Šta je novo?

HDD za 24/7

Pa odlucio sam da ipak bolje da dam malo vise para i uzmem ta dva WD Red od po 3 TB nego da uzimam dva Seagate Barracuda od po 3 TB, doduse necu kupovati odmah dva diska jer mi je to bas mnogo para a i za pocetaj jedan od 3 TB ce mi zavrsiti vise nego dovoljno posao a i jos sam razmisljao da ostavim ovaj jedan WD od 640 GB i da njega podelim na dva dela pa dok sljaka sljaka, ionako cu na njega da stavim igre i torrenti da rade a WD Red ce ici u BlackBox kutiju i po potrebi se paliti i na njega prebacivati podaci dok se ne nakupi dovoljno za rezanje.

Ipak mi je bolje da dam tih par niljada vise i dobijem vecu garanciju a i koliko vidim ovde svi predlazu WD Red za kupovinu pa sto bih se onda ja pravio pametan i kupovo Baracudu za koju pola govori ok pola kaze suprotno. Tako da danas kada otvore prodavnice idem sebe da pocastim jednim hardom.

Nego gledao sam ova dva harda sto su mi u kompu sa hdd sentinel i za prvi wd mi kaze da je ok i da je temperatura tu oko 37 stepeni a da je hard radio preko 1400 dana i da moze jos nekih 400 dana da radi i da nema gresaka na sebi a za ovaj drugi mi kaze da je radio oko 400 dana i da moze jos 1000 dana da radi i da ima jednu gresku na sebi. Sa kojim programom bi mogo da proverim ove hardove sto imam od po 640 gb pa da koji je najbolji njega ostavim u kompu za dve particije jedna na kojoj ce da bude win i igre i druga za torrente i sve ostalo. Dok sam sa HD tune pro pregledao oba harda kaze da su oba ok i da nemaju greska na sebi.

E sada budi pametan pa znaj koji od ta dva programa daje prave rezultate.

1.jpg 2.jpg

Ovaj prvi na slici je hard na kome stoje podaci i njega kada sam testirao sa HD Tune Pro je sve ok prikazano i sa HDD Sentinel je na njemu prikazao da je radio dosta sati ali da moze jos preko 400 sati dok ovaj drugi sto se vidi na slici je taj za koji mi je HD Tune reko da je sve ok dok ovaj HDD Sentinel kaze da ima jednu gresku, ali kada pogledam vreme na oba harda koje su radili je velika razlika 22600 sati dok ovo prvo je bas mala razlika, to je valda koliko se puta uklucio i iskljuci.
 
Poslednja izmena:
Otarasio sam se HDD SATA3 2TB WD Caviar Red WD20EFRX, 64MB grejalice. Znaci temperature su bile min 36,37 stepeni, 90% vremena 42,43 a išao je i na 50 stepeni. Nisam ni dinar izgubio. :happy: :party: SREĆA, SREĆA, RADOST!!! :guitar: :banana: :) :) :)
 
E, pa dobro ... Sto nisi uzeo drugi?

Nisam hteo da proveravam da li je cela nova serija ista takva tj da li je WD usled velike potraznje prelepio nalepnicu na neki drugi model ili poceo da zakida na delovima usled nedostatka odredjenih komponenti, sta god da je u pitanju. Glupo bi bilo da vracam i drugi HDD, ovako cu da odem u radnju recimo gde ga imaju zamolim da prikace na njihovu masinu bilo koju i da pogledam temperaturu. Ako je u rasponu od 26-29 to je to a ako je 36 stepeni startna temperatura kada se upali onda to nije to :( Vrlo lako proveriti, ne kazem da ti diskovi ne valjaju. Ja sam citao rivju na Benchmarku i u ovoj temi, odlicno izreklamiran HDD i to je da kazem eto jedini razlog zbog kojeg sam hteo bas taj HDD. Ispostavilo se da sam dobio drugu stvar koja nije kao u "reklami" i zbog toga sam ga vratio. Disku nista sa tehnicke strane nije falilo sem te temperature.
 
MA ne sumnjam u tebe, evo moj je i sad 29, a green 31 dok pišem ovo ....

Možda je bio takav taj komad .... sve je moguće.
 
Meni je pri punom opterecenju max 36, a inace koristim red varijantu od 1tb
 
Moj wd red od 3 tb posle 7 sati mucenja i prebacivanja fajlova na njega kada sam ga uzeo u ruke kao da nije ni radio doduse nisam mu merio temperaturu u radu ali ovih dana imam jos jedno maratonsko prebacivanje pa cu bas da obratim paznju na kraju kada budem zavrsavao kolika mu je temperatura.

Inace hard je za svaku pohvalu kako radi. Prvo sam se dvoumio sta da radim ali na kraju su presudili komentari koji sam ovde procitao dok za seagate su misljenja bila dosta podeljena pa sam se ipak odlucio za bolju varijantu i nisam pogresio. Cim dodjem do para uzimam jos jedan, nije da mi je potreban ali od viska glava nece da boli.

Nego ajde da mi neko preporuci neku kutiju u koju moze da se turi ovaj wd od 3 tb da radi normalno! Imam ovu skalameriju Chieftec BlackBox CEB-35S eSATA ali sa ovim hardom ne radi bas kako treba, e sada mozda videti jel ima neki firmware ili tako nesto pa da je uflesujem ako je to ikako moguce pa da onda vidi podatke na hardu kako treba, jer ovako mi neki put kaze da su fajlovi ili ceo folder corapted i nece uopste da otvori ili ako sledeci put otvori onda to sto otvori ako pustim da gledam neki film slika je sva mrljava i secka dok kada je u kompu radi ok. Inace dok je hard u kutiji ona ga vidi u punoj velicini ali kao sto rekoh brljavi u radu sa fajlovima a sa exe fajlovima ispise da nisu ispravni. Dok hard od 1.5 tb samsung u toj kutiji radi savrseno. Sta sada kupiti a da bude ok.
 
Ja jedino nisam zadovoljan time sto se ponekad cuje tiho krcanje kad pozicioniram kursor iznad nekog veceg foldera gde on pocinje da izracunava velicinu foldera i onda se cuje lagano krcanje...Jedno pitanje za znalce: da li se moze testirati hard disk u windowsu i to u sentinelu ili hd tune-u ako je taj hard formatiran kao ufs ( nativni format za freebsd) ?
 
Jel imao neko Dead On Arrival problem sa WD Red od 3TB? Čitam na Amazonu i Neweggu da 25% hardova stigne mrtvo. Ima li neko da mu je 3 TB riknuo ili je to loša serija/serije?

E sad, to nije problem u Americi gde dobiješ drugi odmah, ali boksovanje sa domaćim distributerima...
 
Ogroman broj DOA komponenti sa amazona i newegga je takav jer oni sve to šalju poštom korisnicima i ko zna kako i koliko se to aka na putu... tako da nemoj ozbiljno shvatati te cifre sa tih web shopova.

Meni nije riknuo i sve radi kako treba od početka, a uzeo sam ga maltene isti dan kada se pojavio u prodaji kod nas. Razmišljam se da uskoro uzmem još jedan.

A što se tiče domaćih distributera, uzeo sam samsung 830, došao DOA... dobio sam zamenu za 840, ali sam doplatio i uzeo 840 pro, ali i on je došao DOA. Dobio sam ubrzo novi 840 pro i ovaj sad radi kako treba od starta, tako danije problem dobiti zamenu ni kod nas ako ti nešto dođe DOA.

To boksovanje dolazi uglavnom ako reklamiraš nešto posle 6 meseci i duže nakon kupovine, onda mogu da te zezaju ako hoće.
 
Pa kontam da ako je doa, pokazace se u roku od dan-dva...
 
Drugim recima - ako je DOA, onda je DOA! :smoke:
 
WD je izbacio novu seriju WD Se (Scalabily) diskova, kapaciteta od 2-4TB, SATA3, 64MB cache, 7200rpm, predviđeni za 24x7, za rad u NAS-ovima, datacentrima i sl. Imaju 5 godine garancije i MTBF od 800.000 sati.

U zavisnosti od kapaciteta MSRP cena je od 160-310$, što znači da bi trebalo da budu nešto jeftiniji od toga (naravno, ne i zemlji Srbiji).

http://www.wdc.com/en/products/products.aspx?id=1050

http://www.anandtech.com/show/6986/...s-wd-se-for-datacenters-and-highend-nas-units

Nadam se da će ih biti i kod nas u dogledno vreme, fin ugrade u odnosu na RED seriju, samo da vidimo koja će biti cifra u našim radnjama.
 
I da vidimo kakvi ce biti brzinski u odnosu na one trenutno sampionske Barakude, to je ono sto mene vise zanima... posto Red nema sta da trazi u tom kontekstu :p
 
Mislim da je sa ovim novim WD diskovima više bačen akcenat na sigurnost i bezbednost, nego na samu brzinu, s obzirom na namenu.
Videćemo, za sada deluje interesantno.
 
Po nameni su namenjeni data centrima i NAS-ovima, sa onih slika na grafiku vidi se da brzina ide do ~170MB/s, ne idu do 200 kao Barakude. Ali opet su na 7200rpm, tako da lako može da se desi da seek i access time manji nego Barakudama.

Cenovno će biti u rangu verovatno sa Black serijom, znači značajno ispod RE4 serije, imaju 5 godina garancije, ako su predviđeni za NAS i storage znači da će i buka i vibracije da budu manji od desktop diskova. Ja u računaru imam jedan WD RE4 1TB disk i nije bučan disk, tiši je od WD Black-a s kojim sam ga poredio. Al opet, dok ne vidim neki u realnom radu, sve je na nivou pretpostavki.
 
Hm, MTBF od 800.000 sati? Zar Red nema MTBF od 1.000.000 sati? Doduse garancija je veca.
 
Mislim da je sa ovim novim WD diskovima više bačen akcenat na sigurnost i bezbednost, nego na samu brzinu, s obzirom na namenu.
Videćemo, za sada deluje interesantno.

Slazem se u potpunosti, nego, eto, videh onih 7200 obrtaja... pa pomislih svasta :p

A, realno, vec duze vreme ocekujem da moj nekada omiljeni HDD brend izbaci disk koji moze da potuce one Barakude. Ali avaj...


2 mighty78:
Sumnjam i za to... access time na ovim Barakudama je fenomelan, stvarno sam u neverici koliko je dobar za ovoool'ke diskove :)
(ne mislim samo za moja dva komata, vec na sve zive 7200.14 Barakude od 2TB/3TB... a nagledah se dosta grafikona u poslednjih 3-4 meseca :d)
 
Kad citam ovo sto pise CAR, setim se onih vremena i njegovim pisanija kako je Samsung F3 sa 120MB/s tukao konkurenciju sa 5MB/s slabijim seq. read speedom. :d :p
 
:D:D:D:D

Mozda je samo 5... ali je ipak vise :p
Znaci - tukao :d
 
Meni je muka od tih Barakuda, jedna velika mačka u džaku o čemu sam već pisao - moraš da gledaš koji je serijski broj da bi znao kojom brzinom radi.

http://forum.benchmark.rs/showthrea...B-ST2000DM001-u-prodaji&p=3143573#post3143573

Od 3 komada 2TB zajedno poručenih za jedan računar na poslu, dobio sam dva brža i jedan sporiji.

Da je makar Samsung nastavio da pravi i razvija HDD-ove kao što radi SSD-ove, nego im tu proizvodnju otkupi usr*** Seagate :(
 
Jes' vala, tu propisnu zbrku napravise, tj. prevaru... od hardova sa 1TB plocama da kupujes one sa 666GB. Nije nego.
Doduse, nisu ni prvi ni poslednji koji se sluze takvim trikovima... na testovima sve sjajno-bajno, prve serije takodje, a onda - tras. Macka u dzaku, klasicna.

Cuti, bar imas nacin da provalis kako, putem pominjanog serijskog broja (bila i ona prica za udubljenje na kucistu, mada nisam siguran koliko je to pouzdano)... bolje i to nego nista. Doduse, iskreno da ti kazem, ja bih namerno isao na tu "nista" varijantu, da vidim bas sta ce da mi se zalomi i sta cu da dobijem... lepo bih ga kupio, odneo kuci i istestirao... te ako max read nije ~200MB/s, a average bar oko 150 - pravac nazad u radnju, dajte drugi, ovo nije ono sto ja ocekujem od ovog harda i sta se reklamira da on moze da postigne, te zbog cega sam ga ja uostalom i kupio. Molim lepo.
Toga, ipak, u 3TB varijanti nema. A ovim primercima sto su kod mene zavrsili zaista nista ne mogu da zamerim, naprotiv - ni za brzinu, ni za buku. Strasno brzi, jako tihi. Dok sam brzinu i ocekivao, tisinu vala ne, to nikako - ne nakon onoga sta sam sve procitao o ovom disku.
Doduse, tu je uvek ono kliktanje, mora da bude nesto :)

A ovo za Samsung si taaaako u pravu... potpisujem.
I ja bih voleo da sam ostao na Samsung-u, te samo presao na neki veci i brzi model. Ili eventualno WD. Samo da nije Seagate, ne volim ih uopste.
 
Ja sam prestao da gledam brzine na HDDovima kad sam presao na SSD, tu sad gledam da pouzdanost, da je disk tih, da se ne greje.
 
Ja sam prestao da gledam brzine na HDDovima kad sam presao na SSD, tu sad gledam da pouzdanost, da je disk tih, da se ne greje.

Ista priča.

A u toj sferi Red caruje... jedva čekam da vidim 4TB Red, trebalo bi uskoro da se pojave na tržištu.
 
Poslednja izmena:
Red 3 tb je odlican stvarno... Temperature od 28-34, tih...
 
Kod mene je trenutno 27c ;)

Najavljeni su i 4tb Red diskovi i trebalo bi uskoro da se pojave na tržištu.
 
Poslednja izmena:
Zavisi gre ga držiš... Ja ga držimu NAS, samo jedan 9cm ladi :)
 
Nazad
Vrh Dno