Šta je novo?

Ubuntu Mobile OS

kUdtiHaEX

Super ridža
Administrator
Učlanjen(a)
18.07.2001
Poruke
18,056
Poena
1,365
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel® Core™ i5-9500F, NZXT Kraken Z63
GPU
Asus GTX 2070 Super
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 1 TB
Kućište
NZXT H210i
Monitor
LG C2 42"
Miš & tastatura
Logitech G502, Keychron K8, Nuphy Air75, Ducky TKL One 2
Ostale periferije
Glupi HP štampač
Laptop
Apple Macbook Pro 14" M1
Tablet
Apple iPad Pro 11"
Mobilni telefon
Apple iPhone 13 Pro Max
Pametni uređaji
Apple Watch Ultra
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Ubuntu phone OS announced, first devices shipping in early 2014

As already teased and promised, today Canonical is taking the wraps off the mobile version of Ubuntu, which is built around the existing Android kernel and drivers, but doesn't use a Java Virtual Machine and promises to use "the full power of the phone." Supporting both ARM and x86 processors, the Ubuntu phone OS will be compatible enough to let Android phone makers run it on their devices with minimal adaptation.

Vise vesti:
http://www.engadget.com/2013/01/02/ubuntu-for-smartphones/
http://www.theverge.com/2013/1/2/3827922/ubuntu-phone-os-announcement

Hands on:
http://www.theverge.com/2013/1/2/3828266/ubuntu-phone-os-hands-on

Oficijelni sajt:
http://www.ubuntu.com/devices/phone
 
"It says it uses the Android kernel and drivers to be compatible with the hardware, so will OEM(s) shipping devices with this OSes fall foul of Google's anti-fork rules[1] for Android? Or does that apply only to the Android SDK/Dalvik VM?"
 
A koliko sam ja shvatio, biće neke 2 verzije. Ovo što su danas prikazali, ali i nešto Ubuntu for Android?
 
Ubuntu for Android je bio start cele price, mobile OS je nastavak.
 
Aha, ok. Jedva čekam da stavim ovo na gnex, biće pravo osveženje.
 
Moci ces za par nedelja. Eno u gNex temi moj post, isto sto je Kutija okacio. Bice intrresantno.
 
Cini mi se da sam procitao da sadasnje android aplikacije nece biti podrzane, ako je to tacno ovo ce verovatno biti mrtav projekat.

Sada sam odgledao hands on i sta znam dizajn mi se svidja ali sam princip koriscenja ne, deluje komplikovano i prezasiceno.
 
Poslednja izmena:
Potpuno je logično da neće da rade. Prvo, ne verujem da bi im google dao pristup play store-u, drugo amazon bi radio samo u USA, a to im nije cilj. Treće, verovato ni same aplikacije ne mogu da rade, ko zna šta su oni radili u pozadini, kada ne koristi jvm.
U najboljem slučaju dev-ovi će morati da rade novi front-end i to samo ako su im aplikacije već native.
 
"It says it uses the Android kernel and drivers to be compatible with the hardware, so will OEM(s) shipping devices with this OSes fall foul of Google's anti-fork rules[1] for Android? Or does that apply only to the Android SDK/Dalvik VM?"

Google, sve i da hoce, ne moze nikako da postavi svoju licencu na android "verziju" (pre skup patcheva) linux kernela (koji je GPL), ali za drivere (ako nisu nasledjeni od nekog GPL koda) je situacija drugacija.

Mada, 'ebo Google i njihov kvazi open-source Android ako ne mozes da uzmes source, uradis mu sta-god i objavis to...
 
Meni je ovo super i deluje kao mnogo bolji koncept nego li Win 8 + Phone. Steta sto Canonical nema sredstva koja ima Microsoft posto imaju mnogo bolju i jasniju viziju kako uraditi nesto.
 
Hmmmm ovo je jako zanimljivo. Deluje mi kao da su ovu pricu jako ozbiljno shvatili i s obzirom da sam prvi put tek cuo za Ubuntu na fonu ovo jako lepo radi. Iznenadjen sam. Morao bih da probam prvo ali izgleda zanimljivo.
 
Znam, zato sam i rekao.
Mada bez aplikacija je to skroz druga priča.

Jos nije ni zvanicno pusten... Polako, pored linux zajednice ja ne brinem za aplikacije. Vjerujem da ce tu biti mnogo dobrih stvari, sjecam se Canonical-ovog promo videa, kad su spojili tel na monitor i demonstrirali Ubuntu OS u ranoj fazi.
 
Ja ću ovo 100% uzeti, jer kad sam se maltretirao sa Symbian s60v50icom, mogu i ovo probati ništa me ne košta (figurativno rečeno).
 
Meni se jako dopada ovaj full-swype nacin koriscenja, mnogo vise od perzistentnog bara na dnu ekrana koji postoji u JB. Mnogo me podseca na meni omiljeni WebOS :)

Vidi se da je ovo jos uvek laguje i da nije ispolirano ali je takodje jasno zasto sa takvom verzijom izlaze u javnost - Canonical ima sjajne ideje ali mnogo manje para, pa je ovo samo bacanje koske kako bi videli da li ce zajednica (a i trziste) da zagrize. Ja se iskreno nadam da hoce.
 
Ovo svajpovanje sa ivica je dušu dalo za nexus 4 i njegove oble strane.
 
Google, sve i da hoce, ne moze nikako da postavi svoju licencu na android "verziju" (pre skup patcheva) linux kernela (koji je GPL), ali za drivere (ako nisu nasledjeni od nekog GPL koda) je situacija drugacija.

Mada, 'ebo Google i njihov kvazi open-source Android ako ne mozes da uzmes source, uradis mu sta-god i objavis to...

Kako je to Android kvazi open source kada je objavljen pod Apache licencom koja je još otvorenija nego GPL licenca jer nije copyleft i slična je BSD licenci - tj sa kodom možeš da radiš šta hoćeš
BTW forkovi Androida već postoje npr Iced Robot
Ako ne grešim, kod Androida je closed source Google set aplikacija koji dolazi uz softversko pakovanje - Gmail app, Google Maps etc
 
U pravu si, ogranicenje se ne odnosi na sam OS nego na SDK i toolove u njemu, koji smeju da se koriste samo za razvoj android aplikacije, ne i za razvoj za android forkove...
 
U jednoj od tema na xda se oglasio neki lik što radi u canonical i kaže da će Ubuntu moći da se flešuje na gnex kao bilo koji drugi rom, kroz cwm ili twrp.
 
Izgleda dobro i obecava, nadam se da imaju snage da urade nesto vise sa ovom mobilnom verzijom jer sa desktop se nisu proslavili.
Dalek je i tezak put od dobre ideje do prave stvari kojom bi osvojili znacajan deo trzista.
 
Lepo tehnicko resenje. Uvek me je privlacila ta unifikacija desktopa i mobilnog uredjaja. Sa biznis strane o ovome nema smisla govoriti dok ne vidimo koji operateri i proizvodjaci ce ga podrzati. Bez jake podrske operatera ovo je DOA (isto vazi i za Tizen, Sailfish, FirefoxOS...).
 
nedge sam pre neki dan procitao(al nema sanse da se setim dee)da vec postoji preko 30000 aplikacija,koje ce moci odma da rade.....
 
Jovan Ljubojević...:D
Ma, kad je programiranje u pitanju, gori smo i od Indijaca...
 
Poslednja izmena:
Svidja mi se projekat, jer u startu moze da ima veliku zajednicu i zbog toga sto ne ide protiv Androida, vec koriste Android kernel i sve sto ide uz Android.
Ne svidja mi se UI. Uklizavanje sa raznih strana nije intuitivno i zbinjujuce je za korisnike. Smatram da sve sto moze da se dodirne, mora da se vidi.
 
Svidja mi se projekat, jer u startu moze da ima veliku zajednicu i zbog toga sto ne ide protiv Androida, vec koriste Android kernel i sve sto ide uz Android.
Ne svidja mi se UI. Uklizavanje sa raznih strana nije intuitivno i zbinjujuce je za korisnike. Smatram da sve sto moze da se dodirne, mora da se vidi.
Malo si pomesao. Android koristi Linux kernel, a gle cuda, Ubuntu je Linux...To je jedina stvar koja im je zajednicka, ali je prilicno vazna jer su drajveri u kernelu...
Sto se OSa tice, meni je super. Maksimizuje radnu povrsinu.Ionako nisam fan ove nove mode i ekrana preko 4,3 inca...
 
Vidim ljudi se zale na lag i nedovrsenost ali meni ovo deluje zavrsenije nego sto je bio Android Froyo, kada izuzmemo podrsku u vidu aplikacija. Mada cinjenica je da se danas teze probiti nego pre 3 godine.
 
Sve to deluje ne deluje loše (Ubuntu, Mozilla, Jolla, Tizen, BB10...) a onda se setim MS-a i koliko imaju poteškoća da se probiju i pored ogromnog budžeta koji su očigledno rešili da koriste. Čini mi se da sada baš i nema mesta za ovoliko igrača, za trećeg verovatno, možda i za četvrtog, a ostali... biće na 2-3% svi zajedno, ako i to.
 
Nazad
Vrh Dno