Šta je novo?

Elite: Dangerous

Evo ovako, ne znam koliko vas zaista igra ED, mozemo se naci online moj nick u igri je mipko.
Posle 7 dana, moji utisci su sledeci.
Igra se svodi na trgovanje i po koju misiju koju mogu da uradim sa osnovnim brodom. Odnosno svodi se na hyperspace, timeshift drive i na sletanje. Sletanje je MEGA trivijalno ni ne treba docking computer.
Nikakve interakcije do sada nisam imao sa drugim igracima. Pokusavao sam da kontaktiram svakoga ko mi je licio na ljudskog igraca - u glavnom cmdr Backer #NNNNN. Jednostavno interakcije nema.
Ok, skupljam pare da kupim bolji brod i uzasno se dosadjujem....
I zato ne vidim ni JEDAN JEDINI razlog da igra ovako koncipirana i izvedena bude sam MM. Meni licno to predstavlja samo smetnju, zelim da imam opciju da bude SP i MP. I sta vise drazi bi mi bio SP sa dobrom pricom i odlicnim AI-em i trading algoritmima nego prazna MP igra.
Ono sto mi nije jasno je da nisu uradili neke minimalne stvari u igri npr external view, makar u svemiru, a da ne govorim u stanicama. Stanice su UZASNO monotone sletis levom rukom zmurecki i onda kao menjaju se 2-3 ekrana... OK to bi prolazilo tamo 2004-5 top, a sada je to previse jadno. Modelovanje ostecenja nisam primetio posto nemam eksternal view, ima ono puckanje i gorenje instalacije unutar kabine kada pregreje brod.
Unutrasnjost kabine izgleda kao ciganski mercedes, sreca pa makar ona *****na lutkica moze da se skloni... A one spooky ruke koje kao drze throttle quadrant... no comment.
Igra nema AA niti moze da se navije da radi AA pomocu nVidia inspektora. Texture shimeruju i stitchuju kao lude - ono na nivou najlosije igre u 2005. Mislim da neko ko je obznanio pravu betu a nema ispeglan engine u tim osnovnim stvarima debelo za*ebava korisnike.
Jedna rec opisuje moje sadasnje iskustvo sa ED - DOSADNO !
 
Ja ne planiram da pipnem ovu igru dok ne bude potpuno kompletirana, isto kao i The Forest. Jer upravo je to problem velikih kickstarter projekata, daju backerima neke alfe i bete i mi se ložimo i kao igramo i onda za dve godine te toliko smori taj poluproizvod da nećeš imati volje ni da je igraš na release-u. Iskreno se nadam samo da Kingdom Come neće da bude u toj priči, ipak je manje ambiciozan projekat.
 
Poslednja izmena:
Mipko, hvala za utiske. Zaista, ne znam nikoga odavde osim tebe ko je uplatio paket koji podrazumeva pristup beti, tim pre su utisci dragoceniji.

Ali "ciganski mercedes", plačem :d
 
u principu, složili smo se filipenko i ja. za sandbox naslov je gameplay daleko bitniji od priče.

e sad, pošto je elita uvek bila sandbox igra (elite 1 sve verzije, frontier, ffe) i nikada nije bila nalik na freelancer, wing commander, freespace 2 i sl. (linearna kampanja sa misijama), ne vidim čemu takva razočarenja.
 
Otprilike taman tako. Elita je najavljena u startu tako kako je najavljena i skroz je logično da bude takva. Opet, ne vidim zašto ne bi mogli da integrišu nekakvo single iskustvo u igru, zapravo čudilo bi me da ne bude nekih generalnih kampanja, uz inkorporisanje određenih ciljeva u igru. Sigurno nas igra neće baciti tek tako u bezdan svemira i reći "e to je to, aj sad piči gde ti volja", to ni difoltne MMO igre ne rade. Developeri danas integrišu single, coop i multi elemente u jedan jedinstveni mod, to je jasna tendencija. Na PCju to ide odavno, na konzolama recimo to radi Destiny, gde imaš kvalitetnu priču, ali sve integrisano sa online elementima. Verovatno im je tako bolje i lakše, nego da razdvajaju modove. A računaju i da je iskustvo bolje, jer dok izvršavaš svoje misije, imaš utisak živog sveta.


edit: malo sam brauzovao, ovo što je do sada bilo je samo bila Beta 1, sada kreće Beta 2 gde će da ubacuju kontent, optimizacije, sistem misija. :)
 
Poslednja izmena:
Sigurno nas igra neće baciti tek tako u bezdan svemira i reći "e to je to, aj sad piči gde ti volja", to ni difoltne MMO igre ne rade. Developeri danas integrišu single, coop i multi elemente u jedan jedinstveni mod, to je jasna tendencija. Na PCju to ide odavno, na konzolama recimo to radi Destiny, gde imaš kvalitetnu priču, ali sve integrisano sa online elementima. Verovatno im je tako bolje i lakše, nego da razdvajaju modove. A računaju i da je iskustvo bolje, jer dok izvršavaš svoje misije, imaš utisak živog sveta.

prijatelju, onamo se žališ kako su ti sve igre u poslednje vreme nalik jedna na drugu, a ovamo ti se sviđa "isti recept" po kome integrišu sve i svašta u jedan jedinstveni mod. pa kako sad?

btw, možda mmo igre to ne rade (i zato ih uglavnom i izbegavam), ali samo u decembru prošle godine su izašli RUST i SPACE ENGINEERS koji totalno prate moju omiljenu formulu: "e to je to, aj sad piči gde ti volja". kako si to lepo rekao :)


Pa upravo to donosi SC sa svojom sp kampanjom Squadron 42. :)

da, SC je nastavljač WING COMMANDER linije, što će reći - linearan pristup "po misijama", pojednostavljeno letenje mišem, fmv sinematici, "personality" wingmena i sve ono što filipenko voli ;) a što je meni dosadilo još kad smo onomad spalili capella jump node i zaustavili šivance po drugi put.

no, da se razumemo - ako i brejben i roberts naprave isto što su i do sada, i baš nimalo ne promene dosadašnji pristup, njihove nove igre će biti zaboravljene još pre prvog božića.
 
Jeste, oni će propasti, Space Engineers i Rust će ostati. :S:
 
neozbiljan si i izvrćeš reči.

btw, koliko god se ti smejao, više od milion i po mušterija koji su platili rust u onome za šta se ispostavilo da je pre alpha faza, i preko pola miliona onih koji su platili space engineers u beti.

za ozbiljne igre koje ne podilaze casual igračima, ovo je više nego sjajan rezultat, a ti igraj watchdogs :p :p :p
 
Odakle si izvukao Watch Dogs, to je eklatantan primer šta sve ne valja u današnjoj industriji. Jedino neozbiljno je tvoja tvrdnja da će "Elite i Star Citizen propasti do božića ako..." posebno sa tolikim komjunitijem.

Alfa i prealfa igre su poseban fenomen. Tu se prodaje osećaj i želja šta bi igra mogla na kraju ispasti, a ne šta jeste u datom trenutku. Uostalom, pogledaj koliko je ljudi doniralo i rezervisalo svoju kopiju Star Citizena. Videćemo koliko će sve te igre biti igrane onda kada budu bile formirane do kraja i kada prestane to nadanje da će svašta biti ubačeno i ispravljeno, ali opet tu Star Citizen ima mnogo više šanse da bude i igran i da ostane zapamćen u PC industriji od raznoraznih Minecraft varijacija sa lepšom grafikom.
 
vidi se da nisi igrao ni jednu od dve pomenute igre :)
a watchdogs sam izvukao kao nešto što mi deluje najpribližnije tvom senzibilitetu.

u stvari, sad smo stvarno odlutali od teme :) ali ti si naravno u pravu - potrebna nam je "još jedna" "snažna story driven" elita, sa konceptima koje smo usavršili prtehodnih godina, ali različita od svega toga, sa levelovanjem, bla, bla, bla, bla... ma idi :))))) (((((:) :))))) i naravno, SC će biti mnogo bolji od svega toga, jer je filipenko procenio da nije u pitanju minecraft sa lepšom grafikom.

na šta ja gubim vreme 'mesto d'igram rust :eek:
 
nije baš da je tema nešto živahna, a zapravo se bavimo najosnovnijim konceptima koje bi igra mogla da ima.

hajpujemo.

i onda to ljudi poput njega nazovu "communiti"-jem :)))))) ((((((:) :)))))))

a onda kad igramo neku igru u alfi kao manijaci pola godine i ne silazimo s nje, to zovemo "hajpom oko onoga šta bi igra mogla biti".

kakva zamena teza.
 
Poslednja izmena:
 
Jbt, kad vidim ove unutrašnjosti svemirskih stanica, kao iz Gundama :D


Spacecolony3edit.jpeg
 
To sa slike sto si postavio je O'Neill cylinder, nastao kao rezultat brainstorminga koji je sproveo profesor O'Neill medju studendima Princeton univerziteta. Na slican nacin je nastao, otprilike u isto vreme, dizajn zvani Stanford torus. Oba dizajna ljudskog habitata u svemiru nisu originalni dizajn vec se oslanjaju na rad austrougarskog naucnika slovenackog porekla Hermana Potocnika, ciji rad je nadogradio cuveni prvobitno nacisticki a kasnije americki naucnik Verner fon Braun. Njih dvojica su pioniri astronautike. Mozda si ti to video u Gundamu, ali taj dizajn ne potice odatle i ako nekada budemo kreirali habitat u svemiru sanse su da ce izgledati jako slicno tom dizajnu.

Mada ja mislim da se zezas i da ti je sve sto sam napisao poznato od ranije.
 
Naravno da dizajn ne potiče iz Gundama, nego mi je to bila prva asocijacija. I naravno da će sve što ima ambiciju da bude ovakva ili onakva interpretacija realistične kolonije u svemiru da bude na foru O'Nilovog cilindra. Samo što u kontekstu video igara i industrije zabave mene to momentalno asocira na Gundam, koji je prvi (bar da sam ja gledao) još osamdesetih godina "popularisao" (da tako kažem) ovakav pristup svemirskim kolonijama i predočio nam kako bi to zapravo sve jednog dana moglo da izgleda. Tek je u drugoj polovini devedesetih u seriji Babylon 5 prikazan takav koncept sa živim glumcima, do tada niko nije hteo da se bakće sa time da bazira koncept na tako nečemu (ako izuzmemo Star Trek svemirske stanice za koje zapravo nikad nije postojao jasan koncept kako rade).

Jednog dana bićemo svi Principat Zabi. :)

P.S. a kako je Mass Effect u suštini jedan brutalan ripoff Babylon 5 univerzuma, ne čudi da se "citadela" tamo pojavljuje...
 
Poslednja izmena:
Ako se dobro sećam, u Star Treku je prikazana Dajsonova sfera u jednoj epizodi tng-a :)
 
nerdrage

Dobro, ali Dajsonova sfera je nešto drugo. Mi smo govorili o ostvarivom O'Nilovom cilindru koji se rotira i hipotetički služi da se u njemu formira svemirska kolonija. Takav cilindar je dugačak nekoliko kilometara. Dajsonova sfera je megastruktura koju, realno, nikada neće biti moguće napraviti jer prosto fali materijala za tako nešto, loptastog oblika i zadržava unutar sebe kompletnu energiju zvezde pošto solarna energija ne odlazi nikuda iz tako formirane sfere, već sve ostaje "unutra" i na raspolaganju. Pa sad, zamislite da je negde u orbiti Marsa postavljena Dajsonova sfera, od čega bismo je uopšte napravili i na koju foru bismo je optočili kompletno solarnim ćelijama iznutra? Takav poduhvat bi zahtevao više uložene energije nego što Sunce ima, uključujući odlaske u ostatak galaksije i donošenje potrebnih materijala...

Lako je to napraviti u Star Treku kad je tu Q :d

end_nerdrage
 
Šta uradiše Vikipedija i YT... sada je svaki drugi stanovnik interneta astrofizičar.
 
A jel to nešto loše?

Filipenko, „Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic“
Od O'Nilovog cilindra, preko Dajsonovog prstena do sfere :)
Ko bi rekao da ćemo od „aviona“ braće Rajt za samo sto godina doći do današnjih aviona...
 
Pa dobro, ali ovo je bukvalno najbazičnija stvar moguća - imamo li dovoljno materijala da iza Zemlje napravimo dovoljno veliku sferu da obuhvatimo Sunce u potpunosti, pa još da ga optočimo solarnim ćelijama (pošto će se energija Sunca gubiti ukoliko ne uradimo tako nešto :) ) i da pri tome poluprečnik takve sfere bude veći od udaljenosti Zemlje od Sunca. Prosto, u celom našem sistemu pa i u mnoštvu susednih da pokupiš komplet materijale ne bi imao dovoljno za tako nešto. Nema dovoljno zilijardi tona bilo čega da se to napravi. Hipotetički gledano, imamo samo jednu alternativu, a to su sledeće dve alternative:

1) da se krene od Dajsonovih prstena; dakle da se ne pravi sfera nego prstenovi, jedan ili više, relativno blizu Suncu. Međutim, to bi smanjilo output energije koju planeta dobija prirodnim putem

2) da se izgradi Dajsonova sfera blizu zvezde nekog drugog solarnog sistema (po mogućstvu jelte što bližeg) i da se onda nekako izvede transport tolike energije u naš solarni sistem. E sad, kako to napraviti...a da nisu energonske kocke Deseptikona :d

3) da se smisli mašina koja bi vodonikove i ostale (vodonikovi su jelte najdostupniji pa bi bili najkorišćeniji) molekule razbijala na osnovnije elemente pa da se od toga gradi materija na neki način


BTW O'Nilov cilindar uopšte ne deluje kao magija; štaviše, vrlo je izvodiv čak i sa današnjom tehnologijom (kad bi se čovečanstvo jelte napelo da tako nešto izgradi)

P.S. nekul dečače, kada se od Sinemana preuzimalo štivo po sistemu kopiranja sa harda na hard za 10 marki, Google je bio jedan od svežih startapova za koji niko nije čuo, a Netscape nam je delovao kao nepobedivi gigant :d
 




Poslednja beta. Igra zvanicno izlazi 22.11.2014. godine.
 
Definitivno je drugacijeg stila ali slicne ideje. Ovo je vise neki Firefly/ST fazon dok je Star Citizen poput BSG/Alien.



Pogresio sam za izlazak igre. 22. izlazi gama verzija a to bas i nije final.
 
Upravo su poslali newsletter da igra izlazi 16. decembra.
 
Nazad
Vrh Dno