Šta je novo?

Elite: Dangerous

Iskreno da kazem, vise mi se svidja kako napreduje (i izgleda) Elite nego Star Citizen... Nema sanse da cu da im dam 120 evra za premium betu, ali ako bude na kraju kostala negde oko 50-ak evra, verovatno cu krenuti da je igram.


Hm...pa cena igre je 40 evra :) Možeš već sada da je preorderuješ. Niko ne traži da se da 120 evra za premium betu, mnogo bi bilo.

40 evra je i season pass, to jest pristup ekspanzijama.
 
 
 
Novi koncept art, sletanje na planete i boarding. Zanima me kakav je ovo force push na drugoj slici :)


planetaryLanding_2.jpg 559eda91-16cb-4ec1-809d-b4e2a43a1705.jpg
 
moze biti i da ga hull breach "izduvava" u vakum pa ovaj pruza ruku spasa :d
 
Jel znas ti koliki su brodovi u Elite, nije to Star Citizen gde imas tri prostorije :D Ko zna koji je ovo hodnik, jos ako je Anaconda ili Lakon Type 9 u pitanju, onda je to citav kompleks hodnika i soba. Cak ne znam ni da li hull breach u pitanju, posto Braben to nije pominjao. Koliko sam shvatio njegova ideja boardinga je ono sto nece biti izvodljivo u Star Citizenu a to je sakrivanje u brodu dok je stacioniran negde.

Zanimljivo je da se Chris Roberts oseca ugrozenim posto zanjih nekoliko intervjua mora da napomene kako ED nije ni blizu Star Citizenu niti ce ikada biti iako to vise ne deluje tako. Braben je vise manje najavio vecinu stvari koje bi trebao da sadrzi Star Citizen, samo u nesto drugacijem obliku. Na primer, u Elite ne postoje 30 crew ships, vec ogromni brodovi imaju do 4 clana posade.

Braben je takodje dao hint da bi Elite trebala biti multiplatforma. Mene to u ovom konkretnom slucaju raduje, jer ce to osigurati dobru prodaju, nesto njima treba u ovom momentu.
 
Dok Chris Roberts samo najavljuje i prica kako ce SC biti bolji od Elite-a, Barbenovi ljudi rade punom parom i to se vidi. Pre godinu dana sam mislio da Elite nema sanse protiv SC, moram da priznam da nisam bio u pravu.
 
ma zezam se za hull breach G@W :d

ali mi je drago sto pocinje da se vidi koliko Roberts i tim gube vreme i mlate "praznu" slamu. namlatili su velike pare i trebalo bi da imaju da zavrse igru bez problema. mnoge stvari kasnije mogu da ubace od dalje prodaje kada igra bude bila gotova u nekom obliku , ili reklamiranjem pa sto da ne , i prodajom hardware-a.

no , on se vise zanima snimanjem svoje emisije nego radom na igri... to kad udari $ u glavu.
 
Ne bas. Pratim oba projekta poslednjih nekoliko meseci i na osnovu onoga sto sam video, kada budu zavrsene obe igre tamo negde 2016. godine imace jako slican gejmplej s tom razlikom sto ce Elite: Dangerous imati 1:1 galaksiju dok ce u Star Citizenu to biti skalirano. Za sada Star Citizen ima neke prednosti, videcemo da li ce to tako biti i za dve godine. Sto se kvaliteta grafike tice, tu trenutno pobedjuje Star Citizen ali meni se ne dopada dizajn. Teksture su ostre, sve frca od poligona ali je dizajn tih tekstura i poligona jako upitan, sve izgleda jako sterilno i neinteresantno. Na primer, onaj hromirani Freelancer mi je fuj.

Star Citizen je u ovoj fazi samo ideja na kojoj se radi, ali se za poslednje dve godine nisu pokazali. Ako nastave ovako i ne promene kurs, igra ce biti flop.
 
Koncepti su dosta različiti, o tome si i sam pisao na prethodnoj strani.

Ukusi su naravno različiti ali ja lično najviše iščekujem SQ42 a recimo taj deo SC-a nemam sa čim da poredim ovde.
400 milijardi proceduralno generisanih sistema mene ne privlači ama baš nimalo.

Jedini razlog zbog kog bih igrao ED je mnogo lakše upravljanje :d
 
Ne bas. Pratim oba projekta poslednjih nekoliko meseci i na osnovu onoga sto sam video, kada budu zavrsene obe igre tamo negde 2016. godine imace jako slican gejmplej s tom razlikom sto ce Elite: Dangerous imati 1:1 galaksiju dok ce u Star Citizenu to biti skalirano.

To uopšte nije prednost Elite. Ako si igrao Elite Frontier znaš šta to znači - bezbroj generisanih svetova i što dalje odlaziš od civilizacije, manje su šanse da pronađeš bazu za trgovinu i bilo šta sem tih praznih planetarnih sistema. Posmatrano kroz MMO objektiv, doći će do toga da ako igraš van centralnih sistema da nećeš nailaziti na igrače uopšte. To su i rekli negde u nekom intervjuu za ED.

p.s. Što se tiče komentara za snimanje emisije - ne učestvuju svi non stop u tome, već imaju tim ljudi koji se bavi tim PR stvarima. Oni nemaju bord direktora neke zle kompanije kojima treba da odgovaraju, već imaju nas koji smo uložili kintu u ovaj projekat. Po meni je ovo sjajna stvar da nas drže obaveštenima šta se dešava. Sa druge strane privlače ljude da učestvuju u projektu i već se vidi da to lepo ide. Ako su nas nešto naučili Battlefield ('42 i 2) i Half-life (1 i 2), to je da modovi dosta utiču na dugovečnost i popularnost igre. Po meni je to sve sjajna stvar! Ne deluje hard core profesionalno i isprano, već više anarhistički i vidi se da živi i normalni ljudi stoje iza cele priče. Meni nije žao uloženih para. Jedino mi je frka da ne počne WW3 pre nego što izađe SC :d
 
Poslednja izmena:
Nisam mislio na 400 biliona zvezda, mada je to plus kako god okrenes (zato i palim SpaceEngine cesto), nego na same planete i zvezde tj. njihove dimenzije. Masivne su kao u stvarnosti a ne umanjena maketa. Sto dalje povlaci da ce te planete imati jako puno lokacija za posetiti jer bi bilo bezveze kada bi 99,999% planete bilo pustara ili neka suma a tih 0.001% nekakva civilizacija.

Frontier je izasao 1993. a First Encounters 1995. Ovo izlazi 20 godina kasnije. S obzirom da je u vecini slicnih igara proceduralna generacija i dalje na nivou te 1995. godine, ocekujem da objasne kako se to radi. Oni da zele taj nivo iz 1995. da postignu danas, samo sa modernijom grafikom to bi uradili za launch. Zato i jeste zamisljeno kao druga ekspanzija krajem 2015. jer ce se potruditi da to lici na nesto tj. da bude uverljivo a ne kao sto je do sada bilo.
 
Nisam mislio na 400 biliona zvezda, mada je to plus kako god okrenes (zato i palim SpaceEngine cesto), nego na same planete i zvezde tj. njihove dimenzije. Masivne su kao u stvarnosti a ne umanjena maketa. Sto dalje povlaci da ce te planete imati jako puno lokacija za posetiti jer bi bilo bezveze kada bi 99,999% planete bilo pustara ili neka suma a tih 0.001% nekakva civilizacija.

Frontier je izasao 1993. a First Encounters 1995. Ovo izlazi 20 godina kasnije. S obzirom da je u vecini slicnih igara proceduralna generacija i dalje na nivou te 1995. godine, ocekujem da objasne kako se to radi. Oni da zele taj nivo iz 1995. da postignu danas, samo sa modernijom grafikom to bi uradili za launch. Zato i jeste zamisljeno kao druga ekspanzija krajem 2015. jer ce se potruditi da to lici na nesto tj. da bude uverljivo a ne kao sto je do sada bilo.

Ali opet - čemu to? To ti je generički sadržaj gde se prežvakavaju različiti šabloni non stop. Što su veća takva prostranstva, to ćeš manje igrača viđati uživo u igri, bilo da je u pitanju planeta ili svemir. Iako na prvu loptu sa programerske strane to zvuči impresivno, sa igračke strane nije jer hoću interakciju sa živim ljudima, a ne sa generatorom nasumičnih brojeva. Igrao sam te stare Elite, takav koncept baš brzo dosadi.
 
S obzirom da je u vecini slicnih igara proceduralna generacija i dalje na nivou te 1995. godine, ocekujem da objasne kako se to radi.

Postoji razlog zasto je sve i dalje na nivou iz 1995. godine i zasto ce tako ostati jos dugo vremena. Mogu oni to da ostave i za 10. ekspanziju, ali dok se rucno ne prodje kroz proceduralno generisane stvari (sto zahteva ljudske kreativne resurse, pa samim tim svodi stvari na pricu neproceduralno generisanog sadrzaja) to ce sve izgledati sterilno i nezanimljivo nakon odredjenog, relativno kratkog, vremena provedenog u igri.

Kad vidim igre koje najavljuju proceduralno generisani sadrzaj kao svoj plus odmah mi nije dobro :)
Bolje manji svet koji je rucno ispoliran, nego ogroman proceduralni svet. Banalan primer (samo ilustracija, ne zelim da zapocnem flame war): Gothic 2 vs Oblivion.
Ne kazem da nema mesta i proceduralnom sadrzaju u igrama ako se to uradi s merom, ali to svakako ne treba da bude glavni/centralni deo neke igre.
 
Elder Scrolls igre se prave copy/paste metodom i koriscenjem vec pripremljenih 3d objekata. Teren je prethodno pripremljen i ne generise se proceduralno vec streaminguje. To je neka vrsta semi proceduralnog generisanja terena. Tako da tvoj primer nije dobar.

Ali opet - čemu to? To ti je generički sadržaj gde se prežvakavaju različiti šabloni non stop. Što su veća takva prostranstva, to ćeš manje igrača viđati uživo u igri, bilo da je u pitanju planeta ili svemir. Iako na prvu loptu sa programerske strane to zvuči impresivno, sa igračke strane nije jer hoću interakciju sa živim ljudima, a ne sa generatorom nasumičnih brojeva. Igrao sam te stare Elite, takav koncept baš brzo dosadi

Nije to generator nasumicnih brojeva vec formula koja uzima input i na osnovu nje generise output. Nije random kako se popularno misli. Raznolikost sadrzaja zavisi iskljucivo od kvaliteta te formule. Ljudi koji veruju u predefinisanu sudbinu (muslimani) zapravo veruju u proceduralnu generaciju, da pokusam da objasnim plasticno.
 
Kao da je bitno da li je polugenerisan ili generisan (secam se valjda da je Daggerfall generisao ceo svet na pocetku igre?), naveo sam to kao najprostiji primer gde se vidi razlika izmedju sveta gde je svakom delicu posvecena paznja dizajnera i onog gde to nije slucaj. Dakle, poenta je da rucno generisani (npr. Gothic) svet izgleda neuporedivo bolje, zivlje, verodostojnije.

Kvalitetan generator sadrzaja tog tipa ce biti moguc otprilike kada bude moguce i pravljenje Universal Translatora (iz Star Treka :D), odnosno kada softver bude u stanju da shvati kontekst nekog dogadjaja, odnosno kada bude u stanju da bude kreativan, odnosno kada...shvatate vec poentu. Takvim stvarima nismo jos ni blizu, a pitanje da li cemo ikada i biti.
 
Poslednja izmena:
Vidim ovde su mnogi vec videli kako ce izgledati sistemi u Eliti, jos ove paralele sa igrama od pre 20 godina, milina!
 
Nije to generator nasumicnih brojeva vec formula koja uzima input i na osnovu nje generise output. Nije random kako se popularno misli. Raznolikost sadrzaja zavisi iskljucivo od kvaliteta te formule. Ljudi koji veruju u predefinisanu sudbinu (muslimani) zapravo veruju u proceduralnu generaciju, da pokusam da objasnim plasticno.

RNG je najbanalniji prikaz ideje o kojoj pričam. Naravno da postoji formula i da od njene kompleksnosti zavisi kakav će izlazni podatak biti, ali ta kompleksnost samo utiče na to posle kog vremena će igrači početi da uviđaju da se nešto ponavlja. Zašto ED neće proći bolje od prethodnih delova ukoliko proceduralno generisan sadržaj bude predstavljao većinu igure? Zato što još uvek ne postoji proceduralno generisan film, knjiga ili pesma koji su postali hit među ljudskom populacijom. Poenta je - proceduralno generisan sadržaj još dugo vremena neće biti zanimljiviji od smišljene priče i ljudske mašte. Onog dana kada se to bude desilo, moći ćemo da kažemo da smo stvorili AI. ;)

Jedino što priznajem da koristi kada je proceduralno generisano su teksture :p ;)

Da ne bude zabune, ova rasprava ne potpada u ED vs SC priču, već se fokusira samo na ovaj aspekt igara.
 
Poslednja izmena:
Vidim ovde su mnogi vec videli kako ce izgledati sistemi u Eliti, jos ove paralele sa igrama od pre 20 godina, milina!

Imaš li i ti sad osećaj kao da si obrnuo igru? Nema potrebe kupovati je...
 
zuloom, tvoj doprinos ovoj raspravi je neprocenljiv. Keep up the good work!
 


Cena je pala na 60 evra, dobija se beta pristup pride. Finalna verzija ce kostati 40 evra.
 
kampanja? :eek:

ljudi, ovo bi trebalo da je elita, ne wing commander.
 
samo par reči:

ručno izbrušeni sadržaj vuče na linearno. to što se neko iscimao oko dijaloga koje ionako isklikćem jer mi nisu bitni mi nije nikakav reper kvaliteta. ne može priča za koju nemam nerava da je pratim da me uvuče u igru koliko može gameplay mehanika i kvalitetan korisnički interfejs. ok, može da me vuče za rukav, ali takve igre jednostavno ne igram.

što se mene tiče i sadržaja koji bi se u najopštijem smislu mogao nazvati misijom, meni je potrebno:
1) da znam šta treba da uradim
2) da znam šta time dobijam a šta (mogu da iz)gubim
3) da mogu sve to totalno da zanemarim bez da me igra vraća nazad ko u ac-u, i da odem negde da si nađem drugu zabavu

ne želim epsku smaračinu poput wow-a, niti dosadno dobudžavanje unedogled poput wot-a. želim elitu, igru u kojoj ću ako mi dune da batalim sve što sam se dogovorio sa svima i da otperjam na drugi kraj galaksije, sa sve tovarom koji nije moj :)

razumete?

najbitnije je da postave dobru mehaniku, logičnu ekonomiju koja se odvija nezavisno od nas, ali na koju možemo da utičemo i maltene ništa više od toga. ako postave sve ovo kako valja, igrači će sami sebi naći zabavu.

proceduralno generisani svetovi i ogromne mape ostavljaju mogućnost beskrajnog istraživanja, bez uplitanja u linearne tripove dizajnera. dokle bre više taj prince of persia? koliko god da su lepo zamislili putanju kojom ću stići na krov druge kuće, dosadiće mi. želim da je kuća toliko, da mi dolazak na krov susedne svaki put bude potpuno novi doživljaj, bez obzira što će sasvim sigurno po neki put biti banalno jednostavan.

sad valjda razumete?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno