskovcu. (nadam se da nisam ispustio neki grad)
 
Samo jos do Beograda da dodju i bice super :)
Ali stvarno ne salim se.
 
Poslao sam im mail, koji su delovi grada pokriveni i da mi objasne detalje. Meni se ovo izuzetno svidja ako nije samo uzi centar grada pokriven.
 
Баш то сам хтео да питам, дуго су спавали и време им је да се пробуде. Ако могу да покрију већи део и периферије ... још боље све делове где већ постоје, ово може да натера и остале да крену. Мада мислим да ће идућа година да донесе чудо од брзина код већине.
 
Pretpostavljam da su pokrili samo urbane delove, Bulevar Nemanjica i Duvaniste. Mogli su i malo veci up da puste, da se ugledaju na Targo.
 
sad im gledam cenovnik i svidjaju mi se cene, ima li nekog iz jagodine da se javi da podeli svoje iskustvo
 
Ne znam tačnu trenutnu pokrivenost, ali jeste ograničena na Niš. U planu je proširenje pokrivenosti i na druge gradove u kojima imaju wireless. Tokom sledeće godine će i to biti.

Sada trenutno menjaju radio relejne (licencirane) linkove ka drugim gradovima sa optikom. Znam da su Jagodinu i Paraćin već povezali na optiku, i znam da će uskoro optikom povezati i Pirot.

Inače, mali test brzine bez limita preko exe-net gpon-a:
http://www.speedtest.net/my-result/3168449320
 
Poslednja izmena:
FTTH je ogrmna investicija i poso i svaka cast Exe-u na naporima koji ulazu:) Bitno je da se nesto desava i da kako stvari stoje necemo jos da zaostajemo za svetom bar sto se neta tice.
 
Poslednja izmena:
sad im gledam cenovnik i svidjaju mi se cene, ima li nekog iz jagodine da se javi da podeli svoje iskustvo

Ne znam sta ti se svidja kod njihove wireless ponude jer je samo ona dostupna u Jagodini a optika za sada samo u Nisu. Nadam se da ce i na wireless paketima znacajno da ubrzaju internet jer su sa brzinom od 10/2 sa cenom od 1720 din. uz ugovor na 2 godine papreno skupi (bez ugovora je ova brzina 1990 din. a na Kopernikusu imas 12/1.25 za 1400 din.). U svakom slucaju jeste za pohvalu uvodjenje Optike ali im ponuda nije nista specijalno, narocito ako se ima u vidu da je upload i dalje veoma mali a gore navedena cena od 2350 din. za 40/5 uz ugovor na 2 god. je samo promotivna sto znaci da ce vrlo brzo da ide gore. Pogledaj samo paket 24/3 sa cenom od 2290 din. uz ugovor na 1 god. a kod Kopernikusa mozes uzeti Profi 30/1.75 za 2100 din (3300 sa TV pretplatom) a pri tom je Kopernikus jedan od najgorih internet provajdera pa ipak ima bolju ponudu od EXE Net Optickog interneta sto je JADNO. Stice se utisak da su Niski internet provajderi alavi na pare ili da se takmice u tome ko ce da bude skuplji.
 
A taj paket od 12/1.2Mbps kod kopernikusa gde je, ne nalazim tu ponudu na sajtu?
 
Ni ja to ne vidim na njihovom sajtu, jedino sto ima to je ako potpises ugovor na godinu dana onda taj flat mega dobijas prva 3 meseca za 1400 a posle toga je regularna cena od 2800. Ja sam jedino to nasao da je slicno ovome sto pise Mitsuru.
Ali to nije redovan cenovnik.
 
Paketi su povecani samo jos uvek nije objavljeno na sajtu. Meni je sa 8/0.75 povecano na 12/1.25 a Turbo flat paket sa 16 na 20 dok je profi 30Mbit sada 3300 sa pretplatom koliko kosta i Turbo Flat 20Mbit + TV pretplata (sto je nelogicno).
 
EXE Net me je demantovao na najbolji moguci nacin a za to je zasluzna izuzetna cena TV pretplate u kombinaciji sa odlicnim Mix paketima nakon cega Kopernikus ostaje u prasini. Naime, moj Flat Home paket od 12/1.25Mbit + TV pretplata kosta 2600 din. a za taj novac EXE Net nudi internet brzine 40/3 + TV (analgni i digitalni kanali). Razlika je citavih 28Mbit u downloadu i 1.75Mbit u uploadu pa se nadam da ce tokom naredne godine EXE Net opticki internet da zazivi i u Pomoravskom okrugu a ja cu istog dana raskinuti ugovor sa Kopernikusom i preci kod njih, naravno, ukoliko Telekom ne ponudi nesto jos bolje kroz VDSL. Pitam se kako ce genijalni Kopernikusov direktor da reaguje kada stigne konkurencija i da li ce tada da spominje cene pica u kaficima i na benzinskim pumpama u razlicitim delovima Srbije. Konkurencija je cudo ...
 
zna li neko spisak kanala? zanimljiva ponuda
 
Jedino što znam je da spisak kanala nije konačan. Biće ih još.

Još nisu svi pregovori gotovi, i nisu sklopljeni svi ugovori.
 
moramo malo i da ih kritikujemo

zadnjih 20 dana primetno losije radi net



placam 10/2 :mad:

zvao sam naravno vise puta a opravdanja su im smesna.. te ugasite ruter i probajte direktno, te dajte nam par sati da testiramo, zovite sutra radimo na tome...

optiku kao razvlace po Nisu, mada ko zna kad ce.. kako li ce to da radi i svi oni tv kanali kad ovo ne *ebu da rese..
 
I kod mene je zezao net, zvao sam ih malopre i kazali su mi da bi u toku sutrasnjeg dana to trebalo da bude reseno. Radili su na prosirenju kapaciteta mreze, barem su meni tako rekli.
 
Izgleda da su stvarno nabudzili, danas radi vec ok :d
 
Izgleda da su stvarno nabudzili, danas radi vec ok :d

Kada je bilo zadnje povecanje brzina, nesto mi i nisu bas konkurentni sa ovim brzinama i cenama ? Iskreno, ocekivao sam da ce podici brzine i za wi-fi korisnike nakon sto su predstavili opticki net ali izgleda da su svi Niski provajderi pilicari.
 
Je li koristi neko njihovu optiku? Znam da zgrade u mojoj blizini imaju mogucnost da se prikljuce, pa se razmisljam da li da potegnem da se i kod mene uvede. Ovaj paket 18/2 Mbps za 1490 uz ugovor na 24 meseca mi deluje interesantno.
 
Nije isključeno povećanje brzina na wireless-u, ali treba napraviti bolje linkove ka pristupnim tačkama, i u nekim slučajevima promeniti tehnologiju pristupa iz 802.11n (5GHz) na 802.11ac - a jesu pre par godina menjali 802.11a sa 802.11n, e sad...

Ono što znam je da povezuju sve veći broj pristupnih tačaka sa optikom, a ostalo kad će biti, ne znam.

Čak i za gradove van Niša znam da je u procesu povezivanje optikom (za Pirot i Jagodinu 100% znam), samo se na dosta mesta još čekaju dozvole... Tako da mora negde da krene, ne verujem da će još dugo ovako biti, ali videćemo kako će tačno da menjaju ponudu.
 
Poslednja izmena:
Nije isključeno povećanje brzina na wireless-u, ali treba napraviti bolje linkove ka pristupnim tačkama, i u nekim slučajevima promeniti tehnologiju pristupa iz 802.11n (5GHz) na 802.11ac - a jesu pre par godina menjali 802.11a sa 802.11n, e sad...

Ono što znam je da povezuju sve veći broj pristupnih tačaka sa optikom, a ostalo kad će biti, ne znam.

Čak i za gradove van Niša znam da je u procesu povezivanje optikom (za Pirot i Jagodinu 100% znam), samo se na dosta mesta još čekaju dozvole... Tako da mora negde da krene, ne verujem da će još dugo ovako biti, ali videćemo kako će tačno da menjaju ponudu.

Pomenuo si Jagodinu a ja bas u njoj zivim pa me zanima da li planiraju da ponude opticki net krajnjim korisnicima kao u Nisu i sta je sa TV-om preko optike ? Kazes da je proces "povezivaja" vec u toku pa me zanima na koje konkretno povezivanje mislis i odakle ti informacije ?

Hvala.

P.S. Nezadovoni korisnik Kopernikusa koji jedva ceka adekvatnu alternativu.
 
Nazad
Vrh Dno