Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Pozdrav, gde se nalazi na modemu zxhn h168n v3.1 konfigurisanje staticke ip adrese ili gde da se ubaci username i pass?

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Šta tačno pitaš? :D

1) zadavanje statičke IP adrese lokalnom uređaju (= MAC rezervacija)
2) počeo si da plaćaš Telekomu za statičku javnu IP adresu i dobio novi set podataka za PPPoE konekciju? I sad to ne znaš gde se unosi?

Za #2 treba verovatno da se loguješ na ruter kao admin, ne kao "telekom" korisnik (kojem je sakriveno 80% podešavanja) i onda ideš Internet > WAN > HSI > uneseš PPPoE username i password gde treba > klikneš Apply.

WAN konekcija koja je za internet se kod tebe možda ne zove "HSI" nego neka od sledećih varijacija: "HSI VD", "High Speed Internet", "High Speed Internet VD". Imaš po 4 tipa WAN konekcije (net, iptv, voice i tr069) u varijantama za VDSL i ADSL a ti treba da promeniš onu koja je za net (i ADSL vs VDSL u zavisnosti od onoga šta ti imaš).


admin login podaci vidi koja od 2 poznate kombinacije je na tvom primerku :

1) admin / ztonpk
2) admin / tzlkisonpk
 
Poslednja izmena:
Hvala, za burazera mi treba za firmu. Ovi iz telekoma se prave blesavi kao memaju vremena da dodju da nameste.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Da li neko zna zašto bi na VDSL-u koji je blizu centrale (oko 200m) uplink bio tek oko 6 mbit, dok je downlink procenjen od modema na preko 120 mbit?

Ranije je za uplink procenjena brzina bila viša, ali je vremenom degradirala (medjutim i dalje bila iznad 8 mbit koliko dobijem po paketu).

Na uplink strani ima FEC grešaka solidno veliki broj. Uredjaj sam sada restartovao da vidim da li će se situacija promeniti.

Parametri su u prilogu:


DSL Link Information
Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 6322/54270 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 6318/129328 kbps
Noise Margin(Up/Down) 7.1/17.9 dB
Line Attenuation(Up/Down) 0.2/6.9 dB
Output Power(Up/Down) -20.9/13.8 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 54/1537
Interleave Delay(Up/Down) 7/7 ms
INP(Up/Down) 1/4.9 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/0
FEC Errors(Up/Down) 9/0
HEC Errors(Up/Down) 0/0
Showtime Start 0 h 7 min 15 s
 
Jel moguc otkup ugovorne obaveze u poslovnici? Istice mi ugovor 3.9., pa bih isplatio tih mesec + 3 dana jer prelazim od sutra kod drugog operatera.
 
Jel moguc otkup ugovorne obaveze u poslovnici? Istice mi ugovor 3.9., pa bih isplatio tih mesec + 3 dana jer prelazim od sutra kod drugog operatera.

Odes u poslovnicu i kazes zelim da raskinem ugovor i zelim da isplatim ovo sto je preostalo. Samo da znas ako si imao neke benefite, tipa tablet za 1 din ili besplatne mesece sada ce ti sve to obracunaju, ako nemas onda isplatis to sto im jos dodjes vratis opremu uzmes papir da si se razduzio i vratio opremu da ne bude da te posle nekog vremena zovu i kazu da nisi vratio opremu i da si duzan toliko i toliko para za istu.
 
Odes u poslovnicu i kazes zelim da raskinem ugovor i zelim da isplatim ovo sto je preostalo. Samo da znas ako si imao neke benefite, tipa tablet za 1 din ili besplatne mesece sada ce ti sve to obracunaju, ako nemas onda isplatis to sto im jos dodjes vratis opremu uzmes papir da si se razduzio i vratio opremu da ne bude da te posle nekog vremena zovu i kazu da nisi vratio opremu i da si duzan toliko i toliko para za istu.

6 meseci za 1 din sam imao koliko se secam. Sacekacu onda septembar. Nista ne gubim jer kod novog operatera ne placam Internet 6 meseci.
 
Da ne bude da sam te pogresno informisao, nista te ne kosta kada si u gradu ponesi licnu kartu svrati do najblize poslovnice i kazi neku pricu i da hoces da raskines ugovor, i pitaj koliko si duzan?

Cisto onako zbog sebe da budes 100% siguran.
 
kad se prekida ugovor pre kraja ugorne obaveze, placas preostalo zaduzenje do kraja UO ILI benefite (mesece za dinar, prikljucnu taksu i sta vec), ne placas i jedno i drugo. po zakonu... e sad samo treba da se sporazumes sa telekomom sta konkretno hoces.

Послато са moto g(7) power помоћу Тапатока
 
U prevodu, sacekaj septembar i regularno zavrsi UO i ne razmisljas.
 
Ako i oni imaju foru kao sbb da moras mesec dana unapred da najavis raskid onda je mozda pravo vreme da ih posetis.

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Prijavi ti njima sad da otkazujes ugovor. Taman imas mesec dana otkazni rok. Mozes u poslovnici a mislim da mozes i preko maila.
 
Lično u poslovnicu ili pismeni dopis na adresu u BG su zvanični načini za podnošenje zahteva za raskid ugovora, dakle bez maila. I to će da ide 2 puta do poslovnice gde prvi put ništa ni ne potpisuje. Nakon prvog odlaska u poslovnicu mora da se čeka poziv u narednih 48h da nude "pogodnosti" da ostaneš i kad to odbije / kad njima na telefonu potvrdi da ne odustaje od zahteva za raskid onda može da ide do poslovnice da vraća opremu i potpiše zahtev za raskid.
 
Poslednja izmena:
Eto informacije iz prve ruke. Ti si skoro odjavio i presao na Orion. Samo da razjasnimo jos mora li mesec dana pre.?
 
Nemam pojma :D Ja sam opremu nosio mesec dana nakon tog prvog odlaska u poslovnicu :D Iako mi niko nije spominjao otkazni rok, ni da ima ni da nema. U ugovoru se takođe nije spominjao.

01.06. bio "podneo" usmeno zahtev, 03.06. su me zvali da nude "specijalne" ponude koje sam odbio i odmah posle tog telefonskog poziva mi je stigao SMS sa textom da će raskid ugovora biti finalizovan kad razdužim opremu. VDSL net je naravno radio sve dok nisam vratio opremu, dakle 30 dana nakon SMS-a o tome kad će biti finalizacija raskida.

16.06. mi Orion uveo kabl i aktivirao uslugu. A 03.07. sam odneo opremu u MTS poslovnicu.
Pošto su kod mene ovde sve komšije puno kukale na rad Orion iako je optika sve je moguće pa sam ipak hteo da testiram do kraja meseca pre nego što vratim VDSL opremu.

A meni je ta UO istekla još krajem aprila :p

Čekajte nek se javi @veljkoka (ako još uvek čita ovu temu jer je takođe prešao na Orion optiku) da potvrdi to oko nemanja mesec dana otkaznog roka pošto i on je u ovom mesecu raskidao Telekom ugovor i verovatno čim su mu uveli Orion je razdužio VDSL opremu? Ja znam samo da je isto posle prvog odlaska u poslovnicu čekao da ga pozovu telefonom. Taj deo procedure nam je zajednički bio.
 
Poslednja izmena:
Eto informacije iz prve ruke. Ti si skoro odjavio i presao na Orion. Samo da razjasnimo jos mora li mesec dana pre.?
Ne mora, odes u poslovnicu i najavis, oni to proslede i cekas da tw zovnu, kao da te ubedjuju da ostanes. Mene nisu ni zvali, samo mi stigla poruka mozete vratiti opremu, mrzelo ih hahhha. Oko nedelju dana pre isteka sam podneo taj zahtev.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
istekao mi je ugovor za fiksni/internet pa konacno skupih snage da odem do poslovnice i predam zahtev za box2 paket ugovor... dobih sve jako brzo sa 20/4 na 50/8 ali sam i usput rekao da kablovi nisu bas u najboljem stanju niti je razdanjina mene i centrale toliko dobro pa da tehnicari razmotre koju brzinu da mi nametnu do 50/8
odmah sam dobio ovo
https://i.imgur.com/wNZ4CUU.png
sta neko ko je malo vise u ovom svetu misli za ovo?

ranije sam imao ovako
https://i.imgur.com/cPTFCd8.png
 
@PINNE
Po DSL calculatoru si oko kilometar udaljen od centrale.
50/8 ti je super na ovu daljinu, to ti je i neki max za ovu paricu - nisam ni mislio da moze toliko na tu daljinu :smash:.
Okaci ovde za par dana opet screenshot cisto da vidimo dal ce prekidati liniju/skupljati greske. Po parametrima za odnos signal sum bi trebalo da bude stabilno.
@za nekoga ko se jos bolje razume :p pitanje
DSL line calculator pokazuje za ovu razdaljinu "VDSL2 Max Speed 36550 kbps"
kako je moguce da toliko promasuje? A modem daje downstream max rate 63000 kbps plus stabilno radi na 50Mbita sa dobrim SNR...
 
Ako ti ne smeta previse ovako kako je sada, nemoj nista ni da diraju.
U slucaju da ti smeta ili da prekidi budu cesci, mozes im prvo traziti da ti prebace profil na interleaved (sa sadasnjeg fast), to umnogome pojacava stabilnost veze kad se pojavi greska (dodaje par milisekundi na ping).
Ako ti ni to ne resi, spustanje na npr 40/5 bi isto doprinelo stabilnosti veze.
 
neka ti samo prebace profil sa Fast na Interleaved, tako je i meni izbacilo greske ali kad su promenili onda je bilo ok, ikao mi je centrala preko puta mene nema ni 100 metara kabla i signal je odlican opet sam imao greske, tako da mislim da bi i tebi pomoglo, malo je slabiji ping ali bolje da radi dobro nego nikako :)
 
Zdravo svima, može li mala pomoć...

Prešao sam sa crvenog na plavi box (50mbs), medjutim link mi je ispod 40.

Speedtest kaže ispod 30mbs, ping 20 i kusur ms, doduše na telefonu.

Cimao sam mts, najavio mi se momak za sutra.

Šta mislite, mogu li nešto da uradim sa ovakvim parametrima?
 

Prilozi

  • Screenshot_20201020-181139.jpg
    Screenshot_20201020-181139.jpg
    292.4 KB · Pregleda: 161
Ništa ne možeš da uradiš. Pustili su ti 40/5, taman od toga je 10 rezervisano za IPTV STB-ove.. i što se vežbe tiče nema tu lufta za više od toga pošto su ti SNR margine već prilično niske... za upload bi moooožda mogli još 1 Mbps da navuku, a download to je to. Loša ti "parica".
 
Ništa ne možeš da uradiš. Pustili su ti 40/5, taman od toga je 10 rezervisano za IPTV STB-ove.. i što se vežbe tiče nema tu lufta za više od toga pošto su ti SNR margine već prilično niske... za upload bi moooožda mogli još 1 Mbps da navuku, a download to je to. Loša ti "parica".

Bah... u stanu mi je nekad bio office, imam još tri, četiri tel. linije koje su ukinute, ali su parice ostale...
Probaću da ih iscimam da promenim parice...

A da li može ma dostupan bw da utiče tel. kabal koji vučem iz utičnice do splitera, koji je dugačak 10ak metara?
 
Može naravno. Telefonske kabl poželjno da bude što kraći a ako treba posle vuci 100m LAN kabla od mesta gde su ruter i telefonska utičnica. Jer LAN kabl nema gubitaka do 100m,a telefonsku ima.

Bitnije od tih tvojih 10m indoors kabla je kolika je dužina ostatka parice... ako si ti tipa 800 i više metara od centrale onda ne možeš da imaš punih 50/8 + još i dodatni protok za IPTV sve i da imaš novu novcatu paricu.

Možeš, ali sa hybrid ruterom (= sa kombinovanjem DSL net + 4G net).
 
Ok, onda ću da probam da izboksujem ruter...
Hvala puno na informacijama!
 
Nazad
Vrh Dno