Šta je novo?

Ubuntu Mobile OS

Apache nije open source?

Apache Cloud Stack je open source ali oni ne pružaju cloud usluge krajnjim korisnicima nego nude softversko rešenje za one koji to rade (pružaju usluge). Razlika je jako bitna. Kada pružaš usluge čuvanja tuđih informacija, ti za njih i garantuješ. To je malo teže izvesti ako je sve transparentno. Jel znaš možda neki cloud servis za krajnje korisnike koji je skroz otvoren?
 
KDE je najozbiljnije i najkompletnije od svih desktop okruzenja u linux svetu, tako da se tesko moze reci da je kupusara. Dizajn, nekome odgovara, nekome ne. Meni savrseno odgovara. KDE je primarno desktop okruzenje openSUSE-a. (SLED koristi, verovao ili ne, GNOME.) Rade i ostala okruzenja OK, ali ni jedno kao KDE jer se njemu najvise paznje pridaje. Kod ubuntu-a je to malo drugacije, unity kako-tako radi na ubuntu-u, ali na ostalim distro-ima to je horor. To se za KDE ne moze reci. Podjednako dobro radi i na Arch-u, Slack-u, Debian-u itd..., samo je stvar koliko je modifikovano u odnosu na vanila izdanje. Elementary i Cinnamon su mi takodje zanimljivi, ali prevelika zavisnost od ubuntu okruzenja im onemogucava ozbiljniji prodor medju linux zajednicom. (Seti se samo Cinnarch-ovog odustajanja od Cinnamona i prelaska na GNOME.)
Nisam siguran da je danas zajednica sacinjena od web dizajnera i dizajnera mobilnih aplikacija. Cak i da jeste, ubuntu nije jedini proizvod koji je dzabe, a na kome posao moze da se radi. Mislim da ima ozbiljnijih distro-a koji nude bolje okruzenje za web i mobile application dizajnere. Oni, kojima je bitan opensource i zajednica, odavno su napustili ubuntu.
Meni opensource hardware podrazumeva ono sto je Sun pre 6-7 godina uradio kada je opensource-ovao T2 procesor. Ljudi dali komplet dokumentaciju kako se prave T2 procesori, pa ko voli, nek' izvoli. Sumnjam da ce neko dati dokumentaciju kako se ubuntu touch pravi. A opensource firmware moze raditi i na proprietary hardveru.
 
Oni, kojima je bitan opensource i zajednica, odavno su napustili ubuntu.

Oni kojima je bitan opensource bi trebali da napuste i Archlinux, Linux Mint, Debian, Fedora, Mandriva, openSUSE, Red Hat, Slackware itd.

Malo karikiram, ali ovo je Stallmanov sajt. Zar ne? Živo me zanima koju on distribuciju koristi i šta uopšte radi na kompjuteru. Ali teško da ću to ikada saznati jer je to zadiranje u privatnost a on ne želi da to podeli sa nama. Linus sa druge strane, nema problem da prizna da mu se dopadaju razna DE u određenim fazama razvoja, što je i normalno. Koristiš ono što ti odgovara, kada prestane da ti odgovara ti pređeš na nešto drugo.

Ubuntu je dobar za web jer su prekrstili tuđe alate (Qt Creator). Iako to nije baš korektno sa njihove strane ipak je plus za sve koji se bave webom pošto je QML budućnost. Pitam se šta Stallman misli o QMLu i Nokiji?

Ako znaš nekoga ko komunicira sa Stallmanom, predloži mu da Stallman održi AMA na redditu kao što je Mark. Baš me zanimaju odgovori na neka pitanja. Njegova predavanja sam gledao ali tu glumi nekog profesora, što nije. Bilo bi lepo kada bi bila moguća normalna komunikacija između Stallmana i ljudi koje zanima šta on ima da kaže po određenim pitanjima.
 
Ne mogu da provalim za šta si ti G@W, otvorene ili zatvorene standarde?
 
Za otvorene standarde, naravno. Ali me desetogodišnje iskustvo od prvog slušanja šta Stallman ima da kaže (pošto sam otkrio Knoppix pre 12 godina zainteresovao sam se za celu Linux priču), naučilo da postoji mnogo nijansi sive u open source svetu i da nije sve kako Stallman tvrdi. Mada mogu da se složim sa onim što je jedan rekao na redditu. Zahvalan sam RMSu što on obavlja posao zealota umesto mene, što meni omogućava da pravim kompromise koje on nikada neće napraviti. Sve je to lepo u teoriji, ali kruto praćenje GNU ideja nas nije dovelo nigde, sav napredak se desio u sivoj zoni. Ubuntu je još u sivoj zoni, kada pređe u crnu, tamo gde su Microsoft i Apple onda ću ih sigurno napustiti. Ali mislim da do toga neće doći.

Android je isto u sivoj zoni open sourcea. Ne nervira me toliko što špijuniraju i zasipaju me reklama, nego me nervira što nisu iskreni u namerama. S jedne strane su kao mi smo mnogo dobra kompanije, a sa druge nisu ništa bolji od Microsofta. Takođe me nervira što nemaju želju da ponude konvergenciju na Androidu i što su usporili razvoj kako Android tako i web browsera Chrome-a. Postali su aljkavi.
 
za kde ti treba superkompjuter da ti ne bi seckao i vuko se ko prebijena mačka

Није тачно. КДЕ окружење најбоље ради, бар на мом хардверу. Али је успут и најружније, са најружнијом основном темом од које боле очи. Изгледа кад да је прављено за трогодишњаке, светли на све стране.

П.С. Заузима више РАМ-а, од осталих окружења, али то је у данашње време небитно.
 
Mada mogu da se složim sa onim što je jedan rekao na redditu. Zahvalan sam RMSu što on obavlja posao zealota umesto mene, što meni omogućava da pravim kompromise koje on nikada neće napraviti.
Apsolutno se slazem sa gorenavedenim. Insistirati da sve bude apsolutno free nije nemoguce, ali ne vodi nicemu, da li mislis da li bi bilo icega free da nema RMS-a i njegove ideje o slobodnom softveru. On je covek koji zastupa to sto zastupa i apsolutno se drzi toga. Ne treba ici ni u jednu krajnost, vec se drzati zlatne sredine. Ubuntu polako naginje ka drugoj krajnosti.
btw. Stallman koristi ovaj distro.
http://richard.stallman.usesthis.com/
Ubuntu je mozda u sivoj zoni, ali ga jedna nijansa deli od crne zone Apple-a i Microsoft-a.
QtCreator ima i na ostalim distroima (kao i mnogi drugi alati), ili mislis da je to ubuntu ekskluziva, pa je zato dobar.
Ne znam sta bi pitao Stallman-a, ali sumnjam da bi cuo ono sto zelis, tako da jedino ti ostaje da citas izmedju redova ono sto kaze.
 
Neće skupiti... Stali su skroz.
 
Iz istog razloga i ja navijam da se ovo ostvari. Da bi tržište malo živnulo. Meni na primer, mnogo više smeta Google politika jer samo duvaju u svoju tikvu a reklamiraju se kao dušebriznička kompanija. Ajde želje običnih ljudi po strani, ali oni imaju bliske partnere koji se ubiše da ponude tu takozvanu konvergenciju platformi (mislim na Asus i njihove eksperimente) a Google ništa ne radi da im pomogne u tome, da bar malo prilagodi softver njihovom proizvodu.

Red Hat jeste neko ko najviše doprinosi ali njihov doprines počinje i završava se sa onim što je njima u interesu, na čemu oni zarađuju. Pokaži mi ko je osim Marka i njegove kompanije radio ozbiljno na desktop Linuxu za poslednjih deset godina? Nisu doprinosili kernelu ali su uradili mnogo za ekosistem, pa i taj marketing koji generišu ide Linuksu u korist više nego što koristi kompaniji i Marku. Šta su oni dobili od toga? Ja samo vidim gubitke iz godine u godinu.

Problem Canonicala je što predstavlja kompaniju koja se isuviše približila običnim korisnicima a onda postigla neki uslovno rečeno uspeh (u open source okvirima). To je izgleda mnogima zasmetalo, kao i njihova želja da neke stvari rade na malo drugačiji način od onoga što propisuje RMS (Bil Klinton open source zajednice, jel radi taj čovek nešto osim što drži govore po svetu?). Kao da u open source ekosistemu svi rade isto i prate jednu ideju. Kamo sreće da je tako, ne bilo milion forkova od kojih ni jedan ne zavređuje pažnju (čast izuzecima). Zapravo problem Canonicala i zadrte open source zajednice leži u tom što Canonical zapošljava i dizajnere i to dobre a to žulja mahom programersku zajednicu, operisanu od stila i osećaja za lepo i funkcionalno.

Edit: Jel toliki greh želeti uspeh Linuksu na svim poljima? Ili treba svi da koristimo samo Vim i Emacs, jer je to jedini pravi način upotrebe Linuksa kao OSa?
Ovo što si rekao za google, asus i tablete je tačno.
Očekivao sam revoluciju za tablete kada je u pitanju android 4.3 a ono ništa. Dakle neko ko se stvarno trudi oko toga da tableti dobiju veću upotrebnu vrednost i da se približe laptopovima što je više to moguće a to je asus nema podršku od google-a. Još je google posle nezadovoljan tabletima i kaže da ne ispunjavaju svoj pun potencijal. Pored asus-a, sviđa mi se note 10.1 jer ima multi-window podršku, a od androida 4.3 sam očekivao bar neki multitasking mojo kao što ima ubuntu za tablete. Dakle multitasking je ovakav još od honeycomb-a kada su high-end tableti imali 1GB RAM-a i Dual-Core @1GHz. Pa Win XP je imao dosta dobar multitasking sa 2GB RAM-a dok je 3GB bilo za iživljavanje. Pored multitaskinga, miš na androidu je očajan. Na transformerima ili na bilo kom drugom tabletu kada se nakači miš ne dobija se previše. Npr. ono što je totalna sramota je to da ne možeš da obuhvatiš tekst i odradiš copy-paste već moraš da držiš kao da nemaš miša. Dakle android za tablete nikako da isprati hw koji dolazi uz njega, samo šminkaju os kako bi morali da stavljaju jači hw ali iskustvo ostaje isto, i ništa specijalno se nije promenilo još od honeycomb-a, jedino što su uveli je multi-user support koji je očajan. A da, Launcher na androidu 4.2 je odvratan, bila je anketa na forumu za tf300, 80% ljudi je nakon probanja vratilo 4.1 launcher. Mogao bih o ovome da pišem godinama, ali jednostavno hw može da pruži mnogo bolje iskustvo nego što to radi softver. Jedino gaming je dobar :wall:
 
Izgleda da je Marku ipak stalo više nego što je spreman da prizna. Cena fiksirana na 690 USD, neograničene količine. Još 14 dana ostalo a tek su na 8.7 miliona. Videćemo da li će se stvar ubrzati. I dalje mislim da nemaju šanse.
 
Uplatiće možda Mark 20 miliona, čisto da aukcija ne propadne :D

Ja da imam para kao Miskovic ili da sam neki bogatas, sigurno bi uzeo 1000 komada po punoj ceni. Znam da nemaju sanse ali bih voleo da im projekat uspe, a ja ne bi izgubio sve te pare sigurno, imao bi posle sigurno kupce za taj telefon koji ne moze nigde da se kupi. A ako bi im uspeo projekat svasta bi se desilo.
 
Meni je jedino bitno da projekat uspe iz razloga što će pogurati Ubuntu Touch OS i omogućiti sledeće godine novu verziju koja će biti finansirana na isti način. Prvi mačići se u vodu bacaju tako da baš i nisam siguran u savršenost prvog modela. Ali svaki sledeći će biti sve bolji i bolji.
 
ovo što je most wanted napisao je i meni palo napamet. inače, ako projekat uspe, ne moraju sledeću verziju da finansiraju ovako...
 
What if you fail to reach the funding target?

We appreciate every bit of support we receive during the 30 days, and every backer will be welcomed into the Ubuntu community. If we don’t reach our target then we will focus only on commercially available handsets and there will not be an Ubuntu Edge. All contributions will be fully refunded.
 
Vraca im se novac nazad, mozda Mark spuca jos 20 milionceta u zadnjih par sati ;)
 
Možda produži, ako bude pojačanog interesovanja na kraju kampanje. Samo moraće još dva meseca da produži kampanju ako namerava da skupi ovako veliku količinu novca.
 
Naravno da ne... gasi se Ubuntu for Android tj. dual boot Androida i Ubuntu desktopa. Ubuntu Touch tj. Ubuntu Mobile OS nastavlja sa razvojem.
 
Naravno da ne... gasi se Ubuntu for Android tj. dual boot Androida i Ubuntu desktopa. Ubuntu Touch tj. Ubuntu Mobile OS nastavlja sa razvojem.

Aha, ja sam razumeo da gase ceo projekat...znaci i dalje razvijaju sam Ubuntu za mobilne
 
Ne gasi se, krajem godine izlaze telefoni sa ubuntu touch i tableti.

Meizu i Bq su prvi telefoni koji će izaći.

Nije još gotov sistem ali solidno deluje trenutno.



 
I dobro je što malo suzbijaju redove, raširili se kao da su neka sila i na kraju ništa ne završava.
Ubuntu Mobile kad izađe mora biti u odličnom stanju inače će i ta ideja propasti...
 
А и каква би глупост била Убунту за Андроид сад кад имају сопствени систем за телефоне. Ваљда ће на крају Убунту Тач спојити са обичним Убунтом па ће моћи телефон да се убоде у док и добије цео систем.
 
Konačno i evo prvih modela sa Ubuntu . Prvi je BQ Aquaris E4.5 , ubrzo bi trebao da izađe Meizu .

Sve je to lepo , samo prekasno, nema aplikacija , već je gužva na tržištu. Baš teško će biti nešto od ovoga...




Ne znam da li je ovo završna verzija ali deluje baš tromo i puno laga .
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno