Šta je novo?

Steam for Linux i zvanično dostupan!

DukeofSerbia

Slavan
Učlanjen(a)
13.05.2007
Poruke
2,002
Poena
390
Sinoć je Valve objavio izlazak beta klijenta za Ubuntu 12.04, a NVIDIA je objavila nove drajvere koji donose drastično brže učitavanje igara i duplo brže performanse :banana:!

Spisak prvih 26 dostupih igara:
http://store.steampowered.com/search/#os=linux&advanced=0&sort_order=ASC&page=1

Nema Left 4 Dead 2, ali je tu Team Fortress 2. Iznenađen sam da je Serious Sam 3: BFE portovan. Od meni zvučnijih/poznatijih imena portovani su Amnesia, Trine 2, World of Goo, Frozen Synapse, Space Pirates and Zombies i Steel Storm: Burning Retribution.

Zvanična tema na Steam forumu:
http://forums.steampowered.com/forums/showthread.php?t=1897204&page=257

Nažalost, beta je zatvorena. Konkurisaću pa mi možda i uleti. I ovako najviše igram Tema Fortress 2. Meni dovoljno :D. Jedino me muči kakvi su Catalyst drajveri...

I zvanična saopštenja:

Press Releases - Valve

20:30

Nov 6, 2012--Valve, creators of best-selling game franchises (such as Counter-Strike and Team Fortress) and leading technologies (such as Steam and Source), today announced the launch of a limited access beta for its new Steam for Linux client.

The Steam for Linux Beta client supports the free-to-play game Team Fortress 2. Approximately two dozen additional Steam titles are now also available for play on Linux systems. Additionally, the Steam for Linux Beta client includes Big Picture, the mode of Steam designed for use with a TV and controller, also currently in beta.

“This is a huge milestone in the development of PC gaming,” according to Gabe Newell, Valve President and co-founder. “Steam users have been asking us to support gaming on Linux. We’re happy to bring rich forms of entertainment and our community of users to this open, customer-friendly platform.”

The Steam for Linux Beta client is currently available for installation on Ubuntu 12.04. “An overwhelming majority of beta applicants have reported they’re running the Ubuntu distro of Linux,” according to Frank Crockett, a member of the Steam for Linux team, “We intend to support additional popular distros in the future; we’ll prioritize development for these based on user feedback.”

Within its first week, Valve received over 60,000 responses to its request for participants in the Steam for Linux Beta. The first round of beta participants has been selected from this group of respondents.

The Steam for Linux Beta client will become available to a widening group of users over the course of the beta. Subsequent participants will be chosen among survey respondents, and once the team has seen a solid level of stability and performance across a variety of systems, the Steam for Linux client will become available to all users of Steam.
http://store.steampowered.com/news/9289/

Izgleda da je Linusu prozivanje NVIDIA-je urodilo plodom :p:
NVIDIA Delivers Massive Performance Boost to Linux Gaming

Tuesday, November 6, 2012

NVIDIA today announced the latest NVIDIA® GeForce® drivers -- R310 -- double the performance(1) and dramatically reduce game loading times for those gaming on the Linux operating system.

The result of almost a year of development by NVIDIA, Valve and other game developers, the new GeForce R310 drivers are designed to give GeForce customers the best possible Linux-based PC gaming experience -- and showcase the enormous potential of the world's biggest open-source operating system.

Available for download at www.geforce.com, the new R310 drivers were also thoroughly tested with Steam for Linux, the extension of Valve's phenomenally popular Steam gaming platform that officially opened to gamers starting today.

"With this release, NVIDIA has managed to increase the overall gaming performance under Linux," said Doug Lombardi, vice president of marketing at Valve. "NVIDIA took an unquestioned leadership position developing R310 drivers with us and other studios to provide an absolutely unequalled solution for Linux gamers."

The R310 drivers support the newest GeForce GTX 600 series GPUs, which have redefined gaming for desktop and notebook PCs by combining revolutionary performance and gaming technology features with an incredibly power-efficient design. Gamers with previous generation GeForce GPUs, including the 8800 GT and above, are encouraged to download these new drivers as well.

For an up-to-date third-party listing of games and applications that are currently in development for Linux, visit the Marlamin site.
http://nvidianews.nvidia.com/Releas...ve-Performance-Boost-to-Linux-Gaming-8ac.aspx

Izveštaji (igračkih) sajtova:
http://www.pcgamer.com/2012/11/06/steam-linux-beta/
http://www.tomshardware.com/news/Steam-Linux-Ubuntu-12.04-Big-Picture-Frank-Crockett,18958.html
http://www.joystiq.com/2012/11/06/steam-linux-closed-beta-begins-today-boot-up-that-ubuntu-baby/
http://facepunch.com/showthread.php?t=1223883&page=3

P. S.
Ako ovo nije vest za Benchmark, onda ne znam šta je :smash:.
 
Poslednja izmena:
Linus ih je prozvao jer nisu sredili optimus tehnoogiju za Linux, tako da laptoppovi koji imaju IntelHD grafiku + NVidiju ne mogu da rade u hibridnom modu (Intel za 2D i NVidia kada se upali neki 3D).
U svakom slucaju lepo je sto su se najzad setili Linuxa. A setili su se zbog Win8 :) Kakva ironija.
 
Linus ih je prozvao jer nisu sredili optimus tehnoogiju za Linux, tako da laptoppovi koji imaju IntelHD grafiku + NVidiju ne mogu da rade u hibridnom modu (Intel za 2D i NVidia kada se upali neki 3D).
U svakom slucaju lepo je sto su se najzad setili Linuxa. A setili su se zbog Win8 :) Kakva ironija.

Znači vraćamo se u doba kada su neprikosnoveno vladale 3dfx Voodoo /Voodoo 2 kartice :)
 
Prijave za betu su bile pre jedno nedelju dana... samo ja nemam steam pa nisam mogao, a vecinu igara koje me zanimaju svakako imam vec preko humbe indi bundle, pa ne zurim...

na mojoj integrusi (hd4250) nema ni jedan catalist koji radi sa 11.10, tako da ni zbog toga ne zurim...
 
Za sada su humble bundle, ozbiljni sima i tf2. Ocekujem da i ostale source igre prorade do zvanicnog objavljivanja klijenta. To ne bi bila toliko bitna stvar pre godinu, dve ali danas su source igre mnogo bitne, zbog DotA 2 i CS: GO ;)

Kataliste cemo definitivno morati da zamenimo detonatorima u skorije vreme...
 
I AMD takođe sprema drajvere koji bi trebalo da poboljšaju performanse u Valve-ovim igrama za Linux.

Taman da mogu da raspalim TF2, nisam igrao tu igru samo zato što me mrzelo da palim Windows.
 
samo da nebude po onoj staroj načekaćemo se dok AMD odradi da ATI valja
 
I AMD takođe sprema drajvere koji bi trebalo da poboljšaju performanse u Valve-ovim igrama za Linux.

Taman da mogu da raspalim TF2, nisam igrao tu igru samo zato što me mrzelo da palim Windows.

Jel moze neki link? Poslednje sto sam procitao jeste da je AMD otpustio 80% ljudi koji su radili na drajverima za Linux (koji su ionako ocajni) tako da...

Edit: Kako napreduje Dilogus?
 
Poslednja izmena:
Linus ih je prozvao jer nisu sredili optimus tehnoogiju za Linux, tako da laptoppovi koji imaju IntelHD grafiku + NVidiju ne mogu da rade u hibridnom modu (Intel za 2D i NVidia kada se upali neki 3D).
U svakom slucaju lepo je sto su se najzad setili Linuxa. A setili su se zbog Win8 :) Kakva ironija.

Samo mala ispravka. Linus ih je prozivao što nVidia nije otvorenija malo više i što ne daju javnosti nikakve informacije o svojim proizvodima a nisu voljni da prave open source drajvere sami. Da napomenem da su drajveri za Intel grafičke čipove isključivo open source a drajveri za AMD/ATI postoje vlasnički i open source. AMD daje javno dostupnu dokumentaciju o svojim grafičkim čipovima kako bi open source drajveri mogli da se razvijaju na osnovu te dokumentacije. AMD takođe zapošljava nekoliko inženjera koji rade isključivo na open source drajverima za AMD/ATI. Po tom pitanju nVidia je najgora ljudi koji razvijaju open source drajvere za nVidia čipove, moraju da rade reverzni inženjering vlasničkih drajvera što je užasno nezahvalan posao.

S druge strane, nVidia je u zadnje vreme malo bila aktivnija po pitanju podrške za Optimus. U kernelu su nedavno implementirali nešto što se zove DMA_BUF a što omogućava da različiti grafički čipovi međusobno komuniciraju što je osnova za implementaciju Optimus-a. Problem je što je autor (ili autori) dozvolio da DMA_BUF koriste samo open source drajveri što je dovelo do svađe između nVidie i autora. Autori traže da nVidia open source-uje svoje drajvere ako hoće da koriste DMA_BUF i implementiraju Optimus :).

Ispada nVidia nije jedina kriva što Optimus-a nema na Linux-u već su krivi i ljudi koji se vode principima slobode softvera i čvrsto stoje iza tih principa.

Jel moze neki link? Poslednje sto sam procitao jeste da je AMD otpustio 80% ljudi koji su radili na drajverima za Linux (koji su ionako ocajni) tako da...

Edit: Kako napreduje Dilogus?

AMD je otpustio ceo tim ljudi koji su radili na podršci za AMD procesore u kernelu (tipa powernow, virtuelizacija i sl.). Otpustili su i par ljudi koji su radili na open source drajverima za grafičke čipove. Nisam čuo da su otpuštali ikog ko radi na vlasničkim drajverima. Malo je smešna situacija da AMD ima dva odvojena tima - jedni prave vlasničke drajvere a drugi open source drajvere a međusobno ne smeju da dele posao pa oba tima pišu drajvere od nule i izmišljaju toplu vodu :). Pa još činjenica da na Windows drajverima radi 100 inženjera a na drajverima za Linux radi šačica ljudi.
 
Poslednja izmena:
@vix:
Hvala na pojasnjenju. U svakom slucaju, Linux je pomogao NVidiji da u ovom kvartalu dobro zarade jer su prodali gomilu tegri koje se vrte Androida raznih velicina. Iako cenim Nvidijine proizvode, smatram da treba vise da se otvore i ponude vecu podrsku Open Source zajednici, jer je to jedini trend koji ce u buducnosti opstati. Da nije OpenSource zajednice ne bi smo imali ovo sto danas imamo.

ontopic... zanima me kako ce da portuju d3d igre?
Moja stara ideja je da se napravi Linux distribucija za igre, i da se igre pakuju u disk image za virtual box, vm ware, ili neki treci sw za virtuelizaciju. Host sw treba da omoguci genericku 3d akceleraciju, networking i audio, a autori prave igre za genericki hw. U pocetku bi bilo malo problema, ali kasnije kada stvari legnu na svjoe mesto, nije bitno koji OS imas, jer mozes da porenes igru na bilo kom.
 
OT: Jel' ove igre radi native ili preko Wine-a ili slicno? Cudi me da se igre tipa Starcraft/Warcraft ne pominju :)
 
Rade native.

Quote oko linux-a i Blizzarda (Konkretno D3)

AusGamers: One of the... I don’t want to use the word competitor, but one of the other larger PC teams out there, Valve and Steam, has recently announced that a bunch of their games are going to be available on Linux finally. Have you guys... is that something you’ve even thought about? Because I know there are variable levels of Linux and it’s quite complicated to take an established product and port it over to the varying levels of that OS. Is that something on the cards? Is it something you’ve ever thought about? Or is it strictly a “You know what? We’re just going to stick with the platforms we’ve got”?

Jay: You know, what’s interesting about making decisions like that is that they’re generally not ones that I make. Whether we support something like that or not, really kind of comes out almost more from our Birmingham team a lot of the times. Like if it was something that they saw a lot of demand out in the community, they would just come up and say “hey, we think we can support Linux” or something like that.

I haven’t had any particular conversations about that. I know we actually have a lot of stuff that we... like a lot of our server stuff actually uses Linux, so I don’t think that it would be outrageous, but I think that we’d have to see that there’d be a demand for it. And then we’d have to see that that demand would be worth the time we take away from the other things that we could do.

One of the things that... I know we’re Blizzard, so people kind of think we can do anything, but the truth is, we’ve got limited resources just level everybody else, it’s just... our plate’s just a little bigger.

So it’s like, well if we had the choice between getting PvP out earlier, or doing a Linux version, well PvP comes out earlier. That’s always what kind of ends up happening. Whenever anybody ever asks us “well why didn’t you do this thing?”, it’s, like, “well because we did this other awesome thing that we thought was more important”.
 
@vix:
Hvala na pojasnjenju. U svakom slucaju, Linux je pomogao NVidiji da u ovom kvartalu dobro zarade jer su prodali gomilu tegri koje se vrte Androida raznih velicina. Iako cenim Nvidijine proizvode, smatram da treba vise da se otvore i ponude vecu podrsku Open Source zajednici, jer je to jedini trend koji ce u buducnosti opstati. Da nije OpenSource zajednice ne bi smo imali ovo sto danas imamo.

ontopic... zanima me kako ce da portuju d3d igre?
Moja stara ideja je da se napravi Linux distribucija za igre, i da se igre pakuju u disk image za virtual box, vm ware, ili neki treci sw za virtuelizaciju. Host sw treba da omoguci genericku 3d akceleraciju, networking i audio, a autori prave igre za genericki hw. U pocetku bi bilo malo problema, ali kasnije kada stvari legnu na svjoe mesto, nije bitno koji OS imas, jer mozes da porenes igru na bilo kom.

Ja ipak mislim da je cloud gaming najidealnije resenje. Potrebna je aplikacija (SmartTV, Tablet, PC, MAC) + gamepad i gotova stvar.
 
Poslednja izmena:
Daleko smo mi od cloud gaming-a, tehnloski pre svega. Za tako nesto su potrebni strasno jaki i, pre svega, skupi serveri. Tesko da bi se to isplatilo nekoj kompaniji.

OT, jos se ceka poziv za Linux Steam. :) Mada, drajveri za HD6870 (a i vecinu ostalih AMD kartica) su neupotrebljivi, tako da ne verujem da bi mogao nesto konkretnije da probam. Nesto sumnjam i u te najave AMD-a o boljim drajverima. Ni za Win nisu kako treba...
 
ontopic... zanima me kako ce da portuju d3d igre?

Neces nikad na linuxu imati sve igre koje imas na win verziji.
Valve ce svoje igre da portuje, mali nezavisni timovi ce svoje da portuju jer im je potrebno sto vece trziste.
Sigurno oni koji sad pocinju sa razvojem ce imati linux u mislima(pogotovo mali timovi), a tu su i razni engine-i koji podrzavaju i ogl i d3d.

Sto se tice bete ne mora se cekati pozivnica, moze se zaobici ta provera samo sto ne rade sve igre tako. TF2 ne radi.
Inace kaze mi drug da klijent radi savrseno vec sada, arch xfce probao je world of goo.
 
Warcraft III je svojevremeno imao i OpenGL endžin (morao se aktivirati switchem iz komandne linije, pošto je D3D bio default), tako da može i Blizzard, ako hoće.
 
Mislim da razvojni timovi tek sad uviđaju prednost u pisanju engine-a koji koristi OpenGL umesto D3D. OpenGL je standardan API prisutan na svim platformama gde su prisutni grafički akceleratori. D3D je prisutan samo na Windows-u i Xbox-u. Windows i Xbox jesu velika tržišta ali tržišta na kojima se koristi OpenGL (Linux, Mac, PS3, iOS, Android itd.) su veoma primamljiva. Zašto ne bi pisali engine koristeći OpenGL i tako praktično pokrili sve platforme? U svakom slučaju, posao oko portovanja igre na različite platforme se drastično smanjuje. E sad što OpenGL na Windows-u ne radi baš kako treba, je druga priča. M$ bi svakako voleo da OpenGL-a na Windows-u ni nema ali ne može da im bude :).

Dobro, OpenGL nije nešto što će magično dovesti igre na sve platforme, ipak svaka platforma ima i svoje bubice vezane za zvuk, ulazno/izlazne uređaje, mrežu itd. Još davno su ljudi uvideli potrebu da se propišu standardi kojih će se svi pridržavati. Samo izgleda nikom u svetu softvera to nije jasno pa se često opredeljuju isključivo za rešenje jednog proizvođača.
 
Neces nikad na linuxu imati sve igre koje imas na win verziji.
Valve ce svoje igre da portuje, mali nezavisni timovi ce svoje da portuju jer im je potrebno sto vece trziste.
Sigurno oni koji sad pocinju sa razvojem ce imati linux u mislima(pogotovo mali timovi), a tu su i razni engine-i koji podrzavaju i ogl i d3d.

Sto se tice bete ne mora se cekati pozivnica, moze se zaobici ta provera samo sto ne rade sve igre tako. TF2 ne radi.
Inace kaze mi drug da klijent radi savrseno vec sada, arch xfce probao je world of goo.

Tacno tako. Nece nikada biti svih igara. Mada to sto si ti opisao meni odgovara jer u poslednje vreme bas igram takve igre.

Da li ce Assassins Creed 8, Need for Speed 45 ili Call of Duty 12 biti portovan za Linux ljudima poput mene zaista nije bitno.

Fucka mi se i za Diablo 3, ali bih jako voleo da vidim portovan Torchlight II na Linux. Ako su mogli keca, valjda ce i dvojku uskoro da ponude kao port.

Croteam-u je trebalo nekih 9 meseci da to uradi.
 
Windows i Xbox jesu velika tržišta ali tržišta na kojima se koristi OpenGL (Linux, Mac, PS3, iOS, Android itd.) su veoma primamljiva.

Osim PS3 koje od ovih navedenih ima i jedan procenat trzista koje WIndows/XBox imaju za igrace a da na njima mogu da se igraju igrice ozbiljnije od Angry Birds? Mac je premalo trziste za igranje, a ostale platforme nikako nisu za neke ozbiljnije igrice pa makar i imale processing power za njih.
Cisto sumnjam da se igre prave preko DX zbog bilo cega drugog od toga da je laksi za programiranje na Windowsu i da mnogo vise moze da se uradi? Ako Blizzard (firma koja ima mozda i sve igre portovane na Mac?) ne koristi OpenGL kao "common engine", mislim da je DX koristan.
Razmisljam na glas, ne razumem se u programiranje igrica nimalo dalje od aritmetike matrica;)
 
Verovatno je lakse programirati DX igre ali ne verujem u to "moze mnogo vise da se uradi".
 
Epic ima OpenGL renderr u Unrealu. Mozda nije doveden na nivo d3d renderera, ali sigurno moze dosta. iPad igre koriste unreal engine koji renderuje pomocu OpenGL-a.
Posto je velika vecina igara uradjena u Unreal Engine-u ne bi trebalo da bude neki preveliki problem da se spakuje i GL verzija igre. Glavni problem su bangavi driveri.
 
Vidim sada - OpenGL verzija War3 radi jedva 10fps u FullHD, dok obicna ne spada ispod 30fps.
 
Nije bila tolika razlika svojevremeno u nižim rezolucijama.
 
Ima dosta UE3 igara na Steam ali mislim da ni jedna ne bi vratila ulozeno u portovanje. Ili u startu i linux verzija ili nikako.

Pored drajvera za graficku karticu tu je mozda i veci problem sa drajverima za periferije i ostatak hw-a. Postoje dva proizvodjaca grafickih i nebrojano njih za ostatak.
Ako nista drugo Valve se sprema da izbaci neke kontrolere za igre pa ce oni sigurno imati podrsku i na linuxu.

Na kraju problem je i sam Ubuntu, vuku neke greske vec godinama i deluju totalno neozbiljno. Prave verziju za telefon pa za tablet, a ono sto im je glavni proizvod nikako da ispeglaju da radi.

Moje misljenje je da ce ova cela prica sa Steam samo potvrditi da je desktop verzija linuxa u ocajnom stanju.
 
Osim PS3 koje od ovih navedenih ima i jedan procenat trzista koje WIndows/XBox imaju za igrace a da na njima mogu da se igraju igrice ozbiljnije od Angry Birds? Mac je premalo trziste za igranje, a ostale platforme nikako nisu za neke ozbiljnije igrice pa makar i imale processing power za njih.
Cisto sumnjam da se igre prave preko DX zbog bilo cega drugog od toga da je laksi za programiranje na Windowsu i da mnogo vise moze da se uradi? Ako Blizzard (firma koja ima mozda i sve igre portovane na Mac?) ne koristi OpenGL kao "common engine", mislim da je DX koristan.
Razmisljam na glas, ne razumem se u programiranje igrica nimalo dalje od aritmetike matrica;)

Ti govoriš o sadašnjem stanju. Neko ko sad počinje da pravi igru i počinje da razvija engine za nju, gleda 5 godina unapred a ne na sadašnje stanje. Za 5 godina imaćeš telefon koji će biti jači od sadašnje generacije konzola i moći će da se prikači na TV. Uz neki normalan kontroler od te kombinacije dobićeš konzolu. To će biti itekako platforma vredna "ozbiljnih igrica" iako telefon sam po sebi to neće biti.

Na Vikipediji postoji dobar uporedni članak o OpenGL i Direct3D. Pročitaj pa će ti biti jasno da svaki API ima svoje prednosti i mane. Ni jedan ne može da se uzme kao "lakši za programiranje". Iza DirectX-a stoji Microsoft koji naravno propagira DirectX na svakom koraku. Iza OpenGL-a ne stoji niko konkretno. Kao i sa svakom drugom tehnologijom koja dolazi iz Microsoft-a, Microsoft gleda da ostvari monopol. Pošlo im je za rukom a cenu toga plaćaju (i plaćaće) oni koji razvijaju igre.

Blizzard je oduvek imao motore (engines) koji su imali i Direct3D i OpenGL backend-e. Na Mac-u se uvek koristio OpenGL. Na Windows-u su sve do Starcraft-a II postojala oba backend-a i korisnici su mogli da biraju. WoW recimo ima (ili je imao) OpenGL backend. Naravno Direct3D backend je default pod Windows-om. Razlog za to je što Direct3D jednostavno radi bolje od OpenGL-a pod Windows-om, pogotovo od pojave Windows-a 7, ne zato što je Direct3D superioran kao API nego zato što je OpenGL zapostavljen i od strane Microsoft-a i od strane proizvođača grafičkog hardvera. Za to se naravno postarao Microsoft.

Opšte je poznato da OpenGL loše radi na AMD/ATI kartama. Izlazak Rage-a je bio odličan primer. Najveći broj korisnika koji su imali probleme sa Rage-om su krisnici AMD/ATI karti. Stvar nije do same igre nego do bug-ovitih drajvera. Drajveri jednostavno ne rade onako kako bi trebali i kako se očekuje.

Kada bi OpenGL uživao takvu podršku kakvu uživa Direct3D, stanje bi bilo mnogo drugačije nego što je sad. Svi su se uhvatili u Microsoft-ovu kolotečinu i sad ispaštaju.
 
Poslednja izmena:
Dodatni haos je na pomolu jer microsoft gura nekakav embeded dx za win rt. Ko hoce da pravi multiplatformske igre, logican izbor je opengl api i c/c++. Port za winrt zahteva dosta izmena. Polako, a,i sigurno OpenGl ce postati mainstream api.
Nije ni d3d siguran od driver bugova. Desavalo mi se da dx9 code radi na nvidiji a na atiju crta neki noise preko slike.
 
Nazad
Vrh Dno