Šta je novo?

Ubuntu Mobile OS

Malo si pomesao. Android koristi Linux kernel, a gle cuda, Ubuntu je Linux...To je jedina stvar koja im je zajednicka, ali je prilicno vazna jer su drajveri u kernelu...
Sto se OSa tice, meni je super. Maksimizuje radnu povrsinu.Ionako nisam fan ove nove mode i ekrana preko 4,3 inca...

Nisam pomesao. Tacno znam sta koristi Android, tj. modovani Linux kernel koji jos nije ubacen u source tree zvanicnog kernela. Zato sam i napisao Android.
U sustini, Android je Dalvik VM u kome se vrte Android aplikacije i servisi. Ubuntu ne koristi Dalvik VM, vec podize verovatno neki x server ili nesto slicno i u njemu crta svoj UI.
 
Znaci li to da ce zajednica relativno lako portovati verziju koju canonical objavi za galaxy nexus na ostale telefona za koje imaju kernel i na koje moze da se instalira nezvanicni operativni sistem?
 
Nisam pomesao. Tacno znam sta koristi Android, tj. modovani Linux kernel koji jos nije ubacen u source tree zvanicnog kernela. Zato sam i napisao Android.
U sustini, Android je Dalvik VM u kome se vrte Android aplikacije i servisi. Ubuntu ne koristi Dalvik VM, vec podize verovatno neki x server ili nesto slicno i u njemu crta svoj UI.

Da ne diskutujemo previse, neka ostane da je modovani Linux kernel, ipak je Linux.
Dalvik je upravo stvar koju Ubuntu zeli da preskoci i zbog toga ce alikacije za Ubuntu biti razvijane zasebno, u boljoj varijanti kao native.


@ kimins
U teoriji ne bi trebalo da bude nekih vecih problema, jer se koriste isti drajveri. Do duse, minimalni system req je cortex a9 dual core i 512 b rama, cime se malcice suzava izbor
 
Moram da kažem da mi se jako dopada ideja koju je izneo Mark Shuttleworth, osnivač Kaninikala i svemirski turista: imati (skoro) isto "korisničko iskustvo" na svim platformama; na svim uređajima koristiti prepoznatljiviti interfejs i iste (veoma slične) aplikacije. Nameće se kao logično, jasno i svrsishodno, toliko da nije potrebna elaboracija. Međutim, Mark u tome nije pionir. Siguran sam da su mnogi bili svesni dobrih strana ovog pristupa, ali nisu imali resursa ili interesa da ostvare, jer to je ogroman poduhvat.

Uostalom, nije li to ono što MS želi sa Win8 i WinPhone8: na svakoj platformi, x86, ARM, Intel, sa tastaturom, sa touch ekranom... unified pristup. Ne čini li to i Apple? Konačno i Google, iako najmanje konzistentan? Mark upravo na početku spota "proziva" ove tri kompanije kao suprotan primer, i navodi kako bi u Ubuntu bio prvi u tome. Šta vi mislite, da li je to tačno?

Ko se ne bi složio da želi da na isti način koristi desktop računar, tablet, mobilni, uvažavajući ograničenja koja svaka platforma ipak ima, ali na takav način da može intuitivno, brzo i lako da prepozna radnju koja je potrebna kako bi završio posao, te da je "kriva učenja" svedena na minimum?

U to ime želim Marku da poželim svaku sreću i nadam se da ću uskoro imati Dual-Core telefon (nije mi trebao do sada, "minimalni system req je cortex a9 dual core i 512 b rama") kako bih mogao da probam Ubuntu na mobu (tablet mi je Single-Core).
 
[YOUTUBE]NSWOvw5N4nU[/YOUTUBE]
 
Umm ovaj Ubuntu će izvršavati i Android aplikacije...jel se spominje kako bi se izvršila integracija Google Play Store-om..neko ko ima gomilu kupljenih aplikacija ne verujem da će prelaziti na ovo ukoliko nema pristup njima
 
Ako stigne takav kakav je na shotovima, onda bolje i da ne dolazi :)
 
A jbem mu mter stvarno šta je sa tim ljudima u izvršnim odborima tih velikih kompanija..šta se njima mota po glavama kad biraju symbian umesto maema, kad maemo odbacuju u korist meegoa, kada meego odbacuju i uzimaju windows.. A Samsung će da upropasti Tizen samo tako..ovaj Ubuntu mobile ako nešto ne uradi ostaćemo na iOSu i Androidu i to je to..
 
cek, android 4 radi lepo na single core telefonima, a ovaj "native" ubuntu trazi dual core kao MINIMUM. sta sam nocas propustio?
 
vala jes... ni to mi nije jasno... danjašnji quad core telefoni su barem duplo jači od recimo nekog pentiuma 3, a mogu manje da urade od njega....
 
Telefoni nisu napravljeni da rade takve stvari. Ne radi hardver vec odgovarajuci softver.
 
Nisam Ubuntu ljubitelj, ali ako će mi omogućiti bolji (fluidniji, prirodniji) spoj telefona i laptopa, instaliram Ubuntu i na lap. To sve ako ne bude ograničen za Nexuse...
 
Pa ako ti znaš, a source će verovatno izbaciti, pravi ga za svoj telefon... Mislim da će sve zavisiti od zajednice, kao i kod android-a...
 
Naučiću :p Izvinjavam se za offtopik, malko sam uzbuđen.
 
danjašnji quad core telefoni su barem duplo jači od recimo nekog pentiuma 3, a mogu manje da urade od njega....
Mozes li da obrazložiš ovo? Šta to današnji telefoni mogu manje da urade (sem ako se ne odnosi na izostanak neke aplikacije, recimo za 3D modeliranje, ili web server i sl.)?
 
Mislis, ozbiljnijeg softvera? :) Za to ipak treba vreme jer je prodajni model (biznis model) drugaciji nego ranije, veci igraci treba da nadju svoju racunicu. No, Android ekosistem je "eksplodirao" kao nijedan drugi.

Mislim da je za svaki novi OS vrlo bitna kompatibilnost ili mogucnost pune emulacije Android aplikacija (BlackBerry, Ubuntu, Mozilla).
 
Mislis, ozbiljnijeg softvera? :) Za to ipak treba vreme jer je prodajni model (biznis model) drugaciji nego ranije, veci igraci treba da nadju svoju racunicu. No, Android ekosistem je "eksplodirao" kao nijedan drugi.

Mislim da je za svaki novi OS vrlo bitna kompatibilnost ili mogucnost pune emulacije Android aplikacija (BlackBerry, Ubuntu, Mozilla).

Uopšte ne mora da se emulira ništa. Dovoljno je da se developer-ima isporuče alati koji će omogućiti laku tranziciju na tu platformu. Ovo pod uslovom da su aplikacije tih developera pisane natively.
 
^ Onda developer ima dve razvojne verzije koje odrzava i da se bavi i Ubuntu alatima i testiranjem. Bolje i brze ce raditi ako pise samo za Android koji je najmasovniji, a Ubuntu mobile OS izvrsava tu aplikaciju. Ne vidim kako je to moguce bez emulacije. Dobro, nisam programer, ne razumem se, licni komentar.
 
Poslednja izmena:
Novi Blackberry 10 OS podrzava Android aplikacije. Kako? Ima i slicnost sa Ubuntu mobile OS-om, nema home screen kao Android i iOS.
 
Ne znam. Pise da je danas predstavljen BB10 i da podrzava Android aplikacije. Nisam jos uvek trazio i citao detalje. Jer ako to moze (nativno), to je velika stvar (za BB i njihove korisnike). ,)
 
Verovatno kao sto i bb playbook "podrzava" android aplikacije.
 
Ne znam. BB 10 OS juce je izasao, nisam stigao da vidim nijedan prikaz. Ne znam kako ce raditi Android aplikacije. Imace i svoje, prodavnica ce biti BlackBerry World. Posto smo u Ubuntu temi, BB 10 ima jednu slicnu GUI foru: nema home screen, a dodirom leve strane ekrana startuje se louncher aplikacija.

BTW, RIM je promenio naziv u BlackBerry, i time zavrsavam BB pricu. ,)
 
Što kaže telep, bb "podržava" aplikacije. I to na nivou emuliranog gingerbreada. Sve radi mega sporo i mega ružno.

Drugo, čim se nešto emulira, to će sporo da radi.
@owim
Naravno da dev treba da održava više verzija. Ako ne želi da njegovi korisnici imaju najbolji mogući ux, onda ne mora ni da se trudi (nažalost ovo se dosta sreće).
 
^ Ispravi me ako gresim: mislim da iza 80% aplikacija stoje mali developeri (njih 99%). Oni nemaju sredstva da, sem Androida, izadju na WinPhone, iOS pa sad i BB trziste. Za to je potreban tim, kontrola kvaliteta, odrzavanje, razvoj... Uskladjivanje verzija. Nije isto imati app na jednoj i vise platformi. Nilo ne zeli fušerske aplikacije koje pucaju.

Meni emulator za Commodore 64 radi brzo. :)
 
Nazad
Vrh Dno