Šta je novo?

Ubuntu Mobile OS

Ubuntu Touch (ne ovaj uređaj koji se zove Edge već OS) je poslednji Canonical-ov pokušaj da populariše Linux kao desktop rešenje za običnog korisnika, takoreći na mala vrata. Ako ne uspe Šatlvort će sasvim sigurno da batali celu priču i Linux nikada neće napustiti serversku upotrebu (Android ne računam kao Linux a bogami ni kao kršten OS, to je adware platforma).

Osim Canonical-a, niko na Linux sceni se ne bavi ozbiljnije desktop-om. Može se reći da ga donekle i sabotiraju (rekao je Linus par na tu temu, onako između redova). Zašto bi sabotirali Linux na desktop-u? Zato što im se ne isplati, ni Red Hat-u a ni onima koji rade u enterprise industriji. Velika popularnost Linux-a među običnim korisnicima će vremenom dovesti do većeg broja stručnjaka i zainteresovaće obrazovne ustanove a tu Red Hat gubi kolač koji izima na sertifikatima a inženjerima će konkurencija oboriti plate.
 
Kakav je ovo uopste korak? Zasto ti je on uopste velik, da ne pitam najveci?

Prvo zbog OSa, koji je po meni napredniji od Androida. Drugo, zbog hardwarea - 4gb RAM,safirni ekran, bolja tehnologija baterije, 128 giga internal storage...Trece, najvaznije, pravljenje desktop racunara od telefona.
 
OS jeste napredniji od androida mada to je ono kao da posaljes profesionalnog atleticara na paraolimpijadu da andorid skine sa trona ;)
 
Odlicno izgleda.

[YOUTUBE]fFN4k-AFEbw&feature[/YOUTUBE]
 
Ja mislim da od ovog nema ništa kao i od Sailfisha i FirefoxOS-a, Tizena (spisak dopuniti po želji :smoke:) - mobilno tržište je već izdiferencirano, a Android je na njemu otprilike ono što je Windows na desktopu i korisnici jednostavno ne žele da probaju bilo šta drugo a i zašto bi - kada im Android završava posao ;)
Uostalom, vreme će pokazati, kao i uvek :)
 
Pa ne znam, isto se govorilo za Symbian pre deset godina kada je ugazio palm i windows..videcemo svakako sta ce nam vreme doneti :)
 
Taman kada je usporilo i činilo se da nema ništa od cele priče, Šatlvort uzvraća udarac. Uveo je nove cene za ograničeni broj telefona, 625/675/725 američkih dolara (po 1250 primeraka svaki). Treba lepo da spusti na tih 625 dolara, jer je očigledno to neka psihološka granica koju su ljudi spremni da plate za telefon.

Izgovore tipa da to nije dovoljno za telefon sa tim specifikacijama može da okači mačku o rep jer Samsung Galaxy u delovima košta 250 USD, ajde da dodamo i troškove razvoja neka budu 150 dolara po telefonu. Zajedno to je 400 dolara a njemu ljudi daju 50% više što znači da sigurno može da napravi 50% bolji telefon ako stvarno potroši svu lovu samo na izradu telefona. Za 830 dolara se očekuje i neki dock i još neki dodaci.

Ja mislim da od ovog nema ništa kao i od Sailfisha i FirefoxOS-a, Tizena (spisak dopuniti po želji ) - mobilno tržište je već izdiferencirano, a Android je na njemu otprilike ono što je Windows na desktopu i korisnici jednostavno ne žele da probaju bilo šta drugo a i zašto bi - kada im Android završava posao
Uostalom, vreme će pokazati, kao i uvek

Sailfish - proizvod iz Finske sa ružnjih dizajnom i telefona i interfejsa, kompanija koja stoji iza cele priče se takoreći juče rodila
Tizen - Iako Intel kaže da nije ugašen projekat, iz Samsunga stižu drugačije vesti. Tizen je ružan i nezavršen i laguje ki lud.
Firefox OS - izgleda kao OS za teletabise, morali su malo više da se potrude oko dizajna.

Na stranu mobilna strana, nijedan od pomenutih operativnih sistema (osim pokojnog Tizena) nema želje da bude nešto više. Ubuntu Touch je zamišljen kao nešto više.

Android deluje jako primitivno naspram Ubuntu Touch. Jake strane Androida su što iza tog OSa stoji Google, što dolazi sa Google apps i ima prodavnicu punu raznih aplikacija. Sve ostalo vezano za Android je prevaziđeno kada se uporedi sa Ubuntu Touch.
 
Poslednja izmena:
Bio je i WebOS kvalitetan pa se zna kako je prošao, a i MeeGO isto - bolji proizvod ne znači i obavezno uspeh istog na tržištu - džaba sve to ako se ne probudi interesovanje korisnika, devela i zajednice :)
 
Bio je i WebOS kvalitetan pa se zna kako je prošao, a i MeeGO isto - bolji proizvod ne znači i obavezno uspeh istog na tržištu - džaba sve to ako se ne probudi interesovanje korisnika, devela i zajednice

WebOS i MeeGo su pukli iz istog razloga, onaj ko ih je gurao nije bio dovoljno zainteresovan za uspeh. Ni Intel ni HP se nisu nešto preterano trudili oko tog segmenta tržišta. Palm koji je razvio WebOS je bila kompanija na izdahu, dok je Nokia napustila MeeGo iz samo njima poznatih razloga. Canonical je novi igrač, nema breme nekadašnjeg šampiona (kao Palm i Nokia) i uradiće sve da uspeju. Android je dobrim delom uspeo jer je Google na neki način koketirao sa open source zajednicom, obećavajući kule i gradove pre nego što su maltene zatvorili projekat. Android je trebao biti OS svih nas a ne Gugla, Samsunga i ekipe.

Canonicalu to neće poći za rukom jer oni važe za zlu kompaniju u open source zajednici što je ******izam najgore vrste. Kompanija koja nema profit već godinama i čiji osnivač plaća radnike iz svog džepa a ne iz zarade koju firma (ne)ostvari je loš momak, dok je multibilionska kompanija koja na slobodnom softveru okreće milijarde dobar momak jer imaju crveni šešir na glavi. Zašto RMSovi talibani nemaju problem sa Red Hat-om, nikad mi neće biti jasno.
 
Poslednja izmena:
Videćemo
Ali ne razumem kako je to Google zatvorio Android kada je isti licenciran sa Apache licencom koja je još slobodnija od GPL, nije copyleft i otvorena je licenca
Jedino što je u vanila Androidu zatvoreno je Google set aplikacija i još ponešto, ali ovo prvo nisi u obavezi ni da koristiš, neki vendori ih i nemaju preinstalirane :)
 
Ne znam zašto radi ovo sa različitim cenama telefona. Neka svi koštaju 625$ i to je to. Inače, to je 470e, što u suštini i nije previše. U moralnoj sam dilemi da uzmem, mada ne znam koji će mi đavo... 2014 će verovatno i androidi imati po 4gb rama, a ubuntu je i ovako opensorce i moći će da se flešuje na android telefon.
 
Poslednja izmena:
Pet milijuna.
 
Bio je i WebOS kvalitetan pa se zna kako je prošao, a i MeeGO isto - bolji proizvod ne znači i obavezno uspeh istog na tržištu - džaba sve to ako se ne probudi interesovanje korisnika, devela i zajednice

WebOS i MeeGo su pukli iz istog razloga, onaj ko ih je gurao nije bio dovoljno zainteresovan za uspeh. Ni Intel ni HP se nisu nešto preterano trudili oko tog segmenta tržišta. Palm koji je razvio WebOS je bila kompanija na izdahu, dok je Nokia napustila MeeGo iz samo njima poznatih razloga. Canonical je novi igrač, nema breme nekadašnjeg šampiona (kao Palm i Nokia) i uradiće sve da uspeju. Android je dobrim delom uspeo jer je Google na neki način koketirao sa open source zajednicom, obećavajući kule i gradove pre nego što su maltene zatvorili projekat. Android je trebao biti OS svih nas a ne Gugla, Samsunga i ekipe.

Canonicalu to neće poći za rukom jer oni važe za zlu kompaniju u open source zajednici što je ******izam najgore vrste. Kompanija koja nema profit već godinama i čiji osnivač plaća radnike iz svog džepa a ne iz zarade koju firma (ne)ostvari je loš momak, dok je multibilionska kompanija koja na slobodnom softveru okreće milijarde dobar momak jer imaju crveni šešir na glavi. Zašto RMSovi talibani nemaju problem sa Red Hat-om, nikad mi neće biti jasno.

krastavac ti ljudi u Osource su ono old skul tvrdoglavi hipici :)
 
Canonicalu to neće poći za rukom jer oni važe za zlu kompaniju u open source zajednici što je ******izam najgore vrste. Kompanija koja nema profit već godinama i čiji osnivač plaća radnike iz svog džepa a ne iz zarade koju firma (ne)ostvari je loš momak, dok je multibilionska kompanija koja na slobodnom softveru okreće milijarde dobar momak jer imaju crveni šešir na glavi. Zašto RMSovi talibani nemaju problem sa Red Hat-om, nikad mi neće biti jasno.
http://royal.pingdom.com/2012/04/16/linux-kernel-development-numbers/
http://www.linuxfoundation.org/news...tion-releases-annual-linux-development-report
Gde je Canonical? Jasnije?
Mozda ove pobrojane (multiBilionere) RMS-ovci ne mrze zato sto doprinose kernelu, zajedno rade na projektima od kojih cela zajednica ima koristi, ne opanjkavaju druge projekte (Mir FUD), itd... A da, zaboravih, Canonical-ova je zasluga ipak veca. Ko to propoveda Linu... ovaj ubuntu medj' rajom nego Canonical. Hvala im na tome.

Mislim da ce im ova kampanja uspeti. Ne zato sto sto ce uspeti skupiti pare (ako zafali koji milion, uletece Mark sa kintom, nije problem), vec zato sto ovime dobijaju veliki marketinski boost.
Nek' im je sa srecom.
Ako im zbog necega zelim srecu, onda je to svakako sto bi ovime naterali konkurenciju da izbaci uredjaje slicne, ako ne i jace konfiguracije za pristojne pare.
 
Iz istog razloga i ja navijam da se ovo ostvari. Da bi tržište malo živnulo. Meni na primer, mnogo više smeta Google politika jer samo duvaju u svoju tikvu a reklamiraju se kao dušebriznička kompanija. Ajde želje običnih ljudi po strani, ali oni imaju bliske partnere koji se ubiše da ponude tu takozvanu konvergenciju platformi (mislim na Asus i njihove eksperimente) a Google ništa ne radi da im pomogne u tome, da bar malo prilagodi softver njihovom proizvodu.

Red Hat jeste neko ko najviše doprinosi ali njihov doprines počinje i završava se sa onim što je njima u interesu, na čemu oni zarađuju. Pokaži mi ko je osim Marka i njegove kompanije radio ozbiljno na desktop Linuxu za poslednjih deset godina? Nisu doprinosili kernelu ali su uradili mnogo za ekosistem, pa i taj marketing koji generišu ide Linuksu u korist više nego što koristi kompaniji i Marku. Šta su oni dobili od toga? Ja samo vidim gubitke iz godine u godinu.

Problem Canonicala je što predstavlja kompaniju koja se isuviše približila običnim korisnicima a onda postigla neki uslovno rečeno uspeh (u open source okvirima). To je izgleda mnogima zasmetalo, kao i njihova želja da neke stvari rade na malo drugačiji način od onoga što propisuje RMS (Bil Klinton open source zajednice, jel radi taj čovek nešto osim što drži govore po svetu?). Kao da u open source ekosistemu svi rade isto i prate jednu ideju. Kamo sreće da je tako, ne bilo milion forkova od kojih ni jedan ne zavređuje pažnju (čast izuzecima). Zapravo problem Canonicala i zadrte open source zajednice leži u tom što Canonical zapošljava i dizajnere i to dobre a to žulja mahom programersku zajednicu, operisanu od stila i osećaja za lepo i funkcionalno.

Edit: Jel toliki greh želeti uspeh Linuksu na svim poljima? Ili treba svi da koristimo samo Vim i Emacs, jer je to jedini pravi način upotrebe Linuksa kao OSa?
 
Poslednja izmena:
Svaka od pomenutih kompanija daje doprinos onime sto je u njihovom interesu i to je sasvim OK. Niko nikoga ne tera da radi na necemu sto mu ne treba, samo zato da bi dao nekakav doprinos zajednici.
Sa tehnicke strane, ubuntu uzima dosta, a njegov "doprinos" se ogleda u promociji ubuntu-a (linux se skoro i ne pominje). Ono sto mnogi ne pojme, a to je da je i pre ubuntu-a postojao linux za desktop korisnike. Bejahu pre Mandrake, Mandriva, (open)SUSE, kasnije PCLOS (pojavio se negde u slicno vreme kad i ubuntu) koji je u to vreme bio ispred svih ostalih po pitanju upotrebljivosti za prosecne desktop korisnike. (Pomenute distroe sam najvise i koristio.) Jedina njihova "mana" je bila ta sto nisu pridavali paznju marketingu na nacin na koji je ubuntu to radio. (Besplatni CD-ovi za to vreme su bili pravi hit.) Takvim "nesvakidasnjim" marketingom su svakako pridobili paznju velikog broja ljudi. (I mene su zainteresovali, narucivao sam par puta diskove. Nisu me kupili, jer tada preci sa PCLOS-a na ubuntu je bilo kao sa konja na magarca.) Canonical ozbiljno radi na ekosistemu, ali svom, narocito u poslednje vreme.
Sto se tice dizajna, glupo je o tome diskutovati. (neko rece da je lepota u oku posmatraca) Iako mi je unity donekle zanimljiv, meni se njihov dizajn ne dopada. Za mene postoji mnogo drugih lepsih okruzenja nego sto je to ubuntu-ovo. Mozda bi im bilo bolje da zaposle malo vise programera, a olabave sa sminkanjem.

Iz sveg srca zelim uspeh linuxu na svim poljima, ali ne toliko ubuntu-u i Canonical-u, jer se bojim da ukoliko dozive uspeh, nece isti znati/zeleti da podele sa linux zajednicom, a mislim da joj duguju. I to dosta.

https://perot.me/is-ubuntu-still-a-linux-distribution
 
Zasto da zivne triste kada je i ovako zivahno
Evo sin od komsije kupio pre god dana s3 ja ga u sali pitam hoce li da uzima s4 on kaze ne ja cu da uzmem s5 on ce biti mnogo bolji, ja ga pitam zasto on kaze pa videces znam ja.

Znam i ja kako ce da bude bolji, povecace ekran na 6.5" i stavice dodatak za merenje uzoraka mokrace i g***a, a onda ce i ostale kompanije htc, lg, sony i ostali to da iskopiraju a google ce da doda API u sledeci android da i glas moze da analizira sta se to desava sa izmetom :)
 
Iz istog razloga i ja navijam da se ovo ostvari. Da bi tržište malo živnulo. Meni na primer, mnogo više smeta Google politika jer samo duvaju u svoju tikvu a reklamiraju se kao dušebriznička kompanija. Ajde želje običnih ljudi po strani, ali oni imaju bliske partnere koji se ubiše da ponude tu takozvanu konvergenciju platformi (mislim na Asus i njihove eksperimente) a Google ništa ne radi da im pomogne u tome, da bar malo prilagodi softver njihovom proizvodu.

Red Hat jeste neko ko najviše doprinosi ali njihov doprines počinje i završava se sa onim što je njima u interesu, na čemu oni zarađuju. Pokaži mi ko je osim Marka i njegove kompanije radio ozbiljno na desktop Linuxu za poslednjih deset godina? Nisu doprinosili kernelu ali su uradili mnogo za ekosistem, pa i taj marketing koji generišu ide Linuksu u korist više nego što koristi kompaniji i Marku. Šta su oni dobili od toga? Ja samo vidim gubitke iz godine u godinu.

Problem Canonicala je što predstavlja kompaniju koja se isuviše približila običnim korisnicima a onda postigla neki uslovno rečeno uspeh (u open source okvirima). To je izgleda mnogima zasmetalo, kao i njihova želja da neke stvari rade na malo drugačiji način od onoga što propisuje RMS (Bil Klinton open source zajednice, jel radi taj čovek nešto osim što drži govore po svetu?). Kao da u open source ekosistemu svi rade isto i prate jednu ideju. Kamo sreće da je tako, ne bilo milion forkova od kojih ni jedan ne zavređuje pažnju (čast izuzecima). Zapravo problem Canonicala i zadrte open source zajednice leži u tom što Canonical zapošljava i dizajnere i to dobre a to žulja mahom programersku zajednicu, operisanu od stila i osećaja za lepo i funkcionalno.

Edit: Jel toliki greh želeti uspeh Linuksu na svim poljima? Ili treba svi da koristimo samo Vim i Emacs, jer je to jedini pravi način upotrebe Linuksa kao OSa?

To je zato sto su isto tako zatucani, a sto je jos gore to su pametni ljudi ali opet sta ces kada razmisljaju pravolinijski... oni pljuju po unitiju jer pojednostavljuje stvari ... pa j****u zivot ako ti smeta GUI i hoces da radis u LUI jer je tako efikasnije lepo dignes ARCH linux i ti uzivaj ko ti to brani... ali ne sve mora da bude da izgleda kao cinamon ili gnome 2.0 ili LUI ako nije to onda nije old skul hard core. LInux mora biti samo za "geekove" jer se meni tako digne pisa i osecam se elitisticki :)

Tuzno ali istinito
 

Zanimljivo. Samo što autor nikako da pomene da se Ubuntu bazira na Debianu, koji je open source i pod GPL licencom i da nije moguće kao u slučaju Androida napraviti svoj OS i prodavati ga dalje bez otvaranja koda. Takođe niko ne pominje da je Mark počeo kao Debian dev (kada je ušao u open source vode). Koliko je meni poznato jedini deo Ubuntua koji nije otvoren je Ubuntu One, postoji dobar razlog zašto je to tako. Kako otvoriti cloud? Poenta clouda je da štiti tvoje podatke od drugih, ako otvoriš kod na kojem se bazira cloud onda će svako moći da radi šta hoće.

To je zato sto su isto tako zatucani, a sto je jos gore to su pametni ljudi ali opet sta ces kada razmisljaju pravolinijski... oni pljuju po unitiju jer pojednostavljuje stvari ... pa j****u zivot ako ti smeta GUI i hoces da radis u LUI jer je tako efikasnije lepo dignes ARCH linux i ti uzivaj ko ti to brani... ali ne sve mora da bude da izgleda kao cinamon ili gnome 2.0 ili LUI ako nije to onda nije old skul hard core. LInux mora biti samo za "geekove" jer se meni tako digne pisa i osecam se elitisticki

Tuzno ali istinito

Lepo je neko pomenuo, da je fasninatno koliko ograničeno razmišljaju ljudi koji čine open source zajednicu koja počiva na slobodi i otvorenosti. Sve se slažem sa tobom. Izbor postoji nije nestao preko noći. Niti će nestati jer je sve i dalje open source.

Ideolizovanje određenih likova a pljuvanje po drugima koji čine open source zajednicu me jako nervira. Na primer već pomenuti Red Hat je kao neki pojam jer mlate lovu na podršci i licencama, kul su uvrnuti likovi poput Patrick Volkerding-a, kul su zaludni projekti poput Gentoo (koristio par godina) i Archlinux-a.

Niko ne pridaje značaja Debianu koliko zaslužuje (Debian je najvažnija linux distribucija ubedljivo), svi se hvataju za staro puvalo Stallman-a koji je jedan od najmanje bitnih likova u celoj Linux priči. Imam i ja super ideje ali od ideja se ne živi. Linux postoji zahvaljujući Linusu Torvaldsu i nikome više. Da nije njega bilo NIKADA ne bi postojao GNU kernel, nikada! Cela ideja bi verovatno zamrla pre deset godina a Stallman bi mogao da drži govore samo u svom dvorištu. To je realnost, koju je ljudima koji žive u nekom svom svetu mnogo teško da prihvate. Kao i činjenicu da Microsoft, Intel i ekipa mnogo više rade na Linuksu od većine tih nazovi slobodaraca.


 
Ako je neko popljuvao unity, onda su to mahom bili dotadasnji korisnici ubuntu-a. Stvarno ne znam odakle ljudima percepcija da je linux elitisticki OS i da bi isti koristio, moras da vladas konzolom. Pobogu, linux nisu samo gentoo, sourcemage, arch, slack... Vecina kritika upucenih na racun jednostavnosti su se pre svega odnosile na preveliku pojednostavljenost i odsustvo mogucnosti podesavanja nekih banalnih stvari.
Niko ne spori da je ubuntu debianov derivat, da je Mark radio kao Debian developer i mislim da im niko ne bi zamerio da svoj OS naplacuju. Ono sto im ljudi zameraju delom je izneseno u pomenutom linku. Mislim da otvorenost koda nekog softvera nema uticaj na zasticenost podataka kojima taj softver barata. (Bilo bi lepo da kompetentniji korisnici ovog foruma odbace/potvrde ovo moje razmisljanje.)
Da opensource zajednica ograniceno razmislja i ograniceno posmatra svet oko sebe, mislim da se linux ne bi dalje maknuo od onoga sto je bio pre 15-20 godina. Niko ne kritikuje izbor, vec nacin ophodjenja Canonical-a prema korisincima, zajednici...
Obzirom da je Debian jedna od najstarijih i najvise derivatizovanih distribucija, mislim da im se pridaje i te kako veliki znacaj. Mislim da ni GNU a ni Linux ne bi bili tu gde su danas da nisu imali jedan drugog. GNU projektu je falio kernel, hurd je bio jos u pelenama, a linux kernel je delovao kao sasvim solidno resenje u datom trenutku. Da nije bilo tog (kako ga ti nazva "puvala") Stallman-a, sumnjam da bi se tvoj space cowboy bavio onim cime se danas bavi.

G@W je napisao(la):
Zašto RMSovi talibani nemaju problem sa Red Hat-om, nikad mi neće biti jasno.
G@W je napisao(la):
Ideolizovanje određenih likova a pljuvanje po drugima koji čine open source zajednicu me jako nervira.
Razlog zasto sam se uopste oglasio u ovoj temi. Sve one koji ne slave mesiju Marka i ne pevaju u slavu ubuntu-a si nazvao RMS talibanima (iako to vecina njih sigurno ne zasluzuje).

Zanimljivo zapazanje http://blog.novacut.com/2013/07/what-ubuntu-edge-is-really-about.html
 
Razlog zasto sam se uopste oglasio u ovoj temi. Sve one koji ne slave mesiju Marka i ne pevaju u slavu ubuntu-a si nazvao RMS talibanima (iako to vecina njih sigurno ne zasluzuje).

Ne slavim ja nikoga, mene samo zanima napredak a oblik u kom dolazi i cene tog napretka me sve manje zanima. Lepo je što ti još uvek veruješ u ideale, zaista :)

Stallmanova priča ima smisla... ali u 70-tim godinama prošlog veka. Danas je to gubljenje vremena na rušenje zida koji je odavno sazidan, ojačan i raste svakog dana.

Takođe nisam pristalica revolucija i revolucionara. Stallman je tipičan revolucionar, koji veruje da se samo sukobom sa neistomišljenicima može nešto postići i koji se drži one "da bi dobili prst, moramo im tražiti celu ruku". To tako nikada nije išlo niti će ići. Revolucija je sjajan katalizator promene ali ne donosi suštinsku promenu. To je kao kada bi sutra odlučio da smršaš, ostaviš cigare, drogu itd. Ne ide to odjednom, promene se dešavaju postepeno i rezultat su kompromisa. Kod Stallmana kompromisa nema i tužno je videti matorog čoveka koji se nimalo nije promenio za sve ove godine. Zato ga je Mark i nazvao detinjastim.

Sve što Linuks danas nudi običnim korisnicima a da je dobro je rezultat kompromisa i saradnje. To što ti možeš da igraš igre na Archlinuxu ili što će sutra open source drajveri biti bolji, sve to je rezultat saradnje sa onima sa kojima Stallman nikada ne bi sarađivao.

Nemoj se zavaravati, GNU Hurd nikada ne bi postao upotrebljiv. Ne pod palicom lika kao što je Stallman. Revolucionari su najbolji u rušenju, izgradnja im slabije ide.

Ja lično smatram da je GPL super licenca i pravi put, ali me realnost demantuje. Većina zaista kvalitetnog open source softvera se objavljuje pod drugim licencama, a ne pod GPL varijantama. Jesi li se ikada zapitao zašto uopšte postoje drugi tipovi open source licence ako je Stallmanov GPL toliko savršen?

Što se tiče privatnosti, to je bitka koja je davno izgubljena. Da bi je dobili mora se promeniti svest većine populacije. Gomila gikova širom sveta tu ne igra nikakvu ulogu jer ih niko ništa ne pita. Pošto je ove godine izbio PRISM skandal, ljudi su se počeli baviti tim problemom. Za sada sve upućuje da linija odbrane nije na korisničkom softveru, već kod onih što obezbeđuju komunikacione usluge ili čak na nivou samog hardvera. Tako da zaista nije bitno da li je OS Windows, OSX, Ubuntu ili Archlinux. Možeš se kriti iza kakve želiš enkripcije, Tora i svega ostalog, DŽABE! Danas nas špijuniraju tajne službe i ljudi, sutra to mogu biti i mašine. To je mnogo teška borba, jedan Canonical je tu apsolutno nebitan sa Amazon adware programom.

Talibani je izraz koji je upotrebio jedan moj poznanik. Nisam ja to smislio. Ali se slažem sa nazivom, pogodio je u centar.
 
Poslednja izmena:
I mene zanima napredak, ali ne po svaku cenu. Ideale nemam. (U ideale veruju samo budale. :) )

Tuzno je videti da neko Stallman-a dozivljava kao Osamu bin Ladena linux sveta, a to upravo cine postovaoci lika i dela Mark-a wannabe Jobs Shuttleworth-a. RMS je vise filozof koji promovise ideju slobodnog softvera i on je savrseno svestan da to u praksi nece u potpunosti zaziveti. Procitaj malo o njemu, poslusaj sta i o cemu govori, nemoj samo slusati sta space cowboy kaze o njemu. Ko zna, ukoliko bi se RMS malo uredio, obukao odelo, napravio flashy prezentacije, mozda bi njegova razmisljanja imala veceg odjeka medju publikom. Ovako, tesko da ce neko trabunjanja neurednog bradatog starca uzimati za ozbiljno, sta vise, okarakterisace ga kao talibana. (Sta on tu meni... vid' ga kaki je... :) )

Mozda RMS ne bi saradjivao sa proizvodjacima hardware-a, ali verujem da ih je (RMS) podstakao da se ukljuce u razvoj opensource drivera. Neki proizvodjaci su kompletno otvorili svoj kod za drivere. Ne verujem da su to ucinili zbog ubuntu revolucije.
Ko god je okrenuo ledja zajednici, nije se lepo proveo. Setimo se Linspire-a. Ne vidim zasto bi ubuntu bio izuzetak.
 
Poređenje sa Linspire nije na mestu. Biće ukoliko Canonical odluči da iskoristi rupu u licenci i zatvori kod. Ne vidim razlog za "bolje sprečiti nego lečiti" taktiku. Pogotovo kada su ljudi kojima to predstavlja problem okrenuli leđa Ubuntuu odavno. Ne dopada ti kako funkcioniše razvoj Ubuntu, move along. Što reče Stallman, postoji više od 100 Linuks distribucija. Svako može da bira šta mu odgovara.

Uprkos tome, juče je na AMA sa Markom bilo desetak mnogo besnih ljudi. Njima nije dovoljno što su okrenuli leđa Ubuntuu, oni žele da to urade i svi ostali. Jel to ta sloboda koju promoviše RMS? Naravno, tu su uobičajeni mitovi. Unity je đubre jer je spor, iako su poslednju verziju probali pre dve godine. Unity je đubre jer se teško integriše u druge distroe, iako je retko ko probao da integriše Unity (ništa teže nego integrisati bilo koji drugi DE u distro, ako se kreće od nule). Unity je đubre jer ne donosi ubrzanje u radu već usporava rad i niko ozbiljan ne koristi Unity, a na svim okupljanjima devela na desktopu je baš taj Unity... itd. Jedino što je tačno jeste da nije naročito konfigurabilan DE.

Nema RMS problem sa Markom, on ima problem sa ljudima koji biraju Ubuntu mimo njegovih preporuka. Iskreno, bilo bi mu bolje da nastavi da se bavi sa MySQL i Oracle i ostavi obične ljude da slobodno biraju šta žele, ma koliko to navodno bilo loše po njih.

Nego da se vratimo na temu, projekat usporava i verovatno neće biti ništa od cele stvari. Mark je odgovorio na veliki broj pitanja, uključujući i provokacije koje nemaju puno veze sa Ubuntu Touch. Ukratko, hardver nije open source u ovoj iteraciji (očekivano), softver će u početku biti binary ukoliko oni koji podržavaju projekat ne odluče drugačije (ono što je Debian based mora biti otvoreno, razume se, većina mobilni OS je sačinjeno od koda sa kombinovanom licencom), NSA ne prati Ubuntu ali određeni podaci se nalaze na serverima u SAD tako da su pod PRISMOM. Mark je poprilično opušten povodom cele stvari jer izgleda da on ne ulaže puno para niti vremena u ceo projekat, čini mi se da su najviše zainteresovani provajderi mobilne telefonije za celu stvar što može biti loše. Sa njegove strane se stiče utisak da je ovo projekat za one koji podrže celu stvar i oni će se pitati kako i šta dalje, a da ga apsolutno ne zanima šta šira FOSS zajednica misli o tome. Što dalje znači da se ne radi o projektu open source zajednice. Videćemo da li će mu se to odbiti o glavu.
 
Zanimljivo. Samo što autor nikako da pomene da se Ubuntu bazira na Debianu, koji je open source i pod GPL licencom i da nije moguće kao u slučaju Androida napraviti svoj OS i prodavati ga dalje bez otvaranja koda. Takođe niko ne pominje da je Mark počeo kao Debian dev (kada je ušao u open source vode). Koliko je meni poznato jedini deo Ubuntua koji nije otvoren je Ubuntu One, postoji dobar razlog zašto je to tako. Kako otvoriti cloud? Poenta clouda je da štiti tvoje podatke od drugih, ako otvoriš kod na kojem se bazira cloud onda će svako moći da radi šta hoće.

Apache nije open source?
 
Mislim da Linspire nije zatvorio kod, vec je nametnuo koriscenje proprietary resenja bez mogucnosti izbora. Nemam problem sa ubuntu-om, vec imam problem sa nacinom na koji to space cowboy i Canonical rade, tj. kako se ophode prema drugima (zajednici).
Unity kao desktop okruzenje mi je zanimljiv, ali iz izdanja u izdanje ne vidim napredak u njegovom funkcionisanju. I dalje je uzasno spor. Radi se na sminci, ali to i dalje traljavo radi. Pri tom, skoro svako izdanje ubuntu-a od verzije 6 pa na ovamo sam instalirao na sistem i koristio neko vreme. Sto se tice integracije unity-ja, tacno je. Jako tesko se integrise u druge distroe. (Gomila zavisnosti od nekih ubuntu patched biblioteka.) Svojevremeno sam hteo unity da instaliram na openSUSE i osim izgubljenog vremena i razlupanog sistema, nista drugo nisam dobio. Kad sam presao na Arch, odustao sam od te ideje videvsi kilometarski thread o instalaciji unity-ja. Unity nije los, ali jos uvek ima dosta posla oko njega.
RMS nema problem ni sa kim, ubunterosima je on najveci trn u oku. Osim kritika upucenih na racun ubuntu-a, nisam video nigde da on nekoga napada sto je izabrao ubuntu.
Sta podrazumevas pod open source hardverom?
Moja prognoza je da ce se doci do cifre oko 15M$, a ostatak verujem da ce finansirati Mark. Za sada su postigli neki efekat, citav linux svet razglaba o tome.
 
Uopšte me ne čudi što si imao problem sa Unity na OpenSUSE. SUSE je baš na fazon Ubuntu-a, KDE intregracija i kastomizacija je jako duboka i teško je bilo šta drugo nakalemiti da radi jednako dobro kao KDE. Da Ubuntu nije savršen niti gotov, potvrdio je i sam Mark. On koristi Unity ali kaže da ima gomilu bubica. Sa tim se slažem, mene Unity najviše privlači kao koncept UI-ja koji je jako dobro prilagođen za kompjutere različitog formata. Nije najbolji UI ni za jedan od tih sistema ali je jako upotrebljiv na svakom. Do sada nisam video bolje rešenje za taj problem. Gnome3 mi jednostavno ne odgovara zbog toga što radikalno menja način rada na desktopu dok je Unity ipak samo vertikalni dok. Mnogi hvale elementaryOS, ali ja osim OSX rip-offa ne vidim ništa drugo i njihovom UI-ju. Cinnamon je super ali samo za desktop. KDE je super funkcionalan ali očajnički treba bolji dizajn. KDE je kao ona speed dial ekstenzija za Firefox, FVD Speed Dial. Sve žive opcije ima ali svejedno ne mogu da je koristim jer je kupusara.

Mark je rekao da neće finansirati projekat ako ne skupe dovoljno para. Ali će finansirati ukoliko skupe a ispostavi se da računica nije bila dobra. Što više pratim ovaj projekat, to sam uvereniji da je ovo zapravo projekat grupe provajdera koja stoji iza Ubuntu Touch a ne Canonical-a. Da vide da li se vredi cimati sa Ubuntu, da li ima dovoljno zainteresovanih za projekat. Prema Markovim rečina, 30 miliona je procena proizvođača mobilnih telefona a ne njihova interna. Takođe vezano za 4GB RAM-a i nepostajanje mobilnih telefona sa tolikom količinom memorije, Marku je garanciju dao CTO jednog od velikih proizvođača mobilnih čipova (verovatno Qualcomm). To je možda znak da nas sledeće godine očekuje 64-bitni ARM čip što je super vest.

Što se tiče Ubunterosa i RMS-a, moraš shvatiti da to nije ista grupa ljudi kao pre pet godina. Zajednicu uglavnom čine web dizajneri i dizajneri mobilnih aplikacija koje ne tangira ono što RMS priča. Njih zanima govot proizvod koji radi, a najveći plus za sve te ljude je što je Ubuntu džabe. Jako malo ljudi koji čine današnju Ubuntu zajednicu razmišlja o stvarima koje su bitne za opstanak open source zajednice na širem planu. Razočaravajuće u neku ruku ali tako je.

Sta podrazumevas pod open source hardverom?

Open sourced firmware, drajveri, pa čak i tehnički detalji koji bi nekome ko ima mašine omogućili da isti taj hardver proizvodi. Kao Arduino.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno