Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Trebalo bi osnovati udruženje korisnika koje ima tehnički problem sa telekom internetom, kao što je EFEKTIVA koja zastupa građane u sporu sa bankama (i dobijaju ih na sudu) :)
 
Ipan koji ti je u zgradi je verovatno mnooogo mladji i kvalitetniji od opreme u centralama u Su.
Tebi ce VDSL raditi odlicno.
Problem kod nas je sto su zapustili opremu u centralama/ nisu odradili nabavku nove opreme i nisu odradili skracivanje parica stavljanjem isturenih stepena... Nemam pojma ko nam je tehnicki direktor u lokalu ali sam siguran da ne radi posao kako bi trebao.

Menjano je 2016. godine. Vec tada sam kod postojeceg provajdera (EUnet) isao sa 15/1 (ADSL) na 20/1 (ADSL2+). Veci DL/UL moze jedino preko Telekoma jer ne dozvoljavaju EUnet-u zbog monopola.

IMG_0990.jpg
 
Poslednja izmena:
Danas mi je telekom baš digao pritisak, poslao sam im mejl da ih zamolim da me sklone sa CG NAT-a jer ne mogu da pristupim spolja kućnoj mrezi, iskuliraše me na keca. Pre podne sam im pisao, a već večeras, pre nekih sat vremena me zvala, inače vrlo prijatna, ženska osoba koja još pride poznaje i materiju. Kaže jedino rešenje mog problema je da dokupim statičku IP adresu (590,00 mesečno), na moju opasku da znam za više slučajeva da su korisnicima izlazili u susret i sklanjali ih iz CG NAT opsega i prebacivali ih na javnu dinamičku IP adresu, reče mi da više ne praktikuju to. Ne znam da li sam bio baksuz pa naleteo na pogrešno osoblje, ili stvarno više neće da daju javne adrese. Da im plaćam tih 590 din. mesečno mi naravno ne pada na pamet.

Inače nisam baš zadovoljan kako mi radi VDSL (50/2) u zadnje vreme. Istureni stepen je dva ulaza dalje, u istoj zgradi, a često mi se dešava da surf bude baš usporen i nekako trom. Speed test pokaže ok vrednosti - ping 9ms, DL 47, UL 1,85 - ali nekako nije to više kao što je bilo pre godinu-dve. Verovatno je na Ipanu broj korisnika skoro na maksimumu (ako to ima neke veze?).

Ugovor mi srećom ističe u julu, dotle ću se strpiti, a onda verovatno sledi oproštaj od xDSL-a i fiksnog telefona. Ispred vrata od stana mi je SBB optika i PTT KDS kablovski net. Kod SBB-a neću jer i oni natuju sve živo, probaću mesec dva PTT kablovski 50/3 net pa ako lepo radi idem malo kod njih.
 
I treba probati nešto drugo, pa za moje pare ima da radim šta hoću, nije telekom bogom dan.
Ti barem imaš alternativu pa možeš da probas nešto drugo...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Iako sam baš blizu isturenog stepena nešto su mi baš niski Downstream i Upstream max rate, siguran sam da su brojke bile mnogo, mnogo veće kad su me prebacili na VDSL.
Kakvi su mi parametri u ruteru? Ako može komentar vas što bolje poznajete materiju :p

VDSL.png
 
Da si blizu isturenog stepena baš i nisi, kako ti radi net, imaš li seckanja i ostalih problema?


Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Nekad radi baš tromo net, torenti takodje, a nekad sve leti. U zadnje vreme sve češće se dešavaju usporenja. Istureni stepen je dva ulaza dalje, kad su tek montirali sve je radilo neuporedivo bolje. Max rate u ruteru je bio 132/40, toga se dobro sećam. Nešto je tu pošlo po zlu u zadnjih godinu, godinu ipo dana. Možda me HG630 zeza?
 
Poslednja izmena:
Moze biti da je zreo za zamenu.
Ili su te prebacili na drugu centralu (rade takve stvari kad im neko bitan udje na tvoju, pa treba port ;)) ili se shebala parica.

Ali modem ce biti najpre, desava se to!
 
Zanima me kako je to moguće da u istoj kući sestra ima ADSL kod mts-a i njoj je atenuacija 25db i ima teoretsku brzinu oko 18-19 Mb down, a ja imam ADSL kod Total TV i atenuacija mi je 21.4 db a teoretska brzina mi je manja oko 16 Mb? Njoj su razvukli odvojen kabl kroz kuću do njene sobe a moj je odmah na početku čim kabl ulazi u kuću! Nije isti kabl naravno. Odvojeni su. E sad jel zbog starog kabla meni sporije procenjuje modem ili zbog provajdera, modema ili nismo na istoj centrali? Iako je ista kuća!?
 
Različiti čipseti u ruterima. Ti verovatno imaš tp-link a ona huawei ili zte.
 
Neki ruteri imaju tendenciju da malo preuvelicaju parametre linije npr Huawei. Takodje zavisi da li je linija Fast ili Interleaved sto se tice max rate-a.
 
Različiti čipseti u ruterima. Ti verovatno imaš tp-link a ona huawei ili zte.

Jeste. Ja imam tp link TD-W8951ND, a ona neki zte 168 i još nešto u nazivu. Sad vidim na mom tp linku imam podešen annex A. A ako promenim annex jel će mi biti brži ili sporiji net ili neće uopšte raditi?
 
Uskoro će 2 godine kako koristim vdsl. Jedan jedini prekid. Samo ovaj upload da podignu na 5.

EaGEBcY.png
 
Ima li još neko problema sa ogromnim packet loss-om (20%) ka Americi trenutno?
 
I kod mene ima velikih problema trenutnio, doduše ja ih imam prema nemačkim serverima, ka američkim je u granicama normale.
 
  • Like
Reagovanja: M J
I kod mene neki problemi sa netom. Baš sporo učitava.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Na 6-7 hopu kod telia je problem, ping ka americi je preko 230ms...
 
  • Like
Reagovanja: M J
Ne samo ka americi, ima i mreža u Srbiji koje su išle preko interroute, level3 i telia mreža. Sada kolko vidim ponovo normalno radi telekom. Uopšte nije radio telekom - SOX.
 
YT mi trenutno radi katastrofalno, connection speed ispod 500kbita....
 
  • Like
Reagovanja: M J
Na Twitteru mi odgovorili da nemaju problema nikakvih, i da je verovatno problem izolovan.
 
Nije izolovan problem nikako, samo je pitanje šta otvarate. Neke mreže rade normalno, a neke baš nikako.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Isti problemi, zvao sam pre par sati da prijavim ali su tretirali kao da sam samo ja u pitanju...
 
Verovatno je potrebno da se vise ljudi nakupi... da ne koristimo svi neki drugi DNS, tipa Google/CF?

I meni je YT radio "uff", sada je OK.
 
Nije DNS u pitanju, pojedini likovi i rute nisu bili kako treba.
 
Ja sam presao na 1.1.1.1 kad su se pojavili problemi i nije pomoglo.
 
Nazad
Vrh Dno