Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

To je bilo pre neku godinu... koliko se sećam išao je direktno... rekli su mi "više ti ovaj spliter ne treba" i sećam se da je taj spliter samo stajao bez potrebe tu pored modema, a telefon je išao direktno u TEL1 priključak.
 
ccc, znači izostavio si u svim prethodnim komentarima tu "nebitnu" informaciju da si na starom ruteru uključivao telefon u Tel 1 priključak :p Onda definitivno imaš BBTF a ne POTS kako si rekao ;)
 
U pitanju je BBTF linija....podešavanje se vrši iz kancelarije....nema potrebe da dolaze kući....problem je što to u telekomu retko ko zna da podesi....treba zvati, biti uporan a po potrebi i bezobrazan.... ako želiš da ti tu uslugu obezbede....imam isti ruter i imao sam isti problem...na kraju mi je gospodja iz Sombora podesila BBTF liniju jer iz Pačeva niko to nije znao...
 
Evo jedan info ponovo za sve:

Dobijeni user i pass za pppoe može da se iskoristi više puta.

Znaci, jedan uredjaj može da uspostavi pppoe konekciju, i da istovremeno bridžuje sve ethernet framove tako da i uredjaj povezan na njega može paralelno da uspostavi još jednu pppoe konekciju.

Ovo zasigurno podržavaju oni Iskratel ruteri koje telekom deli vdsl korisnicima.

Ako se ne varam, dozvoljene su 4 MAC adrese koje mogu zasebno da pošalju pppoe padi frejm...
 
Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 4094/23999 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 26438/103304 kbps
Noise Margin(Up/Down) 24.2/24.4 dB
Line Attenuation(Up/Down) 3.1/13.3 dB
Output Power(Up/Down) 6.4/13.3 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 25/1549
Interleave Delay(Up/Down) 2/7 ms
INP(Up/Down) 1/8.2 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/0
FEC Errors(Up/Down) 0/5651
HEC Errors(Up/Down) 0/0
Showtime Start 20 h 34 min 26 s

Moze li neko molim vas da me posavetuje da li mogu na osnovu ovih gore parametara dobiti vecu brzinu od Telekoma? Ako je bitno, koristim IPTV na jednom TV-u.

Hvala unapred!

Sasa
 
Zar nije ogranicenje 20/4 na IPTV?
 
Da li je negde VDSL zamenjen optikom?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
To i mene interesuje.
 
Ne možeš. Max rate >> Downstream >> 46199 kbps = 45.11 Mbps. I to je procena rutera koja je verovatno previše optimistična.
 
Ne znam kod kog provajdera imaš internet sad, ali recimo Beotel daje 30/4Mbps za 1400 dinara na akciji (uz ugovor na 12 meseci) to bi moralo da ti radi na tvojoj liniji.
 
Na Beotelu sam. Nadao sam se da cu moci da izvucem 50, jer je snr 22.
 
Pa to je loš SNR za tako malu brzinu (20 Mbps :D ). Tj malo lufta imaš za povećavanje brzine.
 
:d ja bio ubedjen da je odlican :smash:

koji parametar da pratim u slucaju da se promeni situacija oko potencijalne brzine?
Jel att., snr, oba...?
 
Poslednja izmena:
Neće ništa da se menja na bolje (može na gore :d) dok ti Telekoma značajnije ne skrati "paricu" i/ili sprovede skroz novu. To ti je što ti je dok ne stigne optika kod tebe.

Atenuacija direktno zavisi od dužine parice, SNR (signal to noise ratio) od "kvaliteta" iste i količina šuma.
 
Optika je stigla do podruma, ali kucni savet nije dao dozvolu da buse po stepenistu razvod do stanova :mad:

U centru sam BGa, jedna od glavnih ulica, nije mi jasno ako kod mene ne moze 50 (a nudi se i 100) gde onda moze... a 20mbps mi je radilo jos dok je bio adsl...:mad:
 
Evo kod mene na VDSL linku kakvo je stanje... Pa uporedi sa tvojim parametrima.
Screenshot from 2020-05-23 11-48-38.png

Po rečima ljudi iz telekoma, parica je 306 metara od isturenog stepena. Znam da ljudi imaju 50Mbps i do 400-430m od isturenog stepena.

U principu, mogao bi da trazis 50Mbps ali kolko ce to u praksi raditi, pitanje je, raspitaj se kod provajdera da li postoji sansa da ti spuste profil na 30Mbps ako ne radi stabilno 50. 30/4 bi 100% moralo da radi na tvojoj liniji.
 
Znacajno su ti bolji parametri nego meni.
Bio sam u Beotelu da vidim sa njima sta da radim.
Rekli mi da trazim promenu na 50, pa ako ne moze 50, a bude moglo 30 da ce mi to ponuditi, pa sam onda tako i uradio.

Zvace za par dana koju max brzinu mogu.

Kad mi povecaju javljam sta sam uradio i kacim nove parametre.
 
:-devil-: uspeli su da mi izvuku 50/8. downstream snr margin je dosta nizak, videcemo kako ce sljakati.
Jos samo beotel da pusti brzinu.Capture.JPG
 
A jel može meni neko da kaže koliko ja maksimalno mogu da dobijem..
Mogu li ja 50

Sent from my LDN-L21 using Tapatalk
d418b449d002fe6947eabfeba918b44b.jpg
 
:-devil-: uspeli su da mi izvuku 50/8. downstream snr margin je dosta nizak, videcemo kako ce sljakati.
Jos samo beotel da pusti brzinu.Pogledajte prilog 285574

Radiće bez problema dok god ti SNR za DL ne padne ispod 6dB, ako ostane na 7dB, radiće savršeno. Sve što ti možeš da uradiš je da DSL modem uključiš što kraćim mogućim kablom u zid, te time dobiješ što je moguće bolji SNR.
 
Zivim u selu. za down snr oko 6-9 upsteam snr 6-7
Kad nestane struja imam powerbank od 12v prikljucim ruter imam net
Ali mi malo cudno kad odem u podesavanja SNR skoci 20 dow kao i upstream SNR 15?
Moze neko da mi objasni
 
Kad nestane struje onda skaču SNR vrednosti?
Ako je tako onda verovatno zbog smanjenog crosstalk između parica (u istom kablu koji ide ka centrali) ti je bolji odnos šuma i signala. Kad / dok komšije nemaju struje, nemaju net i nema konekcije rutera sa centralom?
I ja sam kad sam tek uveo VDSL i niko u komšiluku još nije prešao na VDSL imao downstream SNR 31db... a sad 5 godina kasnije imam 15-16db kako kad (a brzinu neta nisam menjao).
 
Kad nestane struje onda skaču SNR vrednosti?
Ako je tako onda verovatno zbog smanjenog crosstalk između parica (u istom kablu koji ide ka centrali) ti je bolji odnos šuma i signala. Kad / dok komšije nemaju struje, nemaju net i nema konekcije rutera sa centralom?
I ja sam kad sam tek uveo VDSL i niko u komšiluku još nije prešao na VDSL imao downstream SNR 31db... a sad 5 godina kasnije imam 15-16db kako kad (a brzinu neta nisam menjao).

Da kad nestane struja skasu snr vrednosti, Cim prikljucim power bank
Gde ja zivim skoro preko 40-60 adsl ima a centrala udaljena 2km,A nikad nece da uvedu centralu da bi uzeo jaci net. Mislim ja jedini imam 10 mb u selu
 
Onda moja pretpostavka verovatno ima smisla. Manje je bitno ko koju brzinu ima a više da li ste svi na ADSL-u / da li ste svi na istim frekvencijama.

U mom selu i u mojoj ulici konkretno je većina Telekom DSL korisnika prešla sa ADSL na VDSL... iako retko ko ima plaća net brži od 20 Mbps. Ja imam 50/8 jer sam blizu centrale :) Ćale je preko puta u firmi prešao tek sad u februaru (sa 10/1 ADSL na 20/4 VDSL) i kakoje prešao tako je meni od procene "attainable rate" otišlo nekih 8-9 Mbps :D i nešto češće puca net.
 
Onda moja pretpostavka verovatno ima smisla. Manje je bitno ko koju brzinu ima a više da li ste svi na ADSL-u / da li ste svi na istim frekvencijama.

U mom selu i u mojoj ulici konkretno je većina Telekom DSL korisnika prešla sa ADSL na VDSL... iako retko ko ima plaća net brži od 20 Mbps. Ja imam 50/8 jer sam blizu centrale :) Ćale je preko puta u firmi prešao tek sad u februaru (sa 10/1 ADSL na 20/4 VDSL) i kakoje prešao tako je meni od procene "attainable rate" otišlo nekih 8-9 Mbps :D i nešto češće puca net.

Screenshot_3.png
Evo Slika snr
 
Nazad
Vrh Dno