Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Mozda i bi, ipak moze VDSL bolje na istoj razdaljini. Mozda ne bi 50, ali 20 verovatno moze.
Ako nista drugo, moguce da izbacuju ADSL sa tvoje centrale, i prebacuju te na drugu VDSL.

Lose je sto bi verovatno dobio koriscene, matore, rutere sada (ne moze isti ruter kao i na ADSL), to se desilo u mojoj zgradi u centru BG, kada su neke sa ADSLa prebacivali na VDSL.
 
Pitanje koje nije vezano za MTS vec za VDSL kao tehnologiju:
Imam relativno slabu liniju, ADSL jedva dobacuje do 15 Mbps uz slabljenje od preko 20dB. Nude mi da predjem na VDSL, ne znam koliko to uopste ima smisla na ovakvoj liniji. Jel imao neko ovakav slucaj i koliko je dobio prelaskom sa ADSL na VDSL?

Ima smisla, na adsl-u sam imao najvise 16Mbps, kada sam presao na vdsl dobio sam 32 Mbps. Toliko imam i danas posle 3 godine. Cak mi je i veza sada stabilna 100%, sa adslom mi je pucala veza. Sto se rutera tice i tvoj je adsl ruter sada verovatno mator, tako da nema razlike.
 
Zavisi šta je problem na samoj "parici" : da li je problem sama dužina ili je problem "samo" neki izbor šuma na određenoj frekvenciji... ako je frekvencija i potrefilo se da baš pravi problem na downstream frekvenciji koju ADSL koristio pa pređeš na VDSL gde se koristi druga frekvencija gde šum više nije faktor.

Ja sam na ADSL koristi 20/1 i imao očajan SNR od 6db pa sam prešao na VDSL na kom odlično radi 50 Mbps.. Ali je upload na VDSL s obzirom na dužinu parice relativno slabašan (od povećanja upload-a sa 2 na 8 Mbps SNR varira od 7.0 do 8.5).
 
Šta ste vi radili pa su vam dozvolili prelazak na VDSL sa takvim parametrima? Meni ni posle provere nisu dozvolili veću brzinu, tako da sam prešao kod drugog provajdera koji je nudio paket od 15Mbit.

I još jedno pitanje iz radoznalosti, jel uobičajeno da modemi različito prikazuju attenuation? Sa slika se može videti da je razlika +4. Isprobao sam i kablove od bivšeg i sadašnjeg modema, sve kombinacije i slični rezultat. O čemu se tu radi, različiti metodi proizvođača modema za računanje ili ?

A primetio sam i da je max rate bio upola slabiji nego na slikama kada bi ostavio telefonski kabal utaknut u drugi modem, bez obzira što nije bio priključen na napajanje.
 

Prilozi

  • 2019-03-30_165244 - HG531V1.png
    2019-03-30_165244 - HG531V1.png
    8.6 KB · Pregleda: 125
  • 2019-03-30_173735_TP-LINK TD-8901N sa starim kablovima.png
    2019-03-30_173735_TP-LINK TD-8901N sa starim kablovima.png
    4.5 KB · Pregleda: 109
Šta ste vi radili pa su vam dozvolili prelazak na VDSL sa takvim parametrima? Meni ni posle provere nisu dozvolili veću brzinu, tako da sam prešao kod drugog provajdera koji je nudio paket od 15Mbit.

I još jedno pitanje iz radoznalosti, jel uobičajeno da modemi različito prikazuju attenuation? Sa slika se može videti da je razlika +4. Isprobao sam i kablove od bivšeg i sadašnjeg modema, sve kombinacije i slični rezultat. O čemu se tu radi, različiti metodi proizvođača modema za računanje ili ?

A primetio sam i da je max rate bio upola slabiji nego na slikama kada bi ostavio telefonski kabal utaknut u drugi modem, bez obzira što nije bio priključen na napajanje.

Kada sam prelazio sa 10/1 Mbps na 20/2 Mbps nista nisam radio, podneo zahtev i dobio. Kada sam zeleo 50/8 Mbps znao sam da ne moze, napisao molbu MTS-u da mi puste maksimalno koliko moze, a ja se necu zaliti na brzinu, to su i uradili. Imam 32/8 realno Mbps + 2 iptv-a.
 
Ja kada sam podnosio zahtev za veću brzinu preko mts portala (bilo je to pre oko 2,5 godine), zvali su me iz korisničkog. Ne sećam se dal su potvrdili da može ili samo uzeli neke podatke, ali posle toga me niko više nije zvao, da bi kada sam otišao u prvu poslovnicu posle više nedelja, rekli mi da odem u glavnu i da se nešto urgira. U toj glavnoj, službenica je tvrdila da je veća brzina bila realizovana ali da se nisam odazivao na poziv... Posle je nešto pričala da ne može podnese ponovo zahtev za veću brzinu jer je u toku promena mog broja (valjda su hteli da me premeste na bližu centralu, a kako to može a da me niko nije pitao o promeni broja, nemam pojma). Pošto se završavala neka promotivna akcija, onda smo se dogovorili da se sve to otkaže i da ja potpišem ugovor za staru brzinu a posle da povećam. Pošto je kad sam došao da potpišem ugovor bila druga službenica i odmah rekla da ne mogu zbog daljine i da bi morao da se menja broj, ja sam samo potpisao ugovor i do njegovog isteka nisam pokušavao više sa povećanjem brzine. Ovde izgleda zavisi dal naletite na nekoga ko zna ili ne zna da radi svoj posao.
 
Ima smisla, na adsl-u sam imao najvise 16Mbps, kada sam presao na vdsl dobio sam 32 Mbps. Toliko imam i danas posle 3 godine. Cak mi je i veza sada stabilna 100%, sa adslom mi je pucala veza. Sto se rutera tice i tvoj je adsl ruter sada verovatno mator, tako da nema razlike.

Ovaj info mi puno znaci. Prvo nisam do kraja objasnio situaciju, nije u pitanju MTS (to sam vec rekao) nego Beotel. Imao sam par godina brzinu 20Mbps, ali ruteri nikad nisu uspeli da se povezu preko 16-17Mbps. Onda sam presao na paket 15Mbps, ustedeo nesto para a nisam realno izgubio nista (speedtest mi je u oba slucaja bio oko 14Mb). Veza je bila i ostala relativno stabilna, ni tu nisam primetio neke razlike. Sad Beotel nudi da predjem na VDSL, na brzinu 30/4. Povecani upload je ono sto mi treba, download mi je manje bitan, ali dzaba sve ako ce to da rezultuje nestabilnom vezom.
Beotel se unapred ogradjuje cinjenicom da oni ne pruzaju kompletnu uslugu, tj da je linija MTS-ova i sve je to Ok, ali najgori scenario bi bio da zaglavim sa necim sto ne radi i da ne mogu da se vratim na prethodno stanje, koje kako tako radi.
 
A što kod Beotela ne uzmeš jedan mesec 30/4Mbps da probaš bez UO (nude to).
 
Hvala znam da je bilo na zvanicnom sajtu.
Trenutno koristim ruter sa antenom pa majka hvata signal pomocu wireless adaptera u drugom delu stana. Ako se dobro secam ovaj ruter sto se dobija nema antenu. Pa me interesuje da li ce moci da se hvata signal sa njega.
Odličan signal kroz armirani beton nekoliko spratova, realno i jače nego što treba.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
vdsl spor odziv

Inače nisam baš zadovoljan kako mi radi VDSL (50/2) u zadnje vreme. Istureni stepen je dva ulaza dalje, u istoj zgradi, a često mi se dešava da surf bude baš usporen i nekako trom. Speed test pokaže ok vrednosti - ping 9ms, DL 47, UL 1,85 - ali nekako nije to više kao što je bilo pre godinu-dve. Verovatno je na Ipanu broj korisnika skoro na maksimumu (ako to ima neke veze?).

Malo je stariji post na koji se nadovezujem, ja sam od skoro na vdsl 50/8 i ping je 7ms ka mts DL 47, UL 7,7 modem ZTE H168N v3.1 isturen stepen je u ulazu pored.
Speedtest daje dobre rezultate, ping test daje dobre rezultate, a ipak postoji cekanje na odziv stranica, nekako je tromo.
 
Pa to zavisi i od servera koji gadjate. E sad to ne vazi za one velike tipa FB, twitter itd. Ali lokalni news portal - moze da ima svojih problema. Testirajte kroz testmy.net resenje.
 
da li jos nekom puca net u ovom vecernjem terminu u zadnje vreme?
 
kod mene sve normalno radi. osim sto mi se na modemu ponekad zaglupi DHCP pa nece da dodeli IP adresu, ali posle restarta radi normalno.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Cao drugari, ne znam da li sam uboo temu ali je vezana sa vdsl ruterom.. naime kupio sam pametne uticnice i nikako ne uspevam da ih povezem na ruter, ruter je zte h267n. Probam kod drugara koji ima iskru novu, kod komsije koji ima tp link, kod drugog komsije koji ima ne znam koji ruter, beotelnet vdsl... svuda uspem da se povezem sa uticnicom samo na ovom ne, da li su u pitanju neka podesavanja, zastita neka?? Molim ko se razume da mi pomogne... hvala
 
stavi wifi na 802.11abgn a ne samo N. Sirinu kanala 20MHz i kanal do 11, dakle ne 12 ili 13. Zemlja USA i wpa tkip auth.
 
Platio sam racun za mart preko e-bankinga cim mi je stigao e-racun. Medjutim, jos uvek mi na portalu Moj Mts stoji zaduzenje za mart, a trebalo bi da pise "Nemate neplacenih racuna". Uplatnicu sam ispravno popunio i uplata je proknjizena od strane moje banke (Telenor banka).
Da li je moguce da MTS nije proknjizio moju uplatu?
 
Piali smo vec. Zbog radova na sajtu noje moguce jos videti uplate. Posle 25.4. ce se videti.
 
Pozdrav ljudi.
Hristos vaskrs!

Gubim i dobijam DSL signal na ruteru, javio podrsci 2 puta, oni ce da stave urgenciju na tiket kao...


U medjuvremenu ako neko ko se razume, moze da mi rastumaci DSL link info, mozda moze da se zakljuci iz toga zasto se gubi konekcija i Tva i neta... Fiksni radi ok...
Da napomenem da imam splitere na telefonskim uredjajima, tako da do toga nije sigurno...

DSL Link Information
Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 8190/66559 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 36510/93548 kbps
Noise Margin(Up/Down) 28.1/7.2 dB
Line Attenuation(Up/Down) 20.4/16.7 dB
Output Power(Up/Down) 6.7/14.1 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 71/2545
Interleave Delay(Up/Down) 2/7 ms
INP(Up/Down) 1/2 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/238
FEC Errors(Up/Down) 0/65209
HEC Errors(Up/Down) 0/0
Showtime Start 0 h 3 min 29 s


Zahvaljujem na svakoj vrsti pomoci.
 
Platio sam racun za mart preko e-bankinga cim mi je stigao e-racun. Medjutim, jos uvek mi na portalu Moj Mts stoji zaduzenje za mart, a trebalo bi da pise "Nemate neplacenih racuna". Uplatnicu sam ispravno popunio i uplata je proknjizena od strane moje banke (Telenor banka).
Da li je moguce da MTS nije proknjizio moju uplatu?

Piali smo vec. Zbog radova na sajtu noje moguce jos videti uplate. Posle 25.4. ce se videti.

Evo i 28.04.2019. dođe a uplate se još ne vide!

Nadamo se da će proraditi posle prvomajskih praznika!?
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: M J
Šalju li vama sms sa opomenom da platite zadnja 2 računa i ako ste ih platili,a još prilikom 2 smsa sam im poslo sken uplatnica i oni opet pošalju i 3 sms sa opomenom da platim na vreme da ne bi bio isključen.
 
Kod mene ista stvar.Uplatio 8.4. a i dalje mi stoji da nije placeno...
 
Šalju li vama sms sa opomenom da platite zadnja 2 računa i ako ste ih platili,a još prilikom 2 smsa sam im poslo sken uplatnica i oni opet pošalju i 3 sms sa opomenom da platim na vreme da ne bi bio isključen.
Da nisi oba platio tek kada je pocela ova "akcija" rada na "drumovima sistema"?
Ne verujem da ce i kamatu da naplate, ali iskljucenja ako pocnu, sami znaju da je njhiova greska i da ce napraviti samo gomilu zalbi i problema, pa to sam 99.9999% siguran da se nece desiti.

Obavezno proverite da nemate kamatu na novim racunima u maju i junu.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Pozdrav ljudi
Da li sa ovim parametrim mogu da izvucem 50/8
?
330eaadbcb685ef4e62ee03ec61aab11.jpg


Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
 
Pozdrav ljudi.
Hristos vaskrs!

Gubim i dobijam DSL signal na ruteru, javio podrsci 2 puta, oni ce da stave urgenciju na tiket kao...


U medjuvremenu ako neko ko se razume, moze da mi rastumaci DSL link info, mozda moze da se zakljuci iz toga zasto se gubi konekcija i Tva i neta... Fiksni radi ok...
Da napomenem da imam splitere na telefonskim uredjajima, tako da do toga nije sigurno...

DSL Link Information
Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 8190/66559 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 36510/93548 kbps
Noise Margin(Up/Down) 28.1/7.2 dB
Line Attenuation(Up/Down) 20.4/16.7 dB
Output Power(Up/Down) 6.7/14.1 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 71/2545
Interleave Delay(Up/Down) 2/7 ms
INP(Up/Down) 1/2 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/238
FEC Errors(Up/Down) 0/65209
HEC Errors(Up/Down) 0/0
Showtime Start 0 h 3 min 29 s


Zahvaljujem na svakoj vrsti pomoci.

Do njih je pogledaj koliko gresaka pravi za 3 minuta rada cimaj ih na podrsci non stop dok ti se ne javi neko normalan.
 
Piali smo vec. Zbog radova na sajtu noje moguce jos videti uplate. Posle 25.4. ce se videti.

Da li je moguće da im treba više od 2 meseca da osposobe i srede sajt da bi mogli da vidimo svoje uplate!?
A što je najgore ni operateri preko 0800/100100 i u poslovnicama zbog tih radove ne mogu da vide uplate, pa samim tim i odbijaju neke zahteve jer stoje i dalje dugovanja!!:trust::mad:
 
Najbolje jos da mi traze da platim racun za mart koji sam uplatio jos 8.4.!!!
 
Naravno da znam,oko 1000 met. vazdusnom linijom,realno verovato 1,3km

Evo parametri zadnjeg 7570 vdsl modema koji sam probao,upload 1,8mb

Duplo bolji upload ima zte,nastelovali ga Kinezi samo tako :)

Pogledajte prilog 265183

To je do linije, FRITZ vidi samo realno stanje, druga stvar 7570 odavno nema podršku za novije verzije fw (stariji fw + lošija linija) to ti je realno stanje.....evo primera za 7570 koji sam probao kod drugara koji ima vrh liniju :)

7570 - VDSL 2.png
7570 - VDSL 1.png

Inače screen shot je iz vremena kada je upload bio 2 mb!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno