Šta je novo?

USB 3.0 Flash stikovi

DT111 32GB 25/15 R/W 2550 din, Jetflash 700 32GB 70/30 R/W 2690 din - recimo atom.rs
 
Pa bilo bi dobro da nisam u pravu ako USB 3.0 flash radi sporije nego neki 2.0. Šta reći kad na sajtu proizvođača nigde se ne mogu naći (ili sam ja ćorav) brzine transfera. Kada se neki podaci izostavljaju iz osn. informacija, zna se šta to znači. Ako si ti testirao dotični, onda ok, na malo mesta se pominje njegova brzina (obično su to prodajna mesta), a njihovi podaci variraju.
Što se tiče transcenda 700 serije, imam isti i svi podaci su dostupni na sajtu proizvođača, ono što piše, tako i radi, doduše sad je već brzinski pregažen, ali kad se pojavio bio je najbrži fleš i ja sam ga onda kupio. Ako već kupujem USB3.0, prva stvar je što gledam brzinu transfera, druga cena, a ostalo me ne interesuje - može da piše na njemu šta hoće, oni žnj. prizvođači i onako još duže vremena neće praviti brze fleške.
 
Poslednja izmena:
Ma nema sanse da je 3.0 a da ima brzine kao 2.0 100% samo sto je do niskobudzetni flesic pa je mozda sporije citanje nego npr DTR i DTE... Ali cenim da je ok za 32GB 2500 din..
 
O... gresis big time.
Da ne bude da sad nesto pametujem - i ja sam mislio isto kao ti, i ja sam mislio da fles sa USB 3.0 deklaracijom mora bar u nekom segmentu (citanje il' pisanje) da ispunjava tu deklaraciju, tj. da prebacuje USB 2.0 "normu" kako bi opravdao to USB 3.0 u svom nazivu... ali juce saznadoh da i nije bas tako. Dovoljno je da ta fleska u sebi ima USB 3.0 kontroler i to je to - to je USB 3.0 fles.
Znaci samo kontroler i gotovo... a to kakva je sama memorija unutar flesa, te da li je ona brza li ne, da li ona moze da izvuce USB 3.0 brzine - nema veze.

Konkretno na ovom primeru, u slucaju DataTraveler 111 flesa - sve je moguce.
Ova fleska, sama po sebi, nema nikakvu brzinsku deklaraciju (osim one oznake da je rec o USB 3.0 flesu :p)... ne pise to ni na ambalazi, a vala ni na zvanicnom sajtu. Sto vec samo po sebi govori dosta ;)
Evo onaj tvoj link sto si ostavio - ko kaze da su te brzine? Kliknes na taj link sto je ostavljen kao navodni izvor za te specifikacije - tamo pak nema ni pomena o istim :D

Znaci, u ovom slucaju, jedino ostaje da neko uzme takav fles i istestira ga u par programa... to je jedini nacin.
Tako sam ja naisao na Amazonu da je na jednom primerku DT111 citanje ~56MB/s... a upis mizernih ~11 mega. Natrcim jos po negde, sturo... upis je tu negde - kod jednog oko 15-ak mega, kod drugog pak tuznih ~7... ali to je to. 20MB/s da predje ni u ludilu.
Jos ako imamo u vidu da je to za verziju od 32 giga, a znamo da manji mogu da budu samo sporiji za upis, i da to prakticno ide duplo sa kapacitetom (tj. duplo manji kapacitet - duplo manja brzina upisa; citanje uglavnom ostaje na istom nivou)... 50/30 specifikacija za DT111 nema veze sa zivotom.
Uostalom, kao sto vec rekoh - taj fles i nema brzinsku deklaraciju ;)

Nego, oprobacu jedan od 8GB vec koliko sutra, i to na najboljem mogucem USB 3.0 kontroleru, pa cu ti reci tacno koliko baca ;)
 
O... gresis big time.
Da ne bude da sad nesto pametujem - i ja sam mislio isto kao ti, i ja sam mislio da fles sa USB 3.0 deklaracijom mora bar u nekom segmentu (citanje il' pisanje) da ispunjava tu deklaraciju, tj. da prebacuje USB 2.0 "normu" kako bi opravdao to USB 3.0 u svom nazivu... ali juce saznadoh da i nije bas tako. Dovoljno je da ta fleska u sebi ima USB 3.0 kontroler i to je to - to je USB 3.0 fles.
Znaci samo kontroler i gotovo... a to kakva je sama memorija unutar flesa, te da li je ona brza li ne, da li ona moze da izvuce USB 3.0 brzine - nema veze.

Konkretno na ovom primeru, u slucaju DataTraveler 111 flesa - sve je moguce.
Ova fleska, sama po sebi, nema nikakvu brzinsku deklaraciju (osim one oznake da je rec o USB 3.0 flesu :p)... ne pise to ni na ambalazi, a vala ni na zvanicnom sajtu. Sto vec samo po sebi govori dosta ;)
Evo onaj tvoj link sto si ostavio - ko kaze da su te brzine? Kliknes na taj link sto je ostavljen kao navodni izvor za te specifikacije - tamo pak nema ni pomena o istim :D

Znaci, u ovom slucaju, jedino ostaje da neko uzme takav fles i istestira ga u par programa... to je jedini nacin.
Tako sam ja naisao na Amazonu da je na jednom primerku DT111 citanje ~56MB/s... a upis mizernih ~11 mega. Natrcim jos po negde, sturo... upis je tu negde - kod jednog oko 15-ak mega, kod drugog pak tuznih ~7... ali to je to. 20MB/s da predje ni u ludilu.
Jos ako imamo u vidu da je to za verziju od 32 giga, a znamo da manji mogu da budu samo sporiji za upis, i da to prakticno ide duplo sa kapacitetom (tj. duplo manji kapacitet - duplo manja brzina upisa; citanje uglavnom ostaje na istom nivou)... 50/30 specifikacija za DT111 nema veze sa zivotom.
Uostalom, kao sto vec rekoh - taj fles i nema brzinsku deklaraciju ;)

Nego, oprobacu jedan od 8GB vec koliko sutra, i to na najboljem mogucem USB 3.0 kontroleru, pa cu ti reci tacno koliko baca ;)

CAR-e jesi probao boot na tvojim fleshkama ?
 
Uh sada sam se nalozio da kupim i DT111 :-DDD Moguce jer je to koliko vidim niskobudzetni Flesic :) Sve je moguce, mada ocekivao sam makar 30 upis :-D
 
Ljudi, kad ćete se više opametiti ??? Zašto uopšte diskutujete o tim tzv. "USB 3.0" fleševima, kad je uopšte veliko pitanje vrede li oni nečemu ?

Što ne probate da skupite pare i kupite LJUDSKI i BRZ USB 3.0 fleš, pa da onda vidite šta se zove brzo upisivanje podataka.
 
^ ovo na moj racun? :-D To sto zelim da kupim neki fesic ne znaci da zelim da ga i koristim, vec samo probam sada su toliko jeftini da ga nakon testa mogu pokloniti bliznjima ;-) E da locker nije na fotografiji jer spada medju sporace, ali kao meni treba data protection :p, :-D Ta 4 flesa su ostala kod mene.

Moja kolekcija :-D
 

Prilozi

  • Kingstoni.jpg
    Kingstoni.jpg
    192.2 KB · Pregleda: 113
Poslednja izmena:
Nadjoh jedan speed test DT111 ma nije ni toliko los citanje 50+ pisanje 18. sto je i dalje OK pogotovo za jeftini flesic. ovo je veoma dobra kupovina za ljude koji nemaju 3.0 port a zele jeftin i brz 2.0 fles (nadam se da bi izvukao zapis 18? na 2.0)

 
CAR-e jesi probao boot na tvojim fleshkama ?
Nisam, druze, iz jednog krajnje glupavog razloga... zaboravih ove fleske ubodene u TV-u u drugom stanu kada sam isprobavao pustaju li filmove kako treba :D:D:D
Popodne cu da ih pokupim, pa cu da probam. Izvinjavam se :)


2 igor88:
Ja ti rekoh da ima i kriminalnih primeraka, eno ti onog sa ~7 mega upisom... nece svaki da istera tih 18 mega :)
Probam danas jedan, kao sto rekoh, od 8 giga... tako da nema potrebe da bacas pare zarad isprobavanja, cak iako kosta tek 7 evra :D:D:D
 
Pa to nema veze ići će na 18MB/s. Na 2.0 je granica na oko 35MB/s, a varira sa kvalitetom kontolera na matičnoj. Transfer je isti ili ograničen mogućnostima v2.0.
 
Vrlo lako moze da se dogodi da bude manje od tih 18MB/s. Iako je sasvim logicno i na mestu to sto govorite, u praksi cesto zna da se dogodi da bude manji transfer kada je na USB 2.0.
Ne znam zasto se to dogadja, eli eto, tako zna da bude.
 
ajde bas me interesuje jedini flesic koji je misterija :ppp
 
Evo tvog "ljubimca", kao sto je obecano... Kingston DataTraveler 111 od 8GB na USB 3.0 kontroleru :p
(i to najboljem mogucem, onom nativnom iz Z77 cipseta ;))

Jako dobre (cak neocekivano dobre!) brzine sekvencijalnog citanja, dobre 4K brzine citanja... i kriminalan sekvencijalni upis, bedno cak i za USB 2.0. To je to, fles je krsh, dovidjenja :)
 

Prilozi

  • Kingston DataTraveler 111.png
    Kingston DataTraveler 111.png
    68.2 KB · Pregleda: 105
Vrlo lako moze da se dogodi da bude manje od tih 18MB/s. Iako je sasvim logicno i na mestu to sto govorite, u praksi cesto zna da se dogodi da bude manji transfer kada je na USB 2.0.
Ne znam zasto se to dogadja, eli eto, tako zna da bude.

Tako nešto nisam imao prilike da vidim, ali ja sam se susretao sa nekih 2-3 modela 3.0. Jedino sam zapazio da moj jetflash 700, brže upisuje (2MB/s) ako je u fat32 formatu, ali čemu kad ne upisuje fajlove veće od 4GB.
 
Ja to izrekoh vodjen nekom logikom da videsmo ovde par brzih USB 3.0 fleseva koji ne ispunjavaju u potpunosti potencijal kada se ubodu u USB 2.0 port - iako sam port moze, a vala bi i sami flesevi takodje trebalo da mogu... pa rek'o mozda se i ovde dogodi, ko zna.
 
Poslednja izmena:
Neću puno da ulazim u temu, samo da najavim da MOŽDA postoji šansa da tokom januara ili, najkasnije, februara, kupim onaj ultra-brzi USB 3.0 fleš.

Mislim na ovaj model ovde od 32 GB: http://www.mx-technology.com/en/product/flash2.php?sid=38#fragment-14

Pa ću ga tad DETALJNO istestirati sa test programima. Košta 59 evra trenutno, 32 GB model. Ovde kod mene u Nemačkoj, naravno, u Srbiji ga još uvek nema.
 
Tja... nisam nesto odusevljen. Ako je on "ultra-brz", kako onda nazivas one - makar u pojedinim segmentima - jos brze od njega: Kingston HyperX, Patriot Supersonic Magnum, Corsair Voyager GT, SanDisk Extreme... ?


I sta mislis o ovom flesu, kako bi njega "okvalifikovao"?
 

Prilozi

  • 12.jpg
    12.jpg
    139.2 KB · Pregleda: 110
dizajn ovog gore kao pqi iz 2005 godine. Bas su bez ideje za izgled flesa...
 
Poslednja izmena:
Tja... nisam nesto odusevljen. Ako je on "ultra-brz", kako onda nazivas one - makar u pojedinim segmentima - jos brze od njega: Kingston HyperX, Patriot Supersonic Magnum, Corsair Voyager GT, SanDisk Extreme... ?


I sta mislis o ovom flesu, kako bi njega "okvalifikovao"?

Koji je to fleš, vidim piše da je Patriot ali oznaka modela mi nije poznata. Veoma, veoma je brz, nema šta, ali bolje da mu ni ne pitam za cenu...

Pa jeste veoma brz ovaj model, naravno nije najbrži i ima još bržih, ali za tu cenu je ubedljivo najbrži. Super Talent Express RC8 košta više nego duplo skuplje po kapacitetu, tačno je da je još brži ali preskup je.
 
ima li pravih dimenzija, jel manji od konkurencije i jel 8mokanalni? Smaram jer kucam sa telefona pa ne mogu puno da surfujem :) steta za dizajn zaista po meni visoko budzetni fles treba tako i da izgleda, a ne kao pqi od pre hrista a ni tad nije bio nesto lep ... :)
 
Poslednja izmena:
Najbitnije u celoj priči je to što ovaj USB 3.0 fleš ima 5-godišnju garanciju(ako se ne varam). Samim tim što je u pitanju SLC NAND već ga kvalifikuje za maratonca izdržljivosti i pouzdanosti, a da li će se naknadno pojaviti i verzija od 64 GB videćemo.

Na sajtu proizvođača nije navedeno da li je osmokanalni ili ne, verovatno da nije.Verovatno nije osmokanalni jer su oni najskuplji (pomenuo sam Super Talant RC8, on je osmokanalni čini mi se) i neisplativi za kupovinu.

Na testovima je veoma lako dostigao deklarisane brzine čitanja i upisa: Max. Read Performance Up to 170MB/s , Max. Write Performance Up to 185MB/s
 
Poslednja izmena:
Isto to garantuje i kingston kod HX 3.0 USB-a zato sam i olako odlucio da ga uzmem, citajuci testove zakljucio sam da nema negativnih iskustava osim sa debljinom samog flesa sto meni ne smeta, cak sta vise prelep je :-D E sada isto je 5 godine garancija, videcemo kako ce se pokazati vremenom za sada sam prezadovoljan i prosto se svi oduseve zavrsnom izradom ovog flesa, kao i dizajnom, a sto se brzine tice tu je naravno sjajan :)
 
Koji je to fleš, vidim piše da je Patriot ali oznaka modela mi nije poznata. Veoma, veoma je brz, nema šta, ali bolje da mu ni ne pitam za cenu...
Ovo ti je, moj Kosta, Patriot Supersonic Magnum... deklarisan na 200/120.
Namerno nisam hteo da stavim oznaku modela u naziv screenshot-a :p, cisto da malo mozgas :D... a sa druge strane Patriot - poslovicno - tupavo markira svoje fleseve i svi redom imaju istu "Patriot Memory PMAP" oznaku u samom firmware-u.
(za razliku od npr. Corsair-a, kome uvek tu lepo pise naziv modela... kao i verzija firmvera)

A sto se cene tice - gresis, slobodno pitaj :D, veoma je dobra. Da ne pricam koliko je po Amerikama, nego da se drzimo tvog terena - Evrope, tacnije Nemacke ;)... tek nesto skuplji nego taj MX-ES sto ga spominjes. Tacnije, ako cemo da gledamo isti izvor (a ne znam gde ti gledas, ja sad bacio pogled na geizhals) - nekih 15 evra razlike.
A duplo veci kapacitet. I ocito brzi.
Pa jeste veoma brz ovaj model, naravno nije najbrži i ima još bržih, ali za tu cenu je ubedljivo najbrži. Super Talent Express RC8 košta više nego duplo skuplje po kapacitetu, tačno je da je još brži ali preskup je.
Brz jeste, ne sporim... ali mislim da previse kosta. Za jedan 32GB fles.
A to je upravo zbog toga sto ima SLC NAND unutra. Sto, budimo realni, na jednom flesu ti ne treba.

Odnosno, ako ti mislis taj fles da koristis citav period dok mu traje garancija... ili cak i duze od tih 5 godina - onda OK, kupi bas taj. Nema sta, SLC je to, sigurno je mnooogo izdrzljiviji od ostale (MLC) konkurencije.
Ipak, posto sam sasvim siguran da 99.9% ljudi nece koristiti isti fles 5 i kusur godina... te da ce ga definitivno zameniti u nekom trenutku, jer ce tokom tog perioda izaci jos brzi i jos veceg kapaciteta... mislim da je bacanje para kupovina jednog ovakvog flesa.
Kupi nesto od onih navedenih, to su sve zivotinje... kupi SanDisk Extreme ako insistiras na najvecem mogucem sekvencijalnom upisu, ili pak najboljem random (4K) upisu... a ovo zaobidji. Prijateljski savet, od nekoga ko je u prethodnih godinu dana pretresao sve zivo vezano za ovu materiju.


P.S. Inace si standardno neinformisan, "e moj Kosta" :p... petogodisnja garancija u danasnje vreme nije nista epohalno, dosta proizvodjaca to nudi, a od ovih modela i proizvodjaca koje sam naveo u prethodnom postu - svi do jednog. I HyperX je ima, i Voyager GT je ima, i Supersonic Magnum je ima... dok recimo pomenuti SanDisk za svoj Extreme model nudi "lifetime" garancju, isto kao i npr. Lexar za svoj (odlicni) Jumpdrive Triton model ili ADATA za svoj (solidni) N005 Pro.
Dalje... od ovih navedenh modela iz Kingston, Corsair i Patriot kuhinje - svi do jednog su osmokanalni. Ali svi. Ne znam za Sandisk, nisam trazio, mrzi me... ali verujem da i on jeste, bas zbog brzina. A opet - nisu preskupi, tj. "neisplativi za kupovinu", kako ti kazes.
I za kraj - svi do jednog sa podjednakom lakocom kao i taj Mach Xtreme dostizu svoje deklarisane brzine... a pojedini (u stvari, bolje je reci: vecina) i prebacuju, u manjoj ili vecoj meri ;)
(uostalom, eno ti Patriote, najbolji primer za tako nesto ;))
 
Ma ja cenim da ce Fles memorije trajati i duze od 5 godina, posto imam jednu 512MB iz 2003-4 godine :-D koristio sam je aktivno dok nije izasla memorija od 16GB tj dok je nisam pazario 2008 od tada po nekad je koristim za neka stara dokumenta koja i dalje stoje zapisana na nnjemu, sto ce reci ko zna koliko ce raditi ako se normalno koriste :-D
 
Ne kazem da nece trajati, nije to moja poenta... imam i ja nekih matorih fleseva po ormanu od 64 i 128 mega, rade i dalje... vec da je neces aktivno koristiti za 5 godina, jer ce tad biti premala&prespora ;)
 
Ne kazem da nece trajati, nije to moja poenta... imam i ja nekih matorih fleseva po ormanu od 64 i 128 mega, rade i dalje... vec da je neces aktivno koristiti za 5 godina, jer ce tad biti premala&prespora ;)

Slazem se ali mislim da cemo i te kako koristiti ove sadasnje brze flesice i kroz 5 godina, bice sigurno brzi kao SSD ali, i ovi ce nam vrsiti fin posao, a da ne pominjem da gomila recunara koje radim i dalje poseduju port 1.1 (pa mi dodje da se upucam kada ga radim) s tim tempom cenim da ce port 2.0 biti aktuelan jos SIGURNO 2 3 godine, a nakon toga 3.0 preuzece prednost u procentima korisnika ( nadam se da hoce :) ) tako da ja sam i zbog toga uzeo sada brz fles da budem miran neko vreme i da ne razmisljam sta cu kako cu da kupim. :-D Ps uradio sam sada jedan bench na 3.0 portu ovog starog cuda (EMTEC) je u pitanju :-D
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    73.1 KB · Pregleda: 70
Tom EMTEC matoranu vala ni USB 3.0 ne pomaze :D:D:D
 
Nazad
Vrh Dno