Šta je novo?

iPhone 5S / 5C - zvanicna tema

Da ali taj full HD (ne znam samo da li mislis na onaj sa Nexus-a 4? :D) i ako dodje nece biti nista vise od marketinske patke i bespotrebnog opterecivanja uredjaja vecom rezolucijom (jel vidis piksele na iPad-u i da li bi primetio 50% vecu rezoluciju od te koja se sada koristi? naucnici kazu da ne, ti verovatno imas suprotno misljenje?) . a i nfc ce doci na iphone onda kada se nesto korisno sa njim bude moglo uraditi, za sada je Passbook daleko korisnija i vise koriscena stvar od NFC-a (a lako ce se Passbook nadograditi da koristi NFC).
 
Nisam video.. Lolek i bolek...nije vam niko napao Apple..opusteno..ovo su suskanja...najave, nagdjanja... Chillout..
 
Ako Epl bude radio nekakav grand ifon, rezolucija ekrana ce biti velika. Ako pak ostane na 4" ili uradi neki mini ifon nema potrebe da idu na vecu rezoluciju.
 
Poslednja izmena:
Android proizvođači će tih 1080p pakovati u ekrane velikih dimenzija (~5"). Pre 2 godine 5" uređaji su smatrani tabletima (npr Dell Streak), pre godinu dana phabletima (Note), a danas su to postali telefoni
I ako se Apple odluči na povećanje dimenzija uređaja, ne verujem da će to biti neke drastične promene, ne verujem da će narušiti samu mobilnost uređaja. Telefon je ipak uređaj koji treba da ti stane u džep i svuda nosiš sa sobom.
Drugi je problem softverske kompatibilnosti na koji u Apple-u dosta polažu pažnju. Apple je uradio odličnu stvar sa iPadom 3, povećao je rezoluciju 4x, sav stari softver savršeno funkcioniše i ubeđen sam da će tu rezoluciju (2048x1536) forsirati još dugo vremena.
S druge strane, za iphone 5 su osim rezolucije odlučili da promene aspect ratio (sa 3:2 na 16:9), što zahteva posebno prilagođavanje aplikacija od strane proizvođača softvera. Dakle, stvar je mnogo komplikovanija od prostog podizanja rezolucije...
 
S druge strane, za iphone 5 su osim rezolucije odlučili da promene aspect ratio (sa 3:2 na 16:9), što zahteva posebno prilagođavanje aplikacija od strane proizvođača softvera. Dakle, stvar je mnogo komplikovanija od prostog podizanja rezolucije...

Prelazak sa 640×960 na 640 × 1136 je bio znacajno komplikovaniji nego sto bi bio prelazak sa 640 × 1136 na 1080 x 1920 bas zbog aspect ratio koji si pomenuo.

Sto se tice mobilnosti uredjaja, Epl bi morao da menja dizajn ifona ako bude se odlucio za veliki ekran. Sa sadasnjim dizajnom to bi bila prilicna cigla. I to moze biti glavni razlog protiv toga.
 
Poslednja izmena:
Nisam video.. Lolek i bolek...nije vam niko napao Apple..opusteno..ovo su suskanja...najave, nagdjanja... Chillout..

Zasto kao odbranu Apple-a smatras kada ti neko napise da Nexus 4 nema Full HD ekran i da si malo pobrkao loncice? polazna osnova ti je bila Nexus 4 sa svojim Full HD ekranom bolje izgleda nego ekran iPhone-a 5, tolika rezolucija po tebi je itekako bitna, da bi svoju tvrdnju potkrepio youtube klipom gde covek testira nexus 4 i iPhone 5 i jos sasvim jasno napomene da je slika u youtube-e app-u na iphone-u sa black barovima iskljucivo zato sto App nije update-ovan za iPhone-ov aspect ratio. a ruku na srce, Nexus 4 nema Full HD ekran, tako da ti je u teorija u startu na krajnje klimavim nogama :) . A evo koliko je Digitimes pouzdan :

http://www.digitimes.com/news/a20120229PD215.html

http://www.digitimes.com/news/a20111227PD204.html

http://www.digitimes.com/news/a20110704PD216.html

http://www.digitimes.com/news/a20100713PD207.html

to je samo par bisera, sve "vesti" su im takve.
 
OffT: Cudi me da ova tema jos nije zatvorena, po meni bezvredna...

OnT: Sumnjam da ce ici razlicite boje, to bi onda bio sarenis, a i opekli su se malo sa farbanjem na iP5, pa sumnjam jos vise. Imas brate razne case-ove, pa uzmi sta god hoces koju god boju.

Rezolucija sta? Na 4" je sasvim ovo ok, za 5" (na koliko idu androidi) treba malo jace od 720p, znaci logicno da ce dici na 1080p.
 
Uopšte ne vidim poentu ovog prepucavanja, osim dokazivanja kome je "veći", "lepši", "bolji",...
Svako kupuje i koristi ono za šta smatra da mu vrši posao i to je to. Andrid vs iOS je potpuno besmislen dvoboj, pošto su to dva OS-a koji imaju potpuno drugačiju filosofiju od samog starta i po meni nisu za upoređivanje. E sad, što su se od silne šume OS-a za smart telefone izdvojila ova dva i što, kako stvari stoje, oni diktiraju (i diktiraće) buduće trendove, to je druga stvar.
Evo, ja koristim iPhone 4, iOS 5.1.1 i prezadovoljan sam. Supruga ima Samsung Galaxy S2 i takođe je prezadovoljna, ali je meni to preglomazan telefon (njoj nije).
iPhone 5 verovatno nikada neću uzeti, s obzirom da sam ga probao u ruci i zaključio sam da mi je to prevelik telefon. Da je dobar, dobar je, ali isto kao i Galaxy, koji je btw fenomenalan telefon, ne leži mi i tačka.
Ako u nekoj bližoj budućnosti Apple napravi neki iPhone mini sa ekranom manjim od 4" razmatraću ga kao opciju za upgrade. Do tada, ova "četvorka" itekako završava posao.
 
Nema prepucavaNJA..Lolek i Bolek u svakoj Apple temi krenu da googlaju i onda su pametni..Mala greška u informaciji i oni odmah spamuju po 2 strane.. :D

http://mobile.benchmark.rs/mobile_vesti/stizhe_jeftiniji_iphone
Vest koju smo objavili pre samo par dana dobila je potporu: Apple uskoro izbacuje jeftiniji iPhone. Pored manjeg modela za sada poznatog kao "iPhone mini" Apple planira da objavi i jeftiniji iPhone za kraj ove godine, navodi najnoviji izveštaj sa Wall Street Journal-a.( Za Loleka i Boleka je i ovo verovatno nepouzdan izvor) Kompanija će napraviti jeftiniji model za korisnike koji žele da uštede novac, ili što je još verovatnije biće namenjen tržištima u razvoju, sa cenom značajno nižom nego što košta iPhone 5. Izveštaj ne nudi detalje o cenama niti o preciznijem datumu dostupnosti, ali verovatno nije slučajno što se pojavio u vreme velikog CES sajma, na kome Apple inače ne učestvuje. Osoba koja je želela da ostane anonimna, poručila je za Bloomberg da je Apple razgovarao sa najmanje jednim top američkim operaterom o svojim planovima. O tome kako i na čemu će se uštedeti i doći do jeftinije verzije za sada nema pravih informacija, već samo nagađanja.

Da li je iPhone mini na horizontu? Analitičar Strategy Analyticsa Nil Mauston veruje da jeste, ali koji je razlog za tako nešto? Može se reći da je Samsung bio pobednik u ovom ratu smartfona dok je Apple bio na drugom mestu, a takva situacija može da se nastavi i u 2013. godini, barem prema navodima CNET-a. Bazirano na podacima sakupljenim na CNET, Mauston očekuje da Samsung zauzme 33% tržišta smartfona u toku ove godine, što je povećanje u odnosu na 31% koliko je imao u 2012. godini. U isto vreme Apple-ov udeo će činiti 21% u odnosu na 20% od prošle godine. Kako bi uzvratio udarac i stekao veću bazu korisnika, Apple planira da lansira manju, jeftiniju varijantu iPhone-a nazvanu "iPhone mini", navode analitičari. Mauston međutim navodi da ne veruje da će se to dogoditi ove godine, on poručuje za CNET sledeće: "Verujemo da će Apple objaviti iPhone mini u nekom trenutku u naredne tri godine kako bi odgovorio na zahteve miliona prepaid korisnika širom sveta koji ne mogu sebi da priušte aktuelni iPhone".
 
Poslednja izmena:
Nema prepucavaNJA..Lolek i Bolek u svakoj Apple temi krenu da googlaju i onda su pametni..Mala greška u informaciji i oni odmah spamuju po 2 strane.. :D

Samo kada se polu informisani Bob Rok javio :) . vidi se da slabo pratis IT pa ti se cesto omakne i onda su krivi oni koji ti ukazu na to da nisi upravu. bez uvrede ali konverzacija sa tobom na forumu je na nivou konverzacije sa trinaestogodisnjim detetom koje ne zeli da prizna da nije u pravu i jos se na druge naljuti kada mu ukazu na to. mozes misliti ne pratis it pa ne znas, nije kraj sveta niti je nesto strasno u pitanju. btw imas u ovom topic-u vise post-ova od loleka i boleka zajedno pa me zanima ko spamuje ovde (da ne ulazimo u to da si identicnu vest preneo 5 puta do sada i da ne znas da koristis forum pa lupas redovno uzastopne postove a broj strana samo raste ) :D

EDIT: Molim te jos koji put nam quote-uj Digitimes-ovu vest, malo je 5-6 puta kolko si do sada uradio :)
 
Poslednja izmena:
Kada sam ja pisao na ovom forumu ti nisi ni znao za njega..Ali ne pratim toliko zadnjih godina pa vidim da se adolescenata nakupilo..Nije problem ukazati na grešku nego kada to ponavljate u nekoliko postova i mislite da ste genijalci zbog googla, onda je to meni obično triperašenje bubuljičavih klinaca.. Jer sam jasno naveo još 2 telefona sa full hd ekranom ali ste vi to ignorisali i nastavili da se kačite na nexus koji ima bolju rezolucijau inače od iphone. To je već provociranje od strane hrabrih na tasturi ....
Tako da kuliraj i idi smaraj drugog... Nemam vremena za decu...Tema je jasna a ko voli virtualno onanisanje, mene ne zanima...
Sasvim je jasno da će Apple napraviti raddikalne rezove u novim modelima...Navalili ste na jedan sajt, koji sam linkovao da spamuje..Sada kada sam naveo i drugi- niko ništa..Jel i oni spamuju?Wall Street Journal-a MOžda i Benchmark vesti spamuju? Daj bre, smešni ste..
 
Poslednja izmena:
Totalno je nebitan izvor, ovo su sve nagadjanja. (a i ako jedan od vas prestane, svima ce biti lakse citati ovaj deo foruma;))
Mislim da Apple gubi polako na exkluzivitetu, a videcemo kako ce se to odraziti na nas, krajnje korisnike. Toliko me ne interesuje ip5s koliko ip6. Stvarno mislim da treba uvesti radikalne promene umesto minornih, kozmetickih. Prvo baterija, pa teraj dalje ;)
 
Kada sam ja pisao na ovom forumu ti nisi ni znao za njega..Ali ne pratim toliko zadnjih godina pa vidim da se adolescenata nakupilo..Nije problem ukazati na grešku nego kada to ponavljate u nekoliko postova i mislite da ste genijalci zbog googla, onda je to meni obično triperašenje bubuljičavih klinaca.. Jer sam jasno naveo još 2 telefona sa full hd ekranom ali ste vi to ignorisali i nastavili da se kačite na nexus koji ima bolju rezolucijau inače od iphone. To je već provociranje od strane hrabrih na tasturi ....
Tako da kuliraj i idi smaraj drugog... Nemam vremena za decu...Tema je jasna a ko voli virtualno onanisanje, mene ne zanima...
Sasvim je jasno da će Apple napraviti raddikalne rezove u novim modelima...Navalili ste na jedan sajt, koji sam linkovao da spamuje..Sada kada sam naveo i drugi- niko ništa..Jel i oni spamuju?Wall Street Journal-a MOžda i Benchmark vesti spamuju? Daj bre, smešni ste..

Kao sto sam rekao, retko kada napises nesto pametno, a kada ti neko iznese neke argumente pocnes ljude da nazivas "genijima", "spamerima", "adolescentima", "klincima"... ne znam koliko godina imas ali nivo diskusije ti definitivno nije na zavidnom nivou a i cini mi se da solidno masis poentu funkcije foruma. dakle normalno je da ti neko ukaze na greske kada pokazes osnovno nepoznavanje tematike o kojoj volis da pises, npr. sa izjavama da na iOS-u ne mozes selektovati pojedinacno mesto u tekstu, da lupa ne radi, da ne mozes napraviti screenshot, da nexus 4 ima Full HD rezoluciju... a potom tvoji prilicno bezobrazni i drski odgovori verujem da nikoga, pa ni mene, nece fascinirati na jednom IT forumu jer ces tesko ovde galamom uspeti da ubedis ljude da si u pravu. dakle samo malo vise zrelosti u komunikaciji, prilici ti forumskom stazu...

a sto se tvog linkovanja tice, da si se barem potrudio da procitas linkove koje ovde neumorno kacis, video bi da svi prenose vest Digitimes-a i komentarisu je, nista vredno paznje s obzirom da je ovakvih svakodnevno imas u dvocifrenom broju (pogotovo kada se uzme u obzir da je izvor Digitimes).

Dark Side je napisao(la):
ali ste vi to ignorisali i nastavili da se kačite na nexus koji ima bolju rezolucijau inače od iphone.

I ovde nastavljas da pokazujes elementarno nepoznavanje tematike o kojoj pises, niko ne spori da Nexus 4 ima vecu rezoluciju od iPhone-a 5 ali isto tako iPad ima vecu rezoluciju od tog Nexus-a 4 a ti brkas babe i zabe. ne odredjuje ti samo rezolucija kvalitet slike vec i velicina displeja a iPhone 5 ima veci DPI od tog Nexus-a 4 (jos jednom napominjem razlika je neznatna i nije vredna price uopste).
 
Poslednja izmena:
Totalno je nebitan izvor, ovo su sve nagadjanja. (a i ako jedan od vas prestane, svima ce biti lakse citati ovaj deo foruma;))
Mislim da Apple gubi polako na exkluzivitetu, a videcemo kako ce se to odraziti na nas, krajnje korisnike. Toliko me ne interesuje ip5s koliko ip6. Stvarno mislim da treba uvesti radikalne promene umesto minornih, kozmetickih. Prvo baterija, pa teraj dalje ;)
evo ja sam prestao jer sam stavio "ignore"... ;)
MIsliš da je baterija slaba?
JA se radujem većem ekranu a pretpostavljam da će onda i podići rezoluciju.
 
Da, da baterija bilo kog smartfona je nula za putovanja.. Stvarno ne vidim razlog zasto se ne bave sa ovim pitanjem. Sigurno se secate price o fuel cell, koji je trebao mesec dana da radi bez prestanka, ne znam sta se desilo sa istim. Svakako voleo bih da vidim nesto extra od Apple-a, nesto zbog ceka cu reci 'svaka cast!'
 
http://www.forbes.com/sites/anthony...hnology-to-solve-screen-glitches-in-iphone-5/
According to a report in The China Times (Translated by computing.co.uk), sources in the Apple supply chain claim that, “Apple intends to switch to alternative touch technology for its next generation of mobile phones, stating that a ‘Touch On Display’ panel is being developed by Taiwanese Apple supplier Innolux.”
In November, game developers at CMA Megacorp in London identified a glitch with rapid diagonal scrolling on the iPhone 5. They tweeted that if you “slide [your] finger back and forth diagonally on screen, input events drop out or stop altogether.” The video above demonstrates the glitch by testing this kind of action on two iPhone 4 units, one running iOS 5 and the other iOS 6 against two iPhone 5 units with the same two versions of iOS. In both of the iPhone 5s, the screen froze up after a bunch of touch events piled up, but not on the iPhone 4s.
User comments I have read suggest that not all of the new iPhones are equally sensitive, and then only for users, like Fruit Ninja or Infinity Blade players, who routinely make this kind of diagonal swiping action on their phones.
Cult of Mac reported in September that the iPhone 5′s thin “in cell” combination of touch screen and LCD display in one, was ”causing ‘significant production constraints’ that mean Apple cannot produce the device fast enough.” It may be that quality control has been a significant issue.
According to the China Times report, the new Innolux “Touch On Display” panel will have “a thickness of only 0.5mm, [and] better sensitivity than previous iPhones with a ’10 point full featured multi-touch’ function.” This would suggest that the next iPhone will be a “5s” instead of a “6,” and that Apple will use this transitional model to work out some of the kinks with the iPhone 5. In general, these second models have been better bets than the splashy premieres, with higher user satisfaction ratings. Consumer Reports, for one, is not a big fan of the iPhone 5.
 
Poslednja izmena:
Kada je prvi put Retina display na iPhone 4 predstavljen, posle 2 do 3 dana sam procitao na Tomshardware clanak (koji su oni odnekle linkovali) da je PhD medicine koji se bavi ocima izjavio da covek moze da uoci razliku u ostrini do 370 ppi. Ja licno pixel na iPad-u 3 vidim samo kada ga priblizim ocima na par cm, na iP xyz ga sigurno ne bih primetio.

Full Hd display jeste marketinska patka tako da se tu slazem sa websterom (ne verujem da ovo pisem :)), ali kada imas 5" telefon, odluka moze biti da se ide ili na neki nestandardni rez, ili neki standardni. Full Hd nije uopste bio potreban, prosao bi super 1680x1050 ili 1600x900, ali pretpostavljam da su se zbog marketing odlucili na Full HD, mogu da pricaju iste gluposti kao Apple za MBPR, da se svaki pixel 1080p videa prikazuje na display-u, da nema shrinkovanja itd.

Ako se prebacimo na tablete, na iPad 3 jeste stosta crystal sharp, ali rez bi trebao da buce jaci, kao na Nexus 10 ili pak da se juri 320 ppi.

Mnogi se ovde pale na boje i njihovu zivahnost i ostale gluposti, ja licno ne mogu da primetim razliku izmedju  boja na LCD monitoru i ovog display-a na iPad 3 u pogledu boja, average Joe za koga su namenjeni ovi proizvodi tek nece primetiti razliku, to je duplo veca marketinska patka od Full HD display-a. Jedini nacin kako bi average Joe a i vecina korisnika ovog foruma primetila razliku u bojama na SGS 3 i iP 5 je verovatno kada bi ih stavili jedan pored drugog, ako bi pak koristili jedan neko vreme pa onda drugi neko vreme vrrovatno bi u pocetku primecivali neku razliku, kasnije tesko.

Ako se zadrzimo na ovome jos malo, CES je pun Retina ultrabook-ova, sa najavom da ce Asus predstaviti lap sa 3840x2160 display-om, ovo mise cini kao Retina na steroidima, jos ako se doda Leap motion senzor tesko da ce iko imati nesto sto ce moci da se takmici sa takvom masinom.

Digitimes lupa sto sta, ali i pogadja, recimo za iPad mini su rumor oni izbacili odavno, jesu lupali kada ce da izadje, ali predvideli su ga. iPhone mini je sasvim logican korak Apple-a. Kada je Apple prvi put odlucio da drzi 3 iPhone-a u prodaji, najlosiji model - 3gs se prakticno nije prodavao iako je Apple ocekivao nagli porast trzista, brojke su ostale iste, ako je doslo do povecanja to je bilo zbog top uredjaja, eventualno onog srednjeg koji je neznatno jeftiniji od top uredjaja.

Svaki mini uredjaj je za Apple drasticno los. Na Verge-u imaju clanak gde s'vremena na vreme neko pokazuje sta sve nosi sa sobom. Pre par dana je tu prosao Dieter Bohn koji je radio recimo review Lumia 920 na Verge-u. U njegovoj torbi se nalazi iPad mini, uz komentar da od kada je kupio mini vise ne koristi iPad 3, u komentarima se javila tona ljudi sa istom konstatacijom. Apple je sa iPad mini hteo da poveca marketshare, ali on je ostao isti cak se mozda i smanjio, jedino sto su uradili je da su uspeli da prebace korisnike sa uredjaja vise cenovne margine na uredjaj nize cenovne margine i tako sebi umanjili profit.

Mozda iPhone mini privuce veci broj korisnika, ali opet tesko da ce se ikako izboriti sa ljutom konkurencijom, recimo cak i da taj telefon kosta nekih 300 evra sto je vise od duplo jeftinije od trenutnog iPhone-a, za te pare moze da se kupi tipa xPeria S koja je od iPhone 5 losija samo po SOC-u, najverovatnije ce uraditi istu stvar kao sa iPad mini, zajebace sami sebe. Akcije su im pale od launch-a iPhone 5 i iPad mini skoro za trecinu, cak su jedno vreme bile i ispod 500$.
 
Da, da baterija bilo kog smartfona je nula za putovanja.. Stvarno ne vidim razlog zasto se ne bave sa ovim pitanjem. Sigurno se secate price o fuel cell, koji je trebao mesec dana da radi bez prestanka, ne znam sta se desilo sa istim. Svakako voleo bih da vidim nesto extra od Apple-a, nesto zbog ceka cu reci 'svaka cast!'

RAzor MAxx ima 3300 mA. OStali su tanki.. MOžda je skorije izašao još neki sapristojnom baterijom-nisam pratio..
 
Glavna stvar je da se kompanije bave time kako će povećati dijagonalu ekrana ili kako će povećati rezoluciju, koju koliko god povecavali teško da će se primijetiti i na monitoru od 21 inča, umjesto da se bave time da pokušaju naći rješenje za neke banalne probleme kao što rekoste baterija npr. Uglavnom, ne daj bože da zaboravim punjač i ako idem na putovanje od 2 dana jer da jedva diram telefon opet (se bojim da) ću ostati zaglavljen u vremenu i prostoru (tako se osjećam kad nemam telefona).
 
@gile23,

Ti bas mrzis nas koji se bavimo bilo kakvim app/web develoment-om? Jos nestandardnih rezolucija, jos vise fragmentacije? Pa tacno bih poceo da razmisljam o promeni profesije. :wall:

Apple se odlucio za doticnu rezoluciju na iPad i MBP-Retina, jer su oni logican nastavak procesa koji su zapoceli sa iPhone4. Dupliranje rezolucije.
 
@gile23,

Ti bas mrzis nas koji se bavimo bilo kakvim app/web develoment-om? Jos nestandardnih rezolucija, jos vise fragmentacije? Pa tacno bih poceo da razmisljam o promeni profesije. :wall:

Apple se odlucio za doticnu rezoluciju na iPad i MBP-Retina, jer su oni logican nastavak procesa koji su zapoceli sa iPhone4. Dupliranje rezolucije.

krastavac sta da ti kazem, Asus ce duplirati po obe ose full hd, a na 15" valjda 1680x1050 koja je vec rez u tom rangu pa puta 2 po obe ose, ultrabook-ovi za sada idu do full hd, ima brdo rezolucija i brdo odnosa na kojima bi neka web aplikacija trebala da bude kako treba prikazana na mobile, tablet ili desktop browseru. Morao bi prakticno da pravis 2 revizije za mobile, jednu za 4:3 drugu za 16:9 odnos (iPad vs Transformeri i Nexusi).

Androidi su stali na 2560x1600, ms ide do full hd, Apple ni sam ne zna sta ce, ko pravi app njemu je to nocna mora, dugo vremena je trebalo da se optimizuju app-ovi za iPad 3 i za iPhone 5 negde 3+ meseci, neki nece nikad biti update-ovani za retina (photobucket) za ipad itd. Ako Apple izbaci iPhone mini, a ovaj poveca na skoro 5" tek ce vam onda veselje biti.
 
Svaki mini uredjaj je za Apple drasticno los. Na Verge-u imaju clanak gde s'vremena na vreme neko pokazuje sta sve nosi sa sobom. Pre par dana je tu prosao Dieter Bohn koji je radio recimo review Lumia 920 na Verge-u. U njegovoj torbi se nalazi iPad mini, uz komentar da od kada je kupio mini vise ne koristi iPad 3, u komentarima se javila tona ljudi sa istom konstatacijom. Apple je sa iPad mini hteo da poveca marketshare, ali on je ostao isti cak se mozda i smanjio, jedino sto su uradili je da su uspeli da prebace korisnike sa uredjaja vise cenovne margine na uredjaj nize cenovne margine i tako sebi umanjili profit.
Mozda iPhone mini privuce veci broj korisnika, ali opet tesko da ce se ikako izboriti sa ljutom konkurencijom, recimo cak i da taj telefon kosta nekih 300 evra sto je vise od duplo jeftinije od trenutnog iPhone-a, za te pare moze da se kupi tipa xPeria S koja je od iPhone 5 losija samo po SOC-u, najverovatnije ce uraditi istu stvar kao sa iPad mini, zajebace sami sebe. Akcije su im pale od launch-a iPhone 5 i iPad mini skoro za trecinu, cak su jedno vreme bile i ispod 500$.
Ja bih bio oprezan sa prognozama apokalipse ;) rezultati poslednjeg kvartala 2012 će biti poznati 23. januara, ali postoji dosta naznaka da će ovo biti odličan kvartal za Apple, iako su dugo vremena postojali problemi u snabdevanju ajfonom 5, a u poslednje vreme i ipadom mini.
AT&T je objavio rekordnu prodaju telefona u čemu je glavnu ulogu igrao iphone 5, Verizon je takođe objavio veliku prodaju i porast udela iphone-a u odnosu na prethodnu godinu.
Recimo to ovako: prošle godine su u ovom periodu prodali 35 miliona telefona, izgleda da će ove godine biti preko 40 miliona, sad koliko tačno - videćemo ;)
što se tiče ipada mini, neke su najave da je prodato oko 10 miliona uređaja... izgleda da je mini više povećao prodaju apple-ovih tableta nego što je kanibalizovao prodaju "velikog" ipada.
Jezikom brojki - Apple je najviše iPada prodao u prolećnom kvartalu 2012 - 17 miliona. Prema nekim najavama u ovom kvartalu bi trebalo biti prodano preko 20 miliona. Koliko tačno - videćemo ;)

Što se tiče iphone-a mini, to ne liči na Apple-ovu poslovnu politiku, ali nikad ne reci nikad.
Phil Schiller je danas izjavio u odgovoru na ovu glasinu da "budućnost Apple-a ne leži u proizvodnji jeftinih uređaja, i da sa trenutnim tržišnim udelom Apple ostvaruje 75% ukupnog svetskog profita proizvođača telefona".
S druge strane, Tim Cook je sad u poseti Kini i vodi pregovore sa najvećim svetskim telekomunikacionim operaterom, China Mobile. China Mobile ima 700 miliona(!) pretplatnika, ali trenutno ne nudi Apple uređaje. Zamislite kakav bi uticaj na prodaju Apple-a mogla da ima pojava iphone-a srednje klase i pristupačne cene kod operatera sa ovolikim brojem korisnika.
 
To im je i plan sa low budget iphone.Kinesko trIste pa sve ostalo.Mene licno to ne zanima vec da li ce resiti : Touch Screen Glitch Causes Freezing And Slow Scrolling.
 
Poslednja izmena:
Prepakovaće 4orku na noviji proces, proširiti RAM i novi displej - Sharp-ov IGZO vjerovatno. Smanjen proces znači manju potrošnju znači veću autonomiju. IGZO se takođe uklapa u to.

Jeftiniji telefon je akcija za kinesko tržište gdje mogu da naprave bum. Tu imaju prostora. Ostali dio svijeta nije toliko primamljiv za jeftiniji telefon, jer im i ovaj "preskupi" ide kao alva.

Kod nas je na djelu nešto drugo, ali mi nikome ne kvarimo ni tačku na papiru, a kamoli statistiku prodaje i zarade...
 
Nazad
Vrh Dno