Šta je novo?

USB 3.0 Flash stikovi

Znam, to se jednom desilo? :d A i kome burst znači?! :p
 
Ma nikom, apsolutno... nego je bas ogromna razlika ispala :)

Nije mega-dva-tri, pa da prodje neprimeceno :D
 
@ mdm

Koji ultra brzi USB 3.0 fleš ima taj Etron čip oznake EV268K ??? Da li možda znaš konkretan primer takvog fleša pa da ga potražim koliko košta ovde kod mene ? Mene bi baš ta verzija zanimala.
 
Ko zna; retko ko otvara fleševe pa da još i kači po netu slike :d, ali mislim da ga niko za sada nije stavio. Osim možda za neke 128Gb fleške...
 
Ili, da uprostimo ovo maximalno... kako ti objasnjavas to sto je on u istoj radnji kao i ti - dobio regularan garantni list uz fiskalni racun?

Ja ne verujem da je ista skoro kupio sa garancijom od 24m jer nisam jedini koji je tako pazario vec su me mnogi i pitali za to a to da bude 4 5 radnji ne pije vodu i to bas ljude koje znam , svima je receno da se vise garantni listovi ne popunjavaju, vec samo fiskalac i pakovanje (do duse to sam cuo pre par godina jos da se igde ka tome) zato i ne verujem da je mene neko tu ispalio, u slucaju da jeste odmah inspekcija, ali eto neka mi on ide samnom neka kupi nesto i ako dobije uredni garantni list popunjen sa priheftanim racunom ( dakle ne obaveze za koje je duzan prodavac vec CIST garantni list na kojem pise naziv kupljenog uredjaja, trajanje od 24 Meseca i broj fiskalnog racuna) to su mi samo za Hyperx pisali u VIP-u ( inace zaista sam OK sa njima da ne kazem redovan kupac) i verujem im zaista mada kazem nisu oni ti koji su mi prvi rekli vec DESK, a potom EMMI i sada VIP za garancije na 24M. Ne odnosi se na televizore, monitore, telefone ... vec ove "jeftinije komponente" ako moj fiskalni racun nije dovoljan kao dokaz da se vise ne pise i ako poziv doticne da idemo zajedno da pazari isti fles nije dovoljno ja ne znam sta je...

Ali ok on je skrenuo sa teme totalno, meni je cudno da su sa 5 skinuli na 2 godine, a to sto je fiskalac prihvataju 100% jer je jedan od drugara reklamirao G500 mis i dobio je drugi (cak nije ni servis cekao) isto tako rodjak HDD WD koji je bio u maleru i sav usporen zamenio ga je nije ni cekao servis, samo je u kimtec na nbgd (cini mi se) direktno otisao sa racunom, i dobio je drugi hdd. Ja licno nisam imao iskustva sa reklamacijom bez garantnog lista do sada , nadam se i da necu...
 
Poslednja izmena:
OK, sad mi je malo jasnije... znaci, ti tvrdis da samo na proizvode sa 24-mesecnom garancijom ne ide garantni list i to je to? Sve preko toga - ide regularno?
Dobro, to jos mi moze da prodje... cuo sam i ja za tako nesto, zato sto je valjda sad na nivou drzave uvedena dvogodisnja garancija kao minimalna (sto mi bas i nema logike, jer ima gomila proizvoda na koje proizvodjaci standardno daju jednogodisnju; sta se tada dogadja, ko ce da natera te proizvodjace da se "ispruze" za jos godinu dana?), te da je u tom slucaju obican fiskalac dovoljan...

U tom slucaju, iz ove price otpadaju fleska (koja ima 5 godina garancije) i HDD (koji pak ima 3)... ali opet, ostaje onaj ruter, na koji - kako je rekao - ide dvogodisnja garancija, ali uz koji je dobio regularan garantni list... a kupio ga je pre 4 meseca?
 
ne znam zaista ne znam... A o 24 mes garanciji i pircam sve vreme, za 1 god isto fiskalac a na kutiji bi trebalo da pise 1year mada vrlo moguce i da se pise, mada sta jos ide sa 1 god garancije , nisam skoro to video :)
 
Bez obzira što proizvođač daje jednogodišnju, ako to nije potvrđeno i overeno na garantnom listu, podrazumeva se zakonska, dvogodišnja garancija!

Ja sam recimo uz WDTV dobio fiskalni i garantni list na kome NIGDE ne piše dužina garancije (proverio sam više puta) - dakle važi zakonska, dvogodišnja garancija!

S druge strane, uz 3TB Seagate sam dobio garantni list sa eksplicino napisanih 1 godina garancije, a uz napajanje Corsair HX750 čak 7 godina garancije.
 
ne znam zaista ne znam... A o 24 mes garanciji i pircam sve vreme, za 1 god isto fiskalac a na kutiji bi trebalo da pise 1year mada vrlo moguce i da se pise, mada sta jos ide sa 1 god garancije , nisam skoro to video :)

OK, onda kao sporan ostaje samo onaj deo da je on za ruter dobio dvogodisnju garanciju sa sve overenim garantnim listom... dok ti za tvoje proizvode - s istom duzinom garancije - nisi dobio nista sem fiskalnog racuna.


2 M_M:
Cek', pa zar na taj Seagate ne idu dve godine garancije?

Evo sad bas gledam na Emmi-jevom sajtu (cisto ko primer), tamo pise "24 meseca".
 
^ a vidis da svi daju drugacije :-D vrlo moguce da je uredjaj pre malo vise mes kupio jer ja za moj TP-link letos nisam dobio... u Emmiju konkretno. Ovo je jako zanimljiva tema i mislim da bi ovo trebalo da se kopira u neku zasebnu, cisto da ljudi ne budu zbunjeni kada dobiju fiskalac i to je to. Iskreno i ja sam prvi put u Desku bio zatecen, malo je falilo i robu da vratim, ali objasnio mi je novi zakon i to po clanovima imao ostampano, sada vidim EMMI daje primerak tog papirica zakcan na fiskalac ... Mada opet nije to to ne pise bas sve sto kupca mozda interesuje, no opet mozda je momak kupio to u Emmiju i dobio bas taj primerak papira na kome pise sta i kako. Tj kakve obaveze ima prodavac kakve kupac (dakle kao stari garantni listovi za mobilne telefone) ali bez opisa koji proizvod je kupljen , bez duzine trajanja iste bez icega, sammo fiskalac zakucan i to je to. :)
 
2 M_M:
Cek', pa zar na taj Seagate ne idu dve godine garancije?

U momentu kada sam kupovao u martu 2012, išla je samo 1 godina garancije - lepo piše na garantnom listu - uvoznik/distributer Asbis. Ni meni se nije svidelo, ali niko drugi ga nije imao u gradu, tj. svi su uzimali od njih. E sad, koliko je tada davao proizvođač, pitanje je... Par meseci kasnije, došla je nova tura, i na nju je već bilo 2 godine garancije. Za sada, da kucnem u drvo, "radi kao švajcarski sat"...

Sve u svemu, bilo bi lepo da ovaj offtopic privedemo kraju, otišli smo van teme. Pri kupovini očigledno treba obratiti pažnju na garanciju i šta piše u garantnom listu i zavisno od uvoznika/distributera/prodavca moguće je za isti proizvod dobiti različite garancije, iako to ne bi trebalo tako da bude već da zavisi samo od proizvođačke garancije.
 
Poslednja izmena:
^ a vidis da svi daju drugacije :-D vrlo moguce da je uredjaj pre malo vise mes kupio jer ja za moj TP-link letos nisam dobio... u Emmiju konkretno. Ovo je jako zanimljiva tema i mislim da bi ovo trebalo da se kopira u neku zasebnu, cisto da ljudi ne budu zbunjeni kada dobiju fiskalac i to je to. Iskreno i ja sam prvi put u Desku bio zatecen, malo je falilo i robu da vratim, ali objasnio mi je novi zakon i to po clanovima imao ostampano, sada vidim EMMI daje primerak tog papirica zakcan na fiskalac ... Mada opet nije to to ne pise bas sve sto kupca mozda interesuje, no opet mozda je momak kupio to u Emmiju i dobio bas taj primerak papira na kome pise sta i kako. Tj kakve obaveze ima prodavac kakve kupac (dakle kao stari garantni listovi za mobilne telefone) ali bez opisa koji proizvod je kupljen , bez duzine trajanja iste bez icega, sammo fiskalac zakucan i to je to. :)
Moguce, moguce... realno - sve je moguce.
I realno - luda kuca :)


2 M_M:
Ah, mislim da se secam tog perioda kada je isla samo godina garancije... znam da se tada digla velika halabuka oko toga. To je bilo u ono vreme kada su svi prozvodjaci skracivali svoje garancije, pa je tako onaj koji je davao tri godine spustio na dve, onaj sa dve na jednu... Seagate batalio svoju petogodisnju na citavu Barracuda seriju, po cemu su bili poznati... tako da na kraju samo WD-ove Black i RE serije (mozda/verovatno i Raptor, to nisam ispratio) ostadose sa 60 meseci.
 
aj kad već pričate o tome, da kažem da sam kod emija uzeo philips led monitor za koji piše da ide garancija dve godine na sajtu, a ja sam dobio garantni list na 36 meseci...sada pretpostavljam da su se oni zeznuli, ali ako se ne daj bože za dve ipo godine nešto desi monitoru, da li ja mogu da se pravim toša i da se pravim lud da ih napadam po osnovu tog garantnog lista?

...
a inače za procesor amd fx 8320 nisu mi izdali garantni list na tri godine nego samo fiskalni uz ostale komponente uz koje je išao propratni garantni... morao sam da reklamiram tamo, i onaj baja mi reče pa nisi morao da dolaziš, ali aj baš kad si došao upisaću tiu, serviser je zagubio kad je montiraokomp garantni list o_O

i rečeno mi je posle u drugoj radnji da je od sada za dvogodišnje garancije dovoljan fiskalni
 
Poslednja izmena:
Ako nekog zanima radi poređenja kako radi na AMD ploči sa Etron kontrolerom - dosta sporije čitanje, a samo malo sporije pisanje:

na etronu 1.pngna etronu 2.png
 
Jeste, prevelika. Samo je pitanje zašto samo read toliko trpi?
 
Jeste, prevelika. Samo je pitanje zašto samo read toliko trpi?

Probaj Bios update-uj? mozda je do njega, na starim plocama hyperx je davao krs rezultate (p7) dok sa update-om biosa poleteo je (ja se nadam da cu za god dana uzeti noviju masinu) jer bolje masine daju jos bolje rezultate :)
 
To je isprobano kod druga, na poslednjem biosu za njegovu ploču, koja je neki novi tek kupljen Gigabyte. A ima novi 6-corevishera procesor. Mislio sam da AMD ima nativne USB 3.0, očigledno ne njegova ploča...
A ako si mislio kako i da li se može flešovati samo Etron kontroler, nisam istraživao niti bih hteo na tuđoj ploči. :d
 
stigao mi je napokon(gužvanjac zbog neradnih dana isl.) USB Flash 16GB TRANSCEND Jet Flash TS16GJF700

skinuop sam crystal disk mark 3.02 x64...ne znam kako da testiram? šta da odaberem, ono od 1-9, i koju veličinu? da li da idem na all ili? da li se gleda samo ovaj seq rezultat..prveriću i na usb2.0 i usb 3.0 ulazima na ploči i okačiti screenshotove samo mi obajasnite kako da odradim ovo a da bude realno...formatiro sam u ntfs
 
Pogledaj setovanja CDM-a na prethodnoj strani. To 0 fiil je bitno sa SF SSD, ne za USB (osim ako ima SF kontroler! :d). I samo ga gledaj na 3.0, šta će ti rezultati 2.0?
Nemoj NTFS to je za hardove (HDD-SSD), da ne objašnjavam zašto ima po netu, pa čitaj ako te zanima. Za USB jer je removable ide ili FAT32 ili exFAT da bi mogao staviti veće fajlove od 4GB.
 
^koliko ja znam NTFS se izbegava zbog podrske uredjaja kao sto ce DVD , TV, CD u autu itd ima li jos nekih stvari ili je to to?
 
To je bilo u početku, noviji uređaji nemaju problema sa ntfs-om, pogotovo tv, kako bi onda gledao 720p i 1080p filmove, ako ne možeš kopirati veći fajl od 4GB. Imam LG 42LD650, 2 USBa, na jednom je eksterni hard napunjen hd filmovima, a na 2. flesku koristim povremeno, media plejer u tv-u je odličan, samo preko njega i USB-a gledam filmove. Ali, ima auto cd uređaja, dvd-plejera (ovih jeftinih) koji prepoznaju samo fat32. Tako da format ovisi za šta ćeš koristiti.
 
^koliko ja znam NTFS se izbegava zbog podrske uredjaja kao sto ce DVD , TV, CD u autu itd ima li jos nekih stvari ili je to to?

Pa kako mislis da gledas neki HD film na TV-u ako izbegavas NTFS? :)
Sad vidim da je i salenjak imao ovu istu poentu...

exFAT je najpreporucljiviji za fleske (imao sam jednu finu diskusiju sa mdm-om o tome, pitali smo se sta je najbolji izbor za USB fles :D), deluje kao savrseni mix FAT-a i NTFS-a... sa tim sto nije upotrebljiv za televizore :)
Probah na dva (novija) TV-a, nijedan uopste ne prepoznaje fajlove na flesu, tj. sam format. Fles je tu, ispravno cita njegov naziv... ali sto se kapaciteta tice - 0MB.

Dakle, sto se televizora tice - ili FAT(32) ili NTFS. Nema trece.
 
ma ja furam ntfs a on rece nije preporucljiv pa ga pitah zasto...
 
'Oce NTFS da ti "pojede" flesku, eto zasto... :)
 
:d Hahaha, dobar si! :p

Zato što NTFS drlja i upisuje svašta uz fajlove: ne sme se bez odjavljivanja izvući jer je veliki rizik gubljenja podataka (FAT čim prestane upis/čitanje može se samo izvući bez da se odjavi) jer NTFS kešira mnogo podataka čak iako oni idu na fleš, pa i ako nestane struje, ili se izvuče bez da se odjavi (mnogi ovo često zaborave). E tada je uglavnom zbogom SVIM podacima na flešu, a sigurno makar onim poslednjim.

I najbitnije upamti fajlove sa njihovim "security", pa se može imati problema sa njima na drugom sistemu; tipa ne mogu se otvoriti neki dokumenti, fajlovi, programi, filmovi...

A za gledanje filmova na TV, slobodno NTFS; za podatke no-no.
 
koja su ograničenja exfata? ja sam obe formatiro u ntfs... koliko sam čitao moraju da imaju instaliran servis pek windows xp vista a možda i win7, da bi radila exfat...a to mi ne odgovora, ja bih želeo da mi oba fleša rade na svakom računaru, a ne da mora da imaju servis pek i slično.... mislim da malo preterujete to vezano za ntfs...moja pretpostavka, inače radio sam mu cristal disk mark vuče oko 83-5 read i 13 write što znam da je očajno ali krastavac, mislim da je ipak bolje 0d kingstona dt111
 
Ja nikada nisam radio safe remove :-D zaista nikada taj problem nisam imao, dal to ima veze sto kupujem kvalitetnije fleske? Mada ne radim ni kada mi neko da flesku da mu prebacim nesto, jednostavno samo izvucem i cao.... tako vec duuugi niz godina od kada su kapaciteti veci od 4GB (mada i na 2GB sam stavljao NTFS uz pomoc HPprograma za formatiranje jer XP nije davao tu mocucnost) :-D
 
Nisam precizirao; ređe kad se samo izvuče nakon prebacivanja, ali i te kako može; već kad se izvuče dok se upisuju podaci! Na FAT nestane samo taj fajl, a na NTFS vrlo često svi fajlovi. A kao što sam rekao bezbednosni atributi su mnogo veći problem, pogotovo za neka dokumenta itd.

Pogrešno si čitao, samo za XP treba poslednji SP ili određeni update. exFAT je nativan baš od viste, a čak i MAC sa Lion ga vidi normalno, i postaje sve popularniji, upravo na novim prenosnim i mobilnim... A za ograničenja i prednosti, ima dosta po netu pročitajte.
 
Nazad
Vrh Dno