Šta je novo?

Ubuntu Mobile OS

Ubuntu i Android mogu da koegzistiraju na istom telefonu u istom trenutku. Nema porebe portovati Android app na Ubuntu, jer je to ozbiljan posao. Zamislite kao da imate 2 launchera, jedan koji pokrece Android programe, a drugi koji pokrece Ubuntu programe.
 
^ Ispravi me ako gresim: mislim da iza 80% aplikacija stoje mali developeri (njih 99%). Oni nemaju sredstva da, sem Androida, izadju na WinPhone, iOS pa sad i BB trziste. Za to je potreban tim, kontrola kvaliteta, odrzavanje, razvoj... Uskladjivanje verzija. Nije isto imati app na jednoj i vise platformi. Nilo ne zeli fušerske aplikacije koje pucaju.

Meni emulator za Commodore 64 radi brzo. :)
potrebna je samo dobra volja ljudi... dakle, ako likovi hoce da razvijaju aplikaciju, i drugi likovi hoce da ucestvuju u testiranju iste, onda je to dobitna kombinacija... ja sam sa nekim likovima koji razvijaju neku aplikaciju za android razmenio jedno 800 mailova, nasao milion bugova kao beta tester i sve su momci ispravili... dakle samo dobra volja i idemo :) problem je sto je sada sve jedan veliki KAPITALIZAM i gleda se $$$$$$$$$$$$$$$$ svuda, te ljudi vise nece da se pomazu medjusobno nego sve samo gledaju kroz $$$$$$$$$$$$$
 
@owim
kakve veze ima što su mali developeri?
I oni zarađuju od tih aplikacija. Valjda im je u interesu da ih što više ljudi koristi.

Retke su aplikacije na kojima radi samo jedna osoba, a da su mega uspešne.
 
Ja bih tako voleo da ovo uspe. Najbolje bi bilo kada bi Google gurao slicnu stvar. Iz razloga sto ovakav koncept moze mnogo da pomogne Linuxu da se progura na desktopu. Ko bi uopste razmisljao o Windowsu kada bi imali mogucnost da Android fon nakace na monitor i dobiju desktop Linux iskustvo out of the box (bez ikakvog cimanja). Ali Google to ne zanima, samo su im reklame bitne...
 
^ Takodje bih neverovatno voleo da Ubuntu mobile OS uspe. Nikad nisam koristio Ubuntu, koncept je toliko dobar da ce prodrmati ostale. Videli smo beta verziju, da radi, drugi veliki deo posla je da proizvodjaci telefona prihvate ovaj OS umesto Androida.

Za svaki Android telefon proizvodjaci daju par dolara Majkrosoftu za patente i mozda jos nekome. Mozda to presudi. :)
 
Misliš da za ubuntu mobile neće davati?
Neke stvari, a koje korisnici traže, jer moguće uraditi samo na 1, ili svega par načina. I često su svi patentirani.
Isto kao što niko ne juri google, neće ni ovde canonical, već proizvođače.
 
mrzim nokiju
lunaa-mrgud_Ilustracije_full_3419_73210.png
 
ako bi ovaj ubuntu mobile bio instaliran na intel x86 fon, da li to znači da kad je dokovan i kad vozi veliki ubuntu može da radi sa klasičnim x86 aplikacijama koje već postoje, tj. da bude pravi komp? instalirati ovo na arm i kao imati pravi ubuntu desktop na njemu nema mnogo smisla, jer aplikacije pisane za desktop ubuntu neće raditi...
 
To je samo delimicno tacno. Ubuntu je Linux i Open Source, i vecina aplikacija koja se izvrsava na Ubuntu-u su Open Source. To izmedju ostalog znaci da je moguce kompajlirati vecinu tih aplikacija da rade na ARM arhitekturi. Verujem da ce Canonical ponuditi repozitorijume sa svim bitnim aplikacijama kompajliranim za ARM arhitekturu, kada krene cela ova prica sa Ubuntu mobile OS-om. Ljudi su vec kompajlirali mnoge aplikacije za Raspberry Pi, takodje postoje i mnoge distribucije namenjene ARM procesorima.

Dok kod Windowsa su aplikacije uglavom closed source, makar bile i besplatne sto znaci da nije moguce kompajlirati ih za ARM arhitekturu dok sam developer aplikacije to ne uradi.
 
pa i na ubuntu treba neki developer da ga prekompajlira, neće moja baba :d

i android je linux, pa ne videh nikakvo kompajliranje... :/
 
To mozes i ti da uradis ako znas jer je source code i tebi dostupan. Dok kod, na primer, AIMP-a ti source code nije dostupan pa mora dev da to uradi.

U prevodu, to ce uraditi Canonical kada dodje vreme. Verujem da ce cela stvar da bude ***** proof i da ce sve samo od sebe da radi. Ovo im je velika sansa, sigurno je nece uprskati.

Android jeste Linux i jeste source dostupan ali bole dupe Google za to. Da su hteli, mogli su isto ovo sto pokusava Canonocal ranije da odrade ali ih to ne zanima (njih samo reklame zanimaju a da li ce korisnik te reklame da gleda na mobilnom ili desktopu njima svejedno). Te velike ribe samo i iskljucivo profit gledaju, zato i pocnu da propadaju jer se boje da isprobavaju nove ideje.
 
ma mogu, no ne znam :d da znam bio bi developer. dakle misliš da će veliki kakonikal to da uradi? juhu onda, jedva čekam da dođe na tablete, realno ima potencijala da postane naj jer ako bude cela baza desktop programa dostupna, onda je to win.
 
To je moje misljenje. Ne verujem da ce da prave tako glupe greske. Ocekivano je da ce cela stvar da ide na telefone sa ARM cipovima, niko ne ocekuje od Intela da pomrsi konce Qualcommu, Samsungu i kompaniji. Kada je vec tako, bilo bi glupo da ti utaknes telefon u dok a on te prebaci u prazan desktop Ubuntu bez aplikacija. Cak sta vise, nadam se da ce postojati mogucnost tranzicije sa mobilne verzije iste aplikacije na desktop verziju i to sve automatski, za manje od sekunde. Ali videcemo kako ce i sta biti. Ako ne bude ovako kako prizeljkujem, onda je cela stvar fail u najavi.
 
ako bi ovaj ubuntu mobile bio instaliran na intel x86 fon, da li to znači da kad je dokovan i kad vozi veliki ubuntu može da radi sa klasičnim x86 aplikacijama koje već postoje, tj. da bude pravi komp? instalirati ovo na arm i kao imati pravi ubuntu desktop na njemu nema mnogo smisla, jer aplikacije pisane za desktop ubuntu neće raditi...

Koliko sam ja razumeo trebalo bi da bude više verzija jedna od njih bi valjda trebao da bude ono što i mene interesuje a to je desktop Ubuntu.... Mada je to ostavljeno samo za zverke od telefona :)
 
Poslednja izmena:
pa intel ima x86 atoma za mobilne, ako su i malo pametni, a jesu isforsirace ga. ipak je to veliki plavi, nece dozvoliti da bas bez borbe prepuste mobilni segment...
 
ma mogu, no ne znam da znam bio bi developer. dakle misliš da će veliki kakonikal to da uradi? juhu onda, jedva čekam da dođe na tablete, realno ima potencijala da postane naj jer ako bude cela baza desktop programa dostupna, onda je to win.

ne bi bio developer, nego bi bio "normalni" korisnik linux/unix sistema. repozitorijumi sa kompajliranim bin-ovima su novotarija u tom svetu. Svako ko je iole koristio linux, zna kako to ide. Malo, malo pa naletis na nesto sto ti bas treba, ali moras sam da kompajliras. Nije to nikakav proble.

secam se moje omiljene distribucije, LFS (linux from scratch) to se kompajliralo od nule, ceo sistem :)

ovo sada sa desktopom i sminkom i instalacijama je super da se linux rasiri, ali ako stvarno koristis takav sistem, moras pre ili kasnije da zaviris ispod haube...
 
I ne treba.
 
au svaka čas', i hvala na obaveštenju. Sigurno neki alpha-preview, al' opet, svaka čast.
 
Šta mislite, da li će google izbaciti svoje aplikacije gmail, mape, g+ i tako to, 21. februara?
 
Bedara, ako se ovo vuce na Galaxy Nexus, nece ni raditi na Nexus S i Milestone 2 koje posedujem. Sta ce nam nesto sto se vuce vise nego android?
 
Nazad
Vrh Dno