Šta je novo?

wireles

milosjankovic

Cenjen
Učlanjen(a)
14.09.2012
Poruke
43
Poena
154
Ovako imam lap top i hocu da napravim antenu da bih uhvatio neki wireles signal iz grada(Zajecar).Posle duzeg googlanja nasao sam nacrte kako napraviti biquad antenu koju planiram da napravim i koaksijalni kabal vezem na tp link usb tl-wn722n,jednostavno odsrafim njegovu antenu i povezem svoju biquad na krovu,duzina kabla je 10 metara(otprilike nisam merio),a usb u lap top jer kako drugacije da povezem.Dajte neke savete sta da uradim jel dobra ova ideja sta mogu da uspem?
 
Napravio sam i ja gomilu tih bi-quad antena i nisu loše (u zavisnosti od dizajna ) ali ako treba da ideš dalje od jedno 200-300 metara jedino High gain grid antena može da ti da veći domet. Ne košta ništa da se sama antena napravi ali kabl i konektor koštaju. Za kabl te dužine moraš da upotrebiš onaj sa 50 ohma a ne teleizijski od 75 ohma. Za prijemnik možeš da upotrebiš i neki ruter koji ima WiFi i AP/Client mode, oni su po pravilu jači od ovih sa USB vezom i možeš da ga smestiš mnogo bliže anteni jer antenski kabl gubi puno sa dužinom, specijalno televiziski. Od rutera onda ideš do kompjutera normalnim network kablom sa kojim ne gubiš ništa. Naravno može da se nabave i USB prijemnici sa mnogo većom snagom nego taj. Normalno oni su negde samo 100-150 mW a oni jači idu i do 3 wata ali su debelo skuplji.
Još jedna stvar na kraju, mnogo zavisi i od snage odašiljača na koji se kačiš, ako je on slab ili previše daleko, ili iza brda ili velikih zgrada, teško da će išta na tvojoj strani da pomogne.
U principu, ako sa laptopom možeš uopšte da vidiš neki odašiljač, makar i sa bednim signalom sa mesta na kojem misliš da staviš antenu, onda su šanse da uspeš sa takvom antenom mnogo veće.
 
Poslednja izmena:
Hvala u svakom slucaju.Ja pravio danas skoro pa ceo dan ali me uhvatio mrak pa ne mogu da je bas isprobam,videcu sutra ali nzm da li ce nesto uspeti videcu pa javljam i postavicu sliku antene.Ipak sam stavio koaksijalni kabal od 75 oma jer onaj od 50 ne mogu nigde da nadjem u radnjama.Zna li neko samo da li masa na koaksijalnom kablu i sredina kabla preko antene trebaju da imaju spoj jer ja sam ih odvojio tj.masa kabla je vezana za reflktor(lim) a sredina kabla za bakarni element koji sam napravio u sredini i ta dva dela nemaju medjusobnu vezu,jel to tako treba ili treba da se spoji?
 
Na samom kvadu, u sredini, na jednu stranu ide centralna žica a na drugu stranu stranu bužir tj. spoljašnji deo kabla koji je takođe vezan sa reflektorom. Da, sam kvad je zatvoreno kolo, znam da izgleda nelogično ali tako je. Sam kvad treba da bude 1.5 cm od reflektora.Razmak u sredini kvada treba da bude oko 1.5 mm. Svaka strana kvadrata treba da bude 30 mm. 50 ohma kabl dolazi na starim BMC mrežama. oznaka RG 58u za tanju i RG8 u za deblju, to je najjeftiniji kabl od 50 ohma ima i drugih sa manjim otporom i gubitkom ali je daleko skuplji. Na toj dužini 75 ohma kabl će imati strahovite gubitke specijalno sa relativno slabom antenom. Ja sam dobio odlične rezultate kada sam stavio kvad antenu u mali satelitski tanjir od 90 cM.

evo pogledaj ovo : http://martybugs.net/wireless/biquad/
http://martybugs.net/wireless/biquad/double.cgi
 
Poslednja izmena:
Pošto pričate oko pravljenja antena za wireless da se i ja uključim. Imam tp-link TL-WR340GD i on ima antenu koja se skida. Kakvu ja antenu da priključim na njega a najbolje bi bilo da ona može da se napravi tj. Ja bih je pravio? Treba mi antena koja će moći da baca dovoljno jak signal jedno 50-60 metara sa trećeg sprata zgrade u prizemlje jedne kuće. Izmedju njih nema nikakvih gradjevina, ima jedno drvo i kablovi na banderama, znači čisto je. U prizemlju se komp ili android telefon nalaze oko 8 metara od prozora veće površine koji gleda u pravcu zgrade, na mestu gde bi bila postavljena antena. Hvala unapred.
 
Ja napravio.......kakva je to budzevina :crash: da ne poverujes sve je radjeno otprilike cak i nemam konektor na ruteru vec zalemio direktno.Kabal televiziski 75 oma 11 metara i dobio sam neki signal kao dve crte od zgrade udaljene jedno 200 metara a ruter je mali usb.Radi nekako......vazno je da imam osnovu sad cu da pokusavam dalje;),ako me ne iznervira pa bacim i odem u prodavnicu i kupim industrisku.Najgore je sto to sto sam naso je brzine kao dial up mnogo sporo,sta mislite da li bi bilo brze ako nesto izmenjam tu?
 
I ja sam gledao te linkove....a satelitski tanjir mogu da nabavim.....pokusacu da zatvorim kolo na quadu
 
Dusane sa ovih linkova gore koje je majk okacio mozes napraviti antenu koja ce predpostavljam da zadovolji tvoje potrebe
 
Jos gore kad sam spojio quad sa masom nema ni ono sto imalo od signala.Odustajem nego dajte mi neke savete sta da kupim od fabrickih komponenti i da se nemucim a da to nije preskupo a ni preslabo,znaci koji ruter i koja antena?
 
Ove fabricke antene kupuju se komplet sa 15m kablom i konektorom znaci ako kupim to potreban mi je ruter ali koji?da napomenem internet vezujem na lap top i desktop u drugoj sobi.Koje brzine mogu da dobijem(upload i download)i kako da spojim dva kompa na jedan ruter,wirelesom ili kablom?Cena antene je 3200 koliko moze da me kosta ruter?
 
OK antena za visoku frekvenciju na primo predajniku nije ista stvar kao za tranzistorski radio, prikačiš parče žice pa ispadne bolje. Sve mora da bude na istoj impendaci a to se postiže preciznošću i tačnim dizajnom
Ovakvu jednu ja upotrebljavam za vezu sa prijateljem na oko kilometar ipo, sa drge strane je quad u satelitskom disku. Odlično se ponaša a jeftinija od Reinka.
http://www.kupindo.com/Antene/10454818_ANTENA-ZA-BEZICNI-INTERNET-VELIKA-OD-24-DBI
Staviš prvo ovu na tog TP linka pa ako ni to nije dovoljno onda juri nešto jače. Ipak gledaj da imaš što kraći antenski kabl.
 
jos nesto fabricka antena dolazi sa 15m kablom i zapunktovanim konektorom ako skratim kabli ne mogu opet da zapunktujem konektor ako samo isecem kabli,skratim i zalemim gubim na sastavu.
 
Nisam imao priliku da se stretnam sa tim ruterom ali uglavnom radim sa TP Linkom i vrlo su dobri. Onu antenu možeš da poručiš i sa kraćim kablom. Ja sam uzeo sa 10 metara i nisam morao da skraćujem.
Sad sam pogledao taj ruter, izgleda da nema AP/CLIENT mode tako da ti nije upotrebljiv za tu namenu. Nemoj još uvek da kupuješ nijedan uređaj dok ne probaš sa tim tvojim i dobrom antenom.
Uglavnom, ako ti sam ruter nije preko potreban bolje ti je sa nekim jačim USB WiFi adapterom. Bilo koji ruter mora da ima CLIENT mode da bi mogao preko nega da primaš bezžični internet, AP (Access Point ) je da širiš dalje internet ili praviš bezžičnu vezu.
Evo jedan ultra jak USB WiFi, tto je 15 - 20 puta jače nego normalni.
http://www.kupindo.com/Wireless-kartice/10489240_Kasens-G5000-Wi-Fi-kartica-2000mW-Najjaca
pa ako ti baš zapne, dalje od toga izuzev profesinalnih uređaja nema.
 
Poslednja izmena:
I to je dobra antena ali ima još 2 dana da ide, ko zna na koliko može da ode, ako možeš da je dobiješ za ispod 2 soma onda odlično. Ipak je ova polovna a ni Limun nije baš najsigurnije mesto.
Brzina zavisi donekle od jačine signala ali i od protokola po kome se povezuje a za to obadve strane treba da upotrebljavaju isti. Uglavnom su 802.11 b na 11 Mbit/s, g na 54 Mbit/s i n na 54 Mbits/s do 600 Mbits/s mada su naj uobičanije na do oko 150 Mbits/s. Sa brzinama interneta ovde ako se povežeš na 54 Mbit/s nećeš primetiti nikakvo usporenje. naravno sve to je samo teorijski i zavisi i od mnogo drugih stvari.
 
Kupio sam 5 metara produznog usb kabla i moj tp-link izbacio van krova sa njegovom standardnom antenicom,dobio sam i vise nego sa ovim sto sam pravio cak desetak mreza i od toga jednu na koju sam uspeo da se konektujem i net radi samo malo koci ima jednu do dve crte cesto koci,signal kako meri tp-link od 18 do 26 posto,znaci malo mi fali kako da to malo nadoknadim,mozda neka veca antenica na tp-linku,sta mislite?
 
Za dobar internet ti treba bar 40 do 50%. Neka grid antene bi najviše pomogla. Eventualno neka veća omni od 30tak cm ali ipak grid je zakon specijalno one jače. One su negde do 24 Db a najbolje omni oko 15Db. Ta originalna je negde oko 2 do 5 Db.
 
"Pozajmljivanje" interneta na daljinu, zanimljivo :)
 
Jeste, 5 M USBa je baš maksimum ali to nema veze sa jačinom radio signala, to može samo bolja antena ili uređaj i / ili da da donese.
 
Ako kupim fabricku antenu sa svojim kablom da iskoristim ovaj produzni usb pa par metara antenskog kabla ili obrnuto
 
Mislim da je bolja ona druga koju sam ti preporučio. Imaš onoga proizvođača na Kupindu ja sam super zadovoljan sa njima.
 
Nazad
Vrh Dno