Šta je novo?

Steam for Linux i zvanično dostupan!

Tebi radi fluidno a vidiš, na Phoronixu izmerili 15FPS za CS:GO na Gnome Shellu sa RX470. Slajd šou.:D

Tamo pise ko sta stigne. Sve to treba uzeti sa dozom rezerve. Evo Space Beer kaze da mu sve radi. Toliko o tome...
 
Tamo pise ko sta stigne. Sve to treba uzeti sa dozom rezerve. Evo Space Beer kaze da mu sve radi. Toliko o tome...

Možda si u pravu. Jer po datumu članka, sve su istestirali na Ubuntu 17.04, samo dan nakon što se zvanično pojavio. Ekspeditivno ali pre će biti da je neko sve odradio na beti, ko zna koliko pre, i to nije bilo dobro.
 
Ja imam 10-ak igara na Steam-u za Linux i po neke probam preko Wine-a. Recimo, sasvim pristojno sam pre par godina igrao WoT na 8600GTS. Na HD7850 je to već bilo nemoguće, uspem da pokrenem, ali to puca grafika na sve strane, FPS ~10. Igre sa Steam-a sam sa fglrx drajverima mogao da pokrenem, ali je bilo grafičkih problema (FPS nije bio problem, a GPU nikada nije bio značajno opterećen). Vremenom se stanje malo poboljšalo, ali daleko od onoga sa 8600GTS. Kada sam prešao na RX470 izbacili su fglrx, a pojavio se AMD GPU Pro vlasnički i AMD GPU otvoreni drajver. Ovo Pro smeće nikada nisam uspeo ljudski da pokrenem. Vidim po forumima da nekima radi, ali ja sam uspeo samo na Ubuntu-u i CentOS-u uopšte da pokrenem sistem s njim, ostalima je pucalo okruženje pri startu (postavim potreban kernel i verziju okruženja). Ni na ova dva nije bilo stabilno, brzo sam odustajao jer je sistem bio neupotrebljiv. Ovaj otvoreni drajver sada radi, Steam igre rade, čak pokreće i igre preko Wine-a, ali su performanse baš slabe i sve igre nekako seckaju. Čak mi ni video reprodukcija nije fluidna.

I meni sve radi, ali je problem što radi realno bedno.
 
Poslednja izmena:
Ne mislim na browser-e, lokalno. SMPlayer, Bomi i VLC, i preko MPV-a i Mplayer-a, ne reprodukuju baš sjajno. Radi HWA, mada se optereti i procesor 20-30%.
 
Za mpv mogu da ti kažem samo da sam ga upravo deinstalirao i to ppa testing verziju baš iz tog razloga. Nema akceleraciju. Možda je nešto trebalo podesiti u config fajlu ali me mrzelo da tražim.:D SMPlayer zato radi odlično jedino što se ne snalazi sa DASH videom sa YT ali ne smeta mi 720p.
 
Ma radi akceleracija, player-i prijavljuju da radi, ima i sitnog opterećenja grafike kad pustim video. U ostalom, i da ne radi HWA ne bi trebalo da ima ovakvih problema. Samo do drajvera može da bude. U ostalom, probao sam i sa Mplayer-om kao back-end-om.
 
Nisam uspeo da pokrenem amdgpu sa R7 260X i Leap 42.3 kombinacijom. Nisam mnogo ni pokušavao, tako da ne mogu da garantujem da je nemoguće. Vidim da je i dalje eksperimentalna podrška za GCN 1.0 i 1.1 karte i da će verovatno tek od kernela 4.15 zameniti radeon, a možda i kasnije (4.16)

Što se video akceleracije tiče - smučili su mi se i Intel i AMD i nVidia, i H264/265 i VP9/AV1 i nove generacije hardvera... Iz inata guram sve na procesor dok neko ne napravi plejer/dekoder gde će se automatski koristiti openCL za efikasnije baratanje video fajlovima. Ne može takvo rešenje biti efikasno kao hardversko, ali bar je moguće napraviti plejer koji će na svakom procesoru, grafičkoj i OS-u koji su izašli u poslednjih 5 godina raditi bez problema i prevelikog opterećenja
 
Meni sa 1060 igre rade bez ikakvog problema. Cak mi je i ukljucen force full composition pipeline. Probao Rimworld, Darkest dungeon, CivVI, CS:GO.
 
Meni sa 1060 igre rade bez ikakvog problema. Cak mi je i ukljucen force full composition pipeline. Probao Rimworld, Darkest dungeon, CivVI, CS:GO.

Ovde je rec o AMD/Intel problemima vezanim za GNU/Linux. Svi znaju da Nvidia radi.
 
Sorry nisam obratio paznju o kojem hardveru se prica. Ja sam zbog prelaska na linux kupio novu graficku.
 
Nazad
Vrh Dno