Šta je novo?

OC AMD Vishere sa FX 8320 na clock od FX 8350 (sa stock kulerom)...kako?

mareedesi

Poštovan
Učlanjen(a)
06.11.2012
Poruke
405
Poena
69
kako izvesti to:
matična mi je msi 970a-g46, procesor, naveo sam amd fx 8320, ram kingston 8GB @ 1600MHz, grafička ati 7770...NAPAJANJE JE LC POWER @ 600Watts......
Kako izvesti klokovanje a da komp bude stabilan...(nikad u životu nisam klokovao) tako da ne znam...da li se gubi garancija na komp ako klokujem...ja mislim da ne, jer ionako je procesor black edition, namenjen za klokovanje...možda su napajanje i stockc kuler usko grlo, ali šta da radim trenutno sam dekintiram i nemam para za bolje... ako je za utehu...imam dodatni vent od 12cm chieftec u kućištu...

molim vas ortaci pomagajte!! hvala svima koji pomognu :wave:
 
Sa tim napajanjem i tim kulerom ne diraj nista :D
 
- udjes u bios
- stavis turbo core na disabled
- promenis cpu ratio sa auto na manual pisace ti 17.5 a ti ga stavi na 20
- target cpu clock trebalo bi da bude 4ghz
- save and exit

Vise od toga ti ne treba , to ti dodje kao stock 8350. A i nije pametno ici sa tom kombinacijom ploce kulera i napajanja preko toga.

Igraj malo igrice pa postuj screenshotove iz hwmontiora ili nekog slicnog programa da vidimo temperature i voltazhu :)
 
Poslednja izmena:
kako izvesti to:
matična mi je msi 970a-g46, procesor, naveo sam amd fx 8320, ram kingston 8GB @ 1600MHz, grafička ati 7770...NAPAJANJE JE LC POWER @ 600Watts......
Kako izvesti klokovanje a da komp bude stabilan...(nikad u životu nisam klokovao) tako da ne znam...da li se gubi garancija na komp ako klokujem...ja mislim da ne, jer ionako je procesor black edition, namenjen za klokovanje...možda su napajanje i stockc kuler usko grlo, ali šta da radim trenutno sam dekintiram i nemam para za bolje... ako je za utehu...imam dodatni vent od 12cm chieftec u kućištu...

molim vas ortaci pomagajte!! hvala svima koji pomognu :wave:

jako pazi na tu maticnu plocu jer lako se desava da se pregreje i pokvari...
 
Moj predlog ti je da , pored ovoga sto ti je @Storm Scion napisao, da i voltazu rucno namestis, CPU voltage stavi na 1.332v, znam da ti zvuci komplikovano ali je jako bitno da ne dozvolis ploci da sama nivelise voltazu jer samim podizanjem mnozioca menjaju se istale intrukcije podesene na auto i naj verovatnije ploca podize Vcore tako da podesi slobodno na ovu voltazu, instaliraj CPUID i pogledaj sta pise, trebalo bi da stoji 1.332v a pri loadu(linx, prime) da padne na 1.308v, e sad ako ploca ima veci vdrop a verovatno ima moraces mozda jos malo da je podignes sa 1.332 da bi sve bilo kako treba a sve u cilju naravno sto nize temperature. Sto se tice napajanja imao sam iskustva sa njim i licnog sam misljena da ce gurati taj procesor(ono jeste malo bolji kinez ali je prilicno zilavo) bez problema mozda i malo preko 4.2ghz mada to nebi savetovao zbog same naponske na ploci koja je 4+1 i verovatno ce ti trebati jedan vent preko MOSFET-a da bi je ohladio. Pisi sta si uradio.
 
fremene, objasni bar čoveku šta je mosfet ... :)

šalu na stranu , mare ej desi , mosfeti ili vrm su ono što je na tvojoj ploči prekriveno duguljastim hladnjakom a nalazi se odmah levo od procesora.
narihtaj preko toga neki ventilator da duva direx u taj već ... da ne kažem šta .

970a-g46 ima loše odradjeno hladjenje mosfeta pa oće da crkava . najpametnije bi ti bilo da skineš hladnjak sa mosfeta, i da proveriš termalnu pastu.
mada ako te mrzi , i taj pomenuti ventilator bi trebalo da du d trik .
 
Jeste uboga ta ploca sto se toga tice ali mislim da ovde govorimo ipak o frekvencijama koje ima stok 8350 a koji ova ploca bi trebalo da moze da izgura. Uz iskljucen turbo mislim da ce voltaza procesora dosta da padne i da ce lepo da se klokne na 4ghz bez potrebe za hladjenjem :) osim ako ne drzi komp pored radijatora ili nesta slicno :)

Ako budes podesavao na manual voltazu procesora deaktivirace ti se i nestati cool and quiet opcija u biosu tako da se ne zbunis ako ti ne bude balanced opcija radila u power managmenet u windowsu :=) ostaje ako budes pomerao voltazu preko offseta sto je neko medju resenje. Mislim da ne bi trebalo da bude potrebe za tim.
 
Poslednja izmena:
podesio sam kako ste mi rekli , samo nije bilo moguće izabrati voltažu 1,332V, nego sam morao da biram ispod te crte najbliža je 1,325, a posle nje je 1,347V, stavio sam na ovu 1,347...e sada temperatura procesora je oko 23-26stepeni trenutno,
valjda se nisam zezno što sam podigo malo voltažu? turbo core isključio i stavio ratio na 20...da ispdane 4GHz...
skinuo sam linx, ne znam koji test da mu pokrenem, koliku težinu?i kolko krugova da vrti?
da li da npr. pokrenem battlefield 3, pa da mu vidim temperature ili...da pratim dok linx vrti?
 
PS...a kućište mi i jeste 20ak cm ispred radijatora....valjda neće biti problema.... :( malo bi mi bilo nezgodno da menjam raspored u sobi...
 
StormScion i Stilgar su te dobro savetovali i drz se toga, ali za svaki slucaj ja bih dodao jos nesto.
1.3325V je samo jedna od mogucih default VID vrednosti za FX-8320 model usled binovanja sto znaci da nece svaki primerak tog modela raditi pouzdano sa tim stock naponom. Moj primerak konkretno ima VID 1.3375V, ali da bi bio siguran u VID kod svog treba da uradis sledece:
- Skini poslednji CPU-Z koji pravilno prepoznaje Visheru http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
- Pokreni program i pod tabom "About" klikni na "Save Report.txt"
- Otvori taj txt fajl i pronadji deo kao sa mog primera dole, prva stavka P State-a je tvoj default VID. Posto je default Turbo mod za FX-8320 4GHz, a na toliko ti zelis da drzis svoj CPU, najbolje da procitas i setujes u BIOS-u vrednost napona navedenu u drugoj liniji. To je vrednost napona za koju AMD smatra da daje stabilnih 4GHz na tvom primerku tako da tu ne mozes da pogresis. Kod mene je ta vrednost 1.425V sto ne znaci da eventualno CPU ne bi mogao da radi stabilno na 4GHz i sa manje napona , ali ovo je fabricki setovana, sigurna vrednost.
Posto sam navodis da nisi bas vican ovome, ovakav nacin je po meni najsigurniji.

Primer mog FX-8320:

# of P-States 7
P-State FID 0x1D - VID 0x11 - IDD 12 (22.50x - 1.337 V)
P-State FID 0x18 - VID 0x0A - IDD 13 (20.00x - 1.425 V)
P-State FID 0x15 - VID 0x0B - IDD 13 (18.50x - 1.412 V)
P-State FID 0xD - VID 0x19 - IDD 9 (14.50x - 1.237 V)
P-State FID 0x7 - VID 0x21 - IDD 7 (11.50x - 1.137 V)
P-State FID 0x1 - VID 0x2B - IDD 5 (8.50x - 1.012 V)
P-State FID 0x10C - VID 0x34 - IDD 4 (7.00x - 0.900 V)
 
podesio sam kako ste mi rekli , samo nije bilo moguće izabrati voltažu 1,332V, nego sam morao da biram ispod te crte najbliža je 1,325, a posle nje je 1,347V, stavio sam na ovu 1,347...e sada temperatura procesora je oko 23-26stepeni trenutno,
valjda se nisam zezno što sam podigo malo voltažu? turbo core isključio i stavio ratio na 20...da ispdane 4GHz...
skinuo sam linx, ne znam koji test da mu pokrenem, koliku težinu?i kolko krugova da vrti?
da li da npr. pokrenem battlefield 3, pa da mu vidim temperature ili...da pratim dok linx vrti?

Pa to je to provrti malo linx i prati u hwmonitoru temperature jezgara ( tamo dole gde ima 8 ocitavanja za svako jezgro) ako ne predje 60tak stepeni onda je ok :)

Prvo ga pustis 5 krugova pa 10 pa vise :)

Ako prodje u linux sve ok bez gresaka imas dovoljno voltazhe. Posle toga pocinje detaljno stelovanje u smislu da treba da smanjujes voltazhu i da nadjes optimalni minimum.
Primera radi smanjis na 1.31v i onda i dalje radi ok a posle toga opet smanjis na 1.3v a onda ne radi ok linx znaci imas optimalnu volazu od 1.31. To je naravno primer proces smanjivanja i unazad eliminisanja.

Recimo mozda ce na 4ghz da ti radi i sa 1.3v sto nije nemoguce tako ne samo sto ce ti procesor biti hladniji vec ce imati i bolje performanse (previse voltazhe moze da bude lose za performanse isto kao i premalo) itd. Mada to su finese kojima mozda nema ni potrebe da se zamaras.

Te temperature od 20stepeni itd nemaju veze sa zivotom tako je to sa amdom kada nisu pod opterecenjem ne pokazuju prave temperature. Tek kada ti tu bude pisalo 40stepeni i vise to ce biti prave temperature tj pokazuju prave temperature samo kada su pod opterecenjem jezgra :)

Naravno bilo bi kul kada bi postovao cinebench 11.5 screenshot sa poenima na 4ghz trebalo bi da ima slicnu ocenu kao stock 8350
 
Poslednja izmena:
StormScion i Stilgar su te dobro savetovali i drz se toga, ali za svaki slucaj ja bih dodao jos nesto.
1.3325V je samo jedna od mogucih default VID vrednosti za FX-8320 model usled binovanja sto znaci da nece svaki primerak tog modela raditi pouzdano sa tim stock naponom. Moj primerak konkretno ima VID 1.3375V, ali da bi bio siguran u VID kod svog treba da uradis sledece:
- Skini poslednji CPU-Z koji pravilno prepoznaje Visheru http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
- Pokreni program i pod tabom "About" klikni na "Save Report.txt"
- Otvori taj txt fajl i pronadji deo kao sa mog primera dole, prva stavka P State-a je tvoj default VID. Posto je default Turbo mod za FX-8320 4GHz, a na toliko ti zelis da drzis svoj CPU, najbolje da procitas i setujes u BIOS-u vrednost napona navedenu u drugoj liniji. To je vrednost napona za koju AMD smatra da daje stabilnih 4GHz na tvom primerku tako da tu ne mozes da pogresis. Kod mene je ta vrednost 1.425V sto ne znaci da eventualno CPU ne bi mogao da radi stabilno na 4GHz i sa manje napona , ali ovo je fabricki setovana, sigurna vrednost.
Posto sam navodis da nisi bas vican ovome, ovakav nacin je po meni najsigurniji.

Primer mog FX-8320:

# of P-States 7
P-State FID 0x1D - VID 0x11 - IDD 12 (22.50x - 1.337 V)
P-State FID 0x18 - VID 0x0A - IDD 13 (20.00x - 1.425 V)
P-State FID 0x15 - VID 0x0B - IDD 13 (18.50x - 1.412 V)
P-State FID 0xD - VID 0x19 - IDD 9 (14.50x - 1.237 V)
P-State FID 0x7 - VID 0x21 - IDD 7 (11.50x - 1.137 V)
P-State FID 0x1 - VID 0x2B - IDD 5 (8.50x - 1.012 V)
P-State FID 0x10C - VID 0x34 - IDD 4 (7.00x - 0.900 V)

vdrop na 22.5 ?
 
provrteo sam 25 krugova kroz linx...
nije našao greške...skrinšotovi su tu...šta dalje da radim, da li da pokušam da smanjim voltažu na 1,325V ili ne?
 

Prilozi

  • SNAG-0005.jpg
    SNAG-0005.jpg
    333.2 KB · Pregleda: 270
  • SNAG-0007.jpg
    SNAG-0007.jpg
    323.1 KB · Pregleda: 229
  • SNAG-0008.jpg
    SNAG-0008.jpg
    151 KB · Pregleda: 216
@Stormscion
22.5X mi je trenutno mnozilac za osnovni takt, a ovo drugo je fabricki VID 1.3375V. (iako mi je CPU @1.48V)
Kada je masina overklokovana taj report umesto default mnozilaca procita trenutno postavljene mnozioce, ali VID-ove procita fabricke. Prvi je stock, drugi Turbo, a ostali neka medjustanja kao i C'n'Q.

@mareedesi
Izgleda da ti je stabilno tako kako si postavio, mozes slobodno da ostavis i tako. Cini se kao dobar primerak kad sa tako malim naponom radi stabilno na 4GHz.
Nevezano za procesor taj HWMonitor nesto brljavi pod +12V stoji ti 15V, a pod +5V oko 3.3V.
 
Poslednja izmena:
misliš da je do hwmonitora, ili do matične možda?....

zaboravio sam da štikliram ovo:ALL memory...ali mislim da je i ovako ok...
 
misliš da je do hwmonitora, ili do matične možda?....

zaboravio sam da štikliram ovo:ALL memory...ali mislim da je i ovako ok...

Pa i nije bas, moguce da ti izbaci greske sa svom memorijim i ako nemas sa nekom nizom varijantom problema. Sto se tice voltaze to je to cim ti hw monitoru pokazuje donju marginu sa 1.29v to je ono sto sam ti od prilike pricao pri loadu linx ti je vukao od prilike 1.296v sto je stavka ispod 1.308 koliko je moj isao tako da ti je sto @kulli kaze dobar primerak ,vrlo moguce da bi na boljoj ploci i boljem hladjenu isao dosta dalje u O.C-u.

EDIT: Jedono sto bi mozda proverio je taj glich na hw monitoru, probaj da instaliras AIDU ili AOD ili pak neki slican program, ako i on izbacuje slicnu vrenost 15.75v? moguce da ti napajanje nije naj ispravnije, ja sam imao to napajanje preko godinu dana i nisam imao ni jedan glich jedino sto je 12v magistrala padala ispod 11.5-11.7v a to je tako kod jeftinih napajanja.
 
Poslednja izmena:
@Stormscion
22.5X mi je trenutno mnozilac za osnovni takt, a ovo drugo je fabricki VID 1.3375V. (iako mi je CPU @1.48V)
Kada je masina overklokovana taj report umesto default mnozilaca procita trenutno postavljene mnozioce, ali VID-ove procita fabricke. Prvi je stock, drugi Turbo, a ostali neka medjustanja kao i C'n'Q.

@mareedesi
Izgleda da ti je stabilno tako kako si postavio, mozes slobodno da ostavis i tako. Cini se kao dobar primerak kad sa tako malim naponom radi stabilno na 4GHz.
Nevezano za procesor taj HWMonitor nesto brljavi pod +12V stoji ti 15V, a pod +5V oko 3.3V.

kod mene ja malo drugacije rasporedjeno prva dva su turbo core podesavanja pa tek treci trenutni klok a ovo 4-7 ostalo cnq i c1e c6 i itd zato me je i zbunilo :)
 
hvala drugari stvarno ste lafčine!
evo vrteo sam komp kroz nekoliko najnovijih igara, pored toga BF3 na max podešavanjima, sve šljaka ok....izvrteću danas test sa uključenom svom memorijom, i upaliti aidu64(imam već instaliranu extreme najnoviju verziju) pa ćemo da vidimo...još jednom hvala svima!
 
Pa jeste jos bolje al vidis da hoce da se igra a ne da mikeri ;)
 
probao sam kamikazin predlog..i smanjio voltažu...puko je nakon 10 krugova(uključena all memorija)...vratio sam posle na viši napon i vrteo je 4 sata pri štikliranoj all memory, sve je prošlo OK.... recite mi da li da sada radim blend test prime 95 8/10sati koliko mi je predložio stiglar u privatnoj poruci? jel ima potrebe da se drndam za tim...i da... da li bi sve poremetio ako bi nakon nekih par meseci uzeo novi, sata 3 hard disk...koliko on vuče struje? u aidi nisam našao gde se gleda voltaža nego sam samo našao neki panel gde se vidi temperatura 4 jezgra i matične....bolji mi je hw monitor...recite mi to za voltažu naponsku da li je kritično...zbog lošeg napajanja ili...skrinšotovi
 

Prilozi

  • SNAG-0001.jpg
    SNAG-0001.jpg
    483.6 KB · Pregleda: 135
  • SNAG-0002.jpg
    SNAG-0002.jpg
    368.9 KB · Pregleda: 123
  • SNAG-0003.jpg
    SNAG-0003.jpg
    382.6 KB · Pregleda: 116
  • SNAG-0004.jpg
    SNAG-0004.jpg
    399.5 KB · Pregleda: 122
  • SNAG-0005.jpg
    SNAG-0005.jpg
    333.2 KB · Pregleda: 109
Poslednja izmena:
ostatak :cigar:
 

Prilozi

  • SNAG-0007.jpg
    SNAG-0007.jpg
    323.1 KB · Pregleda: 123
  • SNAG-0008.jpg
    SNAG-0008.jpg
    151 KB · Pregleda: 91
Sa ovih poslednjih creen shotova ,voltaze su prilicno visoke idu od 1.34 do 1.38 sto je prilicno "high"(na jednom o predhodnih postova sam napisao da je 1.29,sto je bio lapsus) ali na kraju krajeva ako ti je temp ispod 62 pri full loadu, onda teraj tako. Sto se tice napajanja magistala od 5v ti pokazuje peak 3.36...?
 
ovaj poslednji skrinšot u postu #22 sam greškom postavio, od juče je...
temp. je ispod 62... ovo za magistralni peak te nisam najbolje razumeo...?
da li ja da se batalim ovog planinarenja ili da ostavim ovako?... da li gubim garanciju ako nešto crkne slučajno...?(nadam se da ne).. :) ps. voltaža podešena u biosu za cpu je 1,347V
 
Ostavi tako za sada, mada bi bilo mudro ako mezes da proveris to napajanje na nekom drugom kompu.
 
znaš kako...malo mi je nezgodno... a napajanje je novo trebalo bi da je ispravno... ja verujem da napajanje iako crkne u svakom slučaju dobijam zamensko, u garantnom roku-2godine
 
Moze da bude novo i neisparvno. Poenta je sto moze da povuce jos nesto sa sobom, a reklamacije zbog varijacije u e mrezi koliko ja znam kod nas se pripisusju EDB-u(visoj sili) i ne priznaju kao razlog za istu ,to je ujedno i jos jedan razlog za kupovinu ups-a u jednoj zemlji na brdovitom balkanu..
 
Poslednja izmena:
stvarno mi je cim da skidam sa mašine, pa da molim ortake da i njih cimam da menjamo napajanja...jel iovako, šta misliš, jel imam osnova za reklamaciju? u emmiju...koje argumente da im iznesem?(napajanje sam dobio zajedno sa kućištem lc power 933B)--
ne znam dal pri difolt kloku procesora bi bila ista voltaža?
 
Dok ne proveris da je neispravno 100% nemas sta da trazis kod servisera.
 
Nazad
Vrh Dno