Šta je novo?

Da li je 15C prenisko za server sobu?

Filipenko666

Cenjen
Učlanjen(a)
03.11.2009
Poruke
183
Poena
169
U sobi je rack sa switchevima i nekoliko servera na UPS uredjajima. Temperatura u sobi koju hladi klima je oko 15 stepeni, da li je to OK?
 
Meni je jednom stariji sistem administrator rekao da je optimalna temperatura 18 stepeni.
 
ako malo napregnete mozak ne treba vam "stariji sistem administrator" da bi shvatili koja je odgovarajuca temperatura.

Smesno da se postavlja pitanje ovog tipa ... jer ko je sklapao tu sobu ? Filipenko nadam se da ti nisi odgovoran za tu sobu ..... ovo pitanje bi realno uporedio sa pitanjem

Jel ok da vozim auto dok je napolju 4C imam gume, benzin i sve to nego ... me zanima jel to ok.

A takodje .... pre postavljanja ovakvih pitanja odes na google i on ti da odgovor ako vec sam ne mozes da shvatis.

http://lmgtfy.com/?q=optimal+temperature+for+server+room

evo posto tebe mrzi
 
Po guglovim istrazivanjima ako se ne varam je bilo 26.7C sto je najoptimalnija temperatura za rad servera i potrosnju struje sistema za klimatizaciju.
Ima mnogo rasprava po net-u na ovu temu pa potrazi malo i vidi sta ti ima najvise smisla. Sto se mene tice ako je google napravio istrazivanje na svom
uzorku servera mislim da su rezultati kompetentni jer ne verujem da u srbiji postoji toliko servera uopste, a ne na jednom mestu. Mozda se i tu varam.
 
Moje iskustvo: 18 (zimi) - 24 (leti).
 
Kod mene 21c zimi, leti max 24c pri spoljnoj temperaturi od 40c+. U pitanju je T3 datacentar i to je neki optimum za nase uslove. Jako bitnu ulogu igra i spoljasnje okruzenje, od koliko do koliko stepeni varira temperatura u toku letnjih i zimskih dana, nocu/danju i da li su ventilacioni i klima sistemi u stanju da izdrze ekstremne uslove, da li su redundantni i sl. Google ima T4 data centre i ne stedi na opremi, i moze da odrzava 27c konstantnu kroz sva godisnja doba, verovatno su birali i pogodna podrucja za izgradnju istih. Dok ovde u Srbiji svi znamo u koje ekstreme idu vremenski uslovi i temperature. Negde nema uslova za odrzavanje temperature konstantno na 27 pa se odredi temperatura koja moze da se odrzava 24/7/365 konstantno i da varira 2-3c max.
 
U sobi je rack sa switchevima i nekoliko servera na UPS uredjajima. Temperatura u sobi koju hladi klima je oko 15 stepeni, da li je to OK?

To je OK, najbitnije je da je vlaznos vazduha odgovarajuca, tj. ispod 80% ako je moguce, a temperatura i od 5C nece biti problem.
 
Jedini problem je kondezacija upravo vezano za ovo sto je Goran rekao.
Znaci sto niza temperatura je bolja za hw,radi stabilnije svakako.
Mislim da je to sa tim pragovima low/midle/optimum glupost koliko stepeni cista glupost!
P.S.Doduse meni se mis slogirao na ispod 10c :d imam negde i video snimak :D
 
ma te tabele i sl vaze za superkompjutere itd...nema to realno veze sa normalnim server sobama itd...
 
A sta je superkompjuter nego niz klasterski uvezanih servera ;) Ako si ulozio brdo para u servere i imas ih mnogo na jednom mestu, sigurno se neces igrati sa klimom i ventilacijom. ;)
 
Po meni je bitnije da je temperatura stabilna, da se nema značajnijih skokova i padova, a može ići opušteno na 26 stepeim. Nema potrebe za pravljenjem frižidera od server sale... ;)
 
Kod mene u firmi 0-24 vec godinama u nazad 25 s/c. Nikada problem nismo imali.
 
Ako je mala server sala, sa par servera, ne bi trebao da bude problem cak ukoliko hladjenje i otkaze, da moze prirodnim putem da odrzi neku prihvatljivu temperaturu odredjeno vreme bez posledica. U slucaju ogromnih server sala tipa Guglovih data centara, pogodite kakav bi ishod bio da odu klime...
 
Sve zavisi od vrste hlađenja, konstrukcije server sale, položaja servera u reku,... Gde si izmerio 15C?

Ako je to temperatura vazduha koji uvlače serveri iz hladne zone, to je OK (može slobodno vazduh da bude i malo topliji).

Mi, recimo, držimo temperaturu vazduha u hladnoj zoni između 16 i 20C (serveri na dnu reka uvlače hladniji vazduh).

U principu jedina mana suviše niske temperature je povišena potrošnja el. energije. Prednost je što u slučaju bilo kakvog otkaza klima (recimo nestala struja, a agregat se nije uključio), imaš malo više vremena da otkloniš problem pre nego što sve sve isključi zbog visoke temperature. :)
 
Za server sobe postoje posebne klime koje regulišu i vlažnost vazduha,
ako već pričamo o ozbiljnim uslovima.

Mislim da temperatura nije presudna(15 ili više) ali ako je vlažnost velika,po mom mišljenju to postaje veči problem...
 
Nije Google blesav kad je obznanio da je idealno 26,7C (odnos ulozene energije u grejanje/hladjenje i stabilnost sistema). Naime, po njihovom istrazivanju, cak je i za hard diskove nepotrebno drzati nisku temperaturu, tj dosli su do zakljucka kako je sve ispod 50C (temperatura HDD-a) bezbedno, jer failure rate pocne da raste tek pri 60C, mada ja licno ne bih smeo/voleo da drzim HDD-ove na ovakvim temperaturama. Tako da je sve u sigurnoj zoni ako je ambijentalna temperatura 26,7C. Naravno treba paziti na dizajn i maksimalno se truditi da se izbegnu hot spot-ovi, pogotovo ispred rekova. Citao sam na jednom forumu (mislim da je server fault) da je temperatura od 18C i nize pravila probleme sa LSI RAID kontrolerom, nesto oko senzora za bateriju. NAJVAZNIJE je da je temperatura konstantna, da nema velikih varijacija, jer hardver teze podnosi brzi skok sa 20-25C nego konstantan rad pri 30C ambijentalne t. I bitno je da je vlaznost manja, ali ne i previse mala, jer dolazi do pojave statickog elektriciteta.
 
Nazad
Vrh Dno