Šta je novo?

Elite: Dangerous

Zašto ED neće proći bolje od prethodnih delova ukoliko proceduralno generisan sadržaj bude predstavljao većinu igure? Zato što još uvek ne postoji proceduralno generisan film, knjiga ili pesma koji su postali hit među ljudskom populacijom. Poenta je - proceduralno generisan sadržaj još dugo vremena neće biti zanimljiviji od smišljene priče i ljudske mašte.

upravo o ovome pričam. postoje sadržaji koji su dušu dali za ručno brušenje, i svi odreda su linearni. knjige, filmovi, slike, pesme...

igra je nešto što svaki put treba da me iznova privuče, svaki put da mi bude NOVI izazov, a to neće uraditi dobra priča, nego dobra gameplay mehanika. ako me svaki put bude smaralo isto ***, i ako mi svaki put bude ISTI izazov ("ali sa drugačijim tenkićima mmike, gle'aj imamo i artiljeriju!") možda ću jednom da pređem tu kampanju (fuj, pljuc, pomeri se s mesta) i to će biti to.

ok, freespace 2 ima gomile modifikacija i dodatnih kampanja, i ima odličan (čuj odličan, maltene najbolji) model letenja, ali to je u suštini, ispod svega, prilično praznjikava zabava za jednokratnu upotrebu.
 
Ne kapiram baš najbolje šta vi tačno želite, igru koju ćete igrati 3-4 godine a da vam ne dosadi?

BTW u najavi su i ekspanzije, tako da će svakako biti nekih pomaka sa protokom vremena, ali tačno kojih...tek ćemo videti.
 
Vec su krenuli sa radom na onome sto ce ciniti ekspanzije. Prva verzija one velike svemirske stanice iz dva prstena (Odiseja fazon) je prikazivala gradove pomocu slika (sprajtova) a pojavila se pre nekih mesec dana. Nova verzija iz ove bete je i dalje slika ali su gradjevine poligoni. Videcemo dokle ce stici sa time, posto je to osnovni selling point ekspanzija. Ocekuje se da do izlaska unustrasnjost svemirskih stanica bude znacajno unapredjena, jer je to priprema za gejmplej van broda sto stize sredinom sledece godine. Krajem sledece godine bi trebale biti gotove i planete.

UHwra2p.png

VbBwVhP.png

o9JE7Ov.png
 
Ne kapiram baš najbolje šta vi tačno želite, igru koju ćete igrati 3-4 godine a da vam ne dosadi?

Da

p.s. Dovoljno je i dve godine. Današnje igre, sem ako nisu MMO gde se konstantno menja sadržaj, ne požive bar kod mene duže od dva dana. Sve zahvaljujući tom prežvakanom sadržaju koji smo milion puta videli.
 
Poslednja izmena:
Lol, 'naš kad ćeš sa 20 ili 30 godina igračkog staža da nađeš takvu igru? Juče...
 
Diablo, StarCraft, WarCraft, Elder Scrolls, SimCity, CS, KOTOR, Fallout, C&C Generals i jos neke.

Igraju ljudi i po 10+ godina, a ne samo 3-4 ili 2, i prelaze iznova i iznova iako vec sve znaju napamet.
 
Poslednja izmena:
Deus Ex, Half-Life, Baldur's Gate II......morao sam :D
 
Diablo, StarCraft, WarCraft, Elder Scrolls, SimCity, CS, KOTOR, Fallout, C&C Generals i jos neke.

Igraju ljudi i po 10+ godina, a ne samo 3-4 ili 2, i prelaze iznova i iznova iako vec sve znaju napamet.

Mislim na nove igre.

"Igraju ljudi", naravno uvek ima tih koji će da igraju neku igru do iznemoglosti i njima svaka čast, kad si ti upalio poslednji put neku od tih igara koje si naveo?

Ajde sad ovako da obrnemo teze, zamisli da neko prepakuje Warcraft III u novi engine sa shiny grafikom, da li misliš da će se igrati toliko dugo koliko i originalni, siguran sam da neće. Pa pogledaj samo vajnovanje oko CS:GO koji je inače sjajna igra. Poenta je da su te legendarne igre koje su se pojavile krajem 90-ih i početkom 2000-ih, dobile takav status jer je to bilo vreme tranzicije ka gamingu kakav danas poznajemo i bile su nosioci, tada, novih žanrova, inovativne, drugačije. Vrlo je teško postići tako nešto u ovo vreme... Posebno je tako nešto teško postići u SP igrama.
 
Poslednja izmena:
Mislim na nove igre.

"Igraju ljudi", naravno uvek ima tih koji će da igraju neku igru do iznemoglosti i njima svaka čast, kad si ti upalio poslednji put neku od tih igara koje si naveo?

Diablo II na poslu, III kod kuce svaki dan skoro. WarCraft, StarCraft, C&C preko LAN programa svake nedelje sa drustvom. SimCity kod kuce, druge kuce na starom kompu. SimCity novi igrao 500 sati. Fallout 1 i 2 na poslu. 3 i New Vegas uskoro sa svim modovima i DLCs.

Sta da radim kad od ovih novih igara 1 u 10 valja.
 
Pa i tu jednu u 10 nećeš igrati 5+ godina, prilično sam siguran... Ali da ne dužimo, poenta je da ne treba imati nerealna očekivanja u ovom trenutku, to je realna slika za svakog starog gamera.
 
Diablo II na poslu, III kod kuce svaki dan skoro. WarCraft, StarCraft, C&C preko LAN programa svake nedelje sa drustvom. SimCity kod kuce, druge kuce na starom kompu. SimCity novi igrao 500 sati. Fallout 1 i 2 na poslu. 3 i New Vegas uskoro sa svim modovima i DLCs.

Sta da radim kad od ovih novih igara 1 u 10 valja.

Hehe :) Znaci na poslu slab komp? :)

p.s. Odlican izbor :)
 
Lol, 'naš kad ćeš sa 20 ili 30 godina igračkog staža da nađeš takvu igru? Juče...

Warhammer online sam igrao dve godine, Battlefield BC2 isto, WOT skoro 4 godine. Team Fortress 2 od kad se pojavio, koliko je to godina?
 
Sve sto si naveo su cisti MP hotjoin naslovi, spacesim se ne moze porediti sa tim.
 
Sve sto si naveo su cisti MP hotjoin naslovi, spacesim se ne moze porediti sa tim.

Warhammer online nije, bio je super MMO jedno vreme, dok nisu upropastili servere. WOT opet, mora dosta vremena da se uloži u napredovanje što opet može da se uporedi sa napedovanjem u bilo kojoj drugoj MMO igri.
Sem toga, pitanje je bilo - da li sam sa 20+ godina igračkog staža našao na neku igru koju mogu da igram duže od dve godine. Jedino što se sa ovoliko godina igranja promenilo je što me je MMO osakatio... single play igre više jednostavno nisu zanimljive. Jedino je dobar RPG izuzetak, ali sve ostalo...

Razmišljao sam se da kupim ED, sviđa mi se grafika, sviđa mi se svemir, ali kada se setim samo Frontier koliki mi je bio smor da igram... i kad pročitam ogroman proceduralno generisan svemir, misije, sistemi... oladim se od ideje. Gde su tu drugi igrači u celoj priči i kakva će interakcija biti između njih?
 
Warhammer online nije poziveo duze od te dve godine tj. bio je na life support. WoT je igra najjednostavnijeg tipa koja je postala fenomen samo zahvaljuci temu kojoj obradjuje, koja nije pre WoTa ponudjena sirokim narodnim masama u tom super jednostavnom obliku. Bilo je simulacija tenkova ali nisu bile multiplejer i po pravilu su bile simulacije.

Sto se ED tice, igra nema nikakve veze sa Frontierom. Elite 2 Frontier je bio jako realistican singlplejer naslov za hardkor sci-fi publiku. Elite: Dangerous je kao i prvi Elite uproscena verzija ali ovog puta uz dodatak multiplejera. Igrace mozes sretati stalno a i ne moras, zavisi od tebe. Ako kreiras grupu prijatelja (nesto kao organizacija u SC) igra ce vas uvek smestati u isti bubble i igracete zajedno. Sto se PvPa tice, to je veliki problem Dangerousa jer ima mnogo griefera koji cekaju ljude na ulazu u svemirske stanice kao i koji kampuju specijalne misije. Verujem mi, ne fali interakcije medju igracima.
 
G@W, zaboravio si onako forumaški da citiraš svaku moju rečenicu, da iseciraš sve moje odgovore i da mi objasniš da sam ja u stvari u zabludi što sam igrao te igre toliko godina :)

Ja sam svoje nabrojao, ajde vi sa 20-30 godina igračkog staža? Jel igrate sada neku igru koju ste započeli pre dve godine ili su sve bili ishajpovani naslovi koje ste batalili posle max nedelju dana?


Back on topic - šta je to u ED što bi trebalo da me drži zainteresovanog za igru dugo vremena, a da ima interakciju sa drugim igračima i da nije u pitanju generički (proceduralni) sadržaj? Ovo je ozbiljno pitanje, jer sam se razmišljao da uzmem ED, ali nisam uspeo da dođem do ovog odgovora. Lepa grafika može da me drži samo dok ne vidim kakva je (pola sata), ali onda na red dolazi sadržaj koji je najbitnija stvar u svakoj igri.
 
Poslednja izmena:
To se najviše na tebe odnosi, nemaš ni jednu normalnu poruku ni u jednoj temi u kojoj učestvuješ. Ja sam postavio normalno pitanje i normalno učestvujem u raspravi, bez hejta.
 
Ne znam za sadržaj, ali vožnja izgleda odlično... meni mnogo bolje nego trenutno u SC-u.
I svemir ima neku težinu... oseti se ono 'in space no one can hear your scream'.


Ovo sam sinoć gledao full screen HD, i oduševio se. Lik igra nekim običnim đojstikom i tastaturom.
 
Poslednja izmena:
To se najviše na tebe odnosi, nemaš ni jednu normalnu poruku ni u jednoj temi u kojoj učestvuješ. Ja sam postavio normalno pitanje i normalno učestvujem u raspravi, bez hejta.

Problem je to što ti, u maniru pravog fanboy-a, kao hejt doživljavaš sve što je upućeno kao zamerka SC-u... A vidim postoji problem i sa anger management-om jer se polako počinje sa ličnim vređanjem.
 
Poslednja izmena:
Komentar glavnog dizajnera Elite: Dangerous na temu letenja i drugih detalja koji cine igru takvom kakva jeste:

Indeed, a request is just that. We don't have to do anything if we don't want to but that doesn't mean we didn't read and consider the request. Suffice to say a low yaw rate is a fundamental part of our games aesthetics and a corner stone to our flight model that we at frontier like the way it is. We're not changing it, for to do so would be to compromise our own vision for what Elite: Dangerous is and what it's going to be. I don't give a damn what all the other space games have done in the past, nor do I care that our yaw rates are apparently even slower than a plane's is (though every time I've tried doing a pure yaw turn in IL-2 I've stalled my plane before I got anything that even resembled a steady and fast turn rate). Fast yaw and pitch in a space game is a video game trope of the highest order along with banner arrows sliding around the screen and compasses telling you where to fly all the time. I'm almost certain that other developers just implement those features because they've been so prevalent rather than actually reassessing whether the game needed them or could be even better without them! We found for example that the compass that pointed you towards your target at all times made combat too easy to end in stalemate of circling. As soon as we tried removing it all of a sudden it was more exciting to fight someone because they could give you the slip whilst you weren't glancing at your sensors and even if you did pay attention to the sensors the difference in the way the information is presented can still mean you don't quite stay on the target's tail perfectly, again providing more opportunities for them to turn the tide of the battle.

Suffice to say we wanted Elite to feel like star wars in terms of how the ships move by banking/rolling and pitching through manoeuvres opposed to the yaw and pitch based FPS style movement most other space games offered (where roll plays little or no part). That limitation to having to do your main directional change manoeuvring by pitching makes the flight path taken to be more cinematic and means a skilled player can predict the manoeuvres of an opponent in advanced by observing their current roll position relative to themselves only. So long as they match the roll quickly enough they can always follow through the inevitable pitch manoeuvre effectively and maintain the chase. If the target could yaw or pitch effectively then it's much harder to assess what they're going to do as they're current roll position doesn't really matter any more.

Finally realism has played no part whatsoever in any of our design discussions about the flight model. We don't care what would be realistic as we only care what the game play experience is when flying these ships and so far we feel we're hitting the right notes for the majority of our audience.

Ovo sto kaze za strelice koje pokazuju polozaj neprijatelja se desilo i u Star Citizenu kada su greskom onemogucili te strelice. Nazalost, bag je ispravljen.
 
Ja sam svoje nabrojao, ajde vi sa 20-30 godina igračkog staža? Jel igrate sada neku igru koju ste započeli pre dve godine ili su sve bili ishajpovani naslovi koje ste batalili posle max nedelju dana?

Pazi, druže, to o čemu ti govoriš na ovoj stranici spada u kriterijume, a svi mi imamo različite kriterijume. Meni je recimo neshvatljivo da neko igra MMO naslove a žali se na generične sadržaje u drugim igrama, i to se još poziva na interakciju sa drugim igračima (u smislu MMO interakcije) kao element gejmpleja. Sa druge strane, meni je MMO čist kompromis gotovo svih parametara igre kako bi se donela igra koju će istovremeno igrati masa igrača. Priča je nikakva, kvestovi dosadani, tehnikalije sakate, sve se svodi na budženje, trgovinu sa drugim igračima i to je OK, neko to voli, neko ne voli. Recimo, meni su dve MMO igre što sam u životu igrao aktivno sasvim dovoljne i u principu takav koncept me više ne interesuje uopšte. Džaba "dugovečnost" kada se svodi na "unapredi talenat za +1 i nabudži epik rukavicu sa 107 na 112 armora". Meni je to generičko i bezidejno kao neki najdifoltniji fps i ne vidim šta ću to dobiti igranjem MMO igre dve godine umesto godinu dana osim more of the same. Isto tako, "bataliti posle nedelju dana" je meni sasvim OK ako je igra bila odlična za tih nedelju dana i ako sam zadovoljan viđenim. Meni to nije promašaj, niti bačen novac.

Opet, ti ne misliš tako, i to je tvoje pravo. To ne znači da ljudi sa drugim kriterijumima nemaju pojma ili da ne znaju šta su dobri ili pravi sadržaji. Isto tako, nikako nije namera igara da te drže prikovanim za ekran po dve-tri ili više godina. Osim MMOa, kome je u interesu da te muze i razvlači da bi plaćao pretplatu. Prema tome, tražiš od njih nešto za šta nisu ni predviđene. Divinity je fenomenalna igra, pa ne verujem da ću je igrati ponovo, a nisam utrošio godinu ili više na nju. Zašto bi to značilo da je loša igra? A više sam uživao u tri nedelje igranja nego u godinu i više dana igranja bilo kog MMO-a. Sa druge strane, kada MMO bude doveden na viši nivo, možda se i ja vratim da ga igram, umesto što ga doživljavam kao igru u kojoj je svaki element osakaćen, od fizike preko grafike do priče i kvestova, u korist prokletog budženja statistika u 5000 koraka. Sve mi je razvodnjeno.

Stoga, samo pitanje ti je falično, sa tačke gledišta mog/našeg kriterijuma, ako pod "naši" smatramo ljude koji nisu ludi za igrama koje se ne završavaju ili koje traju godinama. Ako si nešto započneš pre dve godine, do sada bi ga valjda završio, to je moja logika. Ne znači da svako treba da se vodi istom logikom, ali ne možeš druge smatrati dužnim da uvažavaju samo tvoje kriterijume. Ti dole u kvotu kukaš da ne bude generičkog proceduralnog sveta - što ni ja ne bih želeo - ali se pozivaš na koncept koji je maltene isto to, samo što ti ispisuje level 39, level 45, level 62 kako uvećavaš statistike.


Back on topic - šta je to u ED što bi trebalo da me drži zainteresovanog za igru dugo vremena, a da ima interakciju sa drugim igračima i da nije u pitanju generički (proceduralni) sadržaj? Ovo je ozbiljno pitanje, jer sam se razmišljao da uzmem ED, ali nisam uspeo da dođem do ovog odgovora. Lepa grafika može da me drži samo dok ne vidim kakva je (pola sata), ali onda na red dolazi sadržaj koji je najbitnija stvar u svakoj igri.

Pitaš nešto što u suštini možeš i sam da saznaš ako posetiš njihove forume ili proguglaš malo o igri. Elite Dangerous je "massively multiplayer online svemirska avantura" kako tvrde kreatori, što znači da ćeš moći da trguješ, apgrejduješ brod, sukobljavaš se sa drugim igračima, ili istražuješ svemir u svojevrsnom PvE fazonu. Šta to tačno znači i kako je izvedeno? krastavac, ne znam. Meni je ovo što sam video sasvim dovoljno da mi garantuje dobru zabavu koja opravdava kupovinu, naročito što sam SF fanatik, ali da ti sada neko garantuje da će biti sadržaja dovoljno da igraš ovu igru 2-3-4 godine, stvarno mislim da niko ne može. Niti meni, recimo, treba takva igra. Ako mi bude pružila 4-6 meseci zabave, puna kapa!

Opet, možda je ovo ta MMO igra koja će raznorazne elemente dovesti na viši nivo i stimulisati me da godinama ostanem prikovan uz nju. Ali za početak, meni sasvim dovoljno od ovoga što je prikazano. Ako tebi nije, ne moraš se ubeđivati sa nama da nam igra neće pružiti materijala za dve godine zabave.
 
Poslednja izmena:
Na onom klipu gore, u više navrata je u toku upravljanja i letenja gledao po kokpitu, i kroz prozore neke predmete pored kojih prolazi, na 5.00 na klipu pa dalje razgleda onu olupinu... Jel to mišem upravlja kao glavom, a đojtikom leti?
 
Na onom klipu gore, u više navrata je u toku upravljanja i letenja gledao po kokpitu, i kroz prozore neke predmete pored kojih prolazi, na 5.00 na klipu pa dalje razgleda onu olupinu... Jel to mišem upravlja kao glavom, a đojtikom leti?
Mozda ima onu dzidzabidzu sa 3 led diode na glavi pa kako pomeri glavu tako pomera pogled. Koriste to ljudi u onom WarThunder pri igranju aviona u simulaciji. Koliko sam skontao mozes i sam da skarabudzis. Imas senzor na v'r monitora diodice na tintari i kako pomeris glavu tako pomeras i sliku.
 
Negde u komentarima sam pročitao da koristi đojstik i tastaturu... Na 8.50 isto je pogledom propratio neprijateljski brod posle mimoilaženja.. tj. samo pokušao da ga pogleda u prolazu pri onoj brzini.

edit:
 
Poslednja izmena:
Ima tema ovde na forumu neki su pravili tu zezanciju.
 
Nazad
Vrh Dno