Šta je novo?

Steam for Linux i zvanično dostupan!

Meni ETS2 radi odlično, tako da sam pokrio sve što mi treba od igara za računar.
 
Posle 5 godina :)

Pre pet godina, dalekog 6. novembra 2012. je izašao Steam for Linux public beta.
http://store.steampowered.com/linux

Napravljen je ogroman napredak. Koliko god se kukalo da nema vrhunskih igara, vidimo da se situacija drastično popravila. I linux je došao u stuaciju da sad već ima
previše igara i da se ne zna šta kupiti/igrati :d. Brojka je tu negde oko 3.800 naslova.

Sve pohvale za AMD koji je odlučio da krene punim razvojem grafičkih drajvera otvorenog koda. Takođe ogromna pohvala za MESA programere kao i autore RADV-a.
Od linux izdavača, Feral je odradio i radi lavovski posao.

Ja lično najviše čekam da drajver dobije podršku za FreeSync i da mogu menjati frekvencije GPU-a i memorije kao i promenu napona – dakle, linux program sličan
Watmanu iz Catalyst Crimson drajvera.

Vesti možete pročitati na meni dva najbolja sajta za to:
Steam for Linux entered Beta five years ago today
The Steam Linux Client Celebrates Its Fifth Public Birthday

P. S.
Žalosno je čitati kako GOG proponenti na linuxu često napadaju pojedince koji samo koriste Steam, sve na bazi DRM-a, dok ih ne „ugase“ da gomila linux Steam igara
nemaju DRM, čak i kad verzija za prozore ima ili ima samo Steam DRM (CEG), ali nemaju odvratni Denuvo. I napadi su jadni iz još jednog razloga – da Valve nije to
pokrenuo, Poljaci ne bi prstom mrdnuli, da ne kucam kako tretiraju linux...
 
Svaka im cast za ovo! Ne igram igrice, ali svakako velika vest.
 
Nisam znao gde da uglavim ovo pitanje ali mi se ovde cinilo prikladnim.
Nvidia ili AMD graficka za igranje, ko ima bolje drajvere?
 
nVidia ima bolje vlasničke, AMD ima bolje otvorene. Generalno, nVidia ima bolju podršku. Zavisi i koju distribuciju planiraš da koristiš.

Moja preporuka - za igre je najbolje koristiti Windows :d
 
Od Windowsa mi muka kao od repriza Zikine dinastije.
Mint i Debian sam koristio, obe volem.
Gledam RX560 ili 1050/Ti.
 
Neće okruženje uticati na perdormanse u igrama, idi na ono koje ti odgovara

Niža i srednja klasa + Ryzen 3
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ryzen3-amd-nvidia&num=1

Radeon kad radi, radi bez problema i konkurentan je GTX-u. Jedino što neke igre kasnije dobijaju podršku za AMD i Intel. Što se drajvera tiče, za igre su opensource (amdgpu) često i bolji od vlasničkih, zbog čega i SteamOS prelazi na njih. Jedino što ne radi zvuk preko HDMI-a, to će tek od kernela 4.15 koji izlazi krajem januara
 
Poslednja izmena:
Što se Linux-a tiče, zaobiđi AMD grafike u širokom luku. Drajveri su smeće od kad postoje. Otvoreni nisu mnogo loši (kao vlasnički npr.), ali su loši. Samo nVidia karte za Linux, bilo uvek i još dugo će i da ostane tako.
 
Poslednja izmena:
Mnogo je bolji gaming na windowsu sa bilo kojim kartama, nego što je linuxu. Zato kažem, ako neko već želi da sve radi kako treba, onda linux nije rešenje. Možda će GTX raditi bolje od radeona, ali radiće znatno lošije nego što bi na prozorima. Tj. zašto igrati sa 40 FPS, ako može sa 60 FPS i stabilnijim frametime-om

Meni je svejedno, ima igara koje igram na linuxu, koristim otvorene AMD drajvere, ali pošto zbog drugih razloga koristim Win, uopšte me ne dotiču problemi sa igrama, jer znam da imam izbor. Tako da ako baš hoćeš da idraš na linuxu, idi na GTX, ali nemoj da se čudiš ili žališ ako nešto ne radi kao što očekuješ
 
Neće okruženje uticati na perdormanse u igrama, idi na ono koje ti odgovara

Oće još kako... tog problema ima čak i na Windows platformi. Uostalom, pokreni istu igru u OpenBoxu pa u GNOME shellu gde ne znam da li je ikako moguće zaobići akceleraciju okruženja.
 
GNOME shell se loše pokazao koliko vidim a i pretpostavio sam jer mutteru je nemogući isključiti kompoziciju. Samo, ovo su sve okruženja a ja rekoh goli Openbox. Da ne tražim sad neki test, sigurno bi ih sve nadišo.:d
 
Na mojoj karti otvoreni drajveri (vlasnički su praktično neupotrebljivi) ne rade kako treba i van igara. Video reprodukcija ne radi fluidno i značajno opterećuje procesor (HW akceleracija je uključena i radi). Okruženja nisu skroz stabilna, a probao sam sa većinom (sva poznatija). Jednostavno, AMD nema, nikada nije imao, a ja sam odavno izgubio neku nadu da če i ikada imati normalan drajver za Linux.
 
Čudni ovi rezultati jer LXDE koristi Openbox kao WM pa otkud brži? Dodao bih i3, verovatno je isto tu negde a velika prednost mi je što ako hoćeš da pogledaš nešto na drugom desktopu, nema priče da li će iz igre da se prebaci ili ne... mora!:D
 
Pored toga što treba da se koristi za igre, treba i da bude okruženje iz 21. veka, a ne iz 1970. :d

@toxic
Ako koristiš Mint 17.3, RX 470 i otvorene drajvere, onda me i ne čudi :)

Za nove generacije (GCN 1.2 i novije), ko neće vlasničke, mora da juri nove Mesa i Kernel verzije. Idealno neki rolling distro. Ili Ubuntu 16.04 i amdgpu-pro.

Mislim, Phoronix koristi Polaris karte i rade prilično dobro (kolko to može na Linuxu)
 
Nema razloga da mu se gleda u zube a i ne koristiš ga da bi mu zube gledao nego tek da pokreneš igru za najbolje performanse. Kad je igranju kraj, vratiš se u primarno okruženje očas i kao da ništa nije bilo.:D

BTW, Mandžarovo i3 izdanje mi lepo i izgleda.

Pogledajte prilog 241041
 
Poslednja izmena:
Kod mene na Archu otvoreni amdgpu driveri na GNOME-u u igrama ne rade nikako (u ETS 2 gledam frame po frame), a na i3wm bolje, ali i dalje slabo. Compton ugašen i opet isto, vidjeću da nisam šta propustio.

@dolmen, na Manjaro + i3wm, kako ti radi steam? Gasiš li ti compton ili neki drugi menadžer?
 
Poslednja izmena:
@toxic
Ako koristiš Mint 17.3, RX 470 i otvorene drajvere, onda me i ne čudi :)

Za nove generacije (GCN 1.2 i novije), ko neće vlasničke, mora da juri nove Mesa i Kernel verzije. Idealno neki rolling distro. Ili Ubuntu 16.04 i amdgpu-pro.

Mislim, Phoronix koristi Polaris karte i rade prilično dobro (kolko to može na Linuxu)

Trenutno koristim Mint Cinnamon 18.2 i otvorene drajvere, vlasnički ovde ne rade. Probao Ubuntu 16.04 i ,,Pro" drajver pre ovoga i to je toliko bagovito da je neupotrbljivo. Poslednjih par meseci su isprobani Mint 17 Cinnamon, Arch KDE, CentOS 7 Gnome i KDE, Mint 18 XFCE i Mate i Lubuntu 17.04. Sve je to bedno, AMD GPUPro uglavnom i ne radi, a i kada radi je daleko od stabilnosti. AMD GPU, iliti otvoreni drajver, radi OK-iš. Radi, za razliku od vlasničkog, ali su performanse slabašne, a i ne radi baš kako treba. Ni video reprodukcija, ni igre (one najmanje zahtevne poput Portal-a) ne rade fluidno. Jeste AMD Mesa uznapredovala poprilično, ali se to i dalje nikako ne može da preporuči. Ako neko pita za grafičku kartu za Linux, još pomene i igre, nema drugog odgovora osim: ,,Zaobiđi AMD u širokom luku.". Više će se na Intel-u poigrati. ( :
 
Javljam sta sam nakalemio, hvala na odgovorima :)
 
Kod mene na Archu otvoreni amdgpu driveri na GNOME-u u igrama ne rade nikako (u ETS 2 gledam frame po frame), a na i3wm bolje, ali i dalje slabo. Compton ugašen i opet isto, vidjeću da nisam šta propustio.

@dolmen, na Manjaro + i3wm, kako ti radi steam? Gasiš li ti compton ili neki drugi menadžer?

Momentalno ne koristim Manjaro a ni i3 ali do skora sam gasio kompozitor jer grafika nije neka pa da izvučem što se moglo. Verovatno ti je taj problem do drajvera.
 
Mhm, sigurno. Znam da sam istu igru igrao na Manjaru (isto na i3wm) i da je letjela.
 
Arch + LTS Kernel + Gnome3 + Nvidia 384.98 Proprietary Driver

Dota2 (Vulkan)
Doom3
CS:GO
Doomsday Engine
D2XL

Sve radi bez greske i fluidno.

Citam sve ove probleme koje imate i ne mogu da verujem da toliko problema ima sa AMD drajverima. Stvarno padam u iskusenje da pozajmim neku AMD graficku i uzivo vidim o cemu se tu zapravo radi. Ja razumem da su drajveri losi, ali da su bas toliko losi, to mi ne ulazi u glavu.
 
Pa ja nemam :) Igrao sam Shadwen, Spec Ops: The Line, Bioshock Infinite, Half-Life 2 :D a sad Tomb Raider (2013), CS:GO i Satellite Reign, i tako. Nije FPS i FT kao na prozorima, ali sasvim dovoljno da ne ulazim u Vindozu samo zbog igre. Koristio sam IGP iz A10-7850K i R7 260X sa fglrx drajverima u openSUSE 13.1. A kad sam prešao na Leap, onda R7 260X i radeon sa 4.4 kernelom. Ne znam sad kad sam odradio upgrade kernela na 4.14 da li je automatski povukao amdgpu. Mislim da nije, ali mogu da startujem sa njim da isprobam
 
Arch + LTS Kernel + Gnome3 + Nvidia 384.98 Proprietary Driver

Dota2 (Vulkan)
Doom3
CS:GO
Doomsday Engine
D2XL

Sve radi bez greske i fluidno.

Citam sve ove probleme koje imate i ne mogu da verujem da toliko problema ima sa AMD drajverima. Stvarno padam u iskusenje da pozajmim neku AMD graficku i uzivo vidim o cemu se tu zapravo radi. Ja razumem da su drajveri losi, ali da su bas toliko losi, to mi ne ulazi u glavu.

Tebi radi fluidno a vidiš, na Phoronixu izmerili 15FPS za CS:GO na Gnome Shellu sa RX470. Slajd šou.:D
 
Nazad
Vrh Dno