Šta je novo?

Koji je to CD?

petar.ostoja

Cenjen
Učlanjen(a)
08.08.2012
Poruke
926
Poena
170
Imam neki prastari verbatimov CD od 650MB, imam ga skoro 15 godina, izgreban al' radi ko sat.
Karakteristicne je boje, izuzetno plav, skoro teget. Zna li koja je to vrsta diska (da znam sta da trazim)?
 
Uf tesko da na to pitanje moze da ti se odgovori bez ikakvih drugih podataka o disku.Ja imam jedan Traxdata 650MB CD-R 4X i ako se ne varam kupljen je 1997. isto je tamno plave boje podloga(nekada davno sam procitao da bas takvi diskovi mogu da ostanu citljivi i decenijama,za razliku od drugih podloga,navodno svaka podloga ima svoje prednosti i mane...)
Isto tako sam nekada davno procitao da CDovi uopste nisu pouzdani za cuvanje podataka zbog hemijskih sastava podloge na kojoj su upisani podaci i da mnogi postanu necitljivi posle 5-10 godina :)
 
Imam i ja U2 disk iz 1987. Radi ko satic:d
 
Ti plavi Verbatimi su bili popularni odavno jer su imali neorgansku podlogu. Bili su sporiji za pisanje ali su dugotrajni, kažu 50 godina i više. Ja još uvek imam nekoliko tih sa muzikom. Oni ˝fabrički ˝ su nekad bili štampani tj. upisani na podlogu prilikom proizvodnje, Još uvek imam neki Beatles CD sa svim albumima koji sam kupio u Kanadi '90 te. Još uvek šljaka i ako je skoro beo od upotrebe.
 
A ima li jos da se kupe ti diskovi i gde?
Treba mi par komada za neke licne dokumente, slike itd koje mi puno znace
 
Prije su igre za psx i ps2 bile na "tamnim" diskovima.
I prvi cd-r diskovi za przenje su bili tamno plave boje.
Njihova karekteristika je bila sem trajanja i to sto su bili odlicni
za citanje kopiranih igara i kopiranih audio cd-ova pogotovu za
audio u autu.

Pa su nitkovi presli na ove sa zlatnom bojom ... medjutim i hardwerska tehnologija
je uznapredovala tako da smo tu gdje smo...na sredini.
 
Baš sam pre neki dan ¨potrošio ¨nekoliko plavih DVD a za nekoga, mislim da su bili Verbatim ali mislim da to nije isto sto i pre, ovi su bili napravljeni od plave plastike skroz. Ja u poslednjih mekoliko godina za sebe uporebljavam samo ˝zlatne˝ Maxell diskove i nijedan nije omanuo. Nekoliko Verbatima, iz stare kolekcije, sam pronašao teško ili nikako čitljive i ako su bili dobro čuvani u maračnom ormanu u zvonima. Nego čuo sam da stavljanje mobilnog telefona na ili blizu njih može da ih upropasti, neznam koliko istine ima u tome, nisam eksperimentisao.
 
Nego čuo sam da stavljanje mobilnog telefona na ili blizu njih može da ih upropasti, neznam koliko istine ima u tome, nisam eksperimentisao.

Yes how No !
Ma "Urban Legend" pa to ti je !
Isto kao i kad su se kacili cd-ovi na retrovizor kako bi odbijali pandurove radare!
Bas se pitam ko ih izmislja ?!
 
jao, baš sam se slatko nasmejao. u vreme kad je cd čitač koštao koliko sad blurej rezač, ja sam za jedan ovakav CD (narezan M$win98 i svi programčići za njega) dao HHD od 40 MB :d Ti diskovi su VERBATIM METAL AZZO, pravljeni su u dve zemlje koliko se sećam, moj je bio iz Indije. Da su kvalitetni, to stoji, još uvek imam taj disk, sve što sam rezao na drugačijim diskovima iz tog perioda je nečitljivo. Ovim jedino nisam sekao burek i picu i još uvek radi. Tu mi je negde još po kući..... a, evo ga: čaša sa pivom mi je na njemu:d
 
Imam ja jedan narezani Maxtor CD iz 1994. godine, ako se ne varam. Imao je zlatnu podlogu i koštao 100 maraka. Radi još uvek :p
 
Pomenuti VERBATIM cd-r je imao MMC (mitsubishi chemicals corporation) sloj. Jos bolji od ovog ti je VERBATIM Pastel (taiyo yuden premaz).
 
Za indentifikaciju sloja na DVD diskovima skini sa neta program DVD identifier. Instaliraj, ubaci DVD, pokreni dugme indentify i dobices informacije o sloju. Evo ti slika za Verbatim DVD-r intend.jpg
 
Ovo ti je za Verbatim DVD-r pastel identiti2.jpg

Njih odavno nema vise u prodaji. Ovog verb.jpg imas gde hoces, nije los. To ti je MMC
 
Nazad
Vrh Dno