Šta je novo?

Server na mrezi i diskovi

Filipenko666

Cenjen
Učlanjen(a)
03.11.2009
Poruke
183
Poena
169
Postovani znalci,

koja je procedura u ovom slucaju:

imam IBM serciju x3000 sa 2 RAID kontrolera koji su u mirror rezimu. Na svakom kontroleru imam SAS diskove na 10.000 rpm. Na primarnom kontroleru koji je u RAID1 su diskovi od oko 73GB od kojih je prvi dobio PFA warning/error ali su oba online, tako javlja RaidManager u Windows 2003. Na drugom kontroleru imam 2 diska isto u RAID1 od 136GB ali na njima nemam nista vazno pa zvrje prazni. Koja je procedura da ja raskacim raid1 na drugom kontroleru i da jedan od tih dikova iskoristim namesto `felericnog` na prvom? Da li najpre prvi proglasim kao defunct u RaidManageru pa onda ubacim onaj drugi i odradim sinhronizaciju/rebuild? Da li mu se mora podmetnuti prazan disk bez particija kako ne bi pomesao koji se regenerise? Na prvom su particija sa operativnim, particija sa page file i jos jedna za podatke.

Imate li neki praktican savetu u ovom slucaju, kako postupati?

Duboiko zahvalan
 
Nisam radio sa IBM serverima, niti znam koji je RAID kontroler u pitanju, ali generalno u RAID menadzeru treba taj prvi disk (koji ce da rikne, kako kazes) da stavis offline. Ako imas hot-swap mogucnost, ne moras da gasis server, samo izvadi taj disk. Na drugom kontroleru OBRISI RAID niz (da disk bude bez oznake RAID niza na sebi), a ne samo da obrises particiju (da ne bi dosao u situaciju date pita da importujes "stranu" konfiguraciju, to se radi samo kad migriras niz), i kad to uradis stavi bilo koji disk iz drugog niza offline, izvadi ga i ubaci na upraznjeno mesto u prvom nizu. Ako je "pametan" kontroler, trebalo bi da automatski krene da rebilduje prvi RAID niz, a ako nece, u RAID menadzeru mu kazi da rebilduje niz. Bez obzira sto ti je "novi" disk veci, RAID1 ce biti 73GB (koliki je najmanji disk u nizu). Jos jedna bitna stvar je da kada vadis diskove koji su u offline modu (a server radi) otkaci disk i izvuci ga tek par milimetara da se iskljuci sa konektora, pa ga ostavi tako da stoji dok se ploce ne zaustave, i tek onda vadi celu fijoku, ja sam tako ubio nov disk na novom serveru (prvi dan na poslu, haha). Pozdrav
 
Hvala na odgovoru.

Da li nakon sto raskacim drugim niz, onaj disk koji cu umetnuti na mesto neispravnog, da li on treba da bude bez particija odnosno nulovan? Da li Acronis moze da mi klonira recimo ovaj raid1 u neki image u slucaju da nesto podje naopako da mogu da rebildujem sistem na drugom disku?
 
Kad je meni crko jedan disk u fake RAID1 na Intel ploči, samo sam ga zamenio novim istim, pokrenuo server i RAID je rebildovan
Da, Acronis može da klonira RAID u image, mada sam ja to radio sa navedenim raid-om
U principu ako BIOS vidi RAID, Acronis, neka novija verzija, može da ga klonira i vraća image na njega
 
Poslednja izmena:
Meni je skoro bio disk pred crkavanjem. 146GB, SAS 10K rpm RAID 1+0. Izvadio felericni disk, sacekao 30-ak sekundi, i "ubo" drugi. Rebuild je odradjen automatski. Korisnici nisu ni primetili.
Moj predlog je da "razbijes" taj drugi RAID, iz Raid Managera. Izvadis jedan i ubacis umesto felericnog.
Naravno, bare system backup je i vise nego pozeljan...
 
Nazad
Vrh Dno