Šta je novo?

I5 -3570K NECE DA SE OVERCLOCKUJE NA ASUSU P8Z77-Vpro

DejaL74

Slavan
Učlanjen(a)
03.02.2009
Poruke
24
Poena
304
Pozdrav svima na forumu! Od pre nekoliko dana sam zamenio moj stari sistem koji i nije bio toliko stari i los (Q6600-3.2Gz .itd)sa noviji i boljim sistemom koji se sastoji od ASUS P8Z77-Vpro ploce, Intela I5-3570K i Kingston HyperX Predator (KHX24C11T2K2/8X) vidjen bas na testu u Benchmarku,SSD Corsair Force GT-120GB idt da ne duzim nije bitno(ima puno toga..)
Bitno je ono sto me najvise izludjuje a to je da na nijedan nacin nisam uspeo da podignem CPU mnozilac na vise od 34 tj nisam uspeo da klokujem sistem sem na fabrickih 3400MHz.
Kad ukljucim u BIOSU OC mod digne se na MAKSIMUM 3510MHz(103 CPU FSB) i to je sve ne radi turbo i jednostavno nista se ne menja bilo koje parametre da stavim u BIOSU.Probao sam puno metoda i gledajuci postavke drugih ali kada jednostavno sacuvam podesavanja i restartujem sistem opet je sve isto tj 3400MHz i ni makac,prosto pomislim da procesor nije K verzije ili je nesto drugo u pitanju,mozda ploca ,mozda ipak ja hmm :type:.
Molim nekoga koji ima iste ili slicne komponente ako moze da mi pomogne i postavi podesavanja da probam posto se vec 5 dana zajebavam sa ovim i nece pa nece mamicu....Hvala !!
P.s da dodam da se memorija OC na 2400Mhz ladno i ne pravi probleme (bar ona :))
 
ai overclock tuner na manual, iskljuchi turbo, promeni cpu i mem mnozilac, bclk ne diraj i trebalo bi da radi oc...to je ono najosnovnije....
ako opet nece, mozda iskljuchiti i power saver opcije, napon setuj na manual i ukucaj za cpu npr 1.25 ili 1.3, a load line calibraciju setuj na high ili ultra high.
nemoj da dramish, sredicemo ;)

i naravno, ako si na box kuleru, zaboravi na OC
 
Poslednja izmena:
Ma ko sto rekoh nista se ne menja sta god da isprobam evo malo i slika sto sam uradio u BIOSU pa ako negde gresim ispravite me 121115213010.jpg121115213113.jpg121115213124.jpg121115213152.jpg121115213209.jpg
Sto se tice hladjenja imam Thermaltake Contac 29 i temperature mi na 3400MHz ne prelaze 20tak stepeni .
Sad vide da mi u moja masina stoji stara konfiguracija sad cu da je promenim :)
 
Poslednja izmena:
Imam isti procesor i plocu i sve sto sam uradio je da sam u biosu pod AI Tweaker stavio memoriju na XMP i boost ratio na 43. Sve ostalo je na auto.

oc.png

BTW, ima li neke razlike izmedju overkloka preko turbo ratio-a i cpu ratio-a. Ja sam podesio preko turbo ratio-a i nemam nikakvih problema, da li da ostavljam tako ili ipak treba nesto menjati? Hvala. :)
 
Cao Rajke jesi li pre restarta postavio u EZ modu na Power saving,Normal ili Asus Optimal mod ili ti nista nije ukljuceno ja kad uradim ono sto si mi rekao nece da mi se podigne sistem restartuje se bios i sam postavi postavi parametre !!!
 
iskljcuhi intel speedstep i turbo pa probaj onda

edit...pade mi neshto na um....ti garant si chekao da ti se promeni natpis na samom startu...ako to cekash, dzaba chekash jer tu uvek stoji default brzina.

udji u windows i skini program cpuz pa vidi shta on kaze.
 
Poslednja izmena:
Cao Rajke jesi li pre restarta postavio u EZ modu na Power saving,Normal ili Asus Optimal mod ili ti nista nije ukljuceno ja kad uradim ono sto si mi rekao nece da mi se podigne sistem restartuje se bios i sam postavi postavi parametre !!!

Tu apsolutno nista nisam dirao, samo ono gore navedeno. Ugasio sam Wi-Fi jer mi ne treba i Q-Fan podrsku za ventilatore da rade punim kapacitetom ali to nema veze sa overklokom. Koja ti je verzija biosa? Moja je 1015 ako to nesto znaci.
 
CPU ratio treba da je na auto, ako to diraš turbo zaključa, a ti želiš da menjaš upravo njega. Tako se klokuje...
 
CPU ratio treba da je na auto, ako to diraš turbo zaključa, a ti želiš da menjaš upravo njega. Tako se klokuje...
Pozdrav svima evo me opet dosao sa posla pa opet da probam ali slaba vajda od mog overkloka ,sve sam probao i nece svaku vasu sugestiju ali nikako da mrdne od 3,4Mhz.
dali je moguce da je mozda do samog sistema jer je on vec bio instaliran na ssd disku i starom sistemi gde sam imao gigabait plocu i intel q6600.
Ni sam neznam sta da radim mal je moguce da nece procesor da se overklokuje iako je K ,evo cpu-z 2584602.png
da dodam jos da kad namestim sve izgleda da mi Core voltage bude tacno sto sam namestio sto se i vidi na cpu-z ali se mnozilac ne mrda od x 34
 
Probaj clear cmos (izvadi i bateriju ako treba) ili ponovo flešuj bios ako ni to ne uspe...

A hoće li iz Win-a da menja sa TurboV evo?
 
Probaj clear cmos (izvadi i bateriju ako treba) ili ponovo flešuj bios ako ni to ne uspe...

A hoće li iz Win-a da menja sa TurboV evo?
Probao sam i iz Windowsa da promenim sa Turbo V ali nece tj on kao kaze da je izvrsen overklok na primer na 4100Mhz ali cpu-z i dalji pokazuje na 3400Mhz i tako nista kad se resetuje sve po starom.
Sada sam izvrsio cmos(izvadio i bateriju )sve stavio na fabricki tj sve na auto tada bi turbo trebao da poveca na 3800Mhz ali nista jedino se povecao Bus speed na 103 i tada je frekfencija 3500Mhz overklok za 100Mhz (nije lose,vajdica :) evo2584636.png
 
Poslednja izmena:
I ja mislim da ti imaš problema sa samim uefi biosom. Jer taj grafički bios ne radi dobro. Ja sam to iskusio sa najnovijim biosom za asus V gene i istim procesorom. Jedino meni nije hteo da smanji množilac ni na jednu vrednost već ga je držao stalno na 4,6Ghz. Ma šta pokušavao pa sam morao da idem čak na treću staru verziju jer nije čak ni na drugoj tj prethodnoj nije hteo da radi iako je pre radio dobro. Ništa nisam mogao da postavim a pogotovu memoriju na 1600mhz. Znači išao sam na 1011 verziju ako se ne varam. grafički interfejs je proradio i zatim ga flešovao na noviju tj drugu verziju 1204 beše ako se ne varam i tako ga ostavio, bez najnovije verzije biosa koja je crap.
 
jesi li fleshovao poslednji bios?
Sa kupljenom plocom Bios je bio verzija 1216 ili tako nesto nesecam se tacno ali isto nije hteo da se cklokuje pa sam nadogradio na najnoviju verziju koju sam nasao na asusovom sajtu verzija je 1616 i sad i sa njom nece a sto je najgore nemogu da stavim neku drugu verziju koja je starija od poslednje da bih probao sa njom evo i dalje pokusavam ali nista ovo pisem sa laptopa da bih bio u toku sa odgovorima :(
Jrel ne moze niko kpo ima istu plocu da mi postavi screnshotove iz BIOSA svih stranica pa da probam tako ako ne nista pici sa 3500Mhz i gotovo jos malo ko sa starim q6600 sem sto me kostala nadogradnja oko 189+185+55=430e :(

PS sad videh da izasao najnoviji bios pre neki dan ver 1708 odo da probam bozda se neko cudo desi :)
 
Poslednja izmena:
neki je trip u pitajnu, mora da radi. jesi li sve odradio shto smo ti rekli?
 
Ivy rocks. :D :banana:
 
neki je trip u pitajnu, mora da radi. jesi li sve odradio shto smo ti rekli?
E kamo srece da je trip sve sam odradio e updejtovao novi bios pregledaona youtibe clip koji je covek postavio bas sa istom plocom i procesorom overclokovao na 4,7Mhz i sve sam uradio isto sem sto sam smanjio mnozilac na 40 ajd da ne preterujem i nista sve isto ne mrda ni gore ni dole.Tako da mi preostalo da probam da podignem nov sistem na ovoj konfiguracije krenem od nule pa da vidim sta ce biti ako ne mozda je procesor falican (takve sam ja srece ) evo link na you tubeu koga zanima sve sam tako uradio i dzabe :(
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=wnH0luwrcfE
Dal bi neko mogao da mi kaze zasta sluze ona dva swicha na ploci jedan je TPU i EPU kod mene su oba iskljucena tj disable dali treba tako ??
 
TPU ti sluzi za nekakav auto-oc, a EPU za stednju energije kad masina ne radi nista zahtevno (iskljucuje neaktivne faze naponske jedinice kad nisu potrebne). Bolje da ti budu oba na disabled.
Proveri prvi tab u BIOS-u "Main" sta pise pod "ME version:" Ako kojim slucajem stoji samo N/A, corruptovan ti je ME u BIOS-u i treba ti malo "jacha" intervencija. (evo ti slike tog taba sa neke Asus intel ploce cisto kao primer gde da gledas) Mada i nefunkcionalnost mnozioca je sam po sebi simptom za poremecen ME.
Ako srecom nije to u pitanju mozda se samo zaglupeo BIOS usled onog auto oc-a pa probaj da udjes u BIOS i samo promenis BCLK sa 100MHz na 101, snimis i izadjes. Nakon toga pogledaj jel se promenio takt CPU-a, ako jeste, udji opet u BIOS i probaj dal ce onda hteti da prihvati promene mnozioce i ostalo. Secam se da sam skoro negde video ovu foru, al' dal je bila Asus P8Z68V ploca + 3570K ili P8Z77V ne mogu tacno da se setim. Mozda ti pomogne. :)
 

Prilozi

  • UEFI-2 Main.jpg
    UEFI-2 Main.jpg
    89.1 KB · Pregleda: 118
Poslednja izmena:
Mozes da probas i da izvadis i ubacis nazad proc. Kod mene je samo tako nekad hteo da odblokira mnozilac...

Tri put ura za Asus!
 
TPU ti sluzi za nekakav auto-oc, a EPU za stednju energije kad masina ne radi nista zahtevno (iskljucuje neaktivne faze naponske jedinice kad nisu potrebne). Bolje da ti budu oba na disabled.
Proveri prvi tab u BIOS-u "Main" sta pise pod "ME version:" Ako kojim slucajem stoji samo N/A, corruptovan ti je ME u BIOS-u i treba ti malo "jacha" intervencija. (evo ti slike tog taba sa neke Asus intel ploce cisto kao primer gde da gledas) Mada i nefunkcionalnost mnozioca je sam po sebi simptom za poremecen ME.
Ako srecom nije to u pitanju mozda se samo zaglupeo BIOS usled onog auto oc-a pa probaj da udjes u BIOS i samo promenis BCLK sa 100MHz na 101, snimis i izadjes. Nakon toga pogledaj jel se promenio takt CPU-a, ako jeste, udji opet u BIOS i probaj dal ce onda hteti da prihvati promene mnozioce i ostalo. Secam se da sam skoro negde video ovu foru, al' dal je bila Asus P8Z68V ploca + 3570K ili P8Z77V ne mogu tacno da se setim. Mozda ti pomogne. :)

Evo prve slike u Biosu izgleda ma mi ima ME version 121116231105.jpg
a probao sam da mu promenim BCLK na primer sa 100 na 102 i radi evo 2584728.png
samo izgleda nece mnozilac da radi :mad:
Izgleda da cu morati da primenim metodu s16 da izvadim i ponovo vrati proc ako i to pomogne :S: a taman sam ga lepo smestio i upakovao ko dupe na nosu lego :wc: ne prelaze mi temperature 20tak stepeni :test:
 
Probaj i vadjenje baterije i Clear CMOS pre vadjenja procesora, posto je jednostavnije i bolje to prvo da eliminises.
 
Ma nije problem sa ASUSom, problem je u procesoru, tj. njegovoj temperaturi... vi's da vec dvaput ponavlja kako ne prelazi 20 (i slovima - DVADESET) stepeni, pa poc'o nesto da trokira... 'ladno mu, krastavac.
 
Ma to 20C prikazuje Asus-ov senzor, nema to veze sa zivotom. RealTemp i HWmonitor (samo package prikazuje realno najtoplije jezgro) pokazuju realne temperature.
 
Naravno... ali da li on to zna?

S obzirom da jako bode oci kada se procita tako nesto...
Mislim, da je u Sibiru, jos i 'ajde de :D
 
Ne znam da li se secas kad su Thuban-i izasli, pa se ljudi hvalili po netu kako imaju procesor koji radi na svega 5-6 stepeni i onda kao mentoli izmisljali objasnjenja kako to tako dobro i hladno radi :p I ne daj boze da neko kaze da je tehnicki neizvodljivo (bez egzotike - cisto da me neko ne napusi) da procesor radi ispod ambijentalne temperature, pa to onda nastaje haos!
 
Ne znam da li se secas kad su Thuban-i izasli, pa se ljudi hvalili po netu kako imaju procesor koji radi na svega 5-6 stepeni i onda kao mentoli izmisljali objasnjenja kako to tako dobro i hladno radi :p
Ne, brale... bice da sam prespavao to :D, mada, ruku na srce, zaista vise ne pratim AMD na polju procesora :)
(shame on me, I know :p)

Tako da ovo prvi put cujem sad... al' mi zao zbog toga, jer bih bas voleo da sam uzeo ucesca u thread-ovima sa tom tematikom :smoke:
5-6 stepeni, uz neku vec dvocifrenu ambijentalnu...
I ne daj boze da neko kaze da je tehnicki neizvodljivo (bez egzotike - cisto da me neko ne napusi) da procesor radi ispod ambijentalne temperature, pa to onda nastaje haos!

Ovde si se dobro izvukao :p
 
Jedno možda glupavo pitanje, ali čime ga opteretiš kad gledaš frekvencije; Prime, linx?
 
Ma nije problem sa ASUSom, problem je u procesoru, tj. njegovoj temperaturi... vi's da vec dvaput ponavlja kako ne prelazi 20 (i slovima - DVADESET) stepeni, pa poc'o nesto da trokira... 'ladno mu, krastavac.
temp na min loadu.png
Mislio sam na temp bez opterecena i malo se salio IAKO MI NIJE DO SALE ALI NEKIMA IZGLEDA TO BODE OCI :shock: TAKODA NE MORAJU OVO DA CITAJU AKO NE ZELE DA POMOGNU !!
 
Nazad
Vrh Dno